Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak může laik zjistit možné přerušení vodiče PE nebo N?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak může laik zjistit možné přerušení vodiče PE nebo N?  (Přečteno 19289 krát)
Karel Barel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.11.2016, 07:23 »



Včera došlo k možnému poškození přívodního vodiče do bytu firmou zavádějící internet po domu. Dozajista došlo k poškození vodiče osvětelení společných prostor, nicméně se dá předpokládat, že došlo k poškození i přívodního vodiče do bytu.
Když jsem přišel domu tak pojistky fungovaly, vše tak jak má včetně spotřebičů. Můj dotaz je zda mohu sám zjistit zda nedošlo k přerušení vodiče PE nebo N v přívodním kabelu do bytu. Fázové vodiče jsou snad OK, jelikož nám varná deska jede a je zapojena na 3 fáze a tak počítám pokud by byla jedna fáze nefunkční tak by nefungovala, případně by nefungovaly všechny plotny.
Jsem laik co se týče elektřiny.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 11.11.2016, 07:38 »

Laik nemá co do elektriky hrabat!
Může to být i nebezpečný stav!
Zavolejte si elektrikáře na opravu...stejn ě bude muset dojet a případný převrtaný kabel opravit. Škleb
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Karel Barel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.11.2016, 07:47 »

Já se v tom vrtat nehodlám v tom smyslu že bych něco opravoval nebo rozpojoval v pojistkové skříni. Šlo mi jen o to jestli měřákem nemohu zjistiti zda tomu tak je nebo ne.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 11.11.2016, 07:50 »

Já se v tom vrtat nehodlám v tom smyslu že bych něco opravoval nebo rozpojoval v pojistkové skříni. Šlo mi jen o to jestli měřákem nemohu zjistiti zda tomu tak je nebo ne.
Souhlasím s Františkem.
Tato porucha je dost nebezpečná a na seriozní opravu to opravdu chce člověka který smí pracovat na tomto zařízení.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Karel Barel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.11.2016, 08:00 »

Poškození je ve společných prostorách. Takže tam já nic dělat nemohu a musím čekat na družstvo. Elektrikář k nám do bytu může přijít koncem příštího týdne. Proto jsem se ptal, jestli to nejde zjistit pomocí měřáku hned.
Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 11.11.2016, 08:07 »

Já se v tom vrtat nehodlám v tom smyslu že bych něco opravoval nebo rozpojoval v pojistkové skříni. Šlo mi jen o to jestli měřákem nemohu zjistiti zda tomu tak je nebo ne.
Jaký měřák máte na mysli? Pokud nemáte k dispozici měřicí přístroj, který umí měřit impedanční smyčku, izolační odpor, případně spojitost tak změříte kulový. Mrknutí
Zaznamenáno
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 11.11.2016, 09:54 »

Jaký měřák máte na mysli? Pokud nemáte k dispozici měřicí přístroj, který umí měřit impedanční smyčku, izolační odpor, případně spojitost tak změříte kulový. Mrknutí

To by som s takou istotou netvrdil. Meranie slucky je zalozene na ubytku napatia pri velkej zatazi. Orientacny vysledok poskytne aj multimeter so striedavym rozsahom a varna konvica ako zataz. Tiez meranie napatia medzi PE a vodovodom alebo plynovodom alebo kurenim.
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 11.11.2016, 10:31 »

To by som s takou istotou netvrdil. Meranie slucky je zalozene na ubytku napatia pri velkej zatazi. Orientacny vysledok poskytne aj multimeter so striedavym rozsahom a varna konvica ako zataz. Tiez meranie napatia medzi PE a vodovodom alebo plynovodom alebo kurenim.
Jako teorie pro odborníka zbytečné, pro laika tuplem a navíc nebezpečné. podivej pozor
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 11.11.2016, 13:24 »

Elektrikář k nám do bytu může přijít koncem příštího týdne.

Takový elektrikář je vám na dvě věci.

Pokud došlo k přerušení ochranného vodiče, jedná se o závadu přímo ohrožující a tudíž o havárii. Řešte to co nejrychleji.

Pozor na navržené řešení s rychlovarnou konvicí, tím si zavlečete nebezpečné napětí na všechny ostatní spotřebiče! Vůbec to nezkoušejte!
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 11.11.2016, 14:17 »

Pokládám dotaz, z čeho vlastně usuzujete, že došlo k poškození přívodu do vašeho bytu. Navrtáním světelného obvodu ve společném prostoru?
Podle toho jak dotaz čtu, používáte elektřinu a vše normálně funguje.
Nebo máte nějakou informaci o navrtání přívodního kabelu přímo pro váš byt, nebo dokonce celý objekt?
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 11.11.2016, 15:05 »

Pokud došlo k přerušení ochranného vodiče, ...
Asi nejde priamo o PEN, predpokladám že p. Barel má na mysli možné prerušenie ochranného vodiča PE v jeho novom prívode TN-S. To by bol stav jednej poruchy pri ktorej elektrické zariadenie (jeho prístupné vodivé časti) ešte nesmie byť nebezpečné. Ak by boli prerušené PE i N, bol by popis problému s veľkou pravdepodobnos ťou iný.
Samotné prerušenie iba PE sa však bohužiaľ laikovi navonok priamo neprejaví, všetko funguje, a pri druhej poruche, napr. prerušenie N už samozrejme pôjde o priame ohrozenie.
Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 11.11.2016, 17:10 »

A jak tazatel vi ze doslo k preruseni vodicu N, PE anebo snad PEN?
Z jakeho projevu tak usuzuje?
Proc si mysli ze navrtany kabel osvetleni spolecnych prostor ma souvislost s jeho bytem?
 
Chtelo by to predne zachovat klid a tyto obavy predat predsedovi druzstva jako podnet k reklamaci. Aby objednal nezavisleho revizniho technika nebo elektrikare.

Preruseny vodic PE se sam o sobe neprojevi ale v pripade dalsi poruchy muze jit o zivot, u N je preruseny obvod a nic nesviti, PEN to same jako N s tim rozdilem ze se objevi nebezpecne napeti na kovovych krytech spotrebicu 1 tridy, tady by slo fakticky o zivot.

Vetsinou pri navrtani kabelu pod napetim dojde ke zkratu, vypadne jistic/pojistka/chranic.

Pokud je nekde fakticky preruseny vodic, jedno jaky (L,N,PE,PEN),  mel by byt schopny to zjistit kazdy elektrikar se zkouseckou v ruce.
Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 11.11.2016, 17:32 »

Citace
Vetsinou pri navrtani kabelu pod napetim dojde ke zkratu, vypadne jistic/pojistka/chranic.

Většinou...
Včera jsem podobný problém řešil v místnosti, kde byli zásuvky na mikrovlnku a konvici..
ASI 1,5 roku byla zrekonstruovan á a sádroš na stropě...Zniče ho nic za tuto dobu začal vyhazovat FI...Majitel si to přepojil na klasický jistič a vše šlo...Jen se mě zeptal, co to může být, že vyskakuje chránič? Šel jsem večer k němu domů a vyzkoušel...op ravdu FI šlo ihned ven.....Pak jsem zjistil, že ve výšce lišty na sádroš je vedení....odpo jil jsem N a zkoušel..zase FI šlo ven. Byl slabý zkrat na N a PE u FI obvodu. Asi šroubek v kabelu..
Závada se projevila za plného provozu až za onen 1,5 roku ! Nerozhodný
Což je dost ! Šok
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 11.11.2016, 18:10 »

Pokud přerušíte vodič PE před rozvodnicí,  tak si měřením L proti PE roztaháte napětí na všechny  ochranné  vodiče za rozvodnicí. Čím větší zátěž to bude, tím větší napětí schytáte.  Tyhle náhradní metody by měl zkoušet jenom někdo, kdo dobře ví co dělá.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 11.11.2016, 20:09 »

Chtelo by to predne zachovat klid a tyto obavy predat predsedovi druzstva jako podnet k reklamaci. Aby objednal nezavisleho revizniho technika nebo elektrikare.

Preruseny vodic PE se sam o sobe neprojevi ale v pripade dalsi poruchy muze jit o zivot, u N je preruseny obvod a nic nesviti, PEN to same jako N s tim rozdilem ze se objevi nebezpecne napeti na kovovych krytech spotrebicu 1 tridy, tady by slo fakticky o zivot.


U bytových domů je zrádné pospojení ve stoupačkách bytů. Přerušený PEN přívodu nahradí pospojení ve stoupačce a nic se nepozná, s N a PE to může být za určitých okolností podobné. Pokud má vlastník pochybnosti o tom, co se stalo, je kontrola zkušeným odborníkem v co nejbližším termínu v pořádku. Určitě to nezvládne laik a dost pochybuji, že to zvládne spolehlivě i půlka běžných elektrikářů, kteří se zabývají pouze novými instalacemi, hledat poruchu je něco jiného a vyžaduje to zcela jiný způsob myšlení.
Zaznamenáno
Martin Hroudný
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 12.11.2016, 15:10 »

Přerušení PEN vodiče (tzv. "nulovací" vodič nebo zkrátka pen-vodič - Protective Earthing and Neutral) nebo N vodiče (tzv. střední vodič - Neutral),  poznáte v TN-C-S síti (dnes nejobvyklejší) snadno, podle reálných důsledků. Při nerovnoměrném zatížení jednotlivých fází naměříte totiž na jednotlivých fázích velice rozdílná napětí. V extrému může být klidně pak na jedné fázi prakticky nulové napětí (až 0V) a na jiné fázi (nezatížené) napětí prakticky rovné napětí sdruženému (až 400V). V praxi se to projevuje tak, že vám vyhoří část spotřebičů - obvykle žárovky nebo spínací zdroje v elektronice (nejsou v nich spínací zdroje dimenzované až na hodnotu sdruženého napětí).
Přerušení PE vodiče tak jednoduše rozpoznat nelze. PE vodič totiž není pracovní vodič.

Takže vám v zásadě stačí proměřit napětí na jednotlivých fázích (pokud nemáte zkušenosti, odvahu ani vercajk něco měřit přímo v rozvodnici, tak na ebayi prodávají za pár šupů voltmetry přímo do zásuvky - např. ta" target="_blank">http://www.ebay.com/itm/AC-80-300V-LCD-Digital-Volt-Meter-Voltmeter-EU-Plug-Electric-Pen-Meters-UR-/162015629223?hash=item25b8e24fa7:g:pXcAAOSwI3RW8f ta, není na škodu si něco takového koupit, a pak čas od času nebo při podezření obejít pro jistotu jednoduše všechny zásuvky v celém bytě - odchylka mezi fázovými napětími větší než 10% už svědčí o tom, že je něco hodně špatně).
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 12.11.2016, 15:20 »


Logika ale praví, že pokud je přerušen PE vodič (tzv. ochranný uzemňovací vodič - Protective Earthing),  tak po stisknutí testovacího tlačítka na proudovém chrániči (na "fíčku") tento chránič nevypadne - což je samozřejmě špatně a kvůli tomuto ostatně i TEST tlačítko na chrániči je.


Od toho tam to tlačítko rozhodně není a žádnou logiku ve vašem výroku nevidím. Mohl byste popsat, jak je tlačítko spojeno s vodičem PE?
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Martin Hroudný
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 12.11.2016, 15:30 »

Od toho tam to tlačítko rozhodně není a žádnou logiku ve vašem výroku nevidím. Mohl byste popsat, jak je tlačítko spojeno s vodičem PE?

Máte pravdu, nějak jsem si neuvědomil, že test tlačítko jde z vybrané fáze "za chráničem" na střední vodič před "chráničem" a PEN vodič jde úplně mimo.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako opraviť preseknutý kábel v zemi?
 Co děla v případě porušení izolace kabelu mezi dvěma vypínači č.6?
 Čím je způsobeno kmitání vodičů venkovního vedení?
 S kým mám řešit provrtání kabelů za kuchyňskou linkou?
 Je normální mít v paneláku 50 V na kabelu, který má být bez napětí?
 Existuje svorka, která by řešila přerušený kabel ve zdi?
 Ako sa da zistiť miesto prerušenia kábelu?
 Je oprava porušeného CYKY v zemi pomocí krabice Acidur a hmoty K2 postačující?
 Je možné, že je CYKY kabel poškozený, a proto fáze svítí všude?
 Jak opravit přerušenou pracovní nulu?
 Může být přerušený nulovací vodič příčinou všech nefunkčních svítidel?
 Co mi to podivně elektricky vrčí ve zdi ?
 Aký je váš názor na obhorený kabel na hlavnom ističi?
 Dá sa zistiť čiastkové poškodenie medeného signalizačného kábla?
 Co je to za poruchu, pokud při zapnutí jističe něco pod krabicí ve zdi cvakne?
 Jak identifikovat příčinu výpadku elektřiny?
 Poradíte co s problémem napájení přístrojů ve zkušebně?
 Jak mám jako spotřebitel vyřešit skrytý zkrat vedení pod omítkou?
 Jaká může být příčina závady v elektroinstalaci bytu?
 Co způsobuje odchylky v něterých hliníkových obvodech?
 Co může být příčinou přerušené fáze v CYKY 3x1,5?
 Co dělat po zkratu vodičů pod omítkou když vše funguje jak má?
 Kdo hradí škodu vzniklou vodičem v zaplombované části elektroměru?
 Je proříznutá izolace vodičů až na jádro důvodem k opravě?
 Jak opravit zásuvku v domácích podmínkách?
 Rušení v elektrické síti?
 Je moźné zkratem dvou fází upálit nulový vodič? Vznikne pak přepětí v síti?
 Co je za nížším napětí při zátěži a blikáním světel?
 Jak zjistit poškození nezapojeného kabelu ve zdi?
 Vznikne problém při přerušení PEN před domem?
 Jak opravím pohasínání světel?
 Proč mám napětí na vodiči PEN?
 Co muze zpusobit napeti zaroven na vodici L, PE a N?
 Jak nejlépe opravit navrtaný CYKY kabel ve zdi?
 Jaká může být příčina propálené plynové hadice za vestavěnou el. troubou?
 Kde sehnat toho, kdo lokalizuje poruchu topné rohože?
 Co způsobuje tikající zvuk ve světle?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Proč při zkratu dvoužilového kabelu nevybavil chránič, ale až pojistky?
 Proč hlavní jistič před elektroměrem při bouřce vybavuje?
 Jak zjistit místo přerušení kabelu elektřiny?
 Co s puvodnimi kabely, ktere mi koukaji ze zdi a stale jsou pod napětím?
 Proč se přepálil PEN vodič zrovna v hlavním rozvaděči ne až podružném?
 Jak opravit přeseknutý vodič ochranného pospojení v koupelně?
 Jak najít místo přerušení PEN?
 Ako opravit poskodeny stary hlinikovy kabel na stropnom paneli?
 Co je u pračky příčinou napětí mezi L a PE 130V, mezi N a PE 100V?
 Jak zjistit místo zkratu?
 Mohou se světelné a zásuvkové okruhy vzájemně ovlivňovat?
 Může být záhadný zápach v domě od elektroinstalace?
 Jak odstranit zvuk z přípojkové pojistkové skříně domu?
 Proč u hliníkové instalace s přibývající zátěží, klesá intenzita osvětlení?
 Proč se opálil kabel od pračky?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 23 dotazů.