Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Mohu do dřevěné zástěny kuchyňské linky instalovat zásuvky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu do dřevěné zástěny kuchyňské linky instalovat zásuvky?  (Přečteno 30963 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #18 kdy: 17.12.2016, 12:54 »

Distanční kroužek nic neřeší.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 17.12.2016, 13:37 »

Není to samozřejmě nejčistší řešení, ale v situaci, kdy není možné to přesekat je lepší něco, než nic. Kroužek s otvory křížem, umožňující přišroubování ke krabici je ale o přesnosti usazení krabic.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 17.12.2016, 13:49 »

Bóže to je takový problém krabici vysekat, do dřevotřísky vyfrézovat otvor a tímto po montáži desky na místo prostrčit do připravené díry se sádrou krabici která splňuje požadavky na samozhášivost a nainstalovat patřičné zásuvky?
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 17.12.2016, 14:25 »

Tím ovšem není myšleno, že by mohla být zásuvka instalována do díry v dřevotřísce!

V odpovědích chyběla informace o tom, zda vůbec lze Unicu použít tímto způsobem. Na to jsem reagoval. Ale máte pravdu, není na škodu zdůraznit, že vhodná krabice je součástí správného řešení. Jak je vidět, tak pro mnohé to tak úplně zřejmé není, nebo se jim to zdá moc pracné.

Zaznamenáno
Pavelzholesovic
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 18.12.2016, 03:14 »


K zásuvkám.
Zcela jistě ne delší šroubky a instalovat přímo do dřevotřísky.
Do zástěny nainstalujte krabici určenou pro montáž do hořlavých hmot a to i za cenu, že krabice ve zdi za zástěnou vyndáte, aby vám vzniklo dostatek místa pro nové krabice v zástěně. Jiné řešení tu prostě není a veškerá náhradní řešení jsou špatně. Věřte mi  Mrknutí
pane Horský. Věřím a udělám to tak. Krabice již máme všude určené do hořlavých hmot. Mám tu i správné vykružováky, tak jen udělat otvory a přesadit.

Děkuji všem za rady.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 18.12.2016, 19:35 »

Myslím, že i řešení kdy se osadí přímo do dřevotřísky krabice do dutých stěn a místo krabice do zdi bude jen "kapsa" aby se tam vlezla ta do dutých stěn.

Krabice do dutých stěn od KOPOSu mají možnost montáže do A1 - F, takže nevím problém to udělat takto. Sám to takto dělám.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 19.12.2016, 15:44 »

pane Horský. Věřím a udělám to tak. Krabice již máme všude určené do hořlavých hmot. Mám tu i správné vykružováky, tak jen udělat otvory a přesadit.

Děkuji všem za rady.

Z pohľadu možnosti budúcej výmeny montovateľnej zásteny je vhodnejšie, aby pri jej demontáži inštalačné káble a krabice ostali, ako sa na správnu pevnú inštaláciu patrí, upevnené v stene, a neboli na zástenu žiadnym spôsobom prichytené, s výnimkou samotných zásuviek.
Z tohto hľadiska sa mi javí ako vhodnejšie riešenie p. Hudeca z príspevku #20.
Zaznamenáno
Pavelzholesovic
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 19.12.2016, 17:23 »

Z pohľadu možnosti budúcej výmeny montovateľnej zásteny je vhodnejšie, aby pri jej demontáži inštalačné káble a krabice ostali, ako sa na správnu pevnú inštaláciu patrí, upevnené v stene, a neboli na zástenu žiadnym spôsobom prichytené, s výnimkou samotných zásuviek.
Z tohto hľadiska sa mi javí ako vhodnejšie riešenie p. Hudeca z príspevku #20.


Jestli chápu správně Pana Hudce a pana Horského, tak jediný rozdíl je, že u pana Hudce mám použít ještě sádru do stěny. Oba ale doporučují, nebo spíše říkají, že  jediná správná možnost je připevnění krabice na zástěnu.
Při demontáži v budoucnu mi ale zasádrovaná kapsa ve stěně nepomůže, naopak. Při připevnění krabic (do dutých stěn) na zástěnu  bude lehčí demontáž, než navíc v "kapce" ve zdi zasádrované té samé krabice, která stejně musí být připevněna na zástěnu.
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 19.12.2016, 18:10 »

...Při demontáži v budoucnu...

... bude pre elektrickú inštaláciu najlepšie, ak pri demontáži časti kuchynskej linky ostane pevná inštalácia na svojom mieste v stene.
Z pohľadu podmienok pre pevnú elektroinštalá ciu nie je jedno, či drevotrieska tvorí stenovú priečku, alebo je súčasťou kuchynskej linky.  Prístrojové krabice nemajú z trasy v stene „vyskakovať“ na okolitý nábytok, nech sa vám to hodí akokoľvek.

...do dřevotřísky vyfrézovat otvor a tímto po montáži desky na místo prostrčit do připravené díry se sádrou krabici...

Pochopil som to tak, že krabica bude voľne prechádzať otvorom v drevotrieske, a že sadra bude v diere ktorá je v stene za ňou, a nie namazaná na drevotrieske.
Najlepšie ale bude, keď vám to vysvetlí p. Hudec sám.
Zaznamenáno
Pavelzholesovic
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 19.12.2016, 19:02 »

... Prístrojové krabice nemajú z trasy v stene „vyskakovať“ na okolitý nábytok, nech sa vám to hodí akokoľvek.
Ta deska se lepí na zeď jako obklady. Není montovaná k lince (skříním),  ale natvrdo na zdi.
Bylo mi elektrikářem doporučeno, že buď dám delší sroubky a nechám krabice ve zdi kde jsou a jen nastavím kroužkem, nebo vyndat vyvrtat dírky do desky nalepit na zeď a dát krabice a zásuvky. Zprvu mi přišla lehčí varianta první, ale nevěděl jsem zda to je v pohodě z pohledu revizního technika. Teď po informacích z diskuze je jasné, že varianta 2 je nejen nejlepší, ale jediná správná, jak jsem byl poučen.
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 19.12.2016, 20:48 »

Ta deska se lepí na zeď jako obklady. Není montovaná k lince (skříním),  ale natvrdo na zdi.
Bylo mi elektrikářem doporučeno, že buď dám delší sroubky a nechám krabice ve zdi kde jsou a jen nastavím kroužkem, nebo vyndat vyvrtat dírky do desky nalepit na zeď a dát krabice a zásuvky. Zprvu mi přišla lehčí varianta první, ale nevěděl jsem zda to je v pohodě z pohledu revizního technika. Teď po informacích z diskuze je jasné, že varianta 2 je nejen nejlepší, ale jediná správná, jak jsem byl poučen.

Ako chcete, vy si vyberáte. Mrknutí
Ak to mám pritiahnuť za vlasy, tak tapety sa tiež lepia na stenu natvrdo a pri ich odstraňovaní nikoho nenapadne vyťahovať krabičky zo steny.
Vidím ale, že hrúbka obkladu 8mm už rapídne mení pohľad na podstatu pevnej inštalácie.
Ja vám len dávam dobre mienenú radu, že pre pevnú elektrickú inštaláciu bude najlepšie, ak pri výmene hoci aj dosky, ktorá sa lepí na stenu ako obklady, ostane pevná inštalácia na svojom mieste v stene ako pevná a nepohyblivá.
Samozrejme sa rozhodujete sám, či už na základe plateného písomného návodu vo forme projektu, alebo na základe nezáväzného poradenstva zadarmo.
Viac vám neporadím, veľa šťastia.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 20.12.2016, 00:00 »

Myslím, že pevnou instalací lze nazvat i kabely které půjdou pár centimetrů vzduchem mezi uložením ve zdi a krabicí, která bude pevně osazena ve stěně.

Nebo snad v sádrokartonové konstrukci máte kabely taky pevně uchyceny v celé délce -> tedy opravdu v každém milimetru?
Nebo na kabelových lávkách. tady jsou kabely taky neuchyceny v každém milimetru délky. A přece je to pevná instalace.

Argumentace výměnou desky, že by krabice měly zůstat ve stěně... stejně by musely jít strojky dolů, takže z tohoto pohledu je to úplně jedno, jestli je usazeny krabice do dutých příček, nebo je krabice zasádrovaná, tak že poleze i přes tu dřevotřískovou desku.

Mám pocit, že už tu někomu ty normy, nařízení vlády a vyhlášky lezou na mozek... Chlapi, neblbněte, za chvilku jsou vánoce, tak trošku nadhledu...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 20.12.2016, 07:40 »

Chlapi, neblbněte, za chvilku jsou vánoce, tak trošku nadhledu...
Nie som proti, ak by ste ma poznal bližšie, rýchlo by ste zistil, že o nadhľad žiadnej núdze nieto, a v praxi bez toho ťažko prežiť. A aj v tej praxi som už toho videl až až, a nielen u seba, našlo by sa dosť u každého. O to tu ale nejde, pozrite si rôznu mieru tolerancie len v tomto vlákne.
Som toho názoru, aby sa v diskusii rozšpikovala teória, tu predsa nie je problém riešiť ani sklon závitu na skrutke, to je dobre, a určite to každému pozorovateľovi i diskutérovi pomôže oveľa viac. Pravda, nepravda, učiť sa treba celý život, a nakoniec niečo aj od Alzheimra. Ale ak potrebuje poradiť laik, bude lepšie ak dostane informácie ktorými dokáže pritlačiť na elektrikára, než radu že to ide aj inak. Príklady z praxe si tu už skúsil p. Mlynár, a nejak mu to neprešlo.

Myslím si ale, že sa zhodneme v tom, že spôsob uloženia pevnej inštalácie sa od pohyblivej neodlišuje dotykom s okolitým materiálom, ale spôsobom používania v prevádzke. Výmena strojčekov je normálnou údržbou, vyťahovanie krabíc skôr patrí do odbornej činnosti pri poruche alebo rekonštrukcii.
V praxi síce nedám negatívnu revíziu na uchytenie krabičky v kuchynskej doske, ale určite upozorním na vysoké riziko poškodenia inštalácie pri výmene dosky, a potrebu odbornej úpravy pri následnej výmene. Pri viacnásobnej výmene laikmi v domácnosti už môže ísť aj o vážne poškodenia.
A verím, že takto by sa to mnohým nepáčilo už v projekte, ten by som pripomienkoval už pri východiskovej revízii.

Vlastne je to celé jednoduché, to len tá prax občas pomýli každého.
A áno, za chvíľu sú tu sviatky, vo veži treba vyvetrať, za bránami elektriky je tiež krásny svet. Úsměv
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 20.12.2016, 14:39 »

Dal bych přednost provedení se sádrou z důvodu možnosti použití krabice bez obruby.
Předejdu tím riziku poškození materiálu povrchu desky při zahlubování ,  kdy mezi koncem krabice a koncem přístroje zbude milimetr.
Zaznamenáno
Pavelzholesovic
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 20.12.2016, 18:33 »

Dal bych přednost provedení se sádrou z důvodu možnosti použití krabice bez obruby.

Děkuji radu. Jen se zeptám, na trhu je spousta zboží, nevím jaké krabice aby splňovaly do třídy hořlavosti F, neměla obrubu a byla vhodná i pro čyřrámeček. Co jsem dříve hledal tak to splňovali jen dva druhy do sádrokartonu, ale ty mají tu obrubu (jestli se nepletu).
KP 64/4L NA, KP 64/4L ST
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 20.12.2016, 19:03 »

Právě že krabičky KP 64 od Koposu, mají ten límec hodně malej, takže je není třeba ani zahlubovat.
A myslím, že tak malý maj i ty "nové" KP 64/LD NA a KPR 68/71/L NA
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 20.12.2016, 23:27 »

Právě že krabičky KP 64 od Koposu, mají ten límec hodně malej, takže je není třeba ani zahlubovat.
A myslím, že tak malý maj i ty "nové" KP 64/LD NA a KPR 68/71/L NA
To sice mají ale mě na nich zásuvka kvedlá.
Pokud tedy nejsou v sádrokartonu kde límec zmizí.
Zaznamenáno
Pavelzholesovic
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 28.12.2016, 12:03 »

Tak už to máme nainstalovaný. Díky všem za rady a tipy.  Nakonec jsem vyzkoušel uchytit krabici bez sádry, protože mi nedošlo, že u dutého sádrokartonu to moc držet nebude. Krabice se nainstalovala na desku, která je nalepena na sádrokartonu. Krabice drží perfektně a díky správnému vyvrtání otvorů to nebyl problém. Kryt zásuvek přiléhá a vypadá to hezky.
Ještě jednou díky všem.
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Prosím o radu v akej minimálnej výške maju byť umiestnené zásuvky a vypinače?
 Je možné umístit zásuvky pod okno?
 Mohu dát zásuvku pro topný žebřík 30cm od vany a 20cm od podlahy?
 Jak řešit ve sklepě zásuvky pro router a switch?
 Do jaké výšky doporučujete zásuvky v kuchyni?
 Aky plastovy box do země (velkou protahovací krabici)?
 Umietniť zásuvku pre čerpadielko aby nebola vidno?
 Může být zásuvka ve venkovním prostředí jen 30cm nad terénem ?
 Jaké je správné umístění zásuvek nad podlahou v novostavbě?
 Vylučuje některý předpis vedení v chráničkách a se zásuvkami 25cm nad zemí?
 Co říkáte na tuto zásuvku instalovanou diletantem?
 Jaké je správné umístění vypínače a zásuvek do dřevotřísky?
 Kolik potřebuji zásuvkových a světelných okruhů na byt 3+1?
 Možem dať zásuvku na dřez s krytím IP44?
 Je správné, když na zahradě místo zásuvky osadím podružný rozvaděč?
 Co by rekl RT na podomitkovou krabicku se zasuvkou prilepenou na dlazdickach?
 Jak daleko musí býd zasuvka od odpadu z mycky?
 Za akých podmienek lze mít zásuvky nad drezom?
 Kolik je maximální počet zásuvek na 1 jistič?
 Jaká má být výška elektrických zásuvek nad podlahou?
 Kam umístit vypínače světel pro obývák+ KK , aby nebyly za lednicí ?
 Jakou použit zásuvku na venkovní použití u potoka?
 Jaká je vhodná výška zásuvek a spínačů?
 Kam instalovat zásuvku v koupelně když je málo místa?
 Je možné umístit zásuvku 230V přímo nad kombinovaný sporák?
 Môžem pripevniť zásuvku a svietidlá na kovový káblový žľab?
 Může být za ledničkou zásuvka?
 Je možné do elektroměrového rozvaděče přidat jistič zásuvky?
 Je možné přemístit vypínač na osvětlení sklepní kóje za dveře této kóje?
 Kolik zásuvek a s jakým jištění může být na CYKY 5Cx2,5 s jističem 16 A?
 Co s nízko umístěnými zásuvkami v přizdívce v kuchyňském koutě?
 Jak opravit uvolněnou zásuvku v krabičce KU 68?
 Mohu umístit elektrickou zásuvku v prostoru plynové varné desky?
 Ako montovat kabel povrchove zasuvky AC 400/230V 6h - 16A 50Hz, IP44?
 Musí se v nevytápěné garáži instalovat zásuvky v IP44, nebo stačí obyčejné?
 Jaká je vzdálenost pračkové zásuvky v kuchyňi od přívodů vody?
 Lze umístit zásuvku 230V ve společné jímce s vodoměrem?
 Jak montujete vypínače do skleněného obkladu u kuchyňské linky?
 Může být zásuvka pod odpadem a rozvody vody ?
 Lze umístit zásuvku na komín?
 Lze umístit novou zásuvku u vypínače?
 V jaké výšce musí být instalována zásuvka pro připojení topného žebříku?
 Jak néjlepe zapusit zásuvky do zdi?
 Kam umístit zásuvky pro bojler a pračku?
 Lze umístit vypínače v prostoru vstupu do místnosti?
 Jak elegantne vyresit zasuvky u nove kuch. linky v panelaku?
 Ako sa vy RT staviate k zasuvke, ktora je v drezovej skrinke pod drezom?
 Aká je výška osadenia elektrických zariadení v podzemných podlažiach?
 Kam dát zásuvku pro zásobníkový ohřívač vody pod umyvadlem ?
 Je nízké osazení lištové zásuvky 230V od podlahy v souladu s normami?
 Lze nainstalovat elektrickou zásuvku do niky sousedící s umyvadlem?
 Jak bezpečně zrušit zásuvku která je v umývacím prostoru?
 Neodporuje zásuvka 15cm nad zemí na nekrytém schodišti na terasu k bazénu ČSN?
 Jak v blízkosti elektroměru zřídit zásuvku nn 230V?
 Je nebezpečné provozovat zásuvku vně nábytku?
 Je možné umístit zásuvku v kuchyňské lince přímo pod přívod vody?
 Jak zapojit původní zásuvky s dřevěným obložením na omítce?
 Je možné pripojiť zásuvku 230V na prívod k pohonu brány?
 Lze bezpečně umístit zásuvku do koupelny?
 Ako zistím presne osadenie svetiel a zásuviek myslím rozmerovo?
 Může být zásuvka přímo nad umyvadlem?
 Je možné dostat zásuvku do malé koupelny v zóně 2?
 Jak lze řešit zásuvku překážející nábytku u stěny ?
 Kde může být umístěna zásuvka pro myčku?
 Je definována vzdálenost zásuvky od plynoměru?
 Lze na elektroměrovém rozvaděči instalovat 3f 32A zásuvku?
 Jaký počet zásuvek v bytě lze označit za dostatečný?
 Jaká je bezpečná vzdálenost mezi zásuvkou a dřezovou baterií se sprchou?
 Mohu přímo nad dřezem ponechat zásuvku, pokud ji zaslepím a nebudu používat?
 Je možné a případně jak, připevnit zásuvku na zeď, na které je nalepen koberec?
 Lze za krbová kamna umístit nějaký typ zásuvky?
 Je možné umístit v koupelně v zóně 3 zásuvky na omítku?
 Za jakých podmínek lze instalovat zásuvku 230V do podlahy obývacího pokoje?
 Jak vytáhnout zásuvku do nábytku?
 Lze umístit zásuvku z přední strany kuchyňské linky pod dřez?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 23 dotazů.