{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Má cenu investovat do dobrého protahovacího pera?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Má cenu investovat do dobrého protahovacího pera?  (Přečteno 6424 krát)
Karel Herma
*

« kdy: 01.07.2016, 15:07 »

Proč uvažovat protahovací pero CANFOR jako důležitého pomocníka na stavbě
    Elektroinstalační trubka je dnes základ. Vedení se pak vtáhne. Moderní instalace se vyznačuje nikoliv posledními výdobytky techniky, ale svou nadčasovostí použití. Z toho logicky vyplývá, že vedení uložená pouze pod omítkou zařazují instalaci do pravěké kategorie. Abychom mohli v budoucnu použít nové technologie, musíme zajistit vyměnitelnost vedení. V případě domovních instalací jde o elektroinstala ční trubky. Samotné uložení trubky však neznamená snadné následné protažení vedení...

Celý článek zde...

Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?

Má cenu investovat do dobrého protahovacího pera?

Zaznamenáno
Milan Hudec
*

« Odpověď #1 kdy: 01.07.2016, 15:41 »

Cenu to určitě má.
Zatahování je mnohdy o nervy i s lepším natož pak se šmejdem.
 Nicméně jsem si nevšiml že by se trubkování nějak zásadně rozšířilo, občas vídám pod omítkou namísto 3x 5x,   pro strýčka příhodu ale to by asi nejlépe řekli výrobci krků.
Proč je ale 173 určená jen do trubky kde už nějaké vodiče jsou je záhadou tanecek
P Kučera nabízí k protahování silikonovou emulz a to je naprostý top.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*

váš elektrikář a revizní technik

« Odpověď #2 kdy: 02.07.2016, 07:01 »

Jedno z těchto per jsem vlastnil a byl s ním nadmíru spokojen. Bohužel o cokoliv chcete přijít, půjčte do ruky někomu jinému.  Pláč

Není ale všem dnům konec. Chystám objednávku  Mrknutí

Jinak za za mne dostalo mnoho bodů i příslušenství k protahovacím perům. Obzvlášt velmi odoblné pouzdro na pera mi pomáhá v tom, abych neměl pod nohama smotek o který zakopávám.  Palec vzhůru
To jsem už mockrát ocenil a několikrát jsem to musel na jejich žádost předvést jiným kolegům i profesím  Super!

PS pro Milana: Stále se trubkuje a mnohé domy jsou opravdu silně protrubkovány. Přál bych ti vidět svazek trubek u "internetových maniaků", "audiomaiaků" a některých systémových instalací.
Navíc je zde mnoho původních vedení takto uložených, kde se provádějí výměny vodičů, nebo jejich doplnění.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Milan Hudec
*

« Odpověď #3 kdy: 02.07.2016, 12:46 »

Reagoval jsem na větu že trubka je dnes základ.
Což mě přijde coby konstatování v obecné rovině poněkud nadnesené.

Zaznamenáno
František Šohajda
*

RT E2-A

« Odpověď #4 kdy: 02.07.2016, 14:05 »

Citace
Vložit citaci
Reagoval jsem na větu že trubka je dnes základ.

Pokud to rozdělíme, tak v tzv. silnoproudu se trubky moc nenosí.... tanecek
U tzv. slaboproudu je to zcela běžná záležitost. Mrknutí

Jsou lidé co dělají jen silno......
A lidí co se živí slabo......
Většinou na stavbách většího rozsahu dělají dvě firmy elektro, protože obsáhnout vše jednou firmou bývá nemožné. Kroutím očima
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Rozvodak
Neverifikovaný uživatel @5

« Odpověď #5 kdy: 02.07.2016, 14:33 »

Kdyz je rec o pravekych instalacich, ono se trubkovani zna jiz davno. Porad se da narazit na instalace pred rekonstrukci s pancerovimi trubkami pod omitkou.

Kvalitni protahovaci pero je zaklad, nicmene lze pri pokladce trubek pripravit protahovaci vodic.

Taktez si myslim ze trubkovani je hlavne domenou slaboproudu. U silariny vetsinou jde o hlavni rozvody. Uplne si neumim predstavit kdyby vsechny kabely az k posledni zasuvce byly v trubce. Otazkou je proc by se to melo znova protahovat a jestli by to vubec slo, kazdy kolinko je znat.

To mi prijde lepsi, jak bylo jiz receno, polozit na misto napr. 3x2,5, kabel 5x2,5.

Na druhou stranu kdyz se najde zakaznik co si rad priplati za takove provedeni, tak proc ne.
Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jan Franěk
*

« Odpověď #6 kdy: 03.07.2016, 08:39 »

Myslím že je jedno kolik trubek se dnes po bytech a RD tahá a zda jde o silovou, nebo slaboporudou část instalace. Ti co realizují systémové instalace si toho užijí víc než dost.  angel O tom vím své
Důležité je být připraven na případ kdy prostě musíte do trubky zatáhnout kabel a zde vám kvalitní protahovací pero bude rozhodně velmi dobrým pomocníkem. Investice do kvalitnéího pera se vrátí během prvních pár jeho použití, minimálně v úspoře času a minimalizování starostí a práce.  tanecek
Zaznamenáno

František Šohajda
*

RT E2-A

« Odpověď #7 kdy: 03.07.2016, 09:17 »

Citace
Uplne si neumim predstavit kdyby vsechny kabely az k posledni zasuvce byly v trubce.

U silařiny je jedna věc, chlazení...v trubce je neskutečně špatné!
Nedávno jsem předělával RD asi 40 let starý, trubka asi 4 metry z HDS a tam natažen vodič 2x10 AL...trubka 36 mm....říkám si ,dostanu tam 4x10 Cu na 3 fáz.....
Nešlo to, tahali jsme 3 lidé a tak jsme vytáhli 10 cm....pak nastala sekačka nového přívodu.
Trubka je v takových instalacích na nic, vyhozené peníze! Zlej
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #8 kdy: 03.07.2016, 12:24 »

Mám protahovací pero RUNPO 5. Super je ten boxík na to. Nezamotává se a nedře to ruce, když je potřeba trochu větší síla... Akorát, když se to přetáhne, tak pero zaleze dovnitř do boxu a je to na rozdělání celýho boxu. To trochu konstruktéři nedomysleli...

Jinak jako nouzovka protáhnout husákem UTPčko a to taky ledasco utáhne Smích
Zaznamenáno
Jan Franěk
*

« Odpověď #9 kdy: 03.07.2016, 12:31 »

Trubka je v takových instalacích na nic, vyhozené peníze! Zlej

ajoooo ALe nééé. Copak se položená otázka týká vašeho případu kde se vám nepovedlo protáhnout 4m trubky.  Osobně to vidím tak, že 7-8x z 10 případů jsem v protahování úspěšný. Možná i díky kvalitnímu protahovacímu peru.

Držme se tématu.
Otázka zní - Má cenu investovat do dobrého protahovacího pera?

Odpověď může znít ano, velmi se to vyplatí díky úspoře času, nebo ne normálně trubky vysekávám a neprotahuji. Také bude záležet na tom, jakou konkrétní činností se kdo zabývá.

edit:
Mám protahovací pero RUNPO 5. Super je  .............. ..

Díky za zkušenost. Taky jsem na to koukal ale nevěděl o nikom, kdo by ho vlastnil a předal konkrétní osobní zkušenosti  Palec vzhůru
Zaznamenáno

MrPeter

« Odpověď #10 kdy: 03.07.2016, 20:37 »

Jan Franěk >>

Je supr, protáhnout s ním jde opravdu ledasco. Myslím že největší úspěch bylo protahování asi v 5m dlouhé 1/2" měděné trubce se dvěmi 90° kolínky na konci. Bylo to chvíli laborování, ale podařilo se. V husáku většinou není problém, ten nebejvá takhle nakroucenej.

Nevýhoda je dost vysoká cena a když se namotává a schová se do deklu. To pomůže už jen křížovej šroubovák...
Zaznamenáno
Milan Hudec
*

« Odpověď #11 kdy: 03.07.2016, 23:53 »

Pro mne je pro krky do cca 25mm etalonem pořád poplastované ocelové lanko cca 3-4mm s nalisovaným rybářským olůvkem na špici.
Doporučuji zkusit.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*

« Odpověď #12 kdy: 04.07.2016, 10:52 »

RUNPRO mám také, ale abych pravdu řekl, tak úplně nadšený z něj nejsem. Na můj vkus je příliš tuhé a pokud je v cestě ostřejší ohyb (nebo dva), tak je docela dřina ho tam dostat. A pak také vytáhnout. Na druhou stranu se za nebojím za něj pořádně zabrat, což u levných per je vždy loterie, zda se očko utrhne nebo ne.

Osobně mám zkušenost, že když selže pero, dá se to často zachránit provázkem protaženým vysavačem. Minimálně jako pomůcka pro protažení pera. Protože, jak jistě všichni víte, nejlíp to jde, když se zároveň táhne i tlačí.

Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*

Znojmo (JM)

« Odpověď #13 kdy: 04.07.2016, 16:28 »

Osobně se snažím dělat trubkované trasy tak, aby tam bylo co nejméně ohybů a i ty nutné ohyby dělat pokud možno co nejpozvolnější .

Pokud jde o nějakou delší nebo problematickou trasu, potom tam už při montáži nechám protahovací drát.

Co se týká protahovacích pér, někdy je zapotřebí měkčí péro, jindy tvrdší ...
Takže je celkem vhodné mít více pér s různou tuhostí.
Většinou si ale vystačím s plastovým (silonovým) protahovacím pérem.
Lubrikant používám, jen když to bez něj nejde nebo to jde hodně ztuha.

Nejdůležitější je vůbec trubkou něco protáhnout. Kombinace vysavače a provázku mě prozatím nikdy nezklamala. 
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Martin H.

« Odpověď #14 kdy: 04.07.2016, 19:10 »

Co se týká protahovacích pér, někdy je zapotřebí měkčí péro, jindy tvrdší ...
Takže je celkem vhodné mít více pér s různou tuhostí.

Z neveľkej vlastnej skúsenosti by som pridal aj rôzne dĺžky. Kúpil som si jedno dostatočne dlhé pero. Pri všetkých krátkych trasách som strácal čas motaním jeho extra metrov...
Zaznamenáno
Jan Franěk
*

« Odpověď #15 kdy: 04.07.2016, 19:36 »

Z neveľkej vlastnej skúsenosti by som pridal aj rôzne dĺžky. Kúpil som si jedno dostatočne dlhé pero. Pri všetkých krátkych trasách som strácal čas motaním jeho extra metrov...

A právě proto jsem na protahovací pero zakoupil pouzdro od této firmy. Nesrovnatelný komfort  Palec vzhůru

161/01 z první stránky katalogu

* canfor.pdf (264 KB - staženo 235 krát.)
Zaznamenáno

Martin H.

« Odpověď #16 kdy: 04.07.2016, 22:55 »

A právě proto jsem na protahovací pero zakoupil pouzdro od této firmy. Nesrovnatelný komfort  Palec vzhůru
Dobre ste spravili.

Pre profi firmu je kvalitné náradie nevyhnutnosť, ako laik som musel "prejsť vývojom". Vlastnými rukami som robil len jednu akciu - náš dom - a aj to len drobnosti. Často som si kúpil lacnejšie náradie, však je len na pár dní. Chyba.

Pri pere som však nevedel, že sú aj lepšie. Ani ma to nenapadlo. Nevidel som také ani vo veľkosklade ani u partie profi elektrikárov.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*

Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.

« Odpověď #17 kdy: 05.07.2016, 08:00 »

Proč uvažovat protahovací pero CANFOR jako důležitého pomocníka na stavbě
    Elektroinstalační trubka je dnes základ. Vedení se pak vtáhne. Moderní instalace se vyznačuje nikoliv posledními výdobytky techniky, ale svou nadčasovostí použití. Z toho logicky vyplývá, že vedení uložená pouze pod omítkou zařazují instalaci do pravěké kategorie. Abychom mohli v budoucnu použít nové technologie, musíme zajistit vyměnitelnost vedení. V případě domovních instalací jde o elektroinstala ční trubky. Samotné uložení trubky však neznamená snadné následné protažení vedení...

Celý článek zde...

Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?

Má cenu investovat do dobrého protahovacího pera?

Při natáčení těch záběrů jsme měli sebou ještě k dispozici konkurenční značky, ale předmětem našeho cvičení bylo natočení Canforu. Ze svého postu nesmím ostatní hodnotit, ale v tomto případě Canfor u mne dobrý. Pro seriózní srovnání a hodnocení to chce speciální setkání, metodiku, všechna srovnávající pera a nějakou opičí dráhu. A samozřejmě zástupce značek a lidi z praxe.

To je v létě nerealizovatel né.
Zaznamenáno

.
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma? Zvolte si zde!
 ....

- Proud a napětí objevíte vzápětí!  Elektrika.cz -
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 72 dotazů.