Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Co může být příčinou přerušené fáze v CYKY 3x1,5?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co může být příčinou přerušené fáze v CYKY 3x1,5?  (Přečteno 14926 krát)
Martin Nečekal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.10.2014, 19:37 »


Dnes jsem se už po 2. za svou praxi setkal s problémem přerušeného jednoho drátu v CYKY 3x1,5 vedeného v podlaze mezi dvěma spínači.
Každopádně nemohlo jít o přetížení, když napájí 2 lustry, v prvním případě propojoval tlačítka!
Dnes to byla fáze.
V obou případech šlo o nějaké časové období cca.1 rok po do té doby fungujícím provozu! Protože jde o novostavbu, je tato porucha velice nešťastná  a zajímalo by mne, jestli se to také už někomu stalo a jak jste to řešili?
V 1. případě to bylo ve strojovně bazénu, takže jsem natáhnul nad dveřmi lišty a nový kabel, ale dneska šlo o propojku mezi koupelnou a kuchyní, takže obklady ... nebudu ani psát, jak jsem to vyřešil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 06.10.2014, 20:00 »

Kdybyste přidal fotografii jak to přerušení vypadá nemusel by třeba nikdo věštit z křišťálové koule?
 ajoooo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
David Hruda
*
Online Online




WWW
« Odpověď #2 kdy: 06.10.2014, 20:08 »

Kdybyste přidal fotografii jak to přerušení vypadá nemusel by třeba nikdo věštit z křišťálové koule?
 ajoooo
Ono je to těžký fotit skrz beton.  Úsměv
Problém je, pokud dojde k porušení izolace při omítání nebo pokládce betonu do podlah- časem dojde k chemickému rozkladu vodiče.
Viděl jsem nakopnutý AYKY 4x16, který fungoval od pokládky 2 roky, poté došlo k přerušení dvou fází v rozmezí týdne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Vratislav Fugl1
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.10.2014, 20:08 »

Logika mi říká, že kdyby vyfotil, tak by i opravil. Jelikož řešil nějakým jiným způsobem, tak pouze diagnostikoval přerušení. Nerozhodný
Edit: byl jsem pomalejší,....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Cesty Páně a elektrického proudu jsou nevyzpytatelné!
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.10.2014, 20:15 »

Třeba mechanické poškození během montáže. Setkal jsem se s kabelem, na kterým byla z výroby taková boule...po rozříznutí se ukázalo napojení kabelu provázkem Smích Docela radost tohle někam namontovat Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 06.10.2014, 20:21 »

Tak pokud již došlo na "kachle",  tak bych to tedy rozboural a zjistil oč jde. Viděl jsem různé zmetky z výroby a levného prodeje. Přetížením to být nemůže, to se dřív roztaví izolace. Pak zbývá ta montáž. Ale renomovaný instalatér nepoškodí ani izolaci, natož vodič.

Proto rozbourat, vysekat, vyfotit a najít příčinu. Viníka bych zbytkem kabelu (po zaplacení škody) pověsil do průvanu ....

To jsou akce "na hubu",  bez papíru, projektu, dokladu, záruky? Víte, co by řekl klasik?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Martin Nečekal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.10.2014, 20:43 »

Ono je to těžký fotit skrz beton.  Úsměv
Problém je, pokud dojde k porušení izolace při omítání nebo pokládce betonu do podlah- časem dojde k chemickému rozkladu vodiče...
Přesně tak,navíc jsme v místech pod dveřma dávali červený chráničky z důvodu,že už jsem na to narazil a bum ho,stalo se.. hnědý-ex,modrý-o.k.,žz-o.k. To by mě máma hnala,kdybych jí rozkopal novou koupelnu,takže přeznačenej žz na černej,no co sem asi měl dělat? Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 06.10.2014, 20:51 »

Problém je, pokud dojde k porušení izolace při omítání nebo pokládce betonu do podlah- časem dojde k chemickému rozkladu vodiče.

V kolika případech asi jde o chemický rozklad vodiče?  piskaci polibek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 06.10.2014, 21:01 »

Pokud lze vyloučit chybu při montáži, padá v úvahu výrobní vada. Za celou praxi jsem se se špatným spojem na vodiči setkal dvakrát, z toho jednou se jednalo o nosné lano AlFe a jednou o AYKY. Co vím, tak se vodiče svařují, ale jestli tomu tak je i u průřezů pro bytovky si nejsem jistý.
Řešení jediné, najít místo poruchy a vyhrabat kabel. Pak se ukáže, zda bylo poškození zvenčí, či zevnitř a podle toho postupovat dál.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Nečekal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.10.2014, 21:12 »

Nevim,každopádně jsem na to narazil už podruhé a vždy se prokazatelně nic nevrtalo a stalo se to jakoby zničehonic.Pop rvé to byl kabel cyky 2x1,5,proto jsem musel tahat nový kabel..Kolega ještě navrhoval přitáhnout fázi ze zásuvky pod vypínačem,tak nevim co je lepší? Samozřejmě je ta první varianta špatná,protože teď nejsou lustry připojené na PE,ale šlo o rychlou opravu. Každopádně jsou kabely zalité v betonu časovaná bomba a v tomto případě jsou staré instalace drátů s hadrovou izolací v trubkách nad zlato.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.10.2014, 21:26 »

Cyky 3x2,5 výroba 1982 průměr 14mm, 35 tahů smirkem k prodření pláště, dnešní 10mm a 12 tahů,tolik rychlý pokus.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Nečekal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 06.10.2014, 21:37 »

Jó,někdy se taky ve skladu zeptám,jestli to není 1,5-ka,když beru 2,5-ku.. Smích
Takže je spíš otázka,jak by jste to řešili vy,když jde o novou koupelnu,obklady,dlažbu,beton...?  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 06.10.2014, 21:51 »

Ve většině případů za to může nevhodná manipolace a uložení kabelů. Toliko moje zkušenost, i když jsem se i já už jednou sektal s nastaveným vodičem v kabelu.

Doma bych neváhal a rozkopal beton i obklady. Nechci pak řešit další poškozené kabely za půl roku a navíc je 100%šance, že moje obkladačky se dají ještě sehnat. Za rok to nemusí být pravda. Jestli se přerušil jeden, kde je záruka, že se to nestane dalšímu. Navíc to, že bych neznal příčinu, by mě dost sr...o.
U zákazníka bych se zařídil podle jeho přání. Volba, z navrhutých řešení je na něm. Ale rozhodně bych se nesnížil k přeznačení  PE vodiče na vodič L a nenechal bych tak světla bez ochrany. To je zvrhlost, která se nedá omluvit  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Martin Nečekal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 06.10.2014, 22:00 »

Ve většině případů za to může nevhodná manipolace a uložení kabelů. Toliko moje zkušenost, i když jsem se i já už jednou sektal s nastaveným vodičem v kabelu.

Doma bych neváhal a rozkopal beton i obklady. Nechci pak řešit další poškozené kabely za půl roku a navíc je 100%šance, že moje obkladačky se dají ještě sehnat. Za rok to nemusí být pravda. Jestli se přerušil jeden, kde je záruka, že se to nestane dalšímu. Navíc to, že bych neznal příčinu, by mě dost sr...o.
U zákazníka bych se zařídil podle jeho přání. Volba, z navrhutých řešení je na něm. Ale rozhodně bych se nesnížil k přeznačení  PE vodiče na vodič L a nenechal bych tak světla bez ochrany. To je zvrhlost, která se nedá omluvit  podivej

Nic jiného jsem ani nečekal,ale můj nápad to nebyl,to kolega důchodce..

Každopádně to není u mě doma,ale u matky,která na jaře z posledních sil dostavěla a vůbec si nedokážu představit,že bych jí rozsekal novou koupelnu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 06.10.2014, 22:02 »

Dnešní kabely se s nadsázkou dají místo štípačkama stříhat už manikůrovýma nůžkama. Ochrana žil sílou pláště a mezivýplní také není to, co bývala. Toliko souhrn.
U novostavby je běžný jev, že stavba pár let pracuje a sedá. Pokud je instalace provedena ekonomicky, tzn. vedení v podlaze s minimum sekání pouze svislých vývodů (jediná reálná instalace při tlaku investora na cenu),  občas se stane, že se kabel při přechodu z jedné stavební konstrukce do druhé skřípne, typicky mezi podlahou a stěnou, ale občas také při průchodu průrazem monolitem, pokud se nesrazí na betonu hrana.
Slaboproudé rozvody ukládáme zásadně do husích krků a tam jsem třeba tento problém nikdy nezaznamenal, ačkoliv tyto typy kabelů jsou ještě zranitelnější jak CYKYna. Prostě dilatace dělá své.
Pokud mám VIP zákazníka nebo zákazníka, který umí ocenit a zaplatit přístup a službu, nikdy nedostane kabeláž do podlahy, ale vždy do stěny nebo podhledu. A také jsem tento problém u nikoho z VIP nikdy neřešil.
A ten, kterého zajímá jen cena, nechť dostane přesně to, co žádá.
Každopádně dám krk na to, že se jedná o mechanické poškození kabelu sedáním stavby nebo při montáži.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 06.10.2014, 22:40 »

Podlaha je něco jiného, ve zdi bývá příčinou přerušených žil chyba v práci elektrikáře nebo zedníka nebo neuznáváním práce toho druhého...
Už jsem našel několikrát kabel, kde se kabel zedník trefil "skobou z ponkajzny",  kterou si připevňoval lať při omítání rohu nebo špalety.

A taková smyčka na kabelu se dá "srovnat" když se to natáhne pořádnou silou... Co to udělá s vodiči uvnitř, to někteří jedinci neřeší a ono to pracuje se změnami teploty a časem se to v tom místě může přerušit také.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Martin Nečekal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 07.10.2014, 09:28 »

A taková smyčka na kabelu se dá "srovnat" když se to natáhne pořádnou silou... Co to udělá s vodiči uvnitř, to někteří jedinci neřeší a ono to pracuje se změnami teploty a časem se to v tom místě může přerušit také.
Myslim, že tohle bude ta souhra okolností..
Před spaním mě napadlo, že oba případy měly společné 2 věci a to zdi z dutých komůrkových cihel, které mají ostré hrany po sekání a velké teplotní namáhání. Určitě to bude v přechodu z podlahy do zdi. Hněv
V bazénu se jednalo o zeď servrovny, která je chlazená klimatizací a zvenku je teplá od strojovny bazénu. No a ve včerejším případě šlo o puštěný el.topný žebřík, když se v domě netopilo. Máma říkala, že je to od toho, že ráno byla horká zeď, ale my jsme jí to vyvraceli, že je to blbost, no tak asi měla pravdu.. Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Nečekal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 28.10.2014, 15:53 »

Musim se s váma podělit o rozuzlení závady, je to dobrý ponaučení...
Se mnou tu instalaci dělal kolega v důchodu a někdy tam byl sám, no a na poslední chvíli ještě přidělával v koupelně zásuvku pro el.žebřík(300W) a v tom byl celý problém, on jí zapojil na světelný kabel z podlahy a jak máma vytáhla vydlici z tý zásuvky, tak se uvolnil špatně připojený fázový vodič, jenže on tam na tý poruše se mnou byl a nic neřekl, že ta zásuvka je ze světelnýho okruhu!! Akorát potom volal, ať změříme fázovkou kolík, jestli tam teď není fáze(viz výše),  no a byl jsem doma!! Všechno jsem vrátil do původního stavu a k radosti mámy jsem nemusel nic sekat.. Mrknutí
Síla co? Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako opraviť preseknutý kábel v zemi?
 Co děla v případě porušení izolace kabelu mezi dvěma vypínači č.6?
 Čím je způsobeno kmitání vodičů venkovního vedení?
 S kým mám řešit provrtání kabelů za kuchyňskou linkou?
 Je normální mít v paneláku 50 V na kabelu, který má být bez napětí?
 Existuje svorka, která by řešila přerušený kabel ve zdi?
 Ako sa da zistiť miesto prerušenia kábelu?
 Je oprava porušeného CYKY v zemi pomocí krabice Acidur a hmoty K2 postačující?
 Je možné, že je CYKY kabel poškozený, a proto fáze svítí všude?
 Jak opravit přerušenou pracovní nulu?
 Může být přerušený nulovací vodič příčinou všech nefunkčních svítidel?
 Co mi to podivně elektricky vrčí ve zdi ?
 Aký je váš názor na obhorený kabel na hlavnom ističi?
 Dá sa zistiť čiastkové poškodenie medeného signalizačného kábla?
 Co je to za poruchu, pokud při zapnutí jističe něco pod krabicí ve zdi cvakne?
 Jak identifikovat příčinu výpadku elektřiny?
 Poradíte co s problémem napájení přístrojů ve zkušebně?
 Jak mám jako spotřebitel vyřešit skrytý zkrat vedení pod omítkou?
 Jaká může být příčina závady v elektroinstalaci bytu?
 Co způsobuje odchylky v něterých hliníkových obvodech?
 Co dělat po zkratu vodičů pod omítkou když vše funguje jak má?
 Kdo hradí škodu vzniklou vodičem v zaplombované části elektroměru?
 Je proříznutá izolace vodičů až na jádro důvodem k opravě?
 Jak může laik zjistit možné přerušení vodiče PE nebo N?
 Jak opravit zásuvku v domácích podmínkách?
 Rušení v elektrické síti?
 Je moźné zkratem dvou fází upálit nulový vodič? Vznikne pak přepětí v síti?
 Co je za nížším napětí při zátěži a blikáním světel?
 Jak zjistit poškození nezapojeného kabelu ve zdi?
 Vznikne problém při přerušení PEN před domem?
 Jak opravím pohasínání světel?
 Proč mám napětí na vodiči PEN?
 Co muze zpusobit napeti zaroven na vodici L, PE a N?
 Jak nejlépe opravit navrtaný CYKY kabel ve zdi?
 Jaká může být příčina propálené plynové hadice za vestavěnou el. troubou?
 Kde sehnat toho, kdo lokalizuje poruchu topné rohože?
 Co způsobuje tikající zvuk ve světle?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Proč při zkratu dvoužilového kabelu nevybavil chránič, ale až pojistky?
 Proč hlavní jistič před elektroměrem při bouřce vybavuje?
 Jak zjistit místo přerušení kabelu elektřiny?
 Co s puvodnimi kabely, ktere mi koukaji ze zdi a stale jsou pod napětím?
 Proč se přepálil PEN vodič zrovna v hlavním rozvaděči ne až podružném?
 Jak opravit přeseknutý vodič ochranného pospojení v koupelně?
 Jak najít místo přerušení PEN?
 Ako opravit poskodeny stary hlinikovy kabel na stropnom paneli?
 Co je u pračky příčinou napětí mezi L a PE 130V, mezi N a PE 100V?
 Jak zjistit místo zkratu?
 Mohou se světelné a zásuvkové okruhy vzájemně ovlivňovat?
 Může být záhadný zápach v domě od elektroinstalace?
 Jak odstranit zvuk z přípojkové pojistkové skříně domu?
 Proč u hliníkové instalace s přibývající zátěží, klesá intenzita osvětlení?
 Proč se opálil kabel od pračky?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 23 dotazů.