Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kde se má správně odizolovat kabel pro krabici v omítce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde se má správně odizolovat kabel pro krabici v omítce?  (Přečteno 10216 krát)
Richardo
« kdy: 24.09.2016, 19:41 »



Dnes jsem měl na stavbě 2 dny elektrikáře - probíhala montáž elektroinstala čních krabic pro zásuvky a vypínače.
Již po předchozí domluvě elektrikář chtěl hotovou montáž krabic ponechat po hrubých omítkách jelikož se přesně nevědělo jak hrubá vrstva jádrovky bude.
Dnes jsem kontroloval práci a všiml jsem si že při montáži elektrikář odpláštil kabel cca už 1-2 cm před otvorem pro krabici a pak vodiče smotal do krabičky a zasádroval.
Moje otázka zní: Je takový postup správný? Nebude dlouhodobě ten 1-2cm kabelu který je bez vrchní izolace v omítce dělat neplechu?
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 25.09.2016, 11:35 »

Citace
Moje otázka zní: Je takový postup správný? Nebude dlouhodobě ten 1-2cm kabelu který je bez vrchní izolace v omítce dělat neplechu?

Je to nesprávný postup, ale v běžných prostorách nikdy nebyl problém ani desetiletí!
Bohužel někteří fušeři to tak dělají běžně! zle
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.09.2016, 11:36 »

Dělat neplechu to nebude, nejspíše, ale úplně správně to taky není. Ideálně by izolace měla končit, tam kde začíná krabice. Aby izolace potom nepřekážela v krabičce při osazování strojků.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.09.2016, 12:01 »

Ono je s tím celkem drbání.

Dost často si elektrikáři zatahají kabely do krabic (nerozholené),  drážky se zahodí a pak se k izolaci těch kabelů nedostanou. Blbě se to pak rozholuje.

Tak si rozholí kabely ještě před osazením krabic, no a pak to mají zase rozholené moc.

Správně má být izolace malinko v krabici, jak píše Víťa. Chce to dobrý odhad a nebýt líný.

Taky si ovšem myslím, že ten cenťák, dva v omítce nebude dělat žádný problém.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.09.2016, 12:50 »

Ideální je aby kabel končil kousek v krabici. Ale ten cenťák, dva, by neměl nic udělat.

Problém je, když pak do krabice vede několik samotných vodičů (typicky při zapojení vypínače, 6, 7) a elektrikář neví, který vodič patří do kterého kabelu. Není to neřešitelná situace, ale zdržuje to.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.09.2016, 07:40 »

Chyba se stát může ale solidní řemeslník ji napraví např.páskou scotch a ne že to zamaskuje sádrou zle
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.09.2016, 10:07 »

Dnes jsem kontroloval práci a všiml jsem si že při montáži elektrikář odpláštil kabel cca už 1-2 cm před otvorem pro krabici a pak vodiče smotal do krabičky a zasádroval.
Moje otázka zní: Je takový postup správný? Nebude dlouhodobě ten 1-2cm kabelu který je bez vrchní izolace v omítce dělat neplechu?
Všímate si správne veci. Počas revízie sa táto chyba nemusí objaviť, a znížené izolačné stavy nových káblov sa zvyknú pripisovať vlhkosti v novostavbe. Ony totižto hodnotovo vyhovujú. Nemusí to však byť pravidlom.
Poškodenie základnej izolácie vodiča takmer neviditeľným zárezom pri odstránení vrchnej časti nie je ničím výnimočným. A to je stav, keď také uloženie mimo krabice vo svojej podstate už nezabezpečuje požiadavku ochrany pri poruche, ktorá má byť v tomto prípade zabezpečená prídavnou alebo zosilnenou izoláciou.
A samozrejme navyše už od začiatku ani nie je dodržané základné pravidlo o ochrane v podmienkach jedinej poruchy.
A to už zase z hľadiska dlhodobej prevádzky nie je zanedbateľný problém. Považujte očistenie kábla mimo krabicu za jeho poškodenie a žiadajte jeho opravu.

Kopajúcu krúžok na omietke sme mali kedysi doma v pivnici. Samozrejme bez chrániča. Asi namiesto stavebnice „vyďeržaj pijaňér“.  Úsměv
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 23 dotazů.