Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Z jakých materiálů jsou vyrobeny nožové pojistky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Z jakých materiálů jsou vyrobeny nožové pojistky?  (Přečteno 10917 krát)
Jirifa
« kdy: 21.03.2015, 16:30 »

Moderátor: Přečtěte si lépe pravidla diskusí. Jedno téma = jedna otázka.



Dělám věci do školy okolo tohoto tématu a narazil jsem na něco co moc dobře nechápu.  Smutek
Sehnal jsem si keramickou pojistku a zjistil jsem, že vodivá cesta je hned z několika kovů. Nože jsou z mědi, tavné pásky ze stříbra, ale to čelo je z něčeho pokoveného (podle barvy asi mosaz) (viz foto).

Z čeho je tedy to čelo opravdu vyrobeno?


* Pojistka.jpg (547.46 KB, 1536x1152 - prohlédnuto 1619 krát.)
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.03.2015, 17:09 »

To je železo, upravené Cd.
Dnes je Cd v rámci RoHs fuj, tak se galvanicky zinkuje. Jinak tavné pásky jsou vesměs Cu, Ag minimálně. Doporučuju web OEZ, mají dost katalogů ke studiu.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.03.2015, 19:45 »

Moderátor: Přečtěte si lépe pravidla diskusí. Jedno téma = jedna otázka.
Dělám věci do školy okolo tohoto tématu a narazil jsem na něco co moc dobře nechápu.  Smutek
Sehnal jsem si keramickou pojistku a zjistil jsem, že vodivá cesta je hned z několika kovů. Nože jsou z mědi, tavné pásky ze stříbra, ale to čelo je z něčeho pokoveného (podle barvy asi mosaz) (viz foto).
Z čeho je tedy to čelo opravdu vyrobeno?

Pro školní přípravu doporučuji odkaz na Eaton, kde je hezká prezentace:
http://www.profiklubelektrotechniku.cz/__files/upload/content/Eaton_tour_2014_Pojistkove-systemy-Eaton.pdf

U nožové pojistky je vodivá cesta složená ze dvou nožů a vnitřního pásku. Čelo v podstatě nemusí být ani vodivé a někteří výrobci je nahrazovali plasty. V podstatě se jedná jen o pevné uchycené nože do čela a čelo je  zase uchyceno do keramického obalu pojistky. Z vnitřní strany čela vkládají někteří výrobci azbestovou vložku.
Tvar pásku je volený tak, aby se pásek přerušil uprostřed pojistky, případně na více místech.
Pro ovlivnění časového průběhu tavení jsou u tavného pásku úzší místa, která se přeruší nejdříve. Tvarem i sílou naneseného materiálu na pásek jsou upraveny tavné charakteristic e. vypínací proud je 100-120 kA a charakteristik y rychlá, velmi rychlá, pomalá a zkratová.

Pojistky jsou stále důležitým prvkem při omezení zkratových proudů. Dnes nožové pojistky jsou vytlačovány pojistkovými odpojovači, kde jsou vloženy válcové pojistky.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.03.2015, 20:04 »

Dnes nožové pojistky jsou vytlačovány pojistkovými odpojovači, kde jsou vloženy válcové pojistky.
Není tomu tak všude, multiverty i další síťové odpojovače jsou konstruovány pro PN.
Jiná situace je samozřejmě v průmyslu.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 21.03.2015, 20:11 »

Ať koukám, jak koukám na vloženou fotku tazatelem, přijde mi jako nějaký velmi starý typ nožovek. Tedy tak trochu neaktuální. Dnes maj nožovky zcela jiný tvar a způsob sestavení. A jistě i materiály.

Pokud jste z Prahy, Kolína, nebo Kutné Hory a okolí, tak se mi ozvěte. Daruji vám jednu novou pojistku ke studiu.


* nožovka.jpg (3.98 KB, 183x276 - prohlédnuto 814 krát.)
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiri_Kvacek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 02.04.2015, 17:38 »

,  velmi děkuji za Vaše odpovědi velice mi pomohly. Děkuji za uvedené weby a materiály pro studium. Shodou okolností měl možnost u kamaráda naživo vidět i novější typy a pojmem čelo jsem se vyjádřil asi špatně.
Měl jsem na mysli ty placky které jsou součástí toho nože, nůž je měděný a podle barvy je ta placka mosazná a něčím pokovená a na tu jsou pak přidělány tavný pásky. (to co jsem vyfotil)

Vrtá mi hlavou proč je vodivá cesta dělaná hned z několika kovů, měděný nůž, placka asi z mosazi, která je pokovená (zřejmě stříbrem) a na ní navazují stříbrné pásky. Proč tomu tak je? Proč je voleno tolik kovů. Zajímá mě spíš materiálová skladba třeba z hlediska vodivostí.

Díky za každou odpověď.  Úsměv
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 02.04.2015, 18:44 »

Ty přišroubované "placky" mají funkci držáku nože, ucpávky patrony a jako část k vyjmutí pojistky pomocí žehličky (držáku PN). S vodivou cestou nemá nic společného.
Nůž je k ní přibodován (dříve i letován).  K noži (jeho části uvnitř pojistky) je nabodován (dříve i tvrdým pájením) tavný pásek. Ty placky jsou dnes z galvanizovanéh o plechu.
Vodivá cesta je vesměs měděná celá, od nože, přes pásek, po další nůž. Stříbro dnes výjímečně kvůli ceně. Nepletete si indikační pásek s vodivou cestou? Ten je totiž jakoby spojen s čelem patrony.
Zaznamenáno
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 02.04.2015, 19:11 »

Vodivá cesta (tavný vodič z mědi, nebo stříbra, možná i dalších slitin) má zůžená místa ve kterých dojde k přetavení při zkratech. Je to kvůli dodržení nízkého Jouleova integrálu, tedy aby se přeneslo co nejméně energie při zkratu (nejméně mají pojistky k jištění polovodičů). Taky díky zůžení dojde k omezení velkého zkratového proudu.

Na tavném vodiči je dále nanesena pájka s nízkou teplotou tání. Při nadproudech (přetížení, ne zkrat) dochází k tavení pájky, která se "zažere" do materiálu tavného vodiče. Tím sníží jeho vodivost, zvýší se tedy odpor a na tomto místě vzniká více tepla. Při delším přetížení dojde v tomto místě k přetavení pojistky.

Pojistka má tedy jako jistič tepelnou (přetížení) i zkratovou charakteristik u. Materiál tavného vodiče se myslím liší druhu pojistky.

PS.: Většinou je v pojistkách paralelně k tavnému vodiči tavný drátek, který slouží pouze k indikaci přepálení. Při přepálení pojistky dojde k přepálení drátku, který drží terčík, nebo pásek. Ten by v ideálním případě neměl omezovat charakteristik u pojistky).
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 02.04.2015, 20:19 »

Když vložíte do googlu téma nožové pojistky, tak se objeví stovky obrázků nejrůznějších výrobců pojistek. v některých případech jsou i řezy interierem. Příklady jsou v příloze.

A ty čela, nebo krycí části zapouzdření mohou být i z platu. Po válce se hodně dělaly z bakelitu v produkci tehdejší NDR. Některé plastové najdete i v příloze.
Mnohé pojistky mají uvnitř i více paralelních pásku z různých profilů a s různým zúžením. tyto tvary a volba materiálu mají vliv na VA vypínací charakteristik u.

Zkuste najít literaturu technologie výroby pojistek a tam najdete odpovědi na všechny vaše otázky. První nožové pojistky tvořily paralelně ( podle proudu od 40 A do 1000 A) natvrdo připojené Cu vodiče ukončené otevřeným kabelovým okem. Tato pojistka se přišroubovala k mosazným nožům, které byly uloženy v "tunelu" z prešpanu ( tvrzený papír) vyloženým azbestem. Na horní straně krytu bylo velké dřevěné madlo. Ještě v 60. létech se používaly a elektrikáři je nazývali "abšalbary". Později jako "rakvičky". Dlouho se používaly ve stejnosměrném rozvodu.

Nová zařízení v 50. létech měly již pojistky IF nebo NH.

* Pojistky NH.pdf (591.49 KB - staženo 425 krát.)
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.