Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí byť chránič 100 (300)mA pred hlavným vypínačom?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí byť chránič 100 (300)mA pred hlavným vypínačom?  (Přečteno 49770 krát)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #18 kdy: 17.09.2015, 08:32 »

Pokud  se jedná o dřevostavbu, doporučuji na přívod osadit proudový chránič s reziduálním proudem 300 mA. Na obvody u kterých je předepsán chránič  s rozdílovým proudem 30 mA tyto chrániče také nasadit. Výjimky bych také moc nebral v úvahu.

Mám za sebou instalaci kuchyně na terase domu, což je v současné době takový módní trend) a jelikož je to venku pod přístřeškem, je to vše přes proudový chránič 30 mA. S vypadáváním není problém a to to už přežilo dvě léta a zimy. Takže lze konstatovat, různého počasí si to už užilo dostatek.

U dřvostavby je důležité napojit stykače blokující spotřebiče ve vysokém tarifu mimo proudový chránič. Většina problémů s nežádoucím vypadáváním se kterými jsem se u dřevostaveb setkal byla způsobena nasazením centrálního chrániče 30 mA a napojení stykačů blokování za chráničem. Takový stykač odebírá proud v rozmezí 16 až 20 mA, což je již hodně blízko běžnému vybavovacímu proudu chrániče. Stačí když se zapnulo PC nebo podobné spotřebiče a byl problém.

Co se norem týče, tak soubor ČSN 33 2000 bude asi hodně podobný se souborem STN. Jedná se o harmonizované normy, takže by měly být shodné. Nasazení chráničů 300 mA je dnes zakotveno v normách 33 2000-4-42 a 33 2000-4-482. Neuvažuji ČSN 33 2130, neboť to je čistě česká norma.

U staveb, a je jedno zda v průmyslu nebo se jednalo o domy pro bydlení, jsem vždy nasadil oba chrániče, jak 300 mA tak 30 mA ne z žádnou není dosud problém. U menších instalací jsem si dokonce dovolil nepoužít selektivní chránič 300 mA a také s tím nejsou potíže i když chránič 30 mA měl možnost párkrát reagovat. Ale to jsou instalace spíše malé jako nějaké zahradní domky, jedna malá kotelna.

Co se původní otázky týče, tak chránič 300 mA může klidně sloužit jako hlavní vypínač. Ovšem záleží také na tom jak tam bude provedena ochrana proti přepětí a jaký tam bude přívod do rozvaděče. Někdy je vhodné použít hlavní vypínač za kterým jsou instalovány SPD a pak až proudový chránič. Samozřejmě, že chránič musí být správně jištěn předřazeným jistícím prvkem.

Pokud je použit hlavní vypínač rozvaděče, tak chránič je samozřejmě umístěn za tímto hlavním vypínačem rozvaděče. Univerzální řešení neexistuje. Vždy je třeba vycházet z konkrétních podmínek a požadavků na instalaci. To by měl řešit projekt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #19 kdy: 17.09.2015, 08:51 »

Tak si tak pročítám toto vlákno a jen podotknu.... pokud zde vznikla paranoa z vybavování chrániče kvůli unikajicím proudům, z vyteklého mražáku či lednice, je takový problém navrhnout v PD samostatné jističochránič e na důležité, vybrané obvody, které mají mít vyšší stupeň spolehlivosti?
Pokud pak už má mražák svůj jističochránič a ten začne vybavovat, je problém zpravidla už v tom mražáku a svině z něj vyteče tak jako tak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 17.09.2015, 10:25 »

Podľa mňa teda žiadne výnimky z 411.3.3 do domácnosti nepatria.

Patří, použil jsem to doma na plynový topení.
a) Doplňková ochrana proti NDN zajištěna pospojováním.
b) Při vypadení chrániče během zimní dovolené může dojít k zamrznutí a protržení trubek. Zničení podlahovky, vytopení od protržených radiátorů,... Škoda může jít do statisíců.

Toto je cesta k zbytočnej diskusii o revíziách spotrebičov v domácnostiach, pokiaľ teda nemáte na mysli šporák s výnimkou napríklad pod dozorom znalých osôb.
Ten by ale mal mať problém s revíziou spotrebiča  Mrknutí

Nemáme povinný revize a dobrovolně je nikdo nedělá. Proto právě ke sporáku, bojleru apod. patří proudový chránič. Kontinuálně provádí měření unikajících proudů, upozorní uživatele na problém okamžitě a zajistí i odpojení do opravy nevyhovujícího stavu. A pokud by se zákazník cítil dotčený, že kvůli vadnýmu bojleru nejede televize, tak stačí použít vypínač (jistič),  kterým odpojí všechny pracovní vodiče. A když chce vyšší spolehlivost, třeba nepřerušit napájení mrazáku při nějakým průšvdu v dílně, tak jističochránič rozhodně není podpultovka a stojí zlomek toho, co chrání.

-------

Předpokládám, že pokud si někdo koupí mrazák za 12000, tak se mu nějakým způsobem vyplatí (třeba tím, že může ušetřit hodně PHM na nákupech, nákupy jednou za čas ve větším množství a se slevou, čuník od rodičů zadarmo).

Při životnosti 10 let mu tam mrazák ušetří >1200 Kč/rok (při započítání energie má ta investice smysl při řekněme >1500Kč/rok),  pokud je úspora 10% z hodnoty obsahu, je v něm jídlo víc než za 15 000Kč. Předpokládejme, že plný mrazák má hodnotu 40kKč.

Pokud při poruše reaguje chránič, je škoda právě těch 40k.

Pokud tam chránič nebude a začne hořet, tak mrazák ani jeho obsah nepřežije. Cena 40 000 + výjezd hasičů + škody na domě + náhradní ubytování po dobu oprav. Takže klidně 440 000Kč.

Když chce někdo vyšší spolehlivost dodávky proudu pro mrazák, má mořnost. 2P chránič renomované značky je cca za 800, to je 2% z ceny mrazáku naplněnýho žrádlem.

Tak kde je, sakra, problém? Pokud se vyplatí koupit mrazák, vyplatí se i dát mu extra chránič. Jenom nemyslící idiot by hledal skulinu v normě, aby mohl ušetřit max. 2% investice a ohrozit majetek a životy rodiny  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 17.09.2015, 11:22 »

Nedá mi to a musím si zašťourat.Všic hni tu prosazují chrániče na všechny obvody včetně mrazáků a napájení počítačů i když je v normě vyjimka, kterou se dá podepřít opak, podivej a vyhrožují požárem.Nač je v těch dřevostavbách ten proudový chránič 100-300mA, ten je kvůli povodním? Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 17.09.2015, 11:26 »

Vyšší unikající proudy spotřebiče (vámi popisovaného sporáku) jsou naprosto mimo mísu.
Jakmile je hodnota unikajícího proudu tak vysoká, že mi vybavuje proudový chránič, pak je to známka jediné věci a to té, že je spotřebič poškozený a je potřena sjednat nápravu jeho stavu, nebo provést výměnu spotřebiče za nový.
Vypadávající chránič a škoda v mrazáku je taková mantra, která se pořád opakuje. Osobní zkušenost: od roku 1998 chrániči jištěno kromě kotle a alarmu VŠECHNO. I lednice, i varná deska i mikrovlnná trouba.....a to je poplatně době instalace většinou osazen jeden 3fázový na patro.....
Nikdy  - opakuji NIKDY - nevybavil chránič z důvodu unikajících proudů. Kromě saunových kamen, když vždy po delší odstávce zvlhly topné tyče. Po výměně tyči už se tak nikdy nestalo.
Mimochodem - stav 3 chráničů i po té době v normě, dva se musely vyměnit
Takže zcela souhlas s panem Horským.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 17.09.2015, 11:39 »

Já jsem měl poslední přerušení napájení chráničem, který nezpůsobilo testovací tlačítko, od čerpadla na zalívání zahrady. Je tam dvojzásuvka, děcko u druhé půlky nechtěně ukoplo víčko a než jsem koupil novou, vyletěla hadice. Jinak nepamatuju, že by 30mA chránič jenom tak ze srandy vybavil.

No, ono to vlastně bylo jediný vybavení chrániče za pět let, co v tom domu bydlím... A za chráničema je vše mimo kotle, racku a stykače pro HDO.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 17.09.2015, 11:56 »

Pan  Janeček to vystihol. Ked budem mat vsetko cez FI 30mA alebo cez chranice s nadprudovou ochranou potom nepotrebujem central FI 300mA. A ak budem mat chladnicku, sporak bez FI a nieco by sa prihodilo, tak sa spolieham na ten FI 300mA, teda ze by k poziaru nemalo prist.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 17.09.2015, 12:26 »

Patří, použil jsem to doma na plynový topení.
Podľa legislatívy je každý, vrátane vás v domácnosti laikom, či sa vám to páči alebo nie.
A ste ním práve preto, že v domácnosti ani na vás neplatí zákon o bezpečnosti pri práci, nerobíte pravidelné revízie a kontroly elektrických zariadení, nevediete predpísanú dokumentáciu, nemáte okolo seba poučené osoby, nepoužívate ochranné pracovné prostriedky, môžete prechlastať a prespať celé týždne, na zimnej dovolenke sa môžete zmrzačiť na pol roka a dobrosrdečný sused sa vám môže hrabať v zásuvke od kotla bez chrániča koľko sa mu zachce.
Je ďalších tisíc dôvodov prečo máte kotol pripojený nebezpečne.
Poznámky v 411.3.3 nemožno nadraďovať nad základnú požiadavku ochrany laikov v domácnosti. Zníženie bezpečnosti výnimkou musí prevádzkovateľ na pracovisku vždy zabezpečiť iným vhodným spôsobom (poučením, prevádzkovým predpisom a pod.).
Dajte si kotol ako pevne pripojený spotrebič cez vypínač a pozrite si či je vhodný napríklad do AD2 (máte doplnkovú ochranu pospájaním, prostredie ktoré to vyžaduje v priestoroch na bývanie nemá čo robiť).
Niektoré návody pre kotle uvádzajú ešte 33 0300, väčšinou sa však zhodnú na použití pre domácnosť v bezpečnom prostredí, resp. podľa 7-701.

... A ak budem mat chladnicku, sporak bez FI a nieco by sa prihodilo, tak sa spolieham na ten FI 300mA, teda ze by k poziaru nemalo prist.
Správne. Ak niekto zomrie na následky úrazu elektrickým prúdom, dům mu pritom hneď zhorieť nemusí.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 17.09.2015, 12:52 »

Použít výjimku přece není povinnost. Pro její použití vždycky musí být důvod a nesmí tím utrpět bezpečnost.

Pospojování je snad u plynovýho kotle s přívodem plynu zvenku v Cu trubkách je samozřejmost, ne?  (požadavek na ochranu před přepětím) Lokální pospojování trubek okolo taky neí problém, když už tam to HOPko je vyvedený, takže doplňková ochrana tam je.  Bezpečnost ohledně úrazu se nezhorší.

Ochrana před požárem je v cajku, všechno v omítce bez dotyku s hořlavým materiálem. Tam se bezpečnost taky nezhorší, od kabelů mnemá co chytnout.

Kotel je napájený z rozvaděče MaR, kde je napojený od SPD3. S možností vypnout oba pracovní vodiče (N i L). Jišteno pomocí B4A. Možnost, že se tam někdo napíchne něčím jiným bez použití nástroje padá. Takže z pohledu jiných spotřebičů se bezpečnost nezhorší, každý raděj použije zásuvku vedle, odbočenou z kuchyňské linky.

Prostředí je suchý, je to v místnosti 1,5x2m v přízení (podlaha 80cm nad okolním terénem). Takže nějak extra nebezpečný prostor tam není.

V případě zamrznutí je možná škoda ve statisících.

Kde je v tomhle případě problém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 17.09.2015, 13:40 »

Kde je v tomhle případě problém?

Problém vidím v tom, že z vášho pohľadu odborníka neexistujú laici a zásuvku pre kotol máte zabezpečenú v súlade s požiadavkami na prevádzku, čo RD nie je.
Ochranné pospájanie podľa 411.3.1.2 je samozrejme v poriadku, pospájanie podľa 415.2 však nerieši požiadavku  411.3.3 na ochranu laikov.
Skúsim ich definíciu:
Laik je jednoducho elektrotechnic ký idiot, ktorému nie je možné žiadnym legislatívnym spôsobom zabrániť v prístupe a predpísanej manipulácii s akoukoľvek zásuvkou do 20A, ku ktorej má vlastnícke práva, alebo má v jej blízkosti trvalý pobyt či iný nájomný vzťah.  Úsměv

P.S. Doplňte si do rozvádzača chránič, do kúrenia nemrznúcu zmes, odstavte kotol a spokojne lyžujte bez nočnej mory plnej myšlienok na unikajúci plyn. Teda len ak chcete, nemusíte, je to váš dom.  Mrknutí
Uplatnením výnimky na použitie PCH voči laikovi v domácnosti, ktorého nie je možné nijakým zákonným spôsobom poučiť ani zabezpečiť jeho činnosti pod dohľadom či dozorom bude vždy znížením jeho bezpečnosti pod základnú požiadavku normy.
Áno, sú laici aj v obchodoch či na verejnosti, a práve tam tie výnimky patria.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #28 kdy: 17.09.2015, 17:11 »

Použít výjimku přece není povinnost. Pro její použití vždycky musí být důvod a nesmí tím utrpět bezpečnost.

Pravda. Je třeba zvážit o jak velké škody by se v případě nežádoucího výpadku jednalo. Pokud bude hrozit zamrznutí topení, což by mělo za následek jeho totální destrukci, je to asi mnohem větší škoda, než pár zkažených řízků.

Tak si tak pročítám toto vlákno a jen podotknu.... pokud zde vznikla paranoa z vybavování chrániče kvůli unikajicím proudům, z vyteklého mražáku či lednice, je takový problém navrhnout v PD samostatné jističochránič e na důležité, vybrané obvody, které mají mít vyšší stupeň spolehlivosti?
Pokud pak už má mražák svůj jističochránič a ten začne vybavovat, je problém zpravidla už v tom mražáku a svině z něj vyteče tak jako tak.

 Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 17.09.2015, 18:29 »

Problém vidím v tom, že z vášho pohľadu odborníka neexistujú laici a zásuvku pre kotol máte zabezpečenú v súlade s požiadavkami na prevádzku, čo RD nie je.

Říká kdo? Kotel nejde ze zásuvky, ale z rozvaděče MaR.  podivej Znovu a pomalu:

Kotel je napájený z rozvaděče MaR, kde je napojený od SPD3. S možností vypnout oba pracovní vodiče (N i L). Jišteno pomocí B4A. Možnost, že se tam někdo napíchne něčím jiným bez použití nástroje padá. Takže z pohledu jiných spotřebičů se bezpečnost nezhorší, každý raděj použije zásuvku vedle, odbočenou z kuchyňské linky.

Zásuvky od kuchyňské linky, ze kterých je ke kotli odbočka pro použití nářadí atd.,  mají cestou od elektroměru postupně PL6/B25/3, PF6/25/4/003 a PL6/B16/1. To je snad OK, ne?

Tak znovu, kde je problém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 17.09.2015, 20:06 »

Nedá mi to a musím si zašťourat.Všic hni tu prosazují chrániče na všechny obvody včetně mrazáků a napájení počítačů i když je v normě vyjimka, kterou se dá podepřít opak, podivej a vyhrožují požárem.Nač je v těch dřevostavbách ten proudový chránič 100-300mA, ten je kvůli povodním? Úsměv
Preferuji řešení s hl. vyp. objektu, který mě při odchodu vypne veškeré nepotřebné okruhy a u těch řekněme sporných z hlediska nasazení citlivého chrániče tento vyřadí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 17.09.2015, 21:58 »

Říká kdo? Kotel nejde ze zásuvky, ale z rozvaděče MaR. 
I kdyby byl kotel ze zásuvky, tak chránič 30 mA není nutný. Jedna z podmínek povinnosti jeho použití je ta, že zásuvka musí být určena pro všeobecné použití. Což se o zásuvce zastrčené v rohu za kotlem ve sklepě určitě říct nedá. Případný pedant může k zásuvce umístit štítek s nápisem, že tato je určena pouze pro napájení kotle. Pravděpodobně si však nikdo nikdy nevšimne té zásuvky, natož pak štítku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 17.09.2015, 22:38 »

Tak znovu, kde je problém?
Celkom šikovne ste zmenil podstatu diskusie. Mrknutí
Najprv sa bavíme  o uplatnení výnimky podľa poznámky v 411.3.3, ktorá ako tvrdíte patrí do domácnosti, a vy ste ju uplatnil na pripojenie svojho kotla, teda logicky do zásuvky bez chrániča.
Následne sa ma opýtate v čom je problém pri pripojení kotla priamo do rozvádzača. No v tom, že uvádzate zlý príklad na uplatnenie výnimky, pričom ste ju vlastne vôbec neuplatnil. V čl. 411.3.3 problém určite nie je. A ani v pevne pripojenom kotly, ktorý s výnimkou nemá nič spoločné..
Ale ak sa zhodneme na tom, že akákoľvek zásuvka v domácnosti  prístupná deťom, starým či trebárs psychicky labilným ľuďom s uplatnenou výnimkou, a teda bez chrániča, je nebezpečnejšia ako tá s chráničom, potom v kľude pouvažujte nad možnosťou prístupu laikov  len k chráneným zásuvkám.
Bez výnimky.
Ako pozorujem, od nechránených chladničiek sa už pomaly upúšťa a verím, že mnohí už pochopili, že aj akýkoľvek kotol v RD ponechaný v prevádzke dlhšiu dobu bez dohľadu je už samo o sebe vysokým rizikom, a to s chráničom či bez neho.
Také potrhané vedenia z ťažkého snehu či námrazy už predsa musel zažiť každý. Tam sa na chránič nehrá. Trubky majú radšej nemrznúcu zmes ako chránič.
Zásuvky od kuchyňské linky, ze kterých je ke kotli odbočka pro použití nářadí atd.,  mají cestou od elektroměru postupně PL6/B25/3, PF6/25/4/003 a PL6/B16/1. To je snad OK, ne?
Nie.
Tiež malý rozvádzač?  Zásuvky do kuchyne  cez FI/4/003?  A to je dobre?
Nič si z toho nerobte, toto mám zatiaľ tiež takisto zle. A určite aj spústa ďalších čo tu diskutujú. To asi ani jeden z nás (a stoviek ďalších) reálne neverí na poruchu N v 3-fázovom chrániči. Do času...,  dúfam, že stihnem investovať  do 1-modulových chráničov ešte predtým.  Úsměv

Preferuji řešení s hl. vyp. objektu, který mě při odchodu vypne veškeré nepotřebné okruhy a u těch řekněme sporných z hlediska nasazení citlivého chrániče tento vyřadí.
Vo výsledku sa teda laik nemá ako dostať k nechránenej zásuvke. To by mohla byť ďalšia výnimka, uplatniteľná pre neobývanú domácnosť.  Úsměv


Čo sa týka FI 300mA v drevostavbách na začiatku inštalácie, jeho podstata je hlavne v protipožiarnej prevencii celej inštalácie, a je jedno či pred, za alebo namiesto hlavného vypínača.
Následné pripojenie FI30mA  za ním na jeho význam vplyv nemá. To, že jeho funkciu v určitých častiach inštalácie vylepšuje, nemôže byť dôvodom na jeho vynechanie.
Skôr si myslím, že pri dnešných nutkaniach investorov furt niečo prerábať, neuškodí ako prevencia ani v normálnych podmienkach.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 17.09.2015, 23:14 »

I kdyby byl kotel ze zásuvky, tak chránič 30 mA není nutný. Jedna z podmínek povinnosti jeho použití je ta, že zásuvka musí být určena pro všeobecné použití. Což se o zásuvce zastrčené v rohu za kotlem ve sklepě určitě říct nedá. Případný pedant může k zásuvce umístit štítek s nápisem, že tato je určena pouze pro napájení kotle. Pravděpodobně si však nikdo nikdy nevšimne té zásuvky, natož pak štítku.
Skutočne si myslíte, že existuje legálny spôsob ako zamedziť prístupu laika k akejkoľvek nechránenej zásuvke v domácnosti? Skúste nejaký predložiť. Neverím, že taký existuje. Dovtedy bude každá zásuvka v domácnosti určená pre všeobecné využitie. Veríte tomu, že ak niekto niekedy ten kotol zruší tak doplní chránič? Alebo bude platiť fakt, že tam nikdy nebol?
To skutočne nechcete brať do úvahy napríklad 14-ročných pubertiakov ktorí si počas neprítomnosti rodičov v lete cez prázdniny urobia v kotolni diskotéku s desiatimi predlžovákmi, a budete považovať za dostatočnú ochranu to ,  že si zašitú zásuvku so zaprášeným štítkom pravdepodobne nikto nevšimne? V prípade úrazu z dôvodu chýbajúceho PCH tie decká predsa nikdy nemôžu byť na vine.
Veď je to tak jednoduché stanovenie reálneho rizika v domácnosti.
A pre bezpečné vypnutie vidlicou do 16A zásuvka zastrčená niekde za kotlom na neprístupnom mieste asi tiež nebude úplne najvhodnejším riešením.
Skutočne nerozumiem tomu strachu z výpadku kotla či chladničky. Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 18.09.2015, 09:29 »

Skutočne si myslíte, že existuje legálny spôsob ako zamedziť prístupu laika k akejkoľvek nechránenej zásuvke v domácnosti? Skúste nejaký predložiť. Neverím, že taký existuje.

Co třeba ČSN 35 4517 vzor C?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 18.09.2015, 09:55 »

Pane Klien, já si teda myslím, že to už hraničí se schizofrenií.

Nemyslím si, že když budu mít zásuvku u kotle někde ve sklepě, tak ji lze považovat za volně přístupnou a pro všeobecné použití...

A tomu strachu rozumím. Při odjezdu na dovolenou vypínám všechny jisitče, kromě zásuvky pro lednici, a v zimně i zásuvky pro kotel. Vše mám v bytě za PCH 30mA. Po týdnu na dovolené se vrátím a co vidím, vypadenej proudovej chránič, tzn. vyteklá lednice a mražák, potraviny na vyhození. Manželka nasraná jak četník. Utahanej po 800km za volantem opravdu nepotřebuju ještě poslouchat manželku jak mě dává za vinu, že jsem to vypnul (opravdu jsem to nevypnul).
Když si představím, že by to bylo v zimně, a já se vrátil domů, kde bude 8-10°C, bude vyteklá lednice, já budu utahanej po cestě, a budu muset poslouchat nasranou maželku... To mě za to riziko stojí, risknout tu ledničku a kotel zapojit bez chrániče.

Chrániče ANO, ale trochu u toho myslet a nebýt moc paranoidní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký kabel patří na dřevo?
 Jak správně provést elektriku v dřevostavbě?
 Jak uzemnit dřevostavbu opláštěnou slaměnými panely stramit?
 Jaký použít typ bodovek pro umístění do dřevěných schodů?
 Do akého prostredia by ste zaradili miestnosť celú obloženú z dreva ?
 Je možné stále používat "na dřevo" vodiče CYKY?
 Existuje nějaka kniha nebo soubor norem pro dřevostavby?
 Jaký rozvaděč použít pro montáž na dřevo?
 Je možné v dřevostavbě vést kabely CYKY i bez trubek?
 Jak provést instalaci na dřevo esteticky čistě ale v souladu s normou?
 Jak je třeba utěsnit otvory v instalačních krabicích?
 Slyšeli jste již o bezdrátovém systému v dřevostavbách?
 Aká je trieda reakcie na oheň smrekového dreva ?
 Perla: Jak může dřevostavba fungovat jako Faradayova klec?
 Vzorový výpis materiálu pro dřevostavbu.
 Jaký typ kabelu POUŽÍT na dřevěný strop ?
 Jaký kabel použít mezi dřevěný strop a SDK / minerální podhled?
 Kterou část o instalacích v dřevostavbách doporučujete laikům nastudovat vy?
 Je TEPAN vhodný pro montáž do kuchyňské desky?
 Je v montované dřevostavbě nutné používat dvoupólové jističe s odpínáním N vodiče?
 Jak řešit povrchové rozvody elektřiny v dřevostavbách?
 Znáte hlavní zásady pro bezpečné navržení, zřízení a provoz elektrických rozvodů v dřevozpracujících provozech?
 Řeší nějaká norma vzdálenost kabelu od střechy dřevostavby?
 Najde senzor vlhkosti MHT02485 v dřevostavbách uplatnění?
 Existuje bodové osvětlení vhodné pro zapuštěnou montáž do dřeva?
 Jak zapojit původní zásuvky s dřevěným obložením na omítce?
 Kam instalujete proudový chránič v dřevostavbě?
 Ako realizovať vnútornú ochrana pred bleskom v drevostavbe s horľavými stenami?
 Podle jakých norem provádět el.instalaci ve specif. dřevostavbě - slaměném domě?
 KNIHA: Elektrické instalace v dřevostavbách a v provozech pro zpracování dřeva
 Které obvody v dřevostavbě musí být chráněny chráničem 30mA?
 Jak má být správně provedený svod LPS na domě s dřevěným obkladem ?
 Jak mohu bytovou rozvodnici v dřevostavbě obestavět dřevěnou skříňkou?
 Jak chráníte přívodní kabel pro roubenku?
 Co chybí ucelenému sortimentu krabic KOPOS do dutých stěn?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu mít jednofázový přívod a třífázový proudový chránič?
 Mohu využít u třífázového chrániče pouze jednu fázi?
 Kdy musí být použit chránič typu S?
 Jaké zapojení FI resp. jeho propojení v rozvaděči?
 Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
 Jak funguje 4 - pólový proudový chránič?
 Je mozne vyuzit prudovy chranic pre ochranu 3F miesacky?
 Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
 Co to je pětipólový chránič?
 Jaké je správné zapojení proudového chrániče?
 Proč došlo k zásahu proudem a chránič nereagoval?
 Opravdu musí mít každá zásuvka samostatný chránič?
 Je zapojení tohoto proudového chrániče správně?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Jaký proudový chránič navrhujete do koupelny?
 Je možné na proudový chránič připojit pět okruhů?
 Proč světelný okruh vyhazuje nepochopitelně proudový chránič?
 Mám prosím chránič na obrázku správně zapojený?
 Lze použít chranic 16A a pred nim 16A istic?
 Aké je zapojenie prúdového chrániča v zásuvkovej rozvodnici?
 Co znamená údaj na proudovém chrániči 30mA?
 Neznáte prúdový chránič HESS RXL 10000?
 Od kdy platí , že musí být v koupelně proudový chránič?
 Mohou být náhodné výpadky proudového chrániče zapříčiněny špatným zemničem?
 Je lepší samostatný jistič a chránič nebo jeden chráničojistič?
 Použiť jeden prúdový chránič alebo ku každému obvodu zvlášť chránič?
 Jak zapojit čtyřpólový chránič jako jednopólový?
 Instalovat najskôr prúdový chránič, alebo istič?
 Potřebuji k revizi proudový jistič do koupelny na světla?
 Proč při připojení zářivky proudový chránič odpojí obvod?
 Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
 Jsou nutné samostatné FI okruhy pro venkovní zásuvky, koupelnu atd.?
 Kolik pořebuji proudových chráničů pro malou chatu?
 Mohu použít "hlavní"3-fázový proudový chránič, místo 4 samostatných okruhů?
 Je možné zapojit 3f proudový chránič dočasně na jednu fázi?
 Co se stane když se na proudový chranič na svorku N zapojí F1?
 Je možné použít jeden proudový chránič pro celý dům?
 Lze použít jeden proudový chránič na celý dům?
 Jaká má být hodnota centrálního proudového chrániče, když hlavní jistič je 20A?
 Lze použít jeden chránič pro dvě rozvodnice?
 Je vhodná kombinace centrálního chrániče 300mA a vývodových chráničů 30mA ?
 Je přerušení vodiče N za chráničem nebezpečné ?
 Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
 Mohu použít zásuvkový proudový chránič v soustavě TN-C?
 Je možné doplnit síť TNC přenosnými proudovými chrániči?
 Je už proudový chránič povinný pro celou elektroinstalaci?
 Prečo sa nesmie použít prúdový chránič použiť v sieti TN-C ?
 Je možný chránič v panelákovom byte na starom rozvode TN-C?
 Může být nová instalace bez chrániče?
 Aký je rozdiel medz pr. chraničom OFI40 a OFE40?
 Jaký zvolit proudový chránič pro síť TN-C?
 Není chránič špatně zapojen, pokud se dotknu fáze a on nevybaví?
 Jak volit efektivní počet chráničů v rodinném domě?
 Funguje proudový chránič zároveň jako jistič?
 Dá se zapojit za hlavní proudový chránič další podružný?
 Kde je vstup u dvoupólového proudového chrániče OEZ?
 Jak se dá vyzkoušet chránič, když po stisknuti tlačítka test nespadne?
 Niesú dva chrániče zbytočne predražený rozvádzač v dome?
 Může být za jističem 3f x 20A v podr. rozvaděči proudový chránič 1fx25A (30mA)?
 Ochrání 30mA chránič před požárem?
 Jaký reziduální proud chrániče pro sporák?
 Mohu použít stávající chránič 25/2/003 pro pračku i pro ostatní zásuvky?
 Instaluje se proudový chranič i na světelné okruhy?
 Aký je najmenší možný počet prúdových chráničov v rodinnom dome?
 Jak zapojit proudový chránič a jistič v zahradní chatce?
 Bude fungovat 3f chránič pokud na něj zapojím pouze jeden jeden 1f obvod?
 Jaký typ proudového chrániče použít a jak ho zapojit?
 Je proudový chránič typu A vhodný pro koupelnu?
 Může se 4p chránič 0,30mA rozfázovat na 3 zásuvkové obvody?
 Musí být ve staré instalaci při instalaci nového čerpadla proudový chránič?
 Na akých okruhoch je nutné mať prúdový chránič?
 Chápem správne ako funguje prúdový chránič?
 Jak pravidelně revidovat správnou funkci proudového chrániče ?
 Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
 Musí být další samostatný proudový chránič pro koupelnu?
 Co vybaví dříve, jistič nebo proudový chránič?
 Kde se používá chránič s reziduálním proudem 100mA?
 Jak zapojit proudový chránič a zapojení PE, N a PEN?
  Je nutné mít proudovým chráničem chráněny všechny zásuvky v bytě?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
 Proč nemusí být proudový chránič na elektrickou troubu?
 Může chránič vybavovat vlivem připojení spotřebiče na jiném okruhu?
 Lze použít proudový chránič v síti TN-C?
 Je kopanec od živé části obvodu, chráněného proudovým chráničem, smrtelný?
 Jaký zvolit proudový chránič pro venkovní zásuvku 400V?
 Mohu použít do zásuvek mobilní chrániče i v síti nulováním?
 Může porucha kompresoru klimatizace zlikvidovat proudový chránič?
 Je toto správné zapojení proudového chrániče?
 Lze použít proudový chránič v "dvoužilové" elektroinstalaci?
 Je nutné předjistit proudový chránič?
 Co je to fíčko a proč se používá?
 Proč proudový chránič vybavuje při zapnutí cirkulárky?
 Je v současné době povinnost použít proudový chránič u novostavby domu?
 Môžu byť zapojene seriovo 2 fička za sebou ?
 Kolika amperový mám zvolit proudový chránič pro další koupelnu?
 Je vhodné použít proudový chránič 30mA do zásuvky každé sítě?
 Vydrží proudový chránič časté ruční vypínání?
 Ako istiť 3 3-fázové obvody jedným prúdovým chráničom?
 Jakou koupit zásuvku s proudovým chráničem?
 Jsou klasické proudové chrániče i včetně jištění?
 Je 300mA dostatečně nízká hodnota pro dřevostavbu?
 Mohu na chatu použít chránič 300mA jako centrální?
 Proč nevybaví proudový chránič když dostanu ránu?
 Musím používat proudový chránič do 300 mA u zděných RD?
 Je u dřevostaveb nutné zapojit chránič 300mA jako centrální?
 Musí být elektroinstalace v garáži chráněna proudovým chráničem?
 Lze kuchyňskou zásuvku připojit na chraničojistič 25A ?
 Musí se použít proudový chránič ve výrobní zámečnické hale?
 Stačí 2pol. 25A proudový chránič na dva okruhy?
 Musí vybavit 3F chránič při spojení PE a N?
 Doporučují normy pro bojler použít proudový chránič?
 Jak zapojit proudový chrániče pro celokovové ponorné čerpadlo na 400V?
 Je potrebný prúdový chránič na svetlo v kuchyni?
 Dá se zapojit proudový chránič bez jističe?
 Bude dělat problém chránič při náhlém poklesu napětí?
 Kde koupit proudový chránič 2P 40A typ A s charakteristikou G?
 Kdy má proudový chránič chránit?
 Jaký typ chrániče zvolit pro čerpadlo do studny vzdálené 180m od rozvaděče?
 Je testovacie tlačítko na 3F prud. chráničoch spoľahlivé?
 Použiť alebo nepoužiť prúdový chránič na napájanie brány v plote?
 Jakou hodnotu proudového chrániče zvolit pro stodolu?
 Je v koupelně výměna proudového chrániče 20mA za 16mA opravdu nutná?
 Je u proudového chraniče jedno, jestli má přivod shora nebo zdola?
 Prečo testovacie tlačítko prúdový chránič nevypne?
 Je treba dodatočne uzemňovať 3f miešačku zapojenú cez prúdový chranič?
 Lze zapojit jeden chránič jako centrální ochranu?
 Je nutný nebo doporučený centrální proudový chránič pro kotel biomasy?
 Musí být proudový chránič pro pračku nutně v rozvaděči?
 Jaký proudový chránič zvolit pro koupelnový rozvaděč?
 Je nutné instalovat proudový chránič u vířivé vany?
 Potřebuji proudový chránič?
 Bude proudový chránič správně fungovat s prohozením fáze a vodičem N?
 Jak zapojit 1F chranic?
 Je třeba samostatný chránič pro sporák?
 Jak má být správně zapojený vývod z proudového chrániče ke svorkovnici?
 Proč nevybavil jistič když mi natekla voda do prodlužovačky?
 Jaká je praxe při dodatečné montáži proudového chrániče?
 Může být proudový chránič jediná ochrana před nebezpečným dotykem?
 Jaký použít doplňkový proudový chránič pro 1f zahradní čerpadlo?
 Proč do hlavního chrániče vede PEN a v podružném je jen N vodič?
 Je možné za 32A hlavní jistič připojit paralelně dva 25A proudové chrániče?
 Co vše je nutné připojit přes chránič?
 Co se stane, pokud zapojím proudový chránič obráceně?
 Je nutné mít samostatný proudový chránič pro koupelnu pokud již jeden existuje?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Princip funkce proudového chrániče
 Lze v dílně nahradit proudový chránič místo 30mA za 100mA?
 Je nutné v RD použít prudový chranič-typ A alebo AC?
 Jakou funkci má proudový chránič v případě ochrany svítidla třídy II.?
 Může být proudový chránič automaticky s funkcí jističe 3x40A?
 Je přenosný proudový chránič od Mountfieldu bezpečný výrobek?
 Je lepší rozdělit zásuvkové a světelné obvody samostatnými chrániči?
 Mohu užít zásuvku s proudovým chráničem v síti TN-C?
 Je důležité kam u dvoupólového chrániče připojíme L a N?
 BASTL: Aký vybrať správný typ prúdového chrániča?
 Jakou normou obhájit nepoužití jediného centrálního chrániče?
 Proč je do elektroinstalací vnucováno více proudových chráničů?
 Uvádí ČSN pro průtokový ohřívač vody vypínač a proudový chránič?
 Musí mít každý světelný obvod svůj proudový chránič?
 Jakým typem proudového chrániče se osazují podružné rozvaděče na patrech?
 Jak poznám, jaký proudový chránič mám zapojený v bytě?
 Jaký je rozdíl mezi dražším a levnějším proudovým chráničem?
 Je vhodnější než 1 centrální 3f chránič použít 3 1f chrániče?
 Mozu sa chranice AC pouzit v celom dome?
 Lze použít jeden proudový chránič pro pračku a a bojler najednou?
 Jaký doporučujete chránič Fí pro jistič 25A?
 Vybaví proudový chránič se spotřebičem TN-C tj. bez vodiče N?
 Vybavi proudovy chranic pri toku vetsi energie vodicem N?
 Ochrani prudovy chranic pred poruchou na vodici N "pred" chranicom?
 Před jakým typem závady chrání proudový chránič dřevostavbu?
 Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
 Kde je u prudoveho chranica Legrand 079 65 svorka N?
 Jaký zvolit chránič v pohyblivém vozu?
 Je nutný u světelného obvodu samostatný chráničojistič nebo stačí centrální?
 Lze v souladu s normou za PCH instalovat 3 - 4 jističe pro světelné přívody?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.09 sekund, 23 dotazů.