Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Mohu instalovat své vlastní zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu instalovat své vlastní zařízení?  (Přečteno 3454 krát)
ZdeněkHlinsko
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 22.02.2015, 17:04 »

Je možně instalovat dálkové ovládání vrat které jsem si vyrobil sám pro jednu fabriku?
Pokud je samozřejmě provedeno dle csn jako je pouzdro, kryty, vývodky přívod, zakoupený transformátore k atd. jediné co je na koleně je malá destička pracující na 5V s mikrokontroler em který ovládá přes relátka vstup jiného zařízení namontovaného jinou firmou?
Pokud se to jen tak nesmí může RT napsat něco že je to ok?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 22.02.2015, 20:35 »

...
Pokud se to jen tak nesmí může RT napsat něco že je to ok?
Ale to by byl RT pěkný hazardér, kdyby jen tak napsal, že je to OK!

U vrat jde nejen o bezpečnost před úrazem elektrickým proudem, ale také o bezpečnost před "zapálením",  a pak také o bezpečný provoz z hlediska "mechanického",  aby to např. nerozmačkalo hlavu někomu, komu se udělá špatně, zavrávorá a bude se chtít o vrata opřít...

Koukněte na zákon 22/1997 Sb.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
ZdeněkHlinsko
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 22.02.2015, 22:14 »

díky podívám, jen upřesním
šlo mi o to jestli je třeba někam to zařízení poslat na nějaké zkoušky atd a jestli RT může takové zařízení nějak schválit_?
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.02.2015, 22:47 »

Výrobkem je jakákoliv věc a musí odpovídat zákonu 102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobku. A tu bezpečnost musíte doložit náležitostmi. Postupy posuzování shody  (bezpečnosti) jsou v NV 176/2008 Sb. a NV17/2003 Sb. K tomu jsou přiřazené mnohé normy jak na to....
Prostě musíte dokázat, že ta "věc" ve vašem případě vrata na dálkové ovládání jsou pro provoz bezpečná.

PS
RT nic neschvaluje, jen posuzuje, zda jsou všechny náležitosti v pořádku podle daných pravidel.
Pak prohlídkou, kontrolou a měřením zjištuje, zda je to bezpečné. O tom vám vydá písemnou zprávu.
Pokud jste ale zasáhl do výrobku a změnil jeho funkci, tak přebíráte povinnosti výrobce. RT s tím má obvykle více práce, pokud od toho raději neuteče.
Na příklad mne bude zajímat, jak je to ošetřeno proti EMC a jak je způsob tohoto ovládání opravdu bezpečný. Myslím tím, jak to máte  kodově ošetřeno.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
ZdeněkHlinsko
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.02.2015, 22:55 »

tak modul jsem použil nezměněý od ovládání pro auto jen jsem k tomu přidal řídící jednotku
s mikročipem kterou jsem naprogramoval.
Měl jsem za to, že když něco vyrobím tak RT přijde koukne a pokud bude vše ok může to oficiálně fungovat  Úsměv
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 23.02.2015, 05:33 »

Právě jste se stal výrobcem a jako takový ručíte za bezpečnost a parametry vašeho výrobku.
Gratuluji. Máte tedy plnou odpovědnost za výrobek, včetně té právní. Prostudujte si řádně již zmiňovaný zákon 22, ale i příslušné produktové normy, které se na váš případ vztahují.
Samozřejmě i další zmiňované předpisy, kolegou Bočkem.
Příjemné četení  Mrknutí

Měl jsem za to, že když něco vyrobím tak RT přijde koukne a pokud bude vše ok může to oficiálně fungovat  Úsměv

RT jen posuzuje, zda je toto zařízení instalováno v souladu s návodem výrobce a především zda nejsou je el. části zdrojem potenciálního nebezpečí, především z hlediska úrazu, nebo požáru. RT není bůh, který svým podpisem, udělá z čehokoliv věc bezpečnou  podivej To by bylo moc jednoduché. Žádný RT, nemá prostředky k tomu, aby dokázal posoudit všechny parametry každého výrobku. To by musel mít doma vlastní zkušebnu  podivej
Ještě si uvědomte, že proces schvalování výrobku je tak složitý a drahý, že se v žádném případě nevyplatí v případech, jako je ten váš. Mnohonásobně převýší cenu podobného výrobku kdekoliv v obchodě. Kusová výroba se v tomto nevyplatí.
Tedy RT vám provede pouze revizi na napájecí přívod pro tuto jednotku, ale to bude tak všechno.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
ZdeněkHlinsko
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.02.2015, 09:26 »

Rozumím (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!)
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 23.02.2015, 09:38 »

A to nejde koupit tovární výrobek?? Schválený? Nerozhodný
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 21 dotazů.