Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak připojit zemnící drát v rozvaděči v bytě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak připojit zemnící drát v rozvaděči v bytě?  (Přečteno 10074 krát)
Pavel222
« kdy: 19.04.2015, 22:49 »

V bytě jsem dělal novou elektřinu, kabely jsou již natahané, nyní zbývá jen zapojit rozvaděč. Do bytu jde dvojlinka, kde je pouze fáze a nulák (bohužel v hliníku - výměna do hlavního rozvaděče by neměla cenu, dvojlinka je v celém paneláku). Po bytě jsem všude natahal již dráty v mědi. V rozvaděči mám zapojené všechny zemnící i nulovací dráty ve svých lištách.

Chtěl bych se zeptat na to, zda mám nulák a zemnící drát připojit v rozvaděči dohromady (dříve zásuvky byly řešeny 2mi dráty, fáze a nulák připojen společně se zemí),  takže by to byl stejný efekt jako dříve, popřípadě na co napojit zem?

Jediné "železo",  které jde bytem do země je trubka na plyn (plyn v paneláku nikdy nebyl, ani nebude, jen trubka je ve stoupačkách) - mám na tu trubku připojit zem a připojit to na rozvaděči k zemi? Bude potom potřeba propojovat nulák a zem?
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.04.2015, 07:02 »

Pane, koupil jste si lepší auto, ale obul mu kola za 200 z číny....

To že je to v celém paneláku provedeno v TN-C, neznamená, že vy si do bytu nemůžete udělat nový přívod, tak aby byl v souladu s dnešními normami.

A takhle na dálku říct, kam máte připojit uzemnění se dá radit dost těžko. Může to být správně to co navrhnujete, ale taky nemusí - to spíše. Protože, když to provedete jak navrhujete, tak se v případě nějakého problému na vašem přívodním PENu -> upadne, bude špatný spoj...,  tak se bude pracovní proud "vracet" ke zdroji po té ocelové trubce. Což není úplně dobře.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel J
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 22.04.2015, 00:41 »

To Vít:
To je mi jasné, jen bohužel 70% osazení paneláku jsou již důchodci a 100% domovní rady jsou důchodci a vysvětlete jim, že chcete novou elektriku, když oni všichni jedou na staré a nic ostatního je nezajímá. Řezání ve zdi v bytě je v pořádku, ale řezání na chodbě k natažení nového kabelu nepřichází v úvahu a přívodní kabel rozhodně nechci tahat lištou. Nic by to ale nevyřešilo, protože hned 2 metry od bytu jsou opět "stoupačky",  kterými jde ta dvojlinka, jak jsem psal. Pokud se jednou bude tento kabel vyměňovat - což doufám, že se bude, tak budu mezi prvními, kdo si vymění i přívod k rozvaděči - nyní to bohužel není možné.

Mohu se vás prosím ještě zeptat, co myslíte tím, že můj návrh může být správný (ale také nemusí) - napsal jsem 2, jeden byl připojit zem na plynovou trubku, druhý spojit nulu se zemí v rozvaděči. Který jste myslel?

Nakonec samozřejmě dojde revizní technik a napíše mi papír, že je vše v cajku, takže pokud by s daným řešením nesouhlasil, tak to předělám... Mohu se tedy zeptat na váš osobní názor, jak by to šlo udělat?
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.04.2015, 06:50 »

Těžko říct, co je správně. To nejde říct na dálku. Říkáte, že přijde revizák. Tak ho pozvěte už teď, ať se na to podívá, dřív než bude hotovo. Nevím jak vy, ale já raději nejdřív, když nevím co a kam, tak se zeptám, abych to nemusel předělávat.

A jestli nevíte jak zapojit přívodní PEN - pravděpodobně ten vodič který nazýváte "nulákem",  tak si na to raději někoho pozvěte. Ať si doma neuděláte časovanou bombu.

A nějak se mě nechce věřit, že v paneláku není na chodbě přívodní kabel ze stupaček v liště. Marně přemýšlím jestli jsem takový panelák viděl.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 22.04.2015, 07:18 »

A nějak se mě nechce věřit, že v paneláku není na chodbě přívodní kabel ze stupaček v liště. Marně přemýšlím jestli jsem takový panelák viděl.

Ale jo, jsou i takové ...
Nejčastěji je použitá lišta L70, nicméně občas jsou použité i vodiče AY v trubce, nezřídka zabetonované takovým způsobem, že protažení nových vodičů je prakticky nemožné.
Setkal jsem se i kabelem AYKY 4Bx 6 (třífázové připojení),  přímo zabetonovaným ve spáře pod stropem.

Nicméně nějakým způsobem by mělo být možné připravit nový přívod, nějaké možností se určitě najdou. Pokud už se dělá nová vnitřní instalace v bytu, proč ponechávat Al přívod, to by bylo dost slabé místo.
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.04.2015, 13:42 »

Nakonec samozřejmě dojde revizní technik a napíše mi papír, že je vše v cajku

Skromnost vám nechybí  Smích.

Je to rekonstrukce, takže pokud ten "nulák" nemá minimálně 16mm2 Al nebo 10mm2Cu a nebude to jenom revize od stolu, tak s posvěcením nepočítejte.
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.04.2015, 14:02 »

Ale jo, když nebude chybět nic jinýho  Škleb, tak není problém napsat revizi až na byt, bez vedení z ER, v tomhle problém nevidím. Že je to špatně, na to mohu v závěru RZ upozornit, ale revize se toho týkat nebude.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu provést rozvody v novostavbě RD svépomocí?
 Funguje prirodzeny vyber aj u "bastlirov"?
 Jaké máte zkušeností z podobných domácích kombinací chytrých instalací?
 Jaké je správné pořadí v zapojení podružného rozvadeče?
 Jak zapojím svítidlo jako laik?
 Jak zprovoznit zbastlenou elektroinstalaci ?
 Dělají elektrikáři i stavební práce (sekání drážek a děr pro krabice)?
 Najde se vstřícný revizní technik z Brna pro kutila, který nechce elektrikáře?
 Jaký stykač použít pro sbastlení ovládání hoblovky a jak to všechno propojit?
 Jsou pro troubu lepší nové jističe, nebo nový samostatný obvod?
 Jak namapovat elektricke vyvody na kuchynske spotrebice?
 Jak ohodnotit autora smotaných vodičů v podomítkové krabici?
 Mohu si podle projektu natahat provést instalaci sám i když nemám oprávnění?
 Jak se zapojují zásuvky nejlépe?
 Je TN-C-S sustava s chranicmi a prepatovkou zostavena takto spravne?
 Jaký zvolit jistič, kabel a maximalní zátěž na spotřebičích?
 ******* Rozdělení vodičů v bytové rozvodnici při současných sítích TNC i TNC-S ?
 Jaký kabel použít na připojení druhého rozvaděče v bytě?
 Víte, jak to dopadne, když někdo vyrobí pohyblivý přívod s dvěma samci?
 Je mozne ziskat revize elektroinstalace po castecne rekonstrukci bytu?
 Proč nepochopitelně jeden ze spotřebičů vypne bez vybavení jističe?
 Jak zapojit ventilátor zároveň na relé, termostat a regulátor otáček?
 Mohu v domě se starým dvojvodičovým zapojením přidat jeden obvod třívodičový?
 Který odkaz na ČSN použít pokud realizace elektroinstalace není podle projektu?
 Co se u nás peče k AMPERu 2016?
 Jak laicky nebezpečně na výměnu zásuvky?
 VK#1 Nenechte vrtat do zdi úplně každého
 Jak zapojit světelné obvody v krabici když tomu nerozumím?
 Je možná instalace proudového chrániče pro jednotlivé fáze?
 Proč se dnes musí tahat k zásuvkám tolik zbytečných vodičů navíc?
 Vyhláška 50 ještě nic nevypovídá o znalostech!
 Jak zapojit více zásuvek a nepřerušit ochranný vodič?
 Mohou být porcelánky, když jsou akumulačky?
 Lze použít proudový chránič 300mA místo hlavního jističe v rozvaděči RD?
 Co říkají odborníci na tento návod na výrobu prodlužky?
 Revizi resit nemusim, znamy mi ji obstara, jen chci, aby to fungovalo ...
 Jak byste v dnešní době definovali pojem melouch?
 Opravdu si může obecný supermarket dovolit ignorovat legislativu, SUIP nebo ČOI?
 Je LEGÁLNÍ ukončit 230V kabely rozvaděče na nějakých fazovych terminálech?
 Mohu v instalační krabici, pro více prostoru, odstranit její dno?
 Lze ušetřit peníze při výměně hliníkové elektroinstalace v domě 4+1?
 Proc po instalaci elektrokotle firmou vypadava nesouvisejici proudovy chranic?
 Jak provést přechod z průřezu 2,5 na 1,5mm?
 Jak uzemnit rozvaděč pro fotovoltaiku?
 Rychlá sousedská porada nad fotovoltaikou a hromosvodem

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.