{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Čím může vznikat jemné brnění při dotyku země při stání v bazénu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Čím může vznikat jemné brnění při dotyku země při stání v bazénu?  (Přečteno 9691 krát)
Jaroslav Molák
*
Offline Offline
« Odpověď #18 kdy: 23.09.2015, 19:33 »

Chci na závěr své diskuze k uvedenému tématu uvést, že není vůbec taktické konkretizovat co má nebo nemá dělat stavebník, protože existují konkrétní návrhy jak provést takové instalace, které odpovídají předpisům a revizní technik až na místě potom konstatuje "dobrá práce".
Samozřejmě, že zde hraje zejména volba a provedení uzemnění, ale protože zde mluvíme o elektrice jako bezpečném sluhovi, ne o chemických procesech způsobených pH faktorem  půdy ani o specifikách jako je "živočišná elektřina", proto jsem naznačil, abychom se drželi při zemi.
Vždyť v tom nehledejte nové teorie, je to obyčejná středoškolská elektrotechnik a.
Může se udělat i jiná ochrana, daleko bezpečnější než navrhovaná chráničem FI, běžně užívaná ve zdravotnictví nabo na železnici a další úpravy dokonce u čerpadla protiproudu které možno vylepšit nad rámec předpisů.
Všechno by měl řešit zodpovědný projektant se zhotovitelem.
Když nevíte jak na to přijeďte se poradit, rada je zatím zadarmo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #19 kdy: 24.09.2015, 06:40 »

Celé tohle téma má jednu základní chybu:
padají tu různé nápady a názory, podložené buď teoretickými úvahami, nebo vlastními zkušenostmi když jsme se s něčím podobným setkali v praxi, ale nikdo z nás to neviděl přímo na místě. 
Buď se trefíme, nebo tam bude nějaký ještě horší paskvil, takže ono to není o diskusi na dálku, to chce opravdu odborníka přímo na místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Joscer
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #20 kdy: 24.09.2015, 09:14 »

Však ano. Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor několika osob nad určitým tématem, jehož cílem není rozhodovat, nýbrž věc pečlivě rozebrat z různých stránek, shromáždit argumenty a případně připravit půdu pro racionální rozhodnutí.

Je špatný nápad vypnout hlavní jistič do domu, zda brnění zmizí? Případně následně odpojit i PE v rozvaděči? Nebo přizemnit vše kovové v okolí bazenu do zemní tyče - pro zjištění souvislostí?

Ot: když jsem dělal koupelku, jsem do smlouvy dal, že při vypouštění nesmí odpad chrochtat :-) pokud někdo dělá bazen za statisíce, měl by chvíli přemýšlet, co a jak si ošetřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chytrý napadne špatný názor, hlupák jeho autora.
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #21 kdy: 24.09.2015, 11:08 »

Celé tohle téma má jednu základní chybu:
padají tu různé nápady a názory, podložené buď teoretickými úvahami, nebo vlastními zkušenostmi když jsme se s něčím podobným setkali v praxi, ale nikdo z nás to neviděl přímo na místě.  
Buď se trefíme, nebo tam bude nějaký ještě horší paskvil, takže ono to není o diskusi na dálku, to chce opravdu odborníka přímo na místě.

Tato diskuze umí říci jen proč je cítit brnění, místní měření zjistí odkud se bere příčina.
Cítit brnění je proto, že je zde rozdíl potenciálů mezi vodou a vodivými předměty zasahujícími do bazénu (žebříky, filtrace,  svítidla,  protiproudy...)  zvodivělým okolím bazénu (bazénovou vodou zkrápěný beton, tráva), podložím betonu  a železobetonu atd.
Pociťované brnění je situace nebezpečná a vyžaduje neodkladné řešení s místním měřením.


- voda v bazénu upravená bazénovou chemií je velmi slušný vodič (elektrolyt) schopný přenést proud nejen nad prahem vnímání, nejen nad prahem bolestivosti ale i nad prahem úrazu včetně smrtelného.

- lehké úrazy elektrickým proudem na suchu se ve vodě či u vody stávají pro riziko utonutí smrtelnými. Například křeč, krátkodobá zástava dechu, šok i úlek a pád (neplavce do vody).
 
- prahy citlivosti udávané v normách se měří v případě obvyklého dotyku lidského těla rukou - plochou dlaně, nebo prstu. Ve vodivém elektrolytu ponořený člověk je velkoplošná elektroda, která má sběrnou plochu až 1,9m2. Plocha ruky se sevřenými prsty je  cca 1% povrchu těla. Člověk v bazénu má k úrazu el.proudem až 100x blíže než na suchu. V tomto poměru by se mělo postupovat i v zabezpečení elektriky kolem bazénu, 100x pečlivěji. V poměru 100:1 zvážit, jesti je elektrika kolem bazénu potřeba či móda a 100:1 dát důraz na projekci a pravidelnou kontrolu elektriky kolem bazénu.

- pro přenos vzruchů uvnitř lidského těla mají neurony vůči svalové buňce potenciál asi 60-90mV. I malý úraz, povrchové zranění ap. snižuje odpor kůže a zvyšuje reakci svalů na cizí elektrický potenciál přinesený vodou do rány, či na sliznici (líznutí si 9V destičkové barerie je už pěkná šleha, taková rána do jazyka od unikajícího proudu při plavání je i život ohrožující).  Citlivost na elektrický proud se v bazénové vodě mění nejen tloušťkou kůže (dětixdospělí), ale i počtem povrchových poranění, délkou pobytu ve vodě (rozmáčení kůže), stylem plavání (máčení sliznic) atd. a tudíž je to hodnota silně individuální až k potenciálu 60mV mezi dvěma body těla.

- i malý unikající proud pod vypínacím prahem 10mA chrániče umí znemožnit osobě v bazénu vylézt z vody na břeh a takový člověk se utopí únavou a vysílením při šlapání vody, plaváním a voláním o pomoc. Přivolaná pomoc nemusí být schopna vypnout elektriku a může dopadnout stejně nebo hůře co se týče úrazu elektrickým proudem, pokud se bude snažit topícího se vytáhnout.
 
- chybně zvolené materiály pospojení nebo izolace mohou způsobit korozí nahodilou poruchu např. koroze napojení základového zemniče bazému a pospojení na žebříky bazénu. (Taková porucha se může projevit i při zatížení žebříku při výstupu plavce z vody.)

- laici dokáží systémem prodlužovaček přinést k bazénu cizí potenciály nebezpečných hodnot i při použití chráničů a spotřebičů v perfektním stavu, dodržení bezpečných zón atd.

- cizí potenciál se do bazénového elektrlytu může dostat jak různými vodiči, tak vlastní vodou i ze vzdálených míst a napojených potrubí (a jeho přívod může být přerušován s přerušováním přítokum či odtoku vody - ventily a uzávěry mohou být vypínače).  Vodivost některých materiálů se s nasycením vodou může změnit. (vlhký x suchý beton).

Rozdíly zemních a uzemňovacích potenciálů, krokového napětí a bludných proudů, které jsou na povrchu bezpečné, mohou být při výstupu z bazénu smrtelné (případ na povrchu bagatelního rozdílu potenciálů mezi místním a vzdáleným uzeměním silové soustavy).

Prostě není to na poradnu, ale na okamžité řešení odborníkem na místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jaroslav Molák
*
Offline Offline
« Odpověď #22 kdy: 24.09.2015, 12:21 »

Předchozí příspěvek považuji za vysoce kvalitní a přínosný pohled na diskutovaný problém. Vše jenom potvrzuje základní nevyvratitelno u tezi, že s elektrickým zařízením není žádná hračka.
Vzdělání jde ruku v ruce se zkušeností, elektřina není vidět, ale dá se měřit, zejména takové zařízení jako jsou bazény se neobejdou bez kvalitně provedené revize, odpovědným revizním technikem, kterých je jistě mnoho, ale stále se setkáváme s lajdáckou prací  i revizních techniků, kteří řemeslu dosud neporozuměli.
Je jenom na investorovi aby nenaletěl právě takovým řemeslníkům, kteří provedou tak svoji práci, že se musí stát napřed úraz, aby se společnost probudila a hledala nápravu. S vadami by nemělo být uvedeno žádné zařízení do provozu, jako to je v našem případě s následným brněním v bazénu.
Na druhé straně buďme rádi, že se stanou poruchy na zařízeních. Kdyby nebyly, nic bychom se nenaučili a náš čas strávený při diskuzi by byl marný. Takto z naší diskuze se někteří poučí a mají si kde ověřit své domněnky, požádat o odbornou radu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kolomazník Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #23 kdy: 29.06.2017, 17:18 »

 mam bazen, v nem slanou vodou a resim co co tady popisujete. Predem rikam ze nez jsem zadny elektrikar, jsem obycejny smrtelnik. Lec elektrikaru vcetne revizniho technika jsem tu mel jiz 8 a nikdo si nevedel s mym problemem rady:(  Revizni technik dokonce 0,2-0,4 V ktere namerim mezi vodou a treba mokrou dlazdici neresil. Memu elektrikari spochybnil multimetr ze to neni cejchovane a byl snama hotov. Dokonce jsem tu mel i technika z cezu aby vyloucil zdali neni chuby nekde na ulici nebo na jejich strane. Tam je pry vse v poradku, nicmene na to take koukal a nevedel.

Problem se vyskytuje jak je neco v zasuvce. Bud filtrace nebo protiproud. Ani to nemusi byt zapnute. Proste me prijde ze je to zavlecene zemnim a nebo nulovim vodicem. Kdyz si ja amater vezmu mutlimetr a poleju chodnik vodou a dostavam malou ranku do zaderu od hromosvodu a zmerim si to vuci zemi tak presne tuto hodnotu mam zavlecenou do bazenu.  To same kdyz vemu drat pichnu ho 10cm do zeme a mezi dratem a zemi merim multimetrem tak namerim 0,2 ale mistama i 0,8V. Nevim jestli je to normalni, nikdy by me nenapadlo delat takove pokusy, kord kdyz elektrika neni muj zivel.Zkousel jsem samo i u sousedu a maji to tak vsichni. Poradi mi nekdo jak to dostat z toho bazenu pryc? Veskerou technologii mi bazenar vymenil aby se vyloucilo ze to dela neco z technologie. Pomohlo by mi treba nejake solo uzemeni okolo bazenu? Ted je technologie v sachte zemena zemnicim dratem k hromosvodu . A jeste nulou v privodnim silnem ciky kabelu. Protiproud je na 380. Dekuji za kazdou radu Petr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline OfflineRevize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #24 kdy: 29.06.2017, 19:21 »

Tady to nevyřešíte. Je třeba to na místě posoudit. Mimochodem jak daleko od bazénu šachta s technologií je?
jaké je okolí bazénu? Je to beton? je armovaný, nebo jde o dlaždice a jaké? Je beton okolo bazénu armovaný a připojený na uzemnění a pospojování?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Ivo Ondra
*
Offline Offline
« Odpověď #25 kdy: 29.06.2017, 23:40 »

Záleží také na tom co a z jakého materiálu je ve styku s vodou obzvláště slanou to je výborný elektrolyt.Viz třeba http://slideplayer.cz/slide/2756964/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #26 kdy: 30.06.2017, 07:54 »

Citace
Poradi mi nekdo jak to dostat z toho bazenu pryc? Veskerou technologii mi bazenar vymenil aby se vyloucilo ze to dela neco z technologie. Pomohlo by mi treba nejake solo uzemeni okolo bazenu?

Už jsem to tu psal!
U slaného bazénu jsem to řešil již 2x...vždy se jednalo o samostavbu majitele...
Uzemění okolo bazénu, pořádné a vše pospojit! Technologií to není ! Na to vždy sázeli, měnili FI a podobně... Škleb
Dělá to i v případech kde je všechno do bazénu v plastu, vody,odpady , napojení trysek...

I RT a elektrikáři si s tím moc nevědí rady. Byl jsem vždy zavolán až jako ten poslední. Úsměv

PS:Osobně mám doma bazén ze slanou vodou, před betonáží jsem udělal pořádné uzemění v základové desce bazénu...nikdy nebyl sebemenší problém.
Něco podobného jako když se dělá pro RD.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Zdenek Rajmont
*
Offline OfflineNa vedení je nejdůležitější nemít je dlouhé.


WWW
« Odpověď #27 kdy: 30.06.2017, 11:54 »

Už to tu bylo řešeno několikrát.
Vypnutí solinátoru nepomůže.
Je špatně provedené vyrovnání potenciálu mezi bazénem a okolím.
To co cítíte je napětí elektrochemického článku vznikajícího při rozkladu soli.
Napětí se pohybuje v rozsahu cca 0,7 - 1,4V DC.
Pro citlivé osoby s rozmáčenou kůží už to je dosela nepříjemné.
Podařilo se mi naměřit vyrovnávací proud až 0,4mA!

Řešením je reklamace a kompletní předělání bazénu včetně podkladního betonu a propojení armování.

Prokristapána, to snad ne !?!
1. Napětí byť i náhodného článku je stejnosměrné, tudíž těžko může "brnět"
2. U elektrod elektrolyzéru není důvod k bludným proudům,
     a) vzhledem k odporu vody, která je nucena téci potrubím (odpor je tím větší, čím je délka
          trubek)
     b) a proto se proud raději uzavře k opačné elektrodě
     c) celý systém je galvanicky oddělen transformátorem od sítě
     d) je použito velmi nízké napětí
3. Radit někomu (a nedejbože ) nechat si vybagrovat a přebetonovat bazén (pokud někde  neteče) může (a kolegové jistě prominou) napadnout jen vola.

Sám provozuji doma bazén se slanou vodou a zdá se - jsem stále naživu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pokud je problém neřešitelný, tak to nikomu neříkejte. Vždy se totiž někde najde blbec který to neví a vyřeší to.
Kdo dře jako kůň, je osel.
www.rajmont.cz
Milan Illek
*
Offline Offline« Odpověď #28 kdy: 30.06.2017, 12:13 »

Každý musel pracovat s vektorovým diagramem v trojfázové soustavě a tam je nejlépe vidět jak se mění napětí na středním vodičí, (vždyť proto se tak jmenuje-spojuje středy zdroje a spotřebiče. Jinak také nulový, nulovací vodič, protože chceme aby na něm bylo nulové tedy pokud možno žádné napětí. Tedy to je ten nulák, po kterém procházel tazatel.
Když školení, tak u distribuční sítě  nn pouze nulový vodič, žádný střední a už vůbec ne nulovací.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #29 kdy: 30.06.2017, 12:38 »

Prokristapána, to snad ne !?!
1. Napětí byť i náhodného článku je stejnosměrné, tudíž těžko může "brnět"
2. U elektrod elektrolyzéru není důvod k bludným proudům,
     a) vzhledem k odporu vody, která je nucena téci potrubím (odpor je tím větší, čím je délka
          trubek)
     b) a proto se proud raději uzavře k opačné elektrodě
     c) celý systém je galvanicky oddělen transformátore m od sítě
     d) je použito velmi nízké napětí
3. Radit někomu (a nedejbože ) nechat si vybagrovat a přebetonovat bazén (pokud někde  neteče) může (a kolegové jistě prominou) napadnout jen vola.

Sám provozuji doma bazén se slanou vodou a zdá se - jsem stále naživu.

Mě tedy DC brní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Veverka
*
Offline Offline« Odpověď #30 kdy: 30.06.2017, 19:28 »

Měl jsem podobný problém a příčina byla jednoduchá: Porušený kabel k ponornému fontánkovému čerpadlu v místě vstupu do čerpadla. Nepíšete, zda máte v bazénu podobné věci, ale pokud ano, doporučuji je z vody vyndat a třeba brnění ustane. Pak ty věci prohlédnout a pokud jsou porouchané, tak VYHODIT, rozhodně neopravovat, za těch pár stovek to nestojí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Rajmont
*
Offline OfflineNa vedení je nejdůležitější nemít je dlouhé.


WWW
« Odpověď #31 kdy: 30.06.2017, 19:29 »

Mě tedy DC brní.
To opravdu zvládáš 50x za sekundu olíznout plochou baterii ? (tedy samozřejmě i s přepólováním) tanecek

K tématu:
Také bych vylučovací metodou hledal příčinu. Samozřejmě jako indikátor bych nepoužíval sám sebe nýbrž bych pozval někoho, kdo to umí změřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pokud je problém neřešitelný, tak to nikomu neříkejte. Vždy se totiž někde najde blbec který to neví a vyřeší to.
Kdo dře jako kůň, je osel.
www.rajmont.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #32 kdy: 30.06.2017, 20:30 »

Mě tedy DC brní.
Projev průchodu AC a DC proudu organismem se projevuje trochu jinak, ale je otázkou co vlastně tazatel cítí, jestli je to od AC nebo DC proudu.
Ale to, co každý bude popisovat jinak, se dá objektivně změřit. Ale nikdo z nás to nedokáže "dálkově, bezdrátově,..."
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Joura
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #33 kdy: 11.07.2017, 11:02 »

 take jsem jiz nekolikrat resil podobny stav a problem je v tom, ze voda ve vetsine modernich bazenu je opravdu izolovana od okolni zeme a muze nastat stav kdy ma odlisny potencial. Myslet si ze je vodive spojena napriklad pres hridele cerpadel a podobne je mylne podobne jako ze se propoji s potencialem zeme pres elektrody chlolinatoru. Z praxe jednoduse pomohlo pouziti kusu nerezoveho potrubi na vyvodu k tryskam ktere se propojilo se zemi a vyrovnani potencialu zeme kolem baznu zakopanim fezn prizemnovaciho vodice s propojenim prave na listu pe a onu vodivou trubku na potrubi od cerpadla. Jednou jsem neco takoveho resil kdyz byl bazen relativne blizko pod stozary s vvn kde se podle meho nezmereneho nazoru indukovalo napeti do plochy vodni hladiny primo z vedeni vvn mozna v kombinaci s nejakym jinym zemnim jevem. A jednou jsem situaci s brnenim resil kdyz byl bazen propojen velice daleko plastovym potrubim z ulice kde se v blizkosti nachazelo napajeni pro saliny. Pokud je tedy rozvadec ve strojovne pobliz bazenu radne prizemen, tak teoreticky staci kus bazenoveho potrubi nahradit nejakou vodivou variantou s vetsi plochou styku s vodou a take prizemnit, tim se potencialy vyrovnaji. Pokud pak je jiny potencial uz i na ruznych mistech v pude kolem bazenu, nezbyva nez dokola zakopat zemnici vodic.
Spise mne prekvapuje ze ono prizemeni vody v bazenu neresi nejaka norma. Podobne jako ze zadna bazenova norma nepredpoklada rozdilne potencialy zeme kolem bazenu a vody. Take se pak musim zastat onech stavitelu, vetsina plastovych bazenu se nemusi nutne betonovat s armovanim, takze nikde neni uvedeno ze se k plastovemu bazenu zhotovuje uzemeni, to se pak resi az nasledne s privodem, pripadne s rozvadecem k bazenove technologii a vetsina lidi co si kupuje bazen je dokonce i prekvapena ze nejaky rozvadec, nebo vubec nejakou elektroinstala ci vubec potrebuji.
Osobne bych nejaky prvek na potrubi o ktery se da uzemnit voda prohlasil jako povinny a myslim ze by to pak i ty stavare pri stavbe napadlo ze nekam ma prijit i kus uzemeni nebo alespon nejaka zatlucena tyc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde najdu minimální hodnoty unikajícího proudu při měření vn zdrojem?
 Co je to náhradní unikající proud?
 Mohl by mi pomoci v měření unikajicích proudů u elektrotepelných zařízení?
 Kde sehnat kleště na unikající proudy kvalitní a levné?
 Jaký průřez samostatného ochranného vodiče u zařízení pro zpracování dat ?
 Dá se s KEW 4200 měřit unikající proud?
 Je možné. že měření Id u Makyty 6906 měřákem PU 184 delta je mimo rozsah?
 Stačí u revize PC změřit pouze unikající proud?
 Jak jednoduše změřím unikající proud?
 Unikající proud zdravotnického prostředku s vnitřním zdrojem energie.
 Měření unikajících proudů ZP
 Měření unikajícího proudu mezi síťovou částí, přístupnou a příložnou částí typu B
 Měření unikajícího proudu mezi síťovou částí, přístupnou a příložnou částí typu BF a CF
 Unikající proudy (základní pojmy 3.)
 Jak využijete monitorovacího relé reziduálního proudu v praxi?
 Jak se měří unikající proud svařovacího obvodu?
 Jak provozovat zařízení, které má vyšší unikající proud než 30mA?
 Jak měříte unikající proud svařovacích zařízení?
 Jak srovnáváte metody měření unikajících proudů vy?
 Jak velký rozdíl mezi unikajícím proudy může být?
 Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebiče
 Náhradní unikající proud trojfázových spotřebičů
 Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebičů obsahujících elektronické prvky
 Izolované uložení spotřebičů při přímém měření unikajícího proudu
 Musí být zásuvka pro boiler přes chránič když je unikající proud hraniční?
 FLUKE: Klešťový měřič unikajících proudů 368 FC a 369 FC

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Nevíte jaké je ochrané pásmo pro bazény pod vedením nn?
 Jak uzemnit plastovou vanu?
 Mohu umístit reproduktor nad vanu?
 Kam umístit zásuvku pro holicí strojek, když není kam?
 Lze použít ve sprše infrazářič?
 Je v pořádku odpojené ochranné pospojování v koupeném bytě?
 Je opravdu nutné uzemnit vanu?
 Jak správně zabezpečit jezírko chráničem?
 Proč zabezpečovat jezírko chráničem? Není to zbytečné?
 Jaké je potřeba vedení pro přívod k bazénovému čerpadlu?
 Je zapotřebí fíčka pro přívod k nautile ve studni?
 Kam připojit přívod pro sprchový kout ?
 Jak odstranit napeti na vodovodni baterii ve sprse?
 Jaké je umisteni zasuvek pro susicku a pracku v koupelne?
 Jaký typ trafa použít pro LED u bazénu?
 Kam a jak umístit zásuvku v koupelně?
 Jaký mám použít ventilátor do dřevěného stropu v koupelně?
 Kde najít příčinu nepatrného probíjení bazénu?
 Mohou být svítidla 12V v koupelně včetně trafa?
 Co ještě může u bazénu způsobovat rozdíl napětí cca 2V?
 Jaké je umístění ventilátoru v koupelně přímo nad vanou?
 V akej vzdialenosti môžem osadiť vodovod od rozvadzača ?
 Za jakých podmínek lze umístit poj. skříň na záchodě v prostoru stoupaček?
 Proč nám probíjí akvarijní osvětlení?
 Mám pospojené baterie propojit s PEN v rozvaděči?
 Jsou bezpečnostní zóny v kuchyni stejně jako v koupelně?
 Lze umístit ventilátor ve sprše?
 Jaký mám použít stupeň krytí svítidla nad umyvadlem na WC?
 Može byť vodovodné potrubie v rozvádzači?
 Může být v koupelně vypínač pro světlo nad umyvadlem?
 Může být teplovodní topení v rozvodně nn?
 Jaká elektrická zařízení mohou být v bazénu ?
 Musí mít hydromasážní vana samostatný přívod a svůj proudový chránič?
 Bude u vaničky umístěné v prostoru bez spotřebičů třeba uzemnění?
 Nemusí být náhodou zárubně dveří koupelny také uzemněny?
 Je u bazénu nutná nad vypínačem a zásuvkou stříška?
 Lze nainstalovat osvětení na 230V do zahradního skleníku?
 Jaký zvolit zdroj pro 12V. osvětlení nad vanou?
 privátní bazén a elektrika?
 Jaký kabel zvolit pro napojení světlo v bazénu (průřez + typ)?
 Jak jistit světelný okruh pro nerezový bazén na zahradě?
 Jaké je bezpečné napětí v bazénu?
 Mohu se bezpečně koupat v bazénu s předřazeným proudovým chráničem 30mA?
 Máte někdo zkušenost s revizí spotřebičů používaných v akvaristice?
 Jaká je dle normy povolená vzdálenost spotřebiče na 230V od zastřešeného bazénu?
 Kde umístit šachtu pro filtraci zahradního bazénu?
 Je bezpečné zapojit venkovní nafukovací vířivku bez proudového chrániče?
 Jak správně uložit zemnicí pásek u bazénu?
 Je nutný prúdový chránič na bazénové 12V LED svetlá?
 Smí být bazénová filtrace vedle bazénu v zemi?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.241 sekund, 24 dotazů.