Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Kam je nejvhodnější umístit požární hlásič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kam je nejvhodnější umístit požární hlásič?  (Přečteno 43948 krát)
Jagiello
« Odpověď #18 kdy: 25.11.2008, 09:39 »

Čidlo by mělo být tam kde se předpokládá vznik požáru. Prostě bych jeden dal podle místních podmínek ke krbu a druhý do kuchyně.
[/quote]

A co elektrické spotřebiče (zakoupené na tržišti, různého stáří, nerevidované, kterých je v domácnostech plno) a jsou připojené ze zásuvek v pokojích? Nejsou náhodou více nebezpečné než Vámi uvedený krb?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 25.11.2008, 16:57 »

Hmmm otevřený krb mám doma a když drahá zapomene otevřít klapku, tak by to houkalo dost často. Klapka na co to je že?? Je to jen žena a těm je z 99% technika cizí... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
josef galcan
« Odpověď #20 kdy: 13.01.2009, 00:05 »

hlasic se musi musi kazdopadne umistit do unikove cesty coz je kazdopadne u panelovych domu jedina cesta jedina cesta ven a v zakorene mistnosti vas zvukovy signal navadi ven a verte mi v tom chaosu je to jedina moznost zachrany
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 17.01.2009, 22:21 »

Při dotazu na požární inspekci mi bylo sděleno, že do únikové cesty, protože člověk prostor podvědomě opouští tak, že jde za zvukem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 17.01.2009, 22:39 »

Vyhláška 23/2008 Sb.,  paragraf 15, odst. 5 Směrem k východu z bytu. Nešla připojit je moc dlouhá, ale je volně ke stažení na internetu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #23 kdy: 08.02.2016, 13:47 »

Nedá mi to.
Právě jsem se dostal k problému, kam osadit autonomní detektor v bytovém domě se třemi podlažími a 11-ti byty.
V příspěvcích čtu, že do chodby bytu, což je jistě v pořádku. Ale co do společné chodby domu?
A jak je to pak v případě požáru v pokojích, kde mohu usnout. Všeobecně je známo, že člověk ve spánku nemá čich a tak je tu opravdu dost velká pravděpodobnos t toho, že se v případě požáru např. televize prostě a jednoduše udusí, než kouř dojde někam do chodby.

Co vy na to?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 08.02.2016, 14:03 »

Vyhláška 246/2001 Sb.

V bytovém domě musí být každý byt vybaven zařízením autonomní detekce a signalizace. Toto zařízení musí být umístěno v části bytu vedoucí směrem do únikové cesty. Jedná-li se o byt s podlahovou plochou větší než 150 m2 nebo mezonetový byt, musí být umístěno další zařízení v jiné vhodné části bytu.
Hlásiči by mněli být vybaveny minimálně centrální místnosti objektu a místnosti kde spíme.Dále v každém patře na schodišti nebo v chodbě



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #25 kdy: 08.02.2016, 14:11 »

Vyhláška 246/2001 Sb.

V bytovém domě musí být každý byt vybaven zařízením autonomní detekce a signalizace. Toto zařízení musí být umístěno v části bytu vedoucí směrem do únikové cesty. Jedná-li se o byt s podlahovou plochou větší než 150 m2 nebo mezonetový byt, musí být umístěno další zařízení v jiné vhodné části bytu.
Hlásiči by mněli být vybaveny minimálně centrální místnosti objektu a místnosti kde spíme.Dále v každém patře na schodišti nebo v chodbě

Víte paragraf a článek ať to nemusím celé louskat?

Já našel vámi citované ve vyhlášce č.23/2008, §15, odstavec 5 (pro rodinné domy) a §16 odstavec 2 (pro bytové domy).
O místnostech kde spíme jsem se nikde nic nedočetl. A o to mi hlavně jde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 08.02.2016, 14:46 »

Víte paragraf a článek ať to nemusím celé louskat?

Já našel vámi citované ve vyhlášce č.23/2008, §15, odstavec 5 (pro rodinné domy) a §16 odstavec 2 (pro bytové domy).
O místnostech kde spíme jsem se nikde nic nedočetl. A o to mi hlavně jde.

Nepsal jsem, že být musí, psal jsem jen to, co vyčtu v návodu výrobce a ten je nadřazen všemu. Jen on ví, jaký rádius obsáhne jeho detektor, jakou užitnou plochu dokáže snímat atd. Vše tam je uvedeno.
Vycházejme z tohoto §5 odst.1 vyhl.246/2001 Sb.
Při projektování požárně bezpečnostních zařízení se postupuje podle normativních požadavků. Návrhy požárně bezpečnostních zařízení jsou nedílnou součástí požárně bezpečnostního řešení stavby.
Takže buď tu zodpovědnost na sebe vezme autorizovaná osoba co vypracovala PBŘ a vy splníte podmínky, nebo se držte doporučení výrobce.
Nechtěl bych se jednou zodpovídat z toho, proč jsem nenavrhl o 1-2 ks hlásiče za pětistovku navíc a kvůli tomu se udusil, či uhořel člověk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 08.02.2016, 15:00 »

http://www.hzscr.cz/clanek/hlasice-pozaru.aspx

Na konci stránky je doporučení samotného HZSCR, je tam pěkný obrázek, jak má vypadat optimální ochrana.
Nepřemýšlel bych nad tím, šupl bych 3x detektor, je to v součtu 1000kč a vím, že jako projektant klidně spím.
Udělal jsem maximum Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #28 kdy: 08.02.2016, 15:27 »

http://www.hzscr.cz/clanek/hlasice-pozaru.aspx

Na konci stránky je doporučení samotného HZSCR, je tam pěkný obrázek, jak má vypadat optimální ochrana.
Nepřemýšlel bych nad tím, šupl bych 3x detektor, je to v součtu 1000kč a vím, že jako projektant klidně spím.
Udělal jsem maximum Úsměv

To je přesně ono. PBŘ k dispozici mám, ale tam je jen tupě papouškovaná vyhláška. Na to já moc nejedu, když cítím, že to jaksi není ono. Důvod s udušením jsem již popisoval, tak se nebudu opakovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 08.02.2016, 19:15 »

To je přesně ono. PBŘ k dispozici mám, ale tam je jen tupě papouškovaná vyhláška. Na to já moc nejedu, když cítím, že to jaksi není ono. Důvod s udušením jsem již popisoval, tak se nebudu opakovat.

Předpokládám, že použijete hlásičů více. PBŘ je hloupě alibistické, stát se něco nepříjemného, každý se bude ptát projektanta proč např. neuposlechl doporučení výrobce samotného detektoru, či doporučení HZSČR.
A projektant v tom zůstane sám. Vysvětlovat úsporu 600kč, za to to nikomu nestojí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #30 kdy: 09.02.2016, 07:37 »

Ano, hlásiče jsem použil ve všech místnostech, kde se dá předpokládat spánek (tedy neberu WC ani koupelnu, kde se spí převážně díky zmožení pod vlivem alkoholu) + úniková chodba, jak nařizuje vyhláška.
Je pak čistě na investorovi nebo majiteli, zda PD dodrží. Pak je to již jeho boj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 09.02.2016, 10:06 »

Dovolím si trochu disentní názor.
Instalaci požárních hlásičů "za pár stovek" považuji za alibismus. Do roka/dvou začnou prudit kvůli baterkám a falešnými poplachy, a tak je jim zatnut tipec. Jsou to vyhozené peníze.
Např. já jsem někdy před 10 lety iniciativně instaloval jeden do garáže (napojený na EZS) a jeden do plynové kotelny. Dva různé modely z Jablot.... Když po dvou letech začaly falešně plašit a nepomohlo ani vyfoukání, byly obřadně a bez náhrady odstraněny.
Dcera má v chodbě na stropě dokonce dva, 20 cm od sebe (pronajatý byt těsně po rekonstrukci). To naznačuje, že po špatných zkušenostech s prvním byl podniknut ještě druhý pokus. Oba jsou mimo provoz.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #32 kdy: 09.02.2016, 11:24 »

OK, beru.
Takže mám přesvědčovat majitele bytovky, aby si nechal kvůli kouřákům udělat EZS. A víš kam mě pošle?
A tak se snažím navrhnout alespoň kvalitnější čidla od Schneidera. Pokud ani kouřáky této značky nemaj nic společného s kvalitou, tak pak už nevím, pak jsem ztracen. Půjdu pást krávy, u toho není co zkazit :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 09.02.2016, 15:04 »

Ne každý auutonomní hlásič vyhoví normám řady EN54 pro EPS, a také EZS není EPS.
---
ČOI varuje před nespolehlivým hlásičem kouře


* ČOI varuje před nespolehlivým hlásičem kouře.pdf (394.55 KB - staženo 208 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #34 kdy: 09.02.2016, 15:51 »

.. Dva různé modely z Jablot....
To mě překvapuje, pár (desítky) jsem jich nainstaloval (několik např. do cukrářské výroby) a neměl jsem problém. (v cukrárně jen když něco hooodně připálí).
Dá se nastavit buď kouř, nebo teplota nebo kombinace.
Řešil jsem problém na převzaté instalaci, kde byl nad linkou a logicky spínal při otevření trouby nebo myčky. Falešný poplach jsem nezaznamenal nikdy.
OK, beru.
Takže mám přesvědčovat majitele bytovky, aby si nechal kvůli kouřákům udělat EZS. A víš kam mě pošle?
Jsou i autonomní čidla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #35 kdy: 10.02.2016, 10:58 »

Jsou i autonomní čidla.

Davide, to já vím, nespadl jsem včera z Měsíce.  Mrknutí tanecek
Moje reakce byla určena kolegovi Fukovi, který popisuje jeho domácí řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Z které normy prosím vychází požadavek viditelného popisu požárního detektoru EPS?
  Jak se liší aktivní hlásič rozbití oken od pasivního?
 Lze připojit EPS také na pult centrální ochrany jako například EZS?
 Zapezpečuje se nějak vedení EPS proti poškození?
 Jak je to s nutností montáže požárních čidel v rodinných domcích?
 Jak má být zapojena požární siréna?
 Platí nějaký předpis na instalaci čidla na požár do rodinného domu?
 Co je to EPS a jak bych ho měla udělat?
 Je nutné při instalaci EZS a EPS v rozvodně 22kV použití vyšší izolace kabelů?
 Jak sï vysvětlit pojem autonomní požární hlásič?
 Jaké máte zkušenosti z instalací EZS, EPS po optickém vlákně?
 Kdo, jak a v jaké lhůtě má provádět revizi EPS?
 Je možné do kancelářských prostor použít autonomní hlásiče?
 Musí se provádět revize na EZS, EPS a CCTV?
 O problematice elektrických instalací z hlediska požární prevence a bezpečnosti
 Jakým typem kabelu mohu připojit ovládané zařízení systémem EPS?
 Na kolko ohmov má byť uzemnená samostatná EPS?
 Kdo múže revidovat el. požární signalizaci?
 Která norma řeší požadavky na provedení vypnutí rozvaděče VZT od EPS?
 Musí být kabely pro hlásiče a tlačítka EPS oheň retardující, tedy -R?
 Jak propojíme xComfort s EZS nebo klimatizacemi?
 LIVE EATON: Požární a signalizační jednotky
 EATON ONLINE TOUR: Elektronická a požární signalizace
 Je možné napájet zdroje EPS kabelem bez funkčnosti při požáru?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 24 dotazů.