Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mohu v RD zaměnit kvůli zábleskovému světlu u zásuvkového okruhu B16 za C16?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu v RD zaměnit kvůli zábleskovému světlu u zásuvkového okruhu B16 za C16?  (Přečteno 18988 krát)
Pavel Wylda
« kdy: 08.11.2015, 14:09 »

Manželka používá v RD dvě záblesková světla (fotoateliér) a ty náhodně vyhazují jističe B16. Někdy po třech fotkách někdy po pěti...

Zjistil jsem si, jaké zásuvky jsou na které jističe. Vše jsem z nich odpojil a nechal zapojené pouze dvě záblesková světla a každé světlo na samostatné B16, různé fáze. Jenže to stále náhodně vypadává. Buď jeden nebo druhý jistič. Takže únava jističů to asi nebude Mrknutí (jestli něco takového vůbec existuje??).

Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem vzal 50m prodlužovací buben s namotaným kabelem. Tak sice pohodlně _jedna_ B16 udrží _obě_ záblesková světla, ale po vyfocení v nich pohasínají pilotní žárovky a navíc pak i náhodně blesknou sekvenčně za sebou (počítám, že klesne napětí a elektronika je zblblá).

No než si hrát s tím, kolik metrů mít přesně namotáno na bubnu tak, aby jistič držel a zároveň se světla chovala korektně, tak si říkám, jestli mohu v RD legálně pro obývákový zásuvový okruh nahradit B16 za C16?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 08.11.2015, 14:51 »

Měla by být dodržena nějaká úroveň ochrany před nebezpečným dotykovým napětí, měla by být zajištěna nějaká ochrana kabelů před vyšší teplotou.
Pro obojí je důležité jaké parametry má rozvod na konci, v poslední nejvzdálenější zásuvce. Jenže to se musí změřit na místě, to se na dálku nepozná.
Pro RT nebo dobře vybaveného elektrikáře je to v podstatě maličkost změřit a posoudit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.11.2015, 16:54 »

Mozete aj pouzit startovaci obvod, aky mavaju vykonove audio zosilnovace na obmedzenie nabehoveho prudu, pripadne jednoduchsie riesenie s termistorom. Aj v tomto pripade ale potrebuje niekoho, kto sa v tom vyzna, berte to skor ako riesenie, ak by nahrada istica nebola mozna kvoli impedancii slucky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Pavel Wylda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.11.2015, 17:26 »

Děkuji pánové za reakce. OK, objednám si revizního technika. Ale mám neblahou zkušenost s revizí plynového kotle, kdy borec jen přišel sundal dekl vymetl pavouky a řekl vše OK. Na dotaz a co třeba kontrola komína, zněla odpověď tam není co... Byl jsem o 800,- lehčí a pocitu, že to byl idiot jsem se nezbavil dodnes.

1) "...ochrana kabelů před vyšší teplotou..."
Je mi jasné, že nikdo nebude měřit teplotu kabelu (navíc pod omítkou) při zátěži trvající 1/125 sekundy. Bude zřejmě měřit odpor černého a modrého drátu, podělí to délkou k nejvzdálenější zásuvce a tyto ??Ohmy na metr?? mu řeknou, jestli to při těch 16A bude teplotně OK? Ale to by přece vyšlo stejně pro B16 i C16 neb obě snesou trvale 16A.

2) "...úroveň ochrany před nebezpečným dotykovým napětí..."
Tady mi úplně dochází fantazie, co si pohlídat, aby změřil. Neumím si představit, kde mi na zásuvce může vzniknout nebezpečné napětí, když je dotykem dostupný jen "kolík". Třeba zrovna tato nejvzdálenější zásuvka je blízko topení, která je připojeno měděnou trubkou. On tedy musí změřit odpor zeleno/žlutého, pro případ, že bych si tam zapojil PC s kovovým šasí. V PC zdroji se něco vysype, fáze se dostane na kovovou krabici a když ten zeleno/žlutý vodič má velký odpor, tak co - vznikne rozdíl potenciálů mezi topením a tím PC a tento rozdíl potenciálů (napětí) by mě mohlo ohrozit? Ale velikost tohoto napětí a z toho plynoucí případně nebezpečný proud je přeci stejně velký ať je to B16 nebo C16, ne?

Nebo můžete uvést jiný životu nebezpečný příklad, který vznikne záměnou B16 za C16? Omlouvám se za svojí natvrdlost a děkuji za vaši (setrvávající) trpělivost.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 08.11.2015, 17:37 »

Ad1) Sice trvale snesou oba 16A, ale C je do určité míry pomalejší a tím pádem se do vypnutí zkratu může  do kabelu "vyteplit" více energie...

Ad2) Je to hodně podobné, je dáno jakési dotykové napětí, které se někde může objevit a čas za který musí dojít k jeho odpojení.... zase platí, že jističi s tvrdší charakteristik ou (C) to může trvat chvilku dýl a to už může být špatně....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 08.11.2015, 17:50 »

Ale tady nejde pouze o 1/125 sekundy. Změnou jištění, nebo charakteristik y jističe můžete ohrozit celou koncepci ochrany před úrazem, nebo kabelového vedení (zjednodušeně)
Z hlediska bezpečnosti jsou předepsány nějaké hodnoty, tedy i čas, v jakém musí předřazená ochrana zareagovat. Jistě asi pochopíte, že bude rozdíl u jističe, který vypne takřka okamžitě při 80A, nebo 160A. Vy se soustředíte pouze na vaše záblesková světla, ale to se dotkne zásuvkového okruhu jako celku a tedy každého spotřebiče zapojeného do toho okruhu a projeví se to během jakékoliv možné poruchy. Tedy nejen zábleskových světel.
Vzhledem ke kabelovému vedení je to podobné. Pokud nezareaguje jistič včas, dochází ke krátkodobému „přehřátí“ izolace a to může po opakovaném stavu vést až k jejímu poškození. Případně k postupné degradaci spojů a podobně. Může také dojít k poškození izolace a než dojde k vybavení jističe, může hrozit jak úraz, tak vznik požáru. Vodiče Cu se rozpálí velmi rychle a snadno na vysokou teplotu.

Na druhou stranu pokud je vaše instalace v pořádku a měření ukáže takříkajíc normální hodnoty, nebude výměně v podstatě nic bránit. Troufnu si říci, že na 99% by to mělo vyjít, pokud máte novou instalaci, dle platných předpisů. U starší instalace bych si tím nebyl vždy tak úplně jist.

Osobně bych ale hledal problém v samotných světlech. Podle mých zkušeností dochází k podobnému jevu u světel, kde odejde některý z kondenzátorů z „kapacitní baterie“ na zdroji a díky tomu narůstají proudy nad běžnou „provozní“ hodnotu. Už jsem něco podobného  v minulosti řešil.


edit. kolega byl trochu rychlejší  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 08.11.2015, 18:28 »

Ještě bych doplnil, že ten čas vypnutí pro zásuvky je 0,4s (předpokládám normální běžnou síť) a je stanoven z frekvence tepu průměrného lidského srdce tak, aby byla malá pravděpodobnos t fibrilace sdríčka po zásahu elektrickým proudem. Je to velice zjednodušeně řečeno, ale v principu právě ten čas vypnutí a tím i dobu, kdy při poruše může procházet proud lidským tělem, prodloužíte, když dáte místo charakteristik y B charakteristik u C.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #7 kdy: 08.11.2015, 18:32 »

Problém náhrady jističe s char. B za char. C, při stejném jmenovitém proudu:
- musí vyhovět hodnota impedance smyčky
  (není uvedeno, zda je vývod vybaven doplňkovou ochranou proudovým chráničem)
- průřez vodiče (u zásuvek předpokl. 2,5 mm2) musí vyhovět na oteplení při zkratu,  
  dle ČSN 33 2000-4-43 /dle výpočtu vyhoví/.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #8 kdy: 08.11.2015, 18:48 »

Jestli jsou příslušné zásuvkové okruhy chráněné i proudovým chráničem, tak bych se nebál změny jističe z B16 na C16, jinak maximálně C10, bez měření.
Nelze vyloučit ani závadu světel nebo instalace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.11.2015, 19:07 »

Obávám se, že revize elektroinstala ce vám nepomůže.
Zaměřte se na omezení nabíjecího proudu kondenzátorů těsně po záblesku,
jak vám již naznačil p. Mlynár.
Tou 1/125 sec zřejmě myslíte čas záblesku.
Ten s tím vysokým proudem nemá nic společného. Nejvyšší proud zařízení
odebírá těsně po odpálení záblesku, kdy jsou kondenzátory prázdné a je
třeba je co nejrychleji nabít, aby byly připraveny na další snímek.
Každý výrobce se snaží, aby nabíjení probíhalo co nejrychleji, tak volí tyto proudy
co největší.
Jestli tam není nějaká jiná chyba, tak omezením nabíjecího proudu do
hlavních kondenzátorů by se měl problém vyřešit.
Blesky se budou nabíjet jenom o nějakou tu vteřinu déle.
Ale ...
Vaše zařízení neznám tak se těžko radí. Zkuste se zeptat v nějakém servisu.

Ještě jsem zapomněl na důrazné upozornění, abyste se do nějakého bádání
sám rozhodně nepouštěl.
Některé blesky dokáží zabíjet i dosti dlouho po vypnutí a to nemluvím o různých
pyrotechnickýc h efektech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 08.11.2015, 20:03 »

Zs pro B16A: 0,66x230/16x5 =1,9 Ohm
Zs pro C16A: 1/2 béčka = 0,95 Ohm

Pokud na konci naměříte impedanci pod 0,9 Ohmu, výměně nic nebrání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 08.11.2015, 23:21 »

Nechajte si zmerat kliestovym ampermetrom prud odoberany bleskom v pokoji, bude to asi nejake smiesne cislo okolo desiatok / stoviek mA. Potom by bolo riesenim nechat si urobit cosi ako predlzovacku, kde by vo fazovom vodici bola ziarovka 230V / 100W alebo dva vykonove odpory v serii, povedzme 10 ohm / 25 W. Naklady su do 10 euro, akurat je to vyrobok a tak trochu bastl prasacina, ale ucel to splni a poruchove to nebude. Cas nabijania sa mierne predlzi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Pavel Wylda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 09.11.2015, 01:40 »

Tušil jsem, že to nebude jen tak, jinak by se ty Cčka dávaly všude, aby uživatelé měli klid.

Děkuji za rozšíření obzoru (že se kalkuluje např. i srdečním rytmem). Několikrát jsem si pečlivě přečetl (a vznik/příčiny dotykového napětí chápu tak 50 na 50, ale to vlastně není podstatou původního dotazu).

Pane Svejkovský, odkud se v té rovnici bere 0,66?

Multimetr mám a odpor bych snad dokázal změřit s přesností kolem desetiny ohmu. Vím, odpor není impedance, ale v případě drátů ve zdi je to asi synonymum.

K dalším zmínkám. Není to snad tak stará instalace - kolaudace nové stavby r. 2004. Proudový chránič mám 25A & 0,003A nicméně za ním je:
 - jistič pro 400V zásuvku v garáži
 - jistič běžné zásuvky v garáži + pojezdová brána
 - jistič pro myčku
 - jistič pro pračku
 - jistič pro zásuvky v koupelně
 - jistič pro kotel

Lépe říct to obráceně - zásuvkový obvod v obýváku za chráničem není. Když mi revizák řekne, že mám víc než 0,9Ohmu - může mi pomoci doplnění dalšího proudového chrániče i pro obývákový okruh? Jinak řečeno, zvedne proudový chránič impedanční limit?

ad 1/125sec - máte pravdu nijak to nesouvisí s dobou nabíjení světel & proudové špičky

Ty světla jsou nová a dělají to obě a to i když je zapojené jen jedno. Protože tím trpí každé z nich, tak se kloním k tomu, že to nebude závada, ale vlastnost jejich zdroje.

Pane Mlynáři, taktéž díky. Asi kdybych tu byl sám, tak si skočím do GMka, spočítám a koupím příslušný odpor. Ale je to pro manželku a běhají okolo děti... I když jsem to vlastně zatím obešel podobně a to tlumivkou v podobě 50m prodlužovací bubnové šňůry z Hobymarketu, ale na ní je určitě CE znak a tak jsem klidnější Mrknutí Ale jak jsem psal hned v prvním příspěvku - díky "tlumivce" se světla nechovají korektně. Spíše by mě zajímal tip na zmiňovaný "startovací obvod",  protože doma si sice legálně pořeším C16A, ale když žena ty světla převeze k někomu jinému, tak tam bude zřejmě stejný problém s jističem. Tady předpokládám, že "startovací obvod" je nějaké komerční certifikované řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 09.11.2015, 01:52 »

Multimetr mám a odpor bych snad dokázal změřit s přesností kolem desetiny ohmu. Vím, odpor není impedance, ale v případě drátů ve zdi je to asi synonymum.
Proboha, hlavně to tím multimetrem nezkoušejte měřit.... Mluví se o impedanci sítě, tedy cesty poruchového proudu od distribučního transformátoru do místa měření (poruchy) a zpět...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Pavel Wylda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 09.11.2015, 02:28 »

Nebojte, jsem laik a jak jsem psal výše počítám s tím, že si někoho pozvu Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Adamec 65
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 09.11.2015, 07:48 »

Proboha, hlavně to tím multimetrem nezkoušejte měřit.... Mluví se o impedanci sítě, tedy cesty poruchového proudu od distribučního transformátoru do místa měření (poruchy) a zpět...
A tak měření odporu elektrárny je fajn sport  Škleb


Nechajte si zmerat kliestovym ampermetrom prud odoberany bleskom v pokoji, bude to asi nejake smiesne cislo okolo desiatok / stoviek mA. Potom by bolo riesenim nechat si urobit cosi ako predlzovacku, kde by vo fazovom vodici bola ziarovka 230V / 100W alebo dva vykonove odpory v serii, povedzme 10 ohm / 25 W. Naklady su do 10 euro, akurat je to vyrobok a tak trochu bastl prasacina, ale ucel to splni a poruchove to nebude. Cas nabijania sa mierne predlzi.

Sám pro sebe bych si to asi tak nějak udělal, ale použít to jako zařízení pro laika - si nejsem tak úplně jist. Každopádně přes chránič.
Pro použití laikem by k omezení vlivu nabíjecího proudu mohla dobře posloužit nějaká malá UPS k počítači. Ten náraz by mohli pokrýt baterie a zbytek instalace by nemusel nic poznat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 09.11.2015, 08:04 »

Nechajte si zmerat kliestovym ampermetrom prud odoberany bleskom v pokoji, bude to asi nejake smiesne cislo okolo desiatok / stoviek mA.

Silně pochybuji jak o tom že by "běžný" klešťák zvládnul změřit proud v tak krátkém okamžiku i o tom, že by se jednalo o pár desítek, nebo stovek mA. Jistič B16, okamžitě vybaví 80A proud.

O pokračování tohoto příspěvku se raději nebudu ani bavit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 09.11.2015, 08:07 »

Všetky riešenia následku (výpadky) majú niečo do seba, len ma napadlo, či to každý kto si zakúpil tento výrobok musí upravovať bežne vyhovujúcu inštaláciu?  Jsem v rozpacích
Predpokladám, že výrobca vybavil výrobok (príčinu) vidlicou 16A/230V. Možné špecifické požiadavky výrobcu na používanie nepoznáme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou vypínací charakteristiku mají jističe ITV,ITM,IJV?
 Co mohu udělat pro povolení charakteristiky C jističe před elektroměrem?
 Jaký je rozdíl mezi charakteristikami jističů B, C, D?
 ČEZ povolil jako jističe před elektroměrem s vypínací charakteristikou B a C.
 Proč je na pojistkové vložce u závitové pojistky nakreslen šnek?
 Jak měřit charakteristiky přepěťové ochrany?
 Neměl by někdo z kolegů naskenované A-s charakteristiky jističů řady J7K50?
 Mohou se kombinovat jističe s různou vypínací charakteristikou?
 Akou mám použít charakteristiku chrániča pro rd?
 Jakou zvolit charakteristiku jističe pro svítidla s elektronickými předřadníky?
 Jakou charakteristiku chrániče zvolit pro stroj s měničem frekvence?
 Jaká je skutečná vypínací charakteristika staré řady jističů(deonů) OEZ?
 Jak vyřešit velký proudový ráz?
 K čemu je určen typ jističe s charakteristikou K?
 Co je Ampér sekundová charakteristika?
 Jakou charakteristiku má jistič bez označení?
 Jakou charakteristiku má jistič G?
 Započítává se charakteristika jistícího prvku při výpočtu?
 Jak řešit nesprávnou charakteristiku zaplombovaného hlavního jističe?
 Dá se předejít častému výpadku jistíče jinou charakteristikou?
 Proč po zapojení čerpadla na elektrocentrálu vybavuje jistič vyšší hodnoty?
 Je použití jističe s charakteristikou"C", když nemusí být, závadou?
 Jakou použít charakteristiku jističe pro domácí použití? B, nebo C?
 Jaký velký je rozdíl vypínacích charakteristik jističů různých výrobců?
 Jakou charakteristiku jističe má J1K63 M21A~?
 Kdy se používá vypínací charakteristika K?
 EATON: „Neznámé“ vypínací charakteristiky instalačních jističů
 Existuje nižší charakteristika jističe, než B?
 Aky mate nazor na istice charakteristiky C, pouzite v obytnych priestoroch?
 Jak řešit proudový náraz (náběhový proud) při zapnutí LED osvětlení?
 Lze v bytě používat jističe s charakteristikou typu C?
 Od kdy u nás začaly být dostupné jističe moderních charakteristik B, C, D?
 Je pro svářecí invertor 230V/16A nutná jiná charakteristika jističe než B?
 Q: Jaké použít charakteristiky dvou jističů zapojených za sebou?
 Jak budou reagovat dva jističe 16A, jeden charakteristiky B a druhý C?
 Lze zapojit jistič char.C za jistič char.B?
 Umíte objasnit charakteristiku vypínací doby jističe a pojistky vůči proudu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Hledám jistič proti nežádoucímu vypnutí
 Postačí pro běžné domovní jištění typ PL6?
 Je na jističi vstup a výstup?
 Vadí stavební prach v jističích?
 Jak velkým jističem jistit kotel 18kW?
 Co s jističem po zkratu?
 Mohu kombinovat v rozvodnici jističe různých výrobců?
 Jak uvažovat při volbě velikosti jističe?
 Opravdu potřebuji speciální jistič na multifunkční troubu???
 Je možné použít jističe v rozvaděči prodejny se zkratovou odolností 6kA?
 Stačí na podlahové topení jistič 10A?
 Je možné mít společný jistič pro vnitřní a venkovní spotřebiče?
 Lze použít chranic 16A a pred nim 16A istic?
 Jaký je rozdíl mezi jištěním elektromotorů pojistkami a motorovými jističi?
 Existují v supermarketech nějaké kvalitní jističe?
 Mohu jistit topné panely a podlahové topení společným jističem?
 Lze umístit jistič v elektroměrovém rozvaděči naležato?
 Co vybaví dříve 16A jistič s vyp. char. B nebo 2A s vyp. charakteristikou C?
 Je lepší samostatný jistič a chránič nebo jeden chráničojistič?
 Daji se jistit dvě 16A zasuvky (pětikolik 400V) jedním jističem 32A?
 Jak namontovat jističe na starou šedivou rozvodnou desku?
 Instalovat najskôr prúdový chránič, alebo istič?
 Mohu jistit 3 ks 3fazovych 32A zasuvek jedním jisticem 32A nebo 25A?
 Musí se zvonkové trafo zapojit v domovní rozvodnici za nějaký jistič?
 Hliníkové vodiče jistič 16A prý nemusí vydržet, nevyhoříme?
 Jaký zvolit jistič pro 3f. motor 1,5kW?
 Musí se pokaždé změna průřezu jistit?
 Lze bez změny kabelového vedení zvýšit hodnotu hl.jističe?
 Je možné, že nemám v bytě popsané jističe v rozvodové skříni?
 Jakou velikost pojistky volit z velikosti hlavního jističe v rozvaděči?
 Jakou pojistkovou vložku použít u domácího elektroměru pomalou nebo rychlou?
 Jakou zvolit hodnotu hlavního jističe místo starého J7K 35A?
 Mohu jistič používat jako vypínač?
 Kde sehnat 40 let staré jističe?
 Mohu vyrobit 3f jistič ze tří 1fázových ?
 Jakou charakteristiku jističe používat v bytové istalaci?
 Lze rozdělit 3-fázový jistič?
 Lze použít jistič ve funkci hlavního vypínače?
 Čím vyzbrojit rozvaděč v domácí dílně?
 Jaký typ jističe zvolit pro tunelovou vrtačku 180kW a jakou proudovou ochranu?
 Existuje čtyřpólový jističochránič?
 Jak poznám, zda je chránič s integrovaný s jističem a nebo bez?
 Koľko 16A a 10A ističov prípadne 20A ističov na 3f napojiť v dome?
 Funguje proudový chránič zároveň jako jistič?
 Lze světelný obvod jistit 13A?
 Udělám chybu když nahradím pojistku jističem ABB S241A/25B za 19 Kč?
 Proč mi vypínají zásuvky a jističe jsou v poloze nahoře?
 Je 25A hlavní jistič dostatečný pro 16A průtokový ohřívač vody?
 Jak zapojit 4 jističe na jeden 3fázový?
 Co vybaví dříve, jistič nebo proudový chránič?
 Je to závada, když z jističe na výstupu vycházejí 2 vodiče o stejném průřezu?
 Musí být do jističe zapojen vstup i výstup?
 Lze nahradit starší typ jističe s charakteristikou M novým s charakteristikou C?
 Kam zapojit přívod do jističe?
 Je nutné u rodinného domu rozlišovat 6kV a 10kV jističe?
 Jakým jiným jističem nahradit starý hlavní jistič M16A?
 Je opravdu jistič 10kA lepší než 6kA?
 Jaká je hodnota jističe na obrázku?
 Je možné umístit stykač před jističe?
 Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
 Za jakých podmínek lze nahradit pojistky jističemi?
 Mohu za hlavní jistič 40 A/3/A zapojit jistič 32 A/3/D ?
 Sú lepšie poistky alebo istič?
 Proč je kabel silnější než drátek v pojistce?
 Mohu použít jističe MITSUBISHI?
 Jde použít jistič pro stejnosměrný proud do obvodů střídavého proudu?
 Co je spolehlivější? Jistič a za ním chránič nebo jističochránič?
 Mohou se v nové instalaci používat pojistky?
 Čím nahradit/kde sehnat 10A pojistku pro 2kW olejový radiátor?
 Dá se věřit levnějším značkám jističů?
 Může se při proudu 12A vodic 2.5 mm2 a jistič 16A zahřívat na 50°C?
 Jakou propojovací lištu/hřeben je potřeba koupit na 3x25A jistič?
 Je mozne pouzit trifazovy jistic na chraneni jednotlivych fazi?
 Neměly by jističe být umisťovány za sebou sestupně?
 Má smysl rozdělit 3fázový jistič pro 3 samostatné okruhy?
 Proč po obnovení dodávky napětí nelze nahodit jistič světel?
 Existuje nižší charakteristika jističe, než B?
 Která ČSN hovoří o zkratové odolnosti jističů v bytové rozvodnici?
 Jak má správně reagovat páčka jističe na nadproud a zkrat?
 Nejedná se u cvaknutí v jističi při sepnutí RF aktoru o problém?
 Reaguje 3f jistič na přetížení jediné fáze?
 Neznáte výrobce jističů "Honi"?
 Mohu u třífázového jističe vypínat fáze jednotlivě?
 Může být proudový chránič automaticky s funkcí jističe 3x40A?
 Mohu roztahat CYKY 1,5 tak, že co jistič 10A to sólo zásuvka?
 Mohu použít v domovním rozvaděči jistič jen o jednu řadu nižší než H.J.?
 Jaký zvolit jistič pro spolehlivé vybavení při zkratu?
 Kolko polove istice pouzit do bytovej rozvodnice pre 3f privod a 1f zasuvky?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 24 dotazů.