{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o vyhláškách
| | |-+  Co by jste poradili zpracovatelům nové 50 ve věci znalostních modulů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Co by jste poradili zpracovatelům nové 50 ve věci znalostních modulů?  (Přečteno 25050 krát)
Jan Kostka
« Odpověď #18 kdy: 30.03.2006, 15:37 »

To: Štěpán Valenta
bohužel, moje názory na současnou padesátku nejsou publikovatelné .
Diskuse bez patřičných odkazů nic neřeší.
 
Zde je návrh "nové" padesátky:
http://in-el.cz/?r=809713651&s=4b6e9d5ba7b0e45ef5abd6d1b891968f&t=201&p=121
"a nebude novelizována ani stávající vyhláška č. 50/1978 Sb."
Ač ateista volám "ó díky Pane"

To: František Bernard
ty moduly jsou o něčem úplně jiném.
http://in-el.cz/?r=837505696&s=4b6e9d5ba7b0e45ef5abd6d1b891968f&t=201&p=972
Mistrovská zkouška
Profesní standard mistra řemesla
obor: elektrotechnik a
zaměření: silnoproud
Což je ovšem něco co skutečně chybí a je dlouhodobě slibováno.

A zde je úplná "bomba":
PŘIHLÁŠKA na školení a zkoušku kontrolních techniků el. spotřebičů
http://in-el.cz/?r=14483718&s=4b6e9d5ba7b0e45ef5abd6d1b891968f&t=201&p=965

Co myslíte - je to ještě elektrikář, když potřebuje školení na triviální činnost? Až takhle hluboce kleslo naše řemeslo!
"Po absolvování můžete získat statut kontrolního technika ESČ. Cena včetně DPH je 1 260,- Kč."
Elektrikářem levně ,snadno a rychle.
Co takhle kurz reverzace motorů? Nebyl by? A k tomu jako bonus §8?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #19 kdy: 30.03.2006, 18:36 »

Názory,těch,kteří tvrdí,že  nn by se  mělo dále  ještě více  dělit ,jsou zcela zcestné.Myslím,že stávající dělení  je dostačující.Ne dovedu si představit,že budu dělat např. RD,byty apod. a někdo si mě pozve udělat elektroinstala ci někam do dílny ,já si budu  muset udělat nějaké další přezkoušení (samozřejmě za peníze)na tu  činnost,takže když půjdu po několika létech na přezkoušení,tak jich budu absolvovat hned několik,za patřičně navýšený peníz. Předpokládám,že každý  elektrotechnik je natolik soudný,že dělá jen to,čemu rozumí ,vždyť dnes mnohdy i laik pozná,že elektrikář , kterého si pozval, že tomu rozumí  případně  nerozumí. 

Nevím,proč mám ten dojem,že připravovaná  vyhláška  nedosáhne ani zdaleka parametrů , vyhl.50/78 Sb  a bude to zase jen další nástroj na tahání peněz, bez  podstatného vlivu na kvalitu , bezpečnost  el.zařízení.

Že se něco změnilo, poznáme všichni především hned, na vlastní kapse ,frekvenci a rozsahu školení. 

Raději bych uvítal,kdyby v nové vyhlášce,bylo přesně stanoveno,kdo smí a nesmí elektrické zařízení dodávat, montovat,provádět výběrové řízení a jakým způsobem.Pokud někdo chce pro bezpečnost něco skutečně udělat,tak zde se nabízí  řešení.

Potom se vyhneme tomu,že vyhrazená zařízení budou dodávat a montovat ti, kteří nemají potřebné živnostenské oprávnění,vědomosti,zkušenosti,že o tom ,kolik bude el.zařízení stát nebude rozhodovat nějaký zedník, podvodnik,tupec,úplatkář ,stavební firma apod., bez ohledu na to, zda je ještě zařízení bezpečné.Potom se k nam ,také přestane dovážet materiál,který nemá potřebné parametry, nepodléhá jakékoliv kontrole , kterým se podvodně podhazují ceny zakázek.Tento pak mizí pod omýtkou,ve žlabech ,kanálech,v rozvaděčích,aby za pár roků zhoršil v této zemi bezpečnost elektrických zařízení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline
« Odpověď #20 kdy: 31.03.2006, 14:46 »

Celoživotní vzdělávání ANO - samostudium, nákup literatury, časopisů, účasti na seminářích a podobně.
Připravovaný Paskvil (odsuzuji jej již předem)bude obdoba  50110 za 343100 stejný zmetek.
ČlenĚní a škatulkování považuji za další zmetek na okrádání OSVČ. PROČ? bych se měl ještě nechat zkoušet krom bezpečnosti z obdornosti, kterou jsem vystudoval? Postrádám logiku! Mám vztak k  řešení strojů - dělám elektriku na stroje. Líbí se dělat rozvody v bytech , dělám byty! Proč zase nějaký modul na byt, VO., halu, stroj? Raději nedokončím, protože nemám slov.....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline
« Odpověď #21 kdy: 01.04.2006, 23:53 »

Ano. Odkazy, které uvedl kolega Kostka, jsou na návrh z roku 2001, pokud dobře čtu. Existuje někde aktuální verze? Myslím tím verzi, kde u modulů je také uveden nejen název (s poznámkou "připravuje se"), ale aspoň rámcově představa, co by měl zahrnovat?
Podle názvů modulů totiž každý vedoucí elektrotechnik y u firmy nezpracovávají cí nic výbušného, mající vlastní byty, by musel mít nejméně moduly 1 (ten nejdřív), 2, 3, a dále moduly 13-19 (od patnáctky nahoru se obávám, že elektrikář, který s takovým zařízením pravidelně pracuje, bude o současném stavu techniky pravděpodobně vědět víc, než zkoušející). Předpokládám, že seznam čísel modulů by byl uvedený v profesním osvědčení. Jenže u spousty firem je takový elektrikář jen jeden (proto musí mít i jedničku?), o OSVČ nemluvě. A na druhé straně elektrikář, který není vedoucí, musí splňovat požadavky týchž modulů mimo dvojku a trojku. Proč je tedy nesloučit? Vždyť podle názvu budou stejně povinné pro naprostou většinu elektrikářů. Čím komplikovanějš í ten systém bude, tím snadněji v něm půjde zase švindlovat. A, samozřejmě, hned se najde někdo, kdo stanoví cenu za každý další modul, nebo si na to radši od státu nechá zákonem požehnat monopol, jako vydavatel norem. Cituji: "Doposud není plně vyřešena velmi citlivá otázka, kdo a za jakých podmínek bude mít oprávnění udělovat osobám odbornou způsobilost (na základě provedené zkoušky) a kdo a za jakých podmínek bude evidovat ono zmíněné průběžné vzdělávání"... Konec citátu.

Dál varují velmi vágní odkazy na předpisy nižšího stupně, o kterých dosud nevíme nic, nebo jen někdo o záměru a i to jen málo; to dává prostor i dobře míněný zákon dodatečně naprosto zčunit.

S ustanovením o stálém vzdělávání souhlasím. I s tím, že by se nedělaly zkoušky jen proto, aby se prodloužil papír a skásly poplatky. Protože však nikde v návrhu není zmínka (natož modul) o tom, že elektrotechnik musí mít i právnické vzdělání, uvítám jasné a jednoznačné formulace, s minimem odkazů na jiné předpisy. Čím méně ustanovení zákona bude potřebovat výklad, tím méně výše uvedeného prostoru zbude.

Zkrátka na tom, aby tato změna nepřinesla víc škody, než užitku, bude ještě hodně práce. A doufám, že nakonec, až bude vše připravené k podpisu, do toho zase nějaký aktivní úředník, který o elektřině ví jen to, že tluče, neprosadí vlastní odstavec, aby vykázal činnost a ještě vytrestal souseda elektrikáře, na kterého má vztek... Jaká je možnost tohle pohlídat? Víte to někdo?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline
« Odpověď #22 kdy: 02.04.2006, 10:00 »

Být papeštější než papež! Opět jedna z verzí jak trestat OSVČ a jiné malé řemslníky oboru elektro. Neslyšel jsem o podobných "blbostech na západ a ani na výchd" pouze český hamižník a zbohatlík z růžového království opět připravuje půdu pro své nehorázné ztučnění své pěněženky!
Opravdu nevidím důvod (a asi nejsem sám) proč zavést nesmyslný moloch pohrobků bolševických struktur!  A tak mne napadá : Za co, soudruzi?? Podívám-li se zde na elektrice na připravované a konané odborné akce, kterých bych se mohl zúčastnit, utratil jsem víc, než dokážu vydělat a mohu být tak odborně vzdělám a poučen, že je zcela zbytečné podobné kraviny vytvářet nějakými moduly pro bly. Pokud jste to někdo četl, zamyslete se nad obsahem a jednotlivými odskoky z "ničeho nikam" a zpět. Důležité je, že to má Glanc!! A že z tohu bude pořádný a tučný ranec!!
Souhlasím s programem celoživotního vzdělávání ale i tento cyklus musí mít své opodstatnění. Myslím, že žádný z případných zájemců svého vzdělávání by nechtěl chodit 50roku na stále stejné téma-Jak být a umět. I když ....
Proč se k tomuto nevyjadřují jiní chytrolíni, kteří mají zájem vypumpovat naše peněženky??

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline
« Odpověď #23 kdy: 02.04.2006, 14:24 »

Ještě jsem vynechal otázku vztahu k OSVČ a k živnostenskému zákonu vůbec, způsob jejích řešení mi nějak unikl anebo se o něm zatím mlčí: bude živnostenské oprávnění vázáno na předložení profesního osvědčení nebo nadále budou vyžadovat v pravidelných intervalech ještě další oprávněnou osobou potvrzené oprávnění k udělení oprávnění? Nebo už konečně někomu dojde, že profesionalita je v něčem úplně jiném, než v kulatém razítku na potvrzení kulatého razítka?
Jsem optimista: chci věřit, že nový zákon a nové vyhlášky připravují profesionálové pro profesionály. A jako takoví by měli mít zájem na tom, aby se řemeslník mimo své profese, průběžného vzdělávání a účetnictví, nemusel zabývat a zdržovat dalšími nesmysly, jakou jsou návštěvy dalších úřadů a institucí. Ono už tak toho není málo, co musí živnostník započítat do ceny, aby neskončil ve ztrátě a přitom zůstal dobrým řemeslníkem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #24 kdy: 02.04.2006, 16:39 »

Pokud se výhlášky,zákony,normy tvoří nikoliv jen za účelem  návrhu,výroby,provozu,zvýšení bezpečnosti el. zařízení ,ale především na šikanu,na dosažení maximálního zisku pro určitou kastu.
Jak se potom takový stav ve státě nazývá,když 341010, 341390, 332140,343100, 50/78Sb atd.vznikly v totalitě?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline
« Odpověď #25 kdy: 02.04.2006, 19:01 »

>>Stanislav Pavézka: ty normy bych z toho vynechal, byly tehdy snad jedinými publikacemi, které měly smysl. Co asi tak mají společného s totalitou (tedy mimo rok vzniku)?
Vždyť i padesátka, jakkoli napadaná, diskutovaná a dnes již tak jako tak zastaralá, byla přesto natolik dobrá, že zatím všechny pokusy o novelizaci přežila. Ne, že bych ji chtěl obhajovat. Ale zatím lepší alternativa nebyla předložená.
Jen bych si v případě, že ke schvalování něčeho nového dojde, přál, aby se tím zabývali odborníci, kterým jde o to, aby řemeslo dělal řemeselník.
Skryté či otevřené podpory různých lobby, požehnané navíc zákonem, už snad bylo dost.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline
« Odpověď #26 kdy: 02.04.2006, 19:53 »

V návrhu je zbytečně moc modulů. Pro výbuch, vn+vvn, na přístroje pro lékařské účely a pod. ANO, ale to ostatní je zbytečné. Spotřebiče bych nechal v termínu pravidelné revize, jak to bylo dříve, jenom kontroly dělat častěji.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Julius Růžička
*
Offline Offline
« Odpověď #27 kdy: 05.04.2006, 22:04 »

Vážení pánové.
V uplynulém roce jsem se věnovali v UE ČR organizačním záležitostem unie a hlavně přípravě licence ke značce ESČ Kvalita , ekologie a bezpečnost  montáží. Je to společný produkt EZÚ a UE ČR, kde unie provádí přípravu a podklady pro udělení licence a tu na základě vlastního auditu provede auditor EZÚ a licenci se značkou předá montážní firmě. Licence vychází z požadavků Technické specifikace CLC/TS 50349;05 s označením ČSN 33 0501 Kvalifikace dodavatel elektroinstala ce  a požadavků  ISO 9001. Na podzim minulého roku byly předány dvě licence firmám Říha a Bureš s.r.o. z Liberce a Relekt s.r.o. z Jablonce n/N. Dnes budou předány další dvě a to Elektrodružstv u Turnov a firmě Janovský ELEKTRO s.r.o. z České Lípy. Jelikož součástí auditu je i kontrola vzdělání, kvalifikací a řemeslného umu zaměstnanců firmy a poněvadž je u každé licence prováděn roční kontrolní audit a po třech letech udržovací audit EZÚ,považuji do budoucna tuto licenci jako základ pro úplně jinou filozofii a přístup ke  kvalifikacím osob. všechny získané informace na školeních a jiných
vzdělávacích akcích budou zaznamenány do Průkazu odborné kvalifikace, lze při ročním auditu  snadno zjistit, zda příslušný profesionál sleduje změny, které v jeho profesi nastaly. Před vystavením Průkazu vyplní profesionál dotazník, ve kterém je čestné prohlášení, že je seznámen s pracovními postupy potřebnými k výkonu řemesla a závazek účasti na pravidelném vzdělávání v tříletém cyklu. Některé pracovní postupy, které jsou společné pro různé instalace v různých prostředích je nutné ještě dopracovat např. pospojování, je používáno v koupelně, ve stájích, ve zdravotnictví atd., ale vždy to je pospojování. Nebo kladení kabelů, vždy to je kladení a rozdíly mohou být v kladení do země, na rošty a do kabelových žlabu apod. Je nutné stanovit hloubku uložení, chránění, souběhy, ohyby, upozornit na zákazy kladení  atd. a pak je jedno je-li kladeno ve zdravotnictví nebo v průmyslu. Obdobně kladení do hořlavých podkladů, stěn a stropů a je jedno jestli takový strop je v kanceláři, nebo ve škole, hotelu či truhlářské dílně. Na dalších pracovních postupech pro další činnosti je nutné se domluvit a všechny tyt postupy budou předmětem dalšího vzdělávání a zápisu do Průkazu. Při zpracování pracovních postupů je nutná spolupráce s výrobci a je nutná znalost jejich návodů či dokumentace.
Zařadit do vzdělávacího cyklu jednotlivé normy nebo skupiny norem je pro praxi neúnosné. Lze tam zařadit takové ČSN EN jako jsou např. 33 2000- 7-7.., 34 1090, 34 1390, 34 1500, 34 1600, 34 1610  a podobné. Pro kvalifikaci osob pak „stačí“ jen vědět jak se chovat při prací na elektrickém zařízení bez nebo s napětím, kdy a za jakých podmínek je činnost povolena či zakázána dále  jak to udělat, aby tato zařízení byla bezpečná pro  obsluhu a uživatele a neohrožovala požární bezpečnost objektů a věcí bez ohledu nato, kde je takové elektrické zařízení umístěno. Kdyby se však nedej Bože přece jenom něco stalo a došlo k úrazu elektrickým proudem musí každý profesionál prokázat znalosti z poskytnutí rychlé a rozvážné 1. pomoci. Znalosti z těchto základů bezpečnosti práce na elektrickém zařízení mohou být jednou za tři roky prokazatelně ověřovány. O způsobu ověření rozhodne zaměstnavatel, u OSVČ metodické doporučení  UE ČR. U firem, které vlastní licenci se ověření lze provést před tříletým auditem z EZÚ přípravným auditorem z UE ČR.Při současně platné „padesátce“ se před tímto auditem kontroluje její platnost u všech zúčastěných osob z firmy. Ověřují se znalosti také v tříletém cyklu. Pro revizní techniky, kteří jsou OSVČ platí pětiletý cyklus a ověření znalostí z bezpečné činnosti na elektrickém zařízení by mělo být součástí prodloužení platnosti certifikátu. Pro obsluhu a práci na elektrickém zařízení platí ČSN EN 50 110 -1drué vydání:7.05. Je tam uvedena terminologie osob, které  elektrická zařízení, s ohledem na svou kvalifikaci a odborné vzdělání, užívají, obsluhují, montují, udržují, projektují nebo revidují. S ohledem na tyto kvalifikace je nutné stanovit v jaké míře má být např. seznámena osoba seznámená s nebezpečím, která od dotčeného elektrického zařízení hrozí a jak se jim vyvarovat. V jakém rozsahu poučit osobu poučenou, co má znát osoba znalá o bezpečnosti práce na elektrickém zařízení atd. Tyto znalosti se u osob poučených a seznámených po dobu trvání a opakování stejných činností neověřují. Při změně činností je nutná i změna poučení nebo seznámení. Jak má být ověřována znalost bezpečnostních předpisu u osob znalých jsem se zmínil již dříve.Doporuču ji pravidelnéověř ování, vzhledem k variabilitě elektromontážn ích činností, zachovat, ale upravit formu. Nejlépe zná své zaměstnance zaměstnavatel sám, ten určí kdo, v jakém rozsahu a kým má být přezkoušen. Společenstvo mu může tyto činnosti nabídnout. OSVČ si dle metodického pokynu UE ČR a rozsahu svých činností určí rozsah sama a k ověření se přihlásí u nejbližšího funkčního společenstva, cechu či svazu. Jeho znalosti budou ověřeny dle stejného metodického pokynu, který bude všeobecně znám a může se na ověření připravit sám nebo se nechat připravit profesním subjektem. Všechny výše uvedené skutečnosti jsou v souladu se současně platnou legislativou a budou zaváděny tam, kde má být, nebo je udělena licence. Nic z toho není v rozporu se současně platnou vyhláškou, dnes již zrušeného,ČÚBP č. 50/78 Sb.  Jsou tam jen použity jiné termíny a místo školení a ověřování z ČSN bodu školeny a ověřovány pracovní postupy, které z ČSN a návodů výrobců musejí vycházet a nesmějí být s nimi v rozporu.
Proto doporučuji obnovit činnost pracovních skupin a nejpozději do konce června 2006 zpracovat pracovní postupy na činnosti, na kterých se formou e-mailové pošty dohodneme. Dovolím si být prostředníkem, kde se budou scházet Vaše návrhy a do konce dubna sestavím sumář z došlých návrhů a vrátím zúčastněným.(julius.ruzicka@volny.cz)
Jako druhý úkol navrhuji zpracovat metodický pokyn pro ověřování znalostí z bezpečnostních principů u osob znalých ať již zaměstnanců, nebo OSVČ a osob odpovědných za elektrická zařízení. Tyto osoby mají být nejméně poučené lépe seznámené s elektrickým zařízením, za které mají zákonnou odpovědnost. Např. za veřejné osvětlení v obci má odpovědnost starosta,ví za co odpovídá a v jakém rozsahu? Takových a podobných odpovědností je více a je na nás taková poučení, případně seznámení zpracovat do metodického pokynu. Organizačně obdobně  jako u prvního úkolu se stejnými daty.
Tato zpráva byla přijata a schválena  3. sněmem UE ČR

                        Julius Růžička,předseda UE ČR

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline OfflineBrno


« Odpověď #28 kdy: 05.04.2006, 23:45 »

<p>TO Ruzička:

- Tento příspěvek platí pouze pro ISO 9001, nebo pro všechny lidi pohybující se v oboru?
- Zmínil jste pravidelné vzdělávání zaznamenavanýc h do Prukazu odborné kvalifikace. Připomíná mi to trochu doby minulé. Mam to chápat tak, že člověk, který se meustále potuluje po školeních a neustále poslouchá dokola (opakování matka moudrosti - pravda - ale některým to stejně nepomůže) výklady norem a chvály všech výrobců materiálu, je lépe školený pracovník, než ten, který sám zjišťuje novinky v oboru, protože ví o konkurenci a v oboru chce být opravdu PROFESIONAL (ktereho taky zmiňujete v tomto příspěvku, ale ten váš nebude asi elektro, ale obchodník).
Myslím si že Vaše uvaha o "systemu" firem s GLEJTEM, ktere se neustale školi, a aby na to měly, tak jim naháníte ty ostatní, mi připadá scestná.
 pozornost.
Pokud jsem váš příspěvek špatně pochopil, se omlouvám. :-)</p>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline
« Odpověď #29 kdy: 06.04.2006, 12:58 »

To KRIKL,
asi budeme mít na věc shodný názor: Pokud nejde vo nic jinýho tak půjde vo prachy vždy někomu třetímu!.
Staré bolševiské strukury musí přece z něčeho dožít penze(tedy dobré penze!)
Jinak opravdu nemám slov a jsem z toho už pěkně n12345!

P.S. V průběhu psaní tohoto povídání jsem byl dotázán zda jsem v Praze na Ampéru. Odpovídám: byl jsem Včera a zdravím všechny účastníky SEŠLOSTI na "EMPAJRU" Elektriky .cz u Mirka Minaříka.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kostka
« Odpověď #30 kdy: 06.04.2006, 16:23 »

Tak tohle asi nerozdýchám, nebo už ničemu nerozumím.
"Před vystavením Průkazu vyplní profesionál dotazník, ve kterém je čestné prohlášení, že je seznámen s pracovními postupy potřebnými k výkonu řemesla a závazek účasti na pravidelném vzdělávání v tříletém cyklu."
A pak už to bude elektrikář? Mistr svého oboru? Profesionál.
"Nejlépe zná své zaměstnance zaměstnavatel sám, ten určí kdo, v jakém rozsahu a kým má být přezkoušen."
Tohle je už ale ..."píííp".... (autocenzurován o)
Bez komentáře.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline OfflineOdborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #31 kdy: 18.01.2018, 15:46 »


V souvislosti s připravovaným videoseriálem #V50 je dobré si připomenout to, jak se připravovaly změny před dvanácti roky ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

.
Elektrika.cz, každý den, již 20 let ...
 ....

Proud a napětí objevíte vzápětí!
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou doporučíte literaturu pro ke zkoušce z 50/78Sb?
 Jakým způsobem získá absolvent školy vyhlášku 50/78Sb.?
 Nemá někdo z Vás vyhlášku 50/78Sb. v elektronické podobě?
 Nejsem vyučen v oboru elektro mohu si udělat zkoušku z vyhlášky 50?
 Jaké vzdělání pro alespoň §6 ?
 Pokud pod dohledem, jaké musí mít tento dohled oprávnění?
 Jaký potřebuji živnostenský list, § dle vyhl. 50/78 a co musím absolvovat za školení, abych mohl provozovat výrobu rozvaděčů?
 Jak je to nyní s oznamováním zkoušek dle vyhl. č.50/1978 Sb.?
  Jak získat oprávnění k samostanému projektování elektrického zařízení §10?
 Je titul Bc. považován za VŠ vzdělání z pohledu vyhlášky 50/1978 Sb.?
 Jde rovnou paragraf 6?
 Je možné udělat si hned §5 nebo musim udelat prvni §4 vyhl. 50/78?
 Mohu být samostatný s §6, když mám samostatnou činnost?
 Jsem mechanik chladících zařízení s §5 vyhl. 50/1978Sb., mohu získat §6?
 Prý stačí jen 2 měsíce praxe na vyhlášku 50 §6 co je na tom pravdy?
 Jaké oprávnění mají pracovníci s vyhláškou 50/78 Sb. paragraf 5?
 Jaký paragraf má absolvent střední školy?
 Za co všechno ponesu odpovědnost po zvýšení kvalifikace na §8-řízení provozu?
 Je kvalifikácia podľa §10, Vyhlášky Slovenského banského úradu č. 50/1978 akceptovaná v ČR ?
 Platí přezkoušení §7 z armády i v civilu?
 Myslíte si,že nová vyhláška "50" bude také nařizovat pravidelné přezkoušení?
 Je někde na internetu ke stažení vypracované zadání otázek a odpovědí k 50/78Sb.?
 Je nějaká slušná literatura na 50?
 Navrhuji změnu přezkoušení vyhl. 50/78Sb.!
 §8-práce dodavatelským způsobem, není nutné abych měl zkoušky z vyhl.50 ale na §8?
 Musí pracovník který kreslí elektro dokumentaci mít §10 vyhlášky 50/78Sb.?
 Podivné přezkušování z vyhlášky 50/78Sb....
 Jaké sankce a jaký orgán je může uložit za nedodržení vyhlášky 50/78Sb.?
 Je možné si udělat po §5 hned §8?
 Musí být v podniku alespoň jedna 8.§?
 Plati slovenska elektro vyhlaska v Cechach?
 Je opravdu nutná prohlídka u doktora před školením vyhl.50/78?
 Je provádění zkoušek z vyhlášky 50/78 Sb. od 1.1.2007 v souladu legislativou?
 Může mne zaměstnavatel nutit na zkoušky vyhl. 50/78Sb. po dvou letech?
 Kdo se má starat o školení 50. a kdo je odpovědný v případě problému?
 Musí mít školitel vyhlášky 50/78 akreditaci?
 Nevíte prosím o změnách, co se týče § vyhlášky 50/78Sb v budoucnu?
 Kdo může školit §3, §4, §5 vyhlášky 50/78Sb?
 Mohou absolvovat cizinci vyhlášku 50/78Sb?
 Proč má slovenská vyhláška 50 neomezenou platnost?
 Má vyučenec splněn splněn nějaký § vyhlášky 50/78Sb.?
 Lze přesně říci kdo smí provádět školení a přezkoušení vyhl. 50/78Sb?
 Mohu si po 8 letech prace u elektrofirmy udelat vyhlasku 50/78Sb.?
 Je možné získat vyhl.50/78 Sb./ §5 bez vyučení v oboru?
 Potrebuji pro instalace pocitacovych siti vyhlasku 50/78Sb.?
 Mohu mít jako slaboproudař § vVyhlášky 50/78Sb?
 Jaká je délka platnosti vyhlášky 50?
 Může student pracovat v blízkosti nízkého napětí pod vedením učitele?
 Když školíte 50/78, máte certifikát o tom, že můžete školit první pomoc?
 Proč by měl elektrikář znát vyhl.50 ?
 Mohu si udělat zkoušku z vyhlášky 50 jako technolog mn?
 Jak často se školit z vyhlášky 50/1978 Sb.?
 Potřebuji jako spravce site na ZL vyhlášku 50/78Sb.?
 Jaké materiály použít na zkoušky na par. 10: Projektant elektro?
 Od maturity v r. 1999 (SPŠ-eltech.) jsem v oboru nepracoval, mohu si udělat §5?
 Jak moc člověk musí být zdravý, aby prošel testy u lékařského vyšetření pro 50.?
 Je povinností zaměstnavatele automaticky uznat § předešlého zaměstnavatele?
 Syn odmaturoval na SPŠE, mohu ho sám přezkoušet na §5?
 Kdo mě po maturitě přezkouší z §5 vyhlášky 50/78Sb.?
 Nejsem vyuč. elektrotechnik, mám vyhlášku 50 paragraf 4, co je potřeba na 6?
 Mohu provádět 4,5 roku po vyučení elektroinstalace jako živnost s §6?
 Existuje databáze lidí s platnou vyhláškou 50?
 Mohu absolvovaním bakalarskeho programu získat §5 vyhl. 50/78S.?
 Existuje centrální registr osob - držitelů § vyhl.50 ?
 Na co všechno potrebuju přezkoušení z vyhlášky 50/78Sb.?
 Jak se připravit na zkoušky z vyhlášky 50/1978 § 6 ?
 Je možné mít dohled a po roce praxe jít na přezkoušení paragrafu 6?
 Chtěl bych z §5 na §6 na koho se mam obratit?
 Jaká je možnost získat jako autoeletrikář vyhlášku 50?
 Je ekvivalent slovenskeho §21 cesky §50?
 Mohu dostaz z §6 rovnou !8?
 Zreviduje po mě někdo instalaci když mám jen §5?
 Mohu získat §6 dle vyhlášky 50, bez vzdělání, avšak s praxí ?
 Kde by se dal sehnat kompletní test z vyhlašky č.50/1978 Sb.?
 Poradíte kdo školí v Praze na §4 vyhlášky 50/78Sb.?
 Nevíte čistě náhodou, zda existují obdoby vyhlášky 50 v zahraničí?
 Co dělat, když už rok pracuji a nemám žádný paragraf ani vyhlášku?
 Jak zaškolit zaměstnance na §3 a 4 z vyhl.50/78Sb.?
 Neví někdo zda se bude do cca 5 let rušit vyhl.50?
 Je potřeba nějaké oprávnění nebo vyhl. 50 pro věci do 50 voltů?
 Jaké vzdělání je nutné pro získání § 10 vyhl.50?
 Jakou mám kvalifikaci po propadnutí platnosti osvědčení z vyhlášky 50 ?
 Kdo má povinnost hradit přezkoušení z vyhlášky 50/78Sb.?
 Mohou se členové zkušební komise dle vyhl. 50/78 prozkoušet navzájem?
 Jak má postupovat elektrikář po vyučení, když chce složit zk. dle §5 vyhl.50/78?
 Kdo může vydávat osvědčení do $8 vyhl.50?
 Jaký je vyžadován § vyhlášky 50 pro projektanta OSVČ?
 Jaká mám použít témata a zápis při proškolení na §4 vyhl. 50?
 Jak je to s obnovením vyhlášky 50/78Sb. §5?
 Musí být všichni zaměstnanci proškolení z vyhlášky 50/78Sb.?
 Mám po dokončení SOUE školy i vyhlášku 50?
 Je potrebne školenie pracovnikov aj v prípade ak len sedia za PC?
 Jaká vyhláška platila před vyhláškou 50/78 Sb.?
 Co udělá zkoušející když OSVČ neudělá přezkoušení z vyhlášky 50/1978?
 Jaký je rozdíl v testech vyhlášky 50 mezi paragrafy 5 a 6 (popř. až 8)?
 Potřebuji být pro potvrzení praxe nutně zaměstnán?
 Jak obnovit 14 let propadlou vyhlášku 50?
 Kde získám školení a přezkoušení na §5 vyhlášky 50/78 Sb.?
 Je platná vyhláška 50 i mimo firmu kde jsem zaměstnán?
 Kde seženu lékařský posudek vyhlášky 50 a jak má vypadat?
 Co dále s vyhláškou 50/78? Nic, prostě skončila?
 Lze si vyhlášku 50 obnovit bez dokladu o praxi?
 Bude mne stát nové přezkoušení z vyhlášky padesát víc, než jen prodloužení?
 Je vyhláška 50 platná u dvou zaměstnavatelů?
 je možné získať česku vyhlášku bez predošlého el. vzdelania?
 Co ještě nevíte o vyhlášce 50/1978 Sb.?
 Jak obnovit 2 roky propadlý §5 vyhlášky 50/78Sb.?
 Víte odkud se učit na zkoušky z vyhlášky 50/78Sb.?
 Přiznejte se! Komu z vás pomůže novelizace vyhl. 50/78Sb.?
 Jaký smysl má u RT elektro zkouška z Vyhl.50?
 Je tato verze vyhlášky 50 již OK nebo bude zase někomu vadit?
 Je reálné nějak zjistit, kolik osob má §10?
 Co si počít, když jsem ztratil doklad o osvědčení vyhl.50?
 Kde nalézt testy k vyhlášce 50/1978 Sb.?
 Jak se pripravujete na prezkouseni vyhlasky 50?
 TIČR přistoupila k udělení výjimek ze vzdělání
 Aky je postup ziskania ceskej vyhlasky pre Slovaka ?
 Jak definuje vyhláška 50 práci pod napětím ve venkovních prostorech?
 Platí mi vyhláška 50 s názvem bývalé firmy?
 Jaroslav Miklík o vyhlášce 50/78 Sb. v Prušánkách 2010
 Existuje vyhlaška 50 vazaná k firmě?
 Jak jako autoelektrikář získám 50/78Sb §5-6 v Brně, popř. západně od Brna?
 Mohu získat §6, i když nejsem zaměstnán v oboru?
 Máte něco proti školení z vyhlášky 50/78Sb. elektronicky?
 Jak dnes na OUIP ohlašovat zkoušky z vyhlášky 50/1978Sb.?
 Jak sestavit interní firemní školení z vyhlášky 50/1978.Sb pro §4?
 Co jsem propásl tím, že jsem si neudělal vyhlášku 50/78sb. hned po vyučení?
 Co mohu udělat proto abych neztratil §5 vyhl. 50/78Sb.?
 Kdy propadá vyhláška 50/1978 Sb. a §5,6 a jak ji obnovit?
 Zajišťuje § vyhlášky 50/78Sb. odbornost?
 Co dělat, když jako VŠ ještě nemám osvědčení o přezkoušení z vyhlášky 50/1978?
 Odkud se učit na přezkoušení vyhlášky č.50?/1978?
 Jaký § vyhlášky 50/78Sb. potřebuji pro dodavatelskou montáž EZS?
 Kdo by mi doplnil správné odpovědi tohoto testu §5 vyhl. 50/78Sb.?
 K čemu opravňuje §10 vyhlášky 50/78Sb.?
 Kde si udělat vyhlášku 50/1978 Sb. §5v blízkosti Neratovic?
 Lze s oborem Autotronik 39-41-L/51 udělat vyhlášku 50/1978 §6?
 Je možné převzít platnost paragrafu 5 který jsem dostat na konci střední školy?
 Co by se mělo z vyhlášky 50/78Sb. konečně jednou vysvětlit pořádně a navždy?
 Koho ze školitelů vyhlášky 50/78 Sb. nám doporučíte před kameru?
 V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.206 sekund, 22 dotazů.