Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Je trestný čin, neoprávnené zapojenie VTZ elektro do prevádzky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je trestný čin, neoprávnené zapojenie VTZ elektro do prevádzky?  (Přečteno 15983 krát)
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 23.05.2016, 12:53 »

Stavím na dotazu,  ze kterého vyplývá, že elektrikář Ján Garaj, zjistil že elektrické zařízení nevyhovuje předpisům. Z diskuze dovedu odhadnout osobnost diskutujícho.
Aspoň si to myslím.
O bezpečnosti el. zařízení není třeba diskutovat. To buď je bezpečné nebo není.
Když je porušena bezpečnost je jasné co to znamená nejen pro vyspělé dítě, ale musí být zcela jistě pro orgány, které stát zřídil pro společnost. Pokud spor dospěl až před okresní soud, nejedná se zcela jistě o malichernost, nad kterou mohu mávnout rukou.
Zdravotní způsobilost je v mnoha případech rozhodující i v naší branži. Bez prokázání zdravotní způsobilosti bych já nemohl být elektrikářem, natož revizním technikem.
V takových případech mně lékař vystaví posudek se zjištěnými omezeními, pro moji práci a  tato omezení byla předmětem svědeckých výpovědí. Vyhodnocení soudem směřuje k podání odporu ke krajskému soudu.
Nemusím čekat na rozhodnutí tohoto soudu při svém právním povědomí, že soud bude muset přistoupit ke znaleckému posudku, který bude rozhodujícím ve sporu dvou stran.
Válka vypadá jinak. To jedna strana se s druhou nemaluje a vyřídí záležitost ráz, naráz.
U soudu to je jinak, tam se hraje o čas.
Tento elektrikář může být jen bezradný ve svém rozhodování a čerpá z rad někdy zkušenějších a není mu jedno, co se kolem děje za bílého dne a hledá spravedlnost.

Mimochodem, se nedivím, protože to co mně profesní kolega předevčírem ukázal na videoklipu z  průmyslového provozu na Slovensku, kdy na moji reakci: "pro Boha, to je havárie?" ,  zda se jedná o havárii nebo běžný provoz mně přisvědčil, že to z havárijí nemá co společného. "Takto to tu beží dlho, revizia (myšleno zpráva o revizi) je pre vedúceho cár papíru". 
Aj takéto prípady sú na Slovensku.
Omlouvám se Slovákúm za moji slovenčinu. Čítám se i mezi lidi s kritickým myšlením.




 
Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 23.05.2016, 13:59 »

Tak si shrnme, co tazatel napsal:

Pracovník subdodavateľa bez odbornej a zdravotnej spôsobilosti zapojil VTZ=elektrozariadenie do obvodu aj bez následnej revízie,ktorá by mohla prípadne dať súhlas s prevádzkovaním . Toto ohrozuje bezpečnosť osôb, pohybujúcich sa v blízkosti tohoto zariadenia. Čo s tým?
....pri stavbe tzv.drobnej,do 200tisíc Kč,na ktorú bol vybratý zhotoviteľ formou poptávky na internete,bola podpísaná celkom dobrá SOD(smlouva o dílo) v ktorej onen šmejd dal všetky prehlásenie písomne do zmluvy, že je držiteľom veškerých potřebných oprávnení a práce provede,kvalitně, dílo odevzdá v provozuschopné m stavu.......ne chal preplatiť faktúru na dodávku v ktorej mal aj montáž.Nepredl ožil žiadne oprávnenia.Na súde ktorý ešte neskončil,všetci jeho svedkovia potvrdili, že nemali predpísanú zdravotnú a ani odbornú spôsobilosť.Pr ávny zástupca tohoto odborníka sa jednoznačne postavil proti vyhotoveniu znaleckého posudku.To mu na prekvapenie,takmer všetkých, pán predseda OS..zobral do úvahy a rozhodol,ako rozhodol.Samoz rejme sa odvoláme.

Fakt máte pane Moláku z podaných dat dost informací na dělání kategorických  závěrů o morálních a technických kvalitách dodavatele? Co když třeba (spekuluji) firma B vyfoukla zakázku firmě A, a ta teď hledá, jak firmu B sestřelit? Nebyl by to první případ (u nás, na Slovensku se to třeba neděje)

Jestli jsem uzavřel SOD a na základě níž (nebo bez ohledu na niž) zaplatím za dílo, aniž bych jej řádně včetně veškeré dokumentace převzal, těžko se pak mohu divit......jes tli už ve fázi uzavírání smlouvy nepožaduji dokumenty, dokládající odborná tvrzení dodavatele ve smlouvě, o kterých mám pochybnosti, také se nemohu divit.....
Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #20 kdy: 23.05.2016, 15:35 »

Stavím na dotazu,  ze kterého vyplývá, že elektrikář Ján Garaj, zjistil že elektrické zařízení nevyhovuje předpisům. Z diskuze dovedu odhadnout osobnost diskutujícho.
Aspoň si to myslím.
Vycházím ze stejných podkladů jako vy, ale bohužel s naprosto opačnými závěry.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #21 kdy: 23.05.2016, 16:33 »

I dva právníci mají vždy 3 názory..... tanecek
Elektrikáře nevyjímaje! Mrknutí
(Nic ve zlém!) Škleb
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 23.05.2016, 17:22 »

Pane Šohajdo, musel jsem se zasmát a kvituju to jako uzavřenou záležitost. Uznávám vás, jste jednička. Na Slovensku jsem žil pár roků a znám mentalitu Slováků. Jsem s nimi téměř v denním kontaktu. Mám tam několik desítek profesních přátel a přeji aby zákazník, spotřebitel nebyl obětí lajdácké práce nejen u nás, ale i na Slovensku.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 23.05.2016, 18:05 »

Pracovník subdodavateľa bez odbornej a zdravotnej spôsobilosti zapojil VTZ=elektrozariadenie do obvodu aj bez následnej revízie,ktorá by mohla prípadne dať súhlas s prevádzkovaním .

Že zapojil, nemusí nic znamenat, pokud neuvedl pod napětí. Podobně postupovali právníci u jednoho NO. Když si koupím armatury a trubky na plyn, nejsou to VTZ, ale jen armatury a trubky, i když z nich vytvořím dílo hodné knížáka. A ikdyž toto našroubuju k hadici od sporáku, pořád se nic neděje, protože ač jsem to připojil k plynořadu, je uzavřený kohout a plyn tam neprochází. Až když otevřu kohout, mám na krku obecné ohrožení a další paragrafy, včetně neoprávněné práce na VTZ.
Ono to odpovídá i definici v B příkazu, dokud není zařízení uvedeno pod napětí, nevypisuje se béčko a proto nebyl důvod, aby nemohli dělat zámečníci šíny a sběrnice.
Že neměli zdravotní, to je spíš porušení ZP a záležitost pro IBP.
Revize nebyla vydána proč? Dodavatel neměl RT, nebo zařízení nebylo bezpečné?
To, že zařízení (jakékoli) zapojoval odborník s kvalifikací a prohlídkou nemusí bezpodmínečně znamenat, že bylo zapojeno správně a stejně tak naopak a od toho je výchozí revize či v některých případech tzv. záznam o kontrole.
Zaznamenáno
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 24.05.2016, 21:40 »


Na súde ktorý ešte neskončil,všetci jeho svedkovia potvrdili, že nemali predpísanú zdravotnú a ani odbornú spôsobilosť.Pr ávny zástupca tohoto odborníka sa jednoznačne postavil proti vyhotoveniu znaleckého posudku.To mu na prekvapenie,takmer všetkých, pán predseda OS..zobral do úvahy a rozhodol,ako rozhodol.Samoz rejme sa odvoláme.[/b][/u][/b]

Jedná sa o zákazku v ČR. Okresný súd nie je Brno,zatiaľ nezverejním.Le n čo dostanemerozsu dok,tak určite niektoré zaujímavosti zverejním.To bude žúžo.
Svedkovia odporcu-žalovaného nemali ani odbornú a ani zdravotnú spôsobilosť.
To sa naozaj zisťuje obvykle len na veľkých stavbách alebo až, ako v tomto prípade na súde.
Nemáme najmenší dôvod a ani záujem nikoho zavádzať.Iba by som chcel upozorniť na Šmejda v baránčom rúchu.Oni nemali oprávnenie ani na montáž ostatných zariadení,aj to tak vypadá.
Už sme jeden podobný súd absolvovali a aj vyhrali.Doknca ten čo prehral bol na tomto súde,ako svedok jeho.Čuduj sa svete aj on okrem ostatních potvrdil,že predpísané povolenia je potrebné mať vždy ku vykonávaniu prác na VTZ.

Stačí páni? alebo treba ešte niečo? Žiadna konkurencia sa nekonala.
Zaznamenáno
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 24.05.2016, 23:34 »

Mám zájem o výsledek s případným zveřejněním pravděpodobně v TV, je jedno jestli Prima nebo ČT. A nebo jinak: když soud ještě trvá a bude to lokálně blízko, chci se zúčastnit za veřejnost. Dejte mně avizo.
Zaznamenáno
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 25.05.2016, 21:54 »

Mám zájem o výsledek s případným zveřejněním pravděpodobně v TV, je jedno jestli Prima nebo ČT. A nebo jinak: když soud ještě trvá a bude to lokálně blízko, chci se zúčastnit za veřejnost. Dejte mně avizo.
Samozrejme zverejnim niektoré detaily, po konzultácii s právnymi zástupcam,len čo obdržíme  rozsudok z OS.Verím,že to bude zaujmavé pre viacero svojpávnych občanov.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 28.09.2017, 18:14 »

Rok ubehol....a nič.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaká je přesná definice vyhrazeného elektrického zařízení?
 Bude muset revize a kontroly spotřebičů provádět revizní technik?
 Existuje povinnost revizí vl. elektrospotřebičů umístěných na pokoji VŠ kolejí?
 Máte otázku k problematice revizí spotřebičů? Přidejte ji sem!
 Revizní technici podávají trestní oznámení ...
 Jsou tedy (tedy krom digitálek) definitivně spotřebiče vyhrazené?
 Chystá se vyhláška o vyhrazených elektrických zařízeních?
 Zápis od KULATÉHO STOLU 20.2.2010, téma „Zákon o provozu vyhrazených TZ“
 Proč není diskuze o návrhu vyhlášky o vyhr. tech. elektrických zařízeních ?
 Elektrotechnici na Moravě se obrací na ombudsmana!
 Ako evidovať VETZ?
 Je definice VTZ opravdu nejasná?
 Vyhrazená elektrická technická zařízení
 Základní změny v legislativě ve vztahu k vyhrazeným elektrickým zařízením
 Související legislativa podle druhu a rozsahu činnosti
 Je potrebná OPaOS pre nevyhradené technické zariadenia?
 VTZ: Provokativní otázky (1.)
 Jsou elektrické spotřebiče vyhrazeným elektrickým zařízením dle Vyhl.73/2010?
 Z archívu ... Dohoda o pojmu VTZ zřejmě na obzoru!
 TIČR pořádá Technický den VTZ
 Jste pro nebo proti vyřazení spotřebičů a prodlužovacích přívodů z VETZ?
 Je stavební vrátek s nosností Vyhrazeným zdvíhacím zařízením?
 Co si myslíš o návrhu zákona o technických vyhrazených zařízení a vyhlášek 2019?
 NEKONEČNÁ? Diskuze na téma pojmu "VTZ"
 N50: Zákon o 250/2021Sb. je tu a co s nim dál?
 Kterým okamžikem se z elektromateriálu stává VTZ?
 Jak vznikal Zákon 250/2021Sb. o bezpečnosti práce na VTZ
 Proč instalace v RD stále není a asi ani nebude VTZ?
 ECDV: Vyhrazené elektrické zařízení uváděné do provozu
 Co po roce 2022 ještě o VETZ není jasné?
 Kterým okamžikem a jak se z VTZ (zhotovitel) přestává VTZ stávat (laik/uživatel)?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.