Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč bych neměl zapojit dvoužilový kabel do trojkolíkové zástrčky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč bych neměl zapojit dvoužilový kabel do trojkolíkové zástrčky?  (Přečteno 5450 krát)
Richard Köhler, Chrudim
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.10.2016, 11:51 »

 snažím se doma upravit lampičku tak, aby se nám zástrčka vlezla do zdířky, která je chovaná za pianem (jde o lampičku právě na piano, která má jen dvoužilový kabel s průchozím vypínačem). Když použiju klasickou dvoukolíkovou zástrčku, která k lampičce byla, tak bude muset piano stát minimálně 6-7 cm ode zdi (hloubka vlastní zástrčky, prostor pro ohyb kabelu). Napadlo mě vyměnit zástrčku za tříkolíkovou, čímž ušetřím minimálně 3 cm místa (hloubka je menší, kabel se nemusí ohýbat). V obchodě mi ale řekli, že bych tohle dělat neměl. Už mi ale nevysvětlili proč. Vadí něčemu, že by byly na kabel zapojeny jen levý a pravý kolík zástrčky?
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 03.10.2016, 18:24 »

Neřešilo by váš problém třeba tohle?
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 03.10.2016, 19:18 »

Pokud byste mi to provedl v práci, měním se na čínského boha pomsty a trhám osvědčení.

PS: doma to mám taky. Riziko záměny je nula.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.10.2016, 20:18 »

To ustanovení vychází z historie kdy odlehčovací spona ve vidlici nedokázala spolehlivě přichytit tenkrát často používanou dvojlinku.
Řekl bych že dnes je na trhu celá řada vidlic kde to nehrozí.
Nicméně norma ve své "moudrosti" si technického pokroku nevšímá.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 03.10.2016, 20:39 »

"Doma" bych si to udělal také, kdybych to potřeboval.
A asi bych se podíval do nějakého "hobbymarketu",  kde mají hóóódně placaté vidlice.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Švejda
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.10.2016, 21:37 »

V Baumarktu nebo Baumaxu třeba tato plochá vidlice KOPP.
http://bit.ly/2dN64Zl


* Flachstecker-Ring_F_500[1].jpg (67.92 KB, 471x500 - prohlédnuto 452 krát.)
* vidlicekopp.pdf (46.2 KB - staženo 703 krát.)
Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 03.10.2016, 23:04 »

Doma s tím nemám nejmenší problém.

Pustit takovou úpravu do světa, za úplatu či dobré slovo, si netroufnu.
Riskuju,že po takové úpravě se stávám výrobcem úplně jiného zařízení se všemi povinostmi.

Tu sponu ve vidlici stačilo většinou jen otočit a drží i dvoulinka.  Hněv
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 03.10.2016, 23:26 »

Ona norma na pohyblivé přívody celkově je bohužel školní ukázkou kam se naše v minulosti právem obdivovaná normalizace elektro dostala.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.10.2016, 14:25 »

Vidlice, jejíž foto dodal kol. Švejda, je dobrá, mám s ní osobně dobré zkušenosti, dodává se také v černé a hnědé barvě. Velmi dobře v ní bude držet i slabší kablík typu CYSY 2x0,75.

V domácím použití s takovou výměnou nemám problém, ovšem dovolím si upozornit, že ochranný kontakt se v případě spotřebiče v dvojité izolaci nesmí nikam připojovat!

Normu na pohyblivé přívody raději snad ani nečíst.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Richard Köhler, Chrudim
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.10.2016, 16:19 »

Mockrát děkuju všem za rady a podněty. Nejsem vůbec od fochu, takže jsem se trochu bál, aby moje selská logika (a sice že holt využiju jen 2 kontakty v 3 kolíkové zástrčce) nevedla k nějaké katastrofě (říkal jsem si, že obráceně bych do toho určitě nešel - 3 žíly do dvoukolíkové zástrčky). Děkuju taky za odkazy na zajímavé výrobky, možná některý z nich zkusím.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.