{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Lze dočasně zakončit přípojku na stavbě pouze 3fázovou zásuvkou bez jištění?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Lze dočasně zakončit přípojku na stavbě pouze 3fázovou zásuvkou bez jištění?  (Přečteno 7725 krát)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #18 kdy: 10.02.2016, 10:53 »

Z odpovědí zde zúčastněných pánů jsem nabyl dojmu, že pokud nemá dotyčný platné osvědčení revizního technika elektro, revizního technika zdvihacích zařízení, revizního technika plynových zařízení, revizního technika tlakových zařízení, platné zkoušky bezpečnostního a požárního technika, znalosti všech stavebních vyhlášek a zákonů, tak si nemůže nechat stavební firmou  postavit dům.  podivej  Jak to udělaly tisíce předchozích majitelů postavených domů tedy nevím.  Šok

Trochu jste to popletl !
Nechat postavit dům můžete i bez revizního technika , provozovat ho pak už bez revizních techniků (VTZ) nemůžete! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jan Bocek
*
Offline Offline
« Odpověď #19 kdy: 10.02.2016, 11:17 »

Propojení kabelem mezi elektroměrovou skříní a rozvaděčem v domě bude závislé na
vypracování PD, na volbě hlavního jističe, na vzdálenosti.
Pokud bude ZS napojená jen provizorně po dobu stavby z ER, tak průřez kabelu zvolí
elektrikář podle dané situace.
Přiložený "obrázek" není PD a je jen ideový návrh, průřez tam neměl býti uveden...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Adamec 65
*
Offline Offline« Odpověď #20 kdy: 10.02.2016, 13:04 »

Já bych to viděl asi tak:

Var. 1 - Investor zadal stavbu na klíč a tím pádem má zařízení staveniště na starosti hlavní dodavatelská firma (generální dodavatel). A tomu lze určit ve smlouvě jako napojovací bod zmíněný elektroměrový rozvaděč. Ať se s tím dodavatel popasuje dle svých zvyklostí, zodpovědnost jde na jeho triko. Tedy dodavatele, potažmo stavbyvedoucíh o. Kontrola by měla být zabezpečena přes stavební dozor, pokud funguje tak, jak má.

Var. 2 - Investor provádí stavbu "svépomocí" a stavební firma je "pouhým subdodavatelem". Pak doporučuji nechat instalovat od odborné firmy příslušně vybavenou zásuvkovou skříň nebo staveništní rozvaděč. Samozřejmě včetně revize. V tomto případě je zodpovědnost na investorovi, ale zase by měl fungovat stavební dozor.

Jiná varianta podle mne neexistuje.

P.S. Funkce stavebního dozoru vypadá jako nutné zlo. Ale když se zvolí zkušený a přiměřeně protivný člověk, tak si může jeden ušetřit spoustu starostí a trápení. O penězích ani nemluvě.  tanecek

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Matuška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #21 kdy: 11.02.2016, 08:21 »

Děkuji za všechny komentáře. Co se týče mé odbornosti, tak máte pravdu v tom, že se elektroinstala cemi neživím, byť mám elektro vzdělání a platný par. 6,7,8 - dělám občasné zásahy (1-2x ročně) v kancelářských elektroinstala cích a s žádným RT jsem nikdy neměl problém co se správnosti, bezpečnosti a preciznosti zapojení. Jen nevím vše co se týče norem a obvyklých řešeních se kterými se setkávám poprvé.

Co se týče mého dotazu, tak si dovolím doplnit několik věcí, byť to nakonec dopadlo úplně jinak.

1) Při kopání pásů jsem měl na parcele bagr, který měl vykopat i rýhu pro položení kabelu od ER k domu. Pokud by se tak stalo, chtěl jsem do tohoto výkopu položit chráničku s kabelem (4x10 + 3x1.5 pro HDO) s tím, že se tento kabel napojí přímo do ER a bez nějakých spojek povede až na desku do místa budoucí bytové rozvodnice. Domek je rámová dřevostavba, takže poškození od nějakých hrubých stavebních prací nehrozí. Tímto jsem chtěl ušetřit nějaké peníze a čas, protože pokud se k ER umístí nějaká zásuvková krabice, tak v momentě, kdy budu potřebovat přepojit ER na vedení k domu, budu muset udělat v zemi nějakou spojku (to nemám rád) nebo ER odplombovat, přepojit a pravděpodobně znovu platit revizi přípojky.

2) Co se týče 4-kolíkové zásuvky. Celé je to o tom, že se všude krade a bohužel jsem byl svědkem už dvou případů v minulosti, kdy krásný nový certifikovaný stavební rozvaděč v ceně lehce přes 30 tis. zmizel. Patřil partě zedníků a stav. firmě. Takže jsem chtěl vyřešit možnost, jak takový stavební rozvaděč snadno ze stavby odvést - stejně jako ostatní nářadí a pomůcky. Tyto rozvaděče jsou obvykle napojeny napevno, což v případě, že ho chcete odvést znamená přívodní kabel odpojit a ráno opět připojit. Z pohledu elektrikáře sranda, z pohledu stavařů.... Každopádně jedním RT mi bylo včera vysvětleno, čemuž naprosto rozumím a je to v pořádku, že problém řešení odpojovatelnéh o stavebního rozvaděče se 4-kolíkovou zásuvkou je ten, že by se mohl najít někdo, kdo by do této zásuvky chtěl zapojovat spotřebič přímo (tedy bez rozděleného PE a N, bez pr. chrániče a jištění menšího než je 3x25B v ER). A je pravda, že byť je tato možnost v mém případě minimální (tzn. mě ani nenapadla), tak teoreticky se to stát může a zásuvkou tedy ne.

Nakonec to dopadlo tak, že jsem kvůli nemoci nebyl na místě a výkop na kabel od ER k desce se neudělal. Tzn. dopadne to variantou, kdy se k ER umístí napevno připojená zásuvková krabice a z ní si pak stavaři napojí co budou potřebovat. Jen se za dva měsíce bude muset ER znovu rozpojit, a pokud mi nikdo zásuvkovou skříň neukradne, zbyde mi po této akci pomníček za 3500,-

Celá akce je o stavbě domku dodavatelsky a svépomocí. Tzn. že neexistuje žádný generální dodavatel, existuji jen já, stavební dozor na zavolání a pokud nějakou práci nezvládnu sám, tak ji svěřím nějaké firmě. Samozřejmě by se mi líbilo jen sledovat jak stavba sama roste, ale tak to bohužel nejde, zvlášť když stavíte za vlastní peníze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #22 kdy: 11.02.2016, 09:54 »

1)  Domek je rámová dřevostavba, takže poškození od nějakých hrubých stavebních prací nehrozí.

Tomuhle může věřit, člověk, který na stavbě nikdy nebyl. Neberte to prosím jako urážku. Ale jako poznat z praxe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik začátečník  :-)
Kdybych někdy psal bez diakritiky tak se omlouvám. Píšu z HUAWEI Ascend Y300 a diakritika se tam píše blbě :-)
Čestmír Kubáček
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #23 kdy: 11.02.2016, 12:02 »

Pokud budete mít zděný výklenek na EMR, dá se také vyřešit rozvaděč v patřičném krytí na druhé straně tohoto výklenku. Dáte si tam co potřebujete v dané chvíli - jistič, chránič, atd... Při správném nachystání včetně nějakého krku můžete i vytáhnout potřebné zásuvky v krytí na povrch tohoto pilíře. A pokud zavedete krk i do domu, může pak tento rozvaděč sloužit i pro napájení domácího telefonu, případně vánočních světýlek a jiných hloupostí, co si Vaše žena vymyslí, nebo i jen jako přidaná zásuvka na din lištu v jinak nepřístupné části domu. Vytáhnout za elektroměrem 1m 5x6(10) pro napájení a pak na ni zapojit třeba jen 10 / 16 A jističe, tím se nic nestane, a Chránič použitý pro stavbu, asi 4pólová 40A 30mA residual, se později užije i v samotném domě.

Ve výklenku máte víc možností a nezůstane vám hrobeček, ale použitelná část rozvodu, kterou můžete časem chytře využít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline
« Odpověď #24 kdy: 11.02.2016, 12:56 »

1)  Tímto jsem chtěl ušetřit nějaké peníze a čas, protože pokud se k ER umístí nějaká zásuvková krabice, tak v momentě, kdy budu potřebovat přepojit ER na vedení k domu, budu muset udělat v zemi nějakou spojku (to nemám rád) nebo ER odplombovat, přepojit a pravděpodobně znovu platit revizi přípojky.

2)  Jen se za dva měsíce bude muset ER znovu rozpojit, a pokud mi nikdo zásuvkovou skříň neukradne, zbyde mi po této akci pomníček za 3500,-

Pan Kubáček zde již nastínil velice praktické řešení.

1) některé EMR již nabízejí možnost, že za elektroměrem jsou svorky, které nejsou pod plombami. Navíc umožňuji přechod ze 4. vodičů na 5. vodičový systém TNC-S, případně i instalovat další jističe. Tato výhoda je nesporná, na příklad pro napojení dalšího spotřebiče, jako jsou elektricky otevíratelná vrata, anebo další garáž a dílna u domu. To vám také umožní, kdykoliv připojovat a odpojovat bez ohlášení odstranění plomby distribuci. Nějaké spojky kabelu v zemi je nesmysl.

2) Myslím, že žádný pomníček nezbude,   ZS se jen přemístí na příklad do technické místnost, anebo jiného vhodného prostoru

3) Ochrana proti ukradení moc neexistuje i když se dá různými technickými řešeními omezit a znesnadnit. Na příklad napojení provizorní ZS se provede hliníkem, protože měd je stále lákavá. Na EMR a ZS během stavby lze vymyslet různě důmyslné kryty....je dobré s foťákem objet mnohé stavby pro inspiraci.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #25 kdy: 11.02.2016, 13:28 »

Citace
a pokud mi nikdo zásuvkovou skříň neukradne, zbyde mi po této akci pomníček za 3500,-

Takové naříkání se mě vždy velmi líbí... zle
Na levnějších obkladačkách ušetříte daleko více!
Nic ve zlém . Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline« Odpověď #26 kdy: 11.02.2016, 23:12 »

Postavte rozvadzac zapojte kabel na istic povedzme B25/3 odtial na elmer a z elmera na FI 40/4/0,03 a zo zadu rozvadzaca dajte kombi zasuvku 400(32)/230 16 A peti kolik. Redukciu na 400V/16A nech si firma donese podla potreby a len sa pripoja predlzovakom a robia. Podla mna najjednodichsi e riesenie. Po postaveni bud date novu skrinu a povodnu (antonicek) si date prec alebo ju tam nehate.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Juraj Rojko
*
Offline Offline« Odpověď #27 kdy: 11.02.2016, 23:39 »

Každopádně jedním RT mi bylo včera vysvětleno, čemuž naprosto rozumím a je to v pořádku, že problém řešení odpojovatelnéh o stavebního rozvaděče se 4-kolíkovou zásuvkou je ten, že by se mohl najít někdo, kdo by do této zásuvky chtěl zapojovat spotřebič přímo (tedy bez rozděleného PE a N, bez pr. chrániče a jištění menšího než je 3x25B v ER). A je pravda, že byť je tato možnost v mém případě minimální (tzn. mě ani nenapadla), tak teoreticky se to stát může a zásuvkou tedy ne.

To není ten hlavní problém. Problém je v tom, že čtvrtým pólem zásuvky budete propojovat PEN. Když jste z oboru, tak si nakreslete schema (včetně stavebního rozvaděče a k němu připojených spotřebičů tř. ochrany I) a zamyslete se nad tím, co se stane, když tento kontakt v zásuvce selže.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Ako postupujete po vyskladaní malaj rozvodnice do 20A?
 Může si zámečník sám vyrobit elektroměrový rozváděč ?
 Základní české technické harmonizované normy zabývající se problematikou rozvaděčů
 Výroba rozvaděčů
 RITTAL: Power and Vision! Katalog 33 pro rok 2012 /2013
 Výběr jisticích a spínacích prvků při návrhu rozvaděče
 Jakou rozvodnici použít do duté stěny z OSB desek?
 Máte již publikaci Rittal o výrobě rozvaděčů dle ČSN EN 61439?
 Lze provést revize staveništního rozvaděče ještě ve skladu?
 Jak se vám pracuje s rozvodnicí RZA od OEZ?
 Jak správně zabudovat antoníček?
 SCHNEIDER ELECTRIC: Rozvodnice řady Mini Pragma
 Normy 2014 pro rozvaděče a elektrotechniku
 Máte tip na rozvodnici pod omítku s IP minimálně 43?
 Neznáte rozvodnici pod omítku do 10cm instalační hloubky?
 Existuje venkovní plechová rozvodnice pod omítku pro 12 modulů?
 Neznáte náhradu rozvaděče EUROPA 12756 s membránovou desku na průchod kabelů?
 BONEGA: Jak ověřit návrh rozvaděče snadno a rychle online
 Co musí splňovat rozvodnice, rozvaděče a elektroměrová jádra
 Jak byste navrhli malý stavební rozvaděč?
 Je toto zapojení malého staveništního rozvaděče správné?
 Co říkáte na domácí bastl prodluž.přívodu se zásuvkovou kombinací?
 Musím mít ve stavební buňce další hlavní jistič?
 Jak správně vyřešit připojení proti zcizení staveništního rozvaděče?
 Jak zacházíte s dočasným zařízením na stavbách vy?
 Jaký máte dozor nad svými montážemi na stavbě vy?
 Máte své elektrické stroje a nářadí na stavbě dostatečně pod kontrolou?
 Může na stavbách dělat revize strojů a nářadí každý revizní technik?
 Jak řešit revize krátkodobých zařízení staveniště?
 Nouzové osvětlení a pravidla na stavbách
 Jak dočasné připojit TN-S staveništní rozvaděč na stávající TN-C síť?
 Pozemní stavby a pozemní objekty
 Inženýrské stavby a objekty
 Na co si dát pozor při napájení staveniště z několika zdrojů?
 Jak provést provizorní stveništní rozvod na pontonu?
 Na základě jakého předpisu může OIP vyžadovat předložení smlouvy s ČEZem?
 Co musí splňovat elektrická zařízení na staveništi ve smyslu nařízení vlády č. 591/2006 Sb.?
 Znáte opravdu technické požadavky na stavbu?
 Musím mít ve staveništním rozvadeči vlastní elektroměr neb ho dodává energetika?
 Kdo velí na stavbě #1
 Kdo velí na stavbě #2
 Jsou vaše staveništní rozvaděče vypnutelné kýmkoliv a kdykoliv?
 Chtěl by někdo ze slovenských kolegů dozorovat větší stavbu v Bratislavě?
 FAMATEL: Katalog zásuvkových skříní, staveništních rozvaděčů 2016
 Kdo zaplatí překopnutý kabel na stavbě?
 Zopakujme si některá pravidla EZ na staveništích a demolicích ...
 IN-EL: Kniha Prozatímní a dočasná elektrická zařízení 2017
 Jaká je na staveništích skutečná praxe instalace osvětlení podle vás?

Aktuální slova (2)

Aktuální slova KUTIL (2)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.258 sekund, 25 dotazů.