Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Aky mate nazor na istice charakteristiky C, pouzite v obytnych priestoroch?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Aky mate nazor na istice charakteristiky C, pouzite v obytnych priestoroch?  (Přečteno 15097 krát)
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« kdy: 18.09.2016, 17:02 »

Jeden pan dochodca mi dal do svojej zahradnej chatky kupit istice. Automaticky som kupil istice B.
Na druhy den mi volal, nakrical na mna, ze som kupil somariny, ze on ma v projekte istice C. A este aj pred kazdym chranicom ma predistenie C20/3.
Ja som mu povedal, ze projekt bol vypracovany, len pre sp a ze treba realizacny. Jeho to netrapi, on si tam da C. Hovorim podla mna blbost, na zahradnu chatku staci B a predistenie chranicov nemusi byt, na kolko su to 40A.
Zaujima ma Vas nazor na tuto situaciuu, je niekde v norme stanovene kde treba aky istic pouzit, na ktoru by som sa mohol odvolat? Neviem 2130?
Mna ucili tak - B domove, bytove priestory
                          C motory, klimatizacia, dielna
                          D Velke trafaky, ups ....
Zahradny dom(chatka) ma privod cyky 4x10 a hl. istic B25/3. Standartne vybavenie.
Uz som viac domov videl s C-mi, ale nedava mi to zmysel. Moze sa stat, ze padne potom hl istic pri ET
Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 18.09.2016, 18:27 »

No měl jste se s ním domluvit než jste ty jisitče nakoupil. Vysvětlit, že jističe B budou o něco levnější ne C. Že jističe nejsou nejšťastnější pro jištění "obyčejných" okruhů...
Stejně tak předjištění chráničů je, jak píšete, zbytečné. Ale zase pokud to tak chce, tak proč ne. Bude to o pár Euro dražší, na práci i na materiálu, tak viděláte nějaký to euro...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 18.09.2016, 19:05 »

Ja som mu povedal, ze projekt bol vypracovany, len pre sp a ze treba realizacny.

U vás na Slovensku musí PD v rozsahu pro stavební řízení obsahovat i schéma rozvaděče?

Charakteristik a C nemusí být špatně, tedy pokud projektant počítal při návrhu jištění s uložením kabelů, jejich délce a výsledné impedanci.
Stejně by mě ale zajímalo, proč projektant navrhoval zmiňované "céčko".

Trošku mi to připomíná práci našeho podbořanského autorizovaného Ing. stavaře, který si jednou za čas nechá od někoho vypracovat PD elektro (cca. jednou za pět let) a tu pak jen bezhlavě kopíruje bez jakýchkoli znalostí v oboru elektro.
Pak to podle toho taky vypadá. Např. uváděné předjištění cháničů, které je nutné až v případě, že je předřazený hl. jistič u elektroměru vyšší proudové hodnoty, než je hodnota uvedená na proudovém chrániči.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 19.09.2016, 08:02 »

Jeden pan dochodca mi dal do svojej zahradnej chatky kupit istice.  
Jedna vec je, že ste nakúpil niečo iné, ako bolo požadované. Tu má dôchodca pravdu.
Druhá vec je, či je možné ističe typu C aj reálne použiť. Tu už dôchodca s projektantom môžu mať pravdu, ale aj nemusia. Hlavne vo vzdialenejších záhradkárskych oblastiach je dobré poznať parametre siete už na začiatku. Mal by ste ich nájsť vo výpočtovej časti projektu ako opodstatnenie výberu charakteristik y ističov. Môžete si ich samozrejme aj sám zmerať, prípadne prepočítať podľa reality na mieste.
Isteže až v prípade, ak vás dôchodca okrem nákupu poveril aj realizáciou, alebo navyše ešte aj revíziou.
Na prvom mieste budú ale požiadavky investora, ktoré nie sú v rozpore s minimálnymi normovými požiadavkami na bezpečnosť. Posúdenie takýchto rozporov a návrh na ich riešenie je už potom na vás v rozsahu dohodnutej dodávky.
Inak typ C nemusí byť v obytnom priestore problém, skôr v takýchto prípadoch ide o zdôvodnenú výnimku.
Zaznamenáno
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.09.2016, 13:19 »

U vás na Slovensku musí PD v rozsahu pro stavební řízení obsahovat i schéma rozvaděče?
Nemusi, ale robi sa to tak. Nikto uz potom realizacny projekt nerobi. Bud si to elektrikar spravi podla seba, teda podla seba natiahne okruhy, pouzije inu rozvodnu skrinu atd.
Prax je taka, ze dobehne lektrikar opyta sa kde budu zasuvky svetla a spravi elektriku, vratane HUS atd.
U vas v projekte sa nedava schema rozvadzaca?
Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
IM
« Odpověď #5 kdy: 24.09.2016, 11:43 »

Jeden pan dochodca mi dal do svojej zahradnej chatky kupit istice.                           C
Důchodce je povolání nebo kvalifikace?  Kroutím očima
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 24.09.2016, 15:12 »

U vás na Slovensku musí PD v rozsahu pro stavební řízení obsahovat i schéma rozvaděče?
Nemusi, ale robi sa to tak. Nikto uz potom realizacny projekt nerobi. Bud si to elektrikar spravi podla seba, teda podla seba natiahne okruhy, pouzije inu rozvodnu skrinu atd.
Prax je taka, ze dobehne lektrikar opyta sa kde budu zasuvky svetla a spravi elektriku, vratane HUS atd.
U vas v projekte sa nedava schema rozvadzaca?


Pane Dediku, zde vůbec nejde o to, co je kde zvykem, ale především o to, co je požadováno zákony.
U nás se dává schéma rozvaděče, ale určitě ne v PD vypracované v rozsahu pro stavební řízení.
A nebo jinak......... .............. ..

-jak to dělám já-

Jsem požádán o vypracování PD ke stavebnímu řízení.
Zašlu nabídkovou cenu, která je rozpracována na jednotlivé pracovní úkony a tak objednatel ví, co ode mne dostane.
Cenová nabídka obsahuje i další úkony, kterými je právě ocenění provedení schémat rozvaděčů, podrobné výkresy rozvodů elektro silnoproudu a slaboproudu, podrobný návrh uzemnění a hromosvodu atd. atd. atd. Tyto položky jsou s nulovou cenou.
V nabídce je vždy zdůrazněn rozsah PD.
Pakli-že chce zákazník rozpracovat PD o tyto neoceněné body, jsou dále naceněny a připočítány k základní nabídkové částce.
Jak se říká "náš zákazník, náš pán".

Pak se ale běžně stává i tato věc........
Projekční, architektonick á kancelář mi zašle poptávku na provedení PD v rozsahu pro stavební řízení, kde se požadují schémata rozvaděčů, podrobné rozpracování technologickýc h součástí, podrobný návrh hromosvodu, výkaz výměr, rozpočet atd.
Pochopte, vyčůraní architekti (já píši o jedné vypačené kanceláři v Kadani) si vlastně přejí "prováděčku" za cenu "stavebka".
Na to já neměl opravdu nervy a byl jsem rád, že jsem se s takovými vykuky rychle rozloučil. I tak se našel "projektant" (já říkám zoufalec),  který jim nakonec ty prováděčky dělá za cenu stavebka. Zřejmě nějaký důchodce, který si již jen přivydělává k důchodu.

Každý z nás by měl mít svoji cenu a ta by neměla nikdy klesnout pod takovou mez, aby se za to musel při pohledu do zrcadla sám před sebou stydět.
 

 
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 25.09.2016, 07:28 »

Začal bych měřením instalace v chatě jestli má charakteristik a C u jističů vůbec šanci vyhovět. K tomu bych mu vysvětlil možné problémy ohledně používání těchto jističů a rozhodnutí nechal na něm. Pokud nebude technických překážek a bude na Céčkách trvat, ať si nesmyslně připlatí a pak běhá nahazovat hlavní jistič ven. Proč bych mu měl pomáhat, když o to nestojí.  angel přestaňte zachraňovat každého pitomce. Pomáhám jen tam, kde o to stojí a umí to ocenit. Na ostatní nemám čas ani silu.

C má význam tak u zásuvek pro více PC, monitory a tiskárny (hnízda s 4 a vice PC na okruhu ) tepelná čerpadla, cirkulárky, LED zdroje (vice pohromadě ) a podobně. Sám bych si to na "běžnou "zasuvku doma nedal a C mam jen na TČ. Nikde jinde
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou vypínací charakteristiku mají jističe ITV,ITM,IJV?
 Co mohu udělat pro povolení charakteristiky C jističe před elektroměrem?
 Jaký je rozdíl mezi charakteristikami jističů B, C, D?
 ČEZ povolil jako jističe před elektroměrem s vypínací charakteristikou B a C.
 Proč je na pojistkové vložce u závitové pojistky nakreslen šnek?
 Jak měřit charakteristiky přepěťové ochrany?
 Neměl by někdo z kolegů naskenované A-s charakteristiky jističů řady J7K50?
 Mohou se kombinovat jističe s různou vypínací charakteristikou?
 Akou mám použít charakteristiku chrániča pro rd?
 Jakou zvolit charakteristiku jističe pro svítidla s elektronickými předřadníky?
 Jakou charakteristiku chrániče zvolit pro stroj s měničem frekvence?
 Jaká je skutečná vypínací charakteristika staré řady jističů(deonů) OEZ?
 Jak vyřešit velký proudový ráz?
 K čemu je určen typ jističe s charakteristikou K?
 Co je Ampér sekundová charakteristika?
 Jakou charakteristiku má jistič bez označení?
 Jakou charakteristiku má jistič G?
 Započítává se charakteristika jistícího prvku při výpočtu?
 Jak řešit nesprávnou charakteristiku zaplombovaného hlavního jističe?
 Dá se předejít častému výpadku jistíče jinou charakteristikou?
 Proč po zapojení čerpadla na elektrocentrálu vybavuje jistič vyšší hodnoty?
 Je použití jističe s charakteristikou"C", když nemusí být, závadou?
 Jakou použít charakteristiku jističe pro domácí použití? B, nebo C?
 Jaký velký je rozdíl vypínacích charakteristik jističů různých výrobců?
 Mohu v RD zaměnit kvůli zábleskovému světlu u zásuvkového okruhu B16 za C16?
 Jakou charakteristiku jističe má J1K63 M21A~?
 Kdy se používá vypínací charakteristika K?
 EATON: „Neznámé“ vypínací charakteristiky instalačních jističů
 Existuje nižší charakteristika jističe, než B?
 Jak řešit proudový náraz (náběhový proud) při zapnutí LED osvětlení?
 Lze v bytě používat jističe s charakteristikou typu C?
 Od kdy u nás začaly být dostupné jističe moderních charakteristik B, C, D?
 Je pro svářecí invertor 230V/16A nutná jiná charakteristika jističe než B?
 Q: Jaké použít charakteristiky dvou jističů zapojených za sebou?
 Jak budou reagovat dva jističe 16A, jeden charakteristiky B a druhý C?
 Lze zapojit jistič char.C za jistič char.B?
 Umíte objasnit charakteristiku vypínací doby jističe a pojistky vůči proudu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.