Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak zprovoznit zbastlenou elektroinstalaci ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zprovoznit zbastlenou elektroinstalaci ?  (Přečteno 22409 krát)
Miroslav Nováček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.08.2014, 17:53 »

Koupili jsme RD s částečnou rekonstrukcí podkroví. Není dokončená elektroinstala ce a to co dokončené je,je zapojeno takovým způsobem,že netuším jak to může fungovat.
Popis: ze zdí (krabic) koukají 4 žilové kabely,i ze stropu na světla což nechápu.
2x černý,hnědý,žlutozelený,jsou měděné. Pod napětím jsou většinou černé nebo alespoň jeden černý,ale ne všude. Nikde žádné husí krky,všecko je pod sádrošem nebo vede skrz podlahu neznámo kam.
jeden příklad: našel jsem 3 žárovky (2 v hale,1 na schodišti) jsou zapojené na hnědý a žlutozelený a svítí.Normálně fungují schodištové vypínače dole i v patře. Potřeboval bych zprovoznit v 1 pokoji 1 zásuvku a 1 světlo. Alespon tak,abychom nevyhořeli.Mám e v plánu celou elektriku zlikvidovat a udělat znovu,počítáme do budoucna i se solární elektrárnou.
Byl by tu někdo ochoten mi krok po kroku poradit jak zjistit který drát použít a kam zapojit a jak vystopovat nepotřebné živé dráty třeba až k rozvaděči,abych je mohl odpojit ?
Žárovky budou max.100 W,do zásuvek připojím ruční el. nářadí max 1500 W.
Vím že s předpisy a bezpečností to nemá nic společného už ted,to mi potvrdil i elektrikář,který prohlásil,že s tím nechce nic mít. Takže to celé budu dělat sám,veškerá rizika beru na sebe,nehodlám nikoho žalovat,leda toho kdo to tak zprznil.
Mám jednoduchou fázovou zkoušečku (funguje i bezdotykově) a digitální multimetr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.08.2014, 11:49 »

Nechejte elektrikáře v rozvaděči odpojit vše mimo přívodu a poblíž si nechejte udělat provizorní zásuvky (zásuvkovou skříň, kterou pak použijete třeba do garáže). Během rekonstrukce tuto zbastlenou instalaci nepoužívejte ale podle potřeby si natáhněte prodlužky, přenosná svítidla...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 06.08.2014, 11:55 »

.... Takže to celé budu dělat sám,veškerá rizika beru na sebe,nehodlám nikoho žalovat,leda toho kdo to tak zprznil.
...
Naopak by mohla nastat situace, že by někdo žaloval vás!
Pokud by došlo k ohrožení nějaké osoby, požáru,... tak je toho víc, co byste těžko obhajoval, např. provoz elektroinstala ce bez dokumentace a především bez revize, práce ne elektrickém zařízení bez předepsané kvalifikace...
Navíc u podkroví bývá dost problém se souběhy a vzdálenostmi od hromosvodové soustavy.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 06.08.2014, 12:34 »

Citace
Navíc u podkroví bývá dost problém se souběhy a vzdálenostmi od hromosvodové soustavy.

Tento problém málo kdo řeší ! Pláč


Citace
Vím že s předpisy a bezpečností to nemá nic společného už ted,to mi potvrdil i elektrikář,který prohlásil,že s tím nechce nic mít.

Vyměnit elektrikáře a udělat to bezpečně i provizorně!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.08.2014, 12:38 »

Tento problém málo kdo řeší ! Pláč

Protože o něm málo kdo ví.
Když to řeknu na stavbě elektrikářům, koukají na mě jak jitrnice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.08.2014, 15:16 »

V ktorom roku vznikla ta "elektroinstala cia" ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.08.2014, 20:59 »

Vím že s předpisy a bezpečností to nemá nic společného už ted,to mi potvrdil i elektrikář,který prohlásil,že s tím nechce nic mít. Takže to celé budu dělat sám,veškerá rizika beru na sebe,nehodlám nikoho žalovat,leda toho kdo to tak zprznil.
Včera jsem pomáhal při nehodě, krev tekla po silnici, nic příjemného. Nedokážu si představit, že by lékař řekl: S tímhle nechci nic mít. Jak už bylo řečeno, vyměňte elektrikáře!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 06.08.2014, 21:57 »

Některé věci se nedají úplně přesně porovnat.
Jako elektrikář dokážu "opravit" závadu, dokážu "ustřihnout",  to, co je akutně nebezpečné, ale nikdo po mě nemůže chtít, abych mu dělal generálku něčeho, co zpackal někdo jiný.
Podobně doktor - provede životzachraňuj ící činnosti, ale jako člen posádky RZP se asi nebude zabývat tím, že mám alergii na pyl nebo špatně sluším na jedno ucho...

Takže když se vrátíme k původnímu tématu - jako elektrikář jsem ochoten pánovi pomoci:
- je třeba naplánovat (zjednodušený projekt) cílový stav elektroinstala ce
- je na dohodě kolik času věnujeme zmapování stávajícího stavu a posouzení co se dá použít a co se bude muset natahat nově.
- natahat a zapojit to umím, zrevidovat také.
Ale v okamžiku, kdy někdo řekne, že do toho ty prostředky investovat nehodlá, je to jako když u lékaře podepíše REVERZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 06.08.2014, 22:47 »

Protože o něm málo kdo ví.
Když to řeknu na stavbě elektrikářům, koukají na mě jak jitrnice.
On tam mimo jiné hrozí i problém vzdálenosti mezi hromosvodem a plechovým (profilovým) roštem SDK, v kterém jsou ty kabey natahány, v ten moment už nemá smysl řešit, jestli je kabel od hromosvodu dost daleko, když je v podstatě hned u něj  po železe toho SDK... To jen tak mimochodem...

Jinak není ke kolegům co dodat....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 07.08.2014, 07:07 »

Ono to nemusí být zase tak divoké jak popisujete, pokud v instalaci nejsou použité žádné krabice tak všechny konce by měli být přístupné.
Jako elektrikář bych to řešil tak, že bych pootvíral všechny vypínače a rozvaděč, kouknul se na to jak kvalitně a slušně jsou připojeny vodiče případně jak je udělaný popis, podle toho se dá usoudit jestli byl dotyčný pečliví a nebo ne, až v druhém kole bych řešil použité barvy v dnešní době každý montuje z toho co má ,  nechci žádnou takovou .... obhajovat, ale pokud je na strop tažený kabel 4x je dobrý předpoklad, že to dělal inteligentní člověk z důvodu zapojení vypínače 5 (ja osobně do větších místností dávám automaticky 5x1,5). Nechci se nikoho dotknout "neviděl jsem to" ale možná by stálo za to, to detailněji prohlídnou, než se rozhodnete vše vytrhat, určitě by neškodilo si udělat i obrázek pro zmapování instalace. Kabely se dají dohledat "prozváněním",  samozřejmě instalace musí být vypnutá.
Elektroinstala ce nemusí být vždy jednoduchá a lehce přehledná, proto ji dělá elektrikář, samozřejmě by přehledná být měla, ale zrovna tento víkend jsem byl nucen dost nešťastně přepojit zapojení rozvaděče pro vytápění, kdy majitel vyměnil polovinu termostatů a bohužel termostaty pracovali na jiném principu zapojení, než ty původní, takže do přehledného systému jsem byl nucen vnes nesystémovou změnu a ať už to člověk popíše jak chce, tak už to nikdy nebude pěkné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Dušan Šnajdárek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 07.08.2014, 08:33 »

Podle popisu tazatele to vypadá tak na natažení komplet znovu,správnými kabely.... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 07.08.2014, 09:09 »

P. Tomáš Žabka ma o kúsok predbehol. Nie je nevyhnutné hneď všetko vytrhať. Myslím, že väčšinu káblov sa bude dať použiť. Predpokladám trochu problémy z farbami žíl, (pôvodne to bolo robené asi v sústave TNC. Ale riešenie sa vždy nájde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 07.08.2014, 11:16 »

Každopádně to chce nejenom odborníka, ale i zapáleného srdcaře, který si dá tu práci s dohledáním a návrhem co se dá ponechat a co už ne. Je to syfilovská práce, prakticky to znamená vše rozdělat, odpojit, prozvonit a zmapovat, dohledat, zakreslit. Spousta času a nic není za elektrikářem na první pohled vidět. A pak vám dá ještě návrh, že třeba půlku ponechá a druhou stejně musí přesekat. Je málo lidí, co mají kvalifikační a profesní předpoklady a jsou ochotni toto šílenství dělat.
Pokud ho už najdete, nediskutujte s ním o ceně a to i přes to, že výsledný účet se bude téměř rovnat ceně za novou instalaci.
Bohužel, jsou to poznatky z praxe. Nic co bych vám nalhával. Často si investor myslí, že ušetří výběrem nejlevnější nabídky a následně zjistí, že aby mohl elektrické zařízení bezpečně spustit a provozovat, bude ho to v důsledku stát o mnoho více, než byla nejdražší nabídka. Což neznamená, že tento postup je zrovna váš případ, spíš je to už jen takový postesk a konstatování nad realitou Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Vratislav Fugl1
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 07.08.2014, 11:58 »

Každopádně to chce nejenom odborníka, ale i zapáleného srdcaře, který si dá tu práci s dohledáním a návrhem co se dá ponechat a co už ne. Je to syfilovská práce,  prakticky to znamená vše rozdělat,

No kurňa, to je ale o hubu!!! Vlastně o zdraví. Zlatá sysifovská práce! Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Cesty Páně a elektrického proudu jsou nevyzpytatelné!
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 07.08.2014, 17:23 »

Potřeboval bych zprovoznit v 1 pokoji 1 zásuvku a 1 světlo. Alespon tak,abychom nevyhořeli.Mám e v plánu celou elektriku zlikvidovat a udělat znovu,počítáme do budoucna i se solární elektrárnou.
Nemůžu si pomoci, ale já dotaz chápu tak, že tazatel potřebuje světlo a zásuvku na elektrické ruční nářadí. On nechce generálku, nebo opravu zbastlené elektroinstala ce, on ji bude likvidovat. To zase nemůže být pro elektrikáře tak velký problém, na rozdíl od laika. Další věc je nová elektroinstala ce, kterou bude realizovat, ale nato se tazatel neptá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michael Tejčka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 08.08.2014, 23:52 »

mě to spíš přijde, že "investor chytrá hlava a šetřílek nejvykutálenější" se snažil elektrikáři vnutit svoje chytrosti s tím, že je nejbystřejší a nikdo nemá šanci ho přečůrat,
až s ním jeho známý,  elektrikář,  ztratil trpělivost se slovy, že s tím nechce mít nic společného.
Už jsem se s takovými příklady setkal, když mě známý (nebylo to jednou) oslovil s větou "ty tole kamaráde, vždyť to tak fungovalo dědovi, tak co s tím teď všichni dělaj za komédie, ty to ňák rozchodíš né?"
a o uvedení do řádného stavu nechtěl ani slyšet ("no jo vy jste všichni chytrý aby to akorát něco káplo co?").
V tomto případě bych dotyčného poslal do hajzlu podobným slušným způsobem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

.... taky už se tak často šroubovákem v uchu nešťourám, ale punk poslouchám pořád ....
Michael Tejčka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 08.08.2014, 23:54 »

Některé věci se nedají úplně přesně porovnat.
Jako elektrikář dokážu "opravit" závadu, dokážu "ustřihnout",  to, co je akutně nebezpečné, ale nikdo po mě nemůže chtít, abych mu dělal generálku něčeho, co zpackal někdo jiný.
Podobně doktor - provede životzachraňuj ící činnosti, ale jako člen posádky RZP se asi nebude zabývat tím, že mám alergii na pyl nebo špatně sluším na jedno ucho...

Takže když se vrátíme k původnímu tématu - jako elektrikář jsem ochoten pánovi pomoci:
- je třeba naplánovat (zjednodušený projekt) cílový stav elektroinstala ce
- je na dohodě kolik času věnujeme zmapování stávajícího stavu a posouzení co se dá použít a co se bude muset natahat nově.
- natahat a zapojit to umím, zrevidovat také.
Ale v okamžiku, kdy někdo řekne, že do toho ty prostředky investovat nehodlá, je to jako když u lékaře podepíše REVERZ.

asi tak  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

.... taky už se tak často šroubovákem v uchu nešťourám, ale punk poslouchám pořád ....
Michael Tejčka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 08.08.2014, 23:56 »

Ono to nemusí být zase tak divoké jak popisujete, pokud v instalaci nejsou použité žádné krabice tak všechny konce by měli být přístupné.
Jako elektrikář bych to řešil tak, že bych pootvíral všechny vypínače a rozvaděč,  kouknul se na to jak kvalitně a slušně jsou připojeny vodiče případně jak je udělaný popis, podle toho se dá usoudit jestli byl dotyčný pečliví a nebo ne, až v druhém kole bych řešil použité barvy v dnešní době každý montuje z toho co má ,  nechci žádnou takovou .... obhajovat, ale pokud je na strop tažený kabel 4x je dobrý předpoklad, že to dělal inteligentní člověk z důvodu zapojení vypínače 5 (ja osobně do větších místností dávám automaticky 5x1,5). Nechci se nikoho dotknout "neviděl jsem to" ale možná by stálo za to, to detailněji prohlídnou, než se rozhodnete vše vytrhat, určitě by neškodilo si udělat i obrázek pro zmapování instalace. Kabely se dají dohledat "prozváněním",  samozřejmě instalace musí být vypnutá.
Elektroinstala ce nemusí být vždy jednoduchá a lehce přehledná,  proto ji dělá elektrikář,  samozřejmě by přehledná být měla, ale zrovna tento víkend jsem byl nucen dost nešťastně přepojit zapojení rozvaděče pro vytápění,  kdy majitel vyměnil polovinu termostatů a bohužel termostaty pracovali na jiném principu zapojení,  než ty původní,  takže do přehledného systému jsem byl nucen vnes nesystémovou změnu a ať už to člověk popíše jak chce, tak už to nikdy nebude pěkné.

ta e2 asi nebude tak velká pakárna jak se z toho strachuju, když to tak občas kolem sebe pozoruju....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

.... taky už se tak často šroubovákem v uchu nešťourám, ale punk poslouchám pořád ....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu provést rozvody v novostavbě RD svépomocí?
 Funguje prirodzeny vyber aj u "bastlirov"?
 Jaké máte zkušeností z podobných domácích kombinací chytrých instalací?
 Jaké je správné pořadí v zapojení podružného rozvadeče?
 Jak zapojím svítidlo jako laik?
 Dělají elektrikáři i stavební práce (sekání drážek a děr pro krabice)?
 Najde se vstřícný revizní technik z Brna pro kutila, který nechce elektrikáře?
 Jaký stykač použít pro sbastlení ovládání hoblovky a jak to všechno propojit?
 Jsou pro troubu lepší nové jističe, nebo nový samostatný obvod?
 Jak namapovat elektricke vyvody na kuchynske spotrebice?
 Jak ohodnotit autora smotaných vodičů v podomítkové krabici?
 Mohu si podle projektu natahat provést instalaci sám i když nemám oprávnění?
 Jak se zapojují zásuvky nejlépe?
 Je TN-C-S sustava s chranicmi a prepatovkou zostavena takto spravne?
 Jak připojit zemnící drát v rozvaděči v bytě?
 Jaký zvolit jistič, kabel a maximalní zátěž na spotřebičích?
 ******* Rozdělení vodičů v bytové rozvodnici při současných sítích TNC i TNC-S ?
 Jaký kabel použít na připojení druhého rozvaděče v bytě?
 Víte, jak to dopadne, když někdo vyrobí pohyblivý přívod s dvěma samci?
 Je mozne ziskat revize elektroinstalace po castecne rekonstrukci bytu?
 Proč nepochopitelně jeden ze spotřebičů vypne bez vybavení jističe?
 Jak zapojit ventilátor zároveň na relé, termostat a regulátor otáček?
 Mohu v domě se starým dvojvodičovým zapojením přidat jeden obvod třívodičový?
 Který odkaz na ČSN použít pokud realizace elektroinstalace není podle projektu?
 Co se u nás peče k AMPERu 2016?
 Jak laicky nebezpečně na výměnu zásuvky?
 VK#1 Nenechte vrtat do zdi úplně každého
 Jak zapojit světelné obvody v krabici když tomu nerozumím?
 Je možná instalace proudového chrániče pro jednotlivé fáze?
 Proč se dnes musí tahat k zásuvkám tolik zbytečných vodičů navíc?
 Vyhláška 50 ještě nic nevypovídá o znalostech!
 Jak zapojit více zásuvek a nepřerušit ochranný vodič?
 Mohou být porcelánky, když jsou akumulačky?
 Lze použít proudový chránič 300mA místo hlavního jističe v rozvaděči RD?
 Co říkají odborníci na tento návod na výrobu prodlužky?
 Revizi resit nemusim, znamy mi ji obstara, jen chci, aby to fungovalo ...
 Jak byste v dnešní době definovali pojem melouch?
 Opravdu si může obecný supermarket dovolit ignorovat legislativu, SUIP nebo ČOI?
 Je LEGÁLNÍ ukončit 230V kabely rozvaděče na nějakých fazovych terminálech?
 Mohu v instalační krabici, pro více prostoru, odstranit její dno?
 Lze ušetřit peníze při výměně hliníkové elektroinstalace v domě 4+1?
 Proc po instalaci elektrokotle firmou vypadava nesouvisejici proudovy chranic?
 Jak provést přechod z průřezu 2,5 na 1,5mm?
 Jak uzemnit rozvaděč pro fotovoltaiku?
 Rychlá sousedská porada nad fotovoltaikou a hromosvodem

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako spravit poriadok vo "sfusovanom" rozvode?
 Funguje prirodzeny vyber aj u "bastlirov"?
 Jak zapojit zásuvku se světly?
 Jaký je přípustný počet vodičů v husím krku ?
 POLICIE: Neoprávněný zásah do elektroinstalace
 Jaké je správné zapojení vypínače ve světelném obvodě?
 Je vhodné následující zapojení rozvaděče (PL) pro rodinný domek?
 Jaké je správné pořadí v zapojení podružného rozvadeče?
 Dělají elektrikáři i stavební práce (sekání drážek a děr pro krabice)?
 Najde se vstřícný revizní technik z Brna pro kutila, který nechce elektrikáře?
 Mohu si podle projektu natahat provést instalaci sám i když nemám oprávnění?
 Jak zapojit jednoduchý rozvaděč?
 Jak se zapojují zásuvky nejlépe?
 Jaký zvolit jistič, kabel a maximalní zátěž na spotřebičích?
 ******* Rozdělení vodičů v bytové rozvodnici při současných sítích TNC i TNC-S ?
 Mohu v domě se starým dvojvodičovým zapojením přidat jeden obvod třívodičový?
 Který odkaz na ČSN použít pokud realizace elektroinstalace není podle projektu?
 Jak laicky nebezpečně na výměnu zásuvky?
 Jak zapojit světelné obvody v krabici když tomu nerozumím?
 Je možná instalace proudového chrániče pro jednotlivé fáze?
 Jak rozdělit třífázový proud a napětí?
 Jak nainstalovat LED pásku do skříně se spínačem?
 Proč se dnes musí tahat k zásuvkám tolik zbytečných vodičů navíc?
 Jaký zvolit proudový chránič pro chatu?
 Kam zapojit ochranný vodič na N svorkovnici za proudovým chráničem?
 Je toto zapojení obvodu s proudovým chráničem správné?
 Mohu dát tři jednofázové jističe 25A na třífázový jistič 3x16A?
 Lze přepojit tlustší kabel na tenčí?
 Vyhláška 50 ještě nic nevypovídá o znalostech!
 Jak zapojit stropní světlo?
 Jak zapojit více zásuvek a nepřerušit ochranný vodič?
 Lze k CYKY-B 4x10 vést dodatečný N vodič ?
 Mohou být porcelánky, když jsou akumulačky?
 Môžem za elektromerový rozvádzač nainštalovať bytový rozvádzač?
 Lze použít proudový chránič 300mA místo hlavního jističe v rozvaděči RD?
 Co říkají odborníci na tento návod na výrobu prodlužky?
 Kdo nese odpovědnost za finální zapojení elektroinstalace?
 Mohu si jako laik postavit vlastni nejistenou zasuvkovou rozvodnici?
 Není lampička s kovovým tělem s přívodem bez ochranného vodiče nebezpečná?
 Jaký adaptér nebo řešení zvolit pro propojení ochranného vodiče?
 Mohu dodatečně černým vodičem propojit fázi s pracovním?
 Jaký zvolit vnitřní elektroměrný rozvaděč na zeď místo staré desky?
 Kdo mi odstraní potíže s výměnou termostatu?
 Opravdu si může obecný supermarket dovolit ignorovat legislativu, SUIP nebo ČOI?
 Jak zprovoznit elektrický předřadník a LED trubici?
 Lze ušetřit peníze při výměně hliníkové elektroinstalace v domě 4+1?
 Proc po instalaci elektrokotle firmou vypadava nesouvisejici proudovy chranic?
 Mohu odjistit jedním jističem celý výstupní modul PLC, tedy 8 svítidel?
 Je vhodné použít wago svorky pro prodloužení kabelů k zásuvce na 230V?
 Lze modul Shelly 1PM k vypínači i jako bezdrátový vypínač?
 Proč někdy proud kabelem proudí a někdy ne?
 Jak instalovat nové jističe do stavebního výklenku původního rozvaděče?
 Jaké je správné zapojení odporové svářečky?
 Kde by mohl být v panelákovém bytě věneček?
 Je vodič PEN, společný pro více obvodů nebezpečný problém?
 Jak zapojit oddělovací trafo na 400V?
 Odpovídá uvažovaná instalace hromosvodu legislativě?
 Jak opravit zapojení v rozvaděči?
 Jak ovladat bojler pres Shelly EM nezavisle na HDO?
 Je možná revize po přepojení zásuvek svépomocí?
 Lze takto udělat nový rozvod z TN-C?
 Natáhl jsem cyky kabely v betonu a pod lepenkou bez chráničky. Je to špatně?
 Co může být příčinou 0V na výstupu jističe v sepnutém stavu?
 Jaký triak zvolit jako náhradu?
 Aký materiál a postup je vhodný na predprípravu dodatočnej montáže bleskozvodu?
 Jak použít stejnosmerné napěti jako spínač střídavého napětí?
 Jak zapojit podružný rozvaděč pro kuchyň z obvodu pro tepelnou spirálu?
 Jak v koupelně přípojit ventilátor a LED osvětlení přes toroidní trafo?
 Jak správně nasmyčkovat zásuvku a vypínač?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 24 dotazů.