Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Co s ohořelou elektroinstalační krabicí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co s ohořelou elektroinstalační krabicí?  (Přečteno 12628 krát)
Jan Grund
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 26.07.2014, 20:30 »



Jsem naprostý lajk, takže si nebudu hrát na světaznalého a raději se zde zeptám.

Naše situace je taková, že jsme se rozhodli vymalovat chodbu a krytka elektroinstala ční krabice (šroubovací víčko s trnem, ale dělali to Úkáčka, takže vlastně našroubované nebylo, jen zastrčené) vyčnívala ze zdi, opadávala z ní už omítka a barva, a proto jsem ji vyndal a omyl a poté opatrně zalepil Pattexem tak, aby nic nezateklo do vodičů. Vodiče jsou samozřejmě hliníkové Smích, kdo by také čekal něco jiného.

Může to být tak měsíc a dosud vše bylo v pořádku. Dnes však krabice začala hořet (je trochu očouděná zeď),  trošku se rozteklo víčko a izolace vodičů apod.  Je tedy možné, že tam lepidlo zateklo a tak se z krabice stala časovaná bomba a po měsíci se probudila k životu. Avšak proud jde, všechny zásuvky fungují.

Myslíte, že bude stačit, když vypnu pojistky, očistím ohořelou izolaci vodičů a bude to v cajku? Nebo si to vyžádá návštěvu elektrikáře?

Přikládám fotografie.


* x.jpg (778.08 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 2301 krát.)
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 26.07.2014, 22:54 »


ale dělali to Úkáčka, takže vlastně našroubované nebylo, jen zastrčené) ...

A proč vám to dělali britové? (UK - United Kingdom)
To musí být drahý, navíc dělají podle British Standard.

Jak máte tu instalaci starou, že mam je ještě hliník?

A čím je ten obvod předjištěn? Bezpochyby přivolání elektrikáře bude jistota.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.07.2014, 08:40 »

Myslíte, že bude stačit, když vypnu pojistky, očistím ohořelou izolaci vodičů a bude to v cajku? Nebo si to vyžádá návštěvu elektrikáře?

Buďte rád, měl jste štěstí. To lepidlo vás vlastně zachránilo, protože dobře signalizovalo stav, v jakým je vaše instalace. Bez něho by to shořelo taky, ale nebylo by to tak nápadný a možná by to nějaký měsíc ještě počkalo. A jenom díky těm kouřovým efektům z lepidla k vám nejeli hasiči  podivej

I podle oho, že elektriku nedělal elektrikář ale nějaký matlafous (nedrželo víčko, dva vodiče pod jedním šroubkem,...  zle) by bylo potřeba zavolat elektrikáře a nechat ho projít celou instalaci. Vsadil bych se, že takových časovanýchbomb tam nejde minimálně dalších deset. Holt, vaše elektroinstala ce už není žádná mladice a začínají ji zmáhat choroby stáří. Připravte se, že je jenom otázka času, kdy bude nějaký další překvapení (ale zatím se většině z nich dá předejít pravidelnou údržbou).
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 27.07.2014, 09:01 »

Zajímavý, že to laplo tam kde zrovna dva dráty pod šroubkem nejsou....

Jak to mže být staré?  Kdy se objevily bílé věnečky? Současně s bílými acidurkami? 1995-2000?

Věneček ven, opálenou izolaci zkrátit, krabice asi bude moct zůstat (nejsu si z fotky jistý, jestli je jen od lepidla nebo zúhlíkatělá. Pokud je jen deformovaná bez znatelného popálení, tak to víčko překryje),  vodiče propojit ve wagovkách za použití k tomu určené pasty!. Preventivně bych toto provedl na všech krabičkách a současně s tím  prošel všechny spoje (zásuvky, vypínače) a dotáhl.

Není to práce pro laika!! Zavolat elektrikáře je na místě.
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 27.07.2014, 11:08 »

I kdyz tuhle radu asi nechcete slyset, plne souhlasim s kolegy. VOLAT ODBORNIKA. Tohle neni vec zateklyho lepidla. Vase instalace ma zcela jasne hodne velky problem a to lepidlo jej pouze zviditelnilo. Ten venecek a draty museli docela hodne topit, kdyz lepidlo chytlo. Takze budte rad ze chytlo jen lepidlo a ne pul bytu,  jdete do kostela zapalit svicku svatemu Antonickovi a cestou zpatky zavolejte elektrikare...
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 27.07.2014, 11:15 »

Citace
Myslíte, že bude stačit, když vypnu pojistky, očistím ohořelou izolaci vodičů a bude to v cajku?


Pokud nechcete vyhořet, nebo se udusit kouřem tak to stačit určitě nebude!! Zlej
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 27.07.2014, 11:45 »

Zajímavý, že to laplo tam kde zrovna dva dráty pod šroubkem nejsou....

Ono stačilo, že ten vodič byl uvolněný. Do mezery zateklolepidlo, to při tuhnutí mění objem. Takže se drát trochu pohnul a zhoršil se kontakt. Pak se nic neděje do zapnutí výkonnějšího spotřebiče, který ten spoj rozpálí a zapálí...

Jenom se to urychlilo. Bez lepidla by nebyl kouř, s každým zapnutím výkonnějšího spotřebiče se spoj zahřeje a pak ohladí, tím se ještě víc vyvyklává šroubek. Pak to jednoho dne začne jiskřit a pak ... TV Noha referuje, jak pán ušetřil za kremaci, že to měl při jednom.
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.07.2014, 11:52 »

Jestli dobře vidím, pak do téhle krabice ani víčko zašroubovat nešlo. Nevidím středový závit. Kolikrát jsem se setkal s víčkem zapíchnutým mezi vodiči. Je to fuš, ale pokud nebyly k dispozici patřičné zákryty, nějak to zoufalství dokážu pochopit, ač se mi nelíbí.
To zuhelnatění je nejspíš práce lepidla, když vidím PEN lepidlem nedotčené a "zdravé".
Postup měl být pouze dotažení spojů a překrytí víčkem na šroubky.
Spoje mají být přístupné ke kontrole, což po zalepení víčka nejsou.
Teď bude oprava náročnější a její realizace pro laika není vhodná.
Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 27.07.2014, 12:13 »

Čo sa týka víčka, tam by malo isť nie zo stredovým šróbom, ale na kraji víčka by to mali držať 2ks skrutiek proti seba.V hornom okraji je aj vidieť otvor, kam tá skrutka má isť, dole predpokladám, že to miesto je zaliate lepidlom.
Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 27.07.2014, 12:58 »

Jestli dobře vidím, pak do téhle krabice ani víčko zašroubovat nešlo. Nevidím středový závit. Kolikrát jsem se setkal s víčkem zapíchnutým mezi vodiči. Je to fuš, ale pokud nebyly k dispozici patřičné zákryty, nějak to zoufalství dokážu pochopit, ač se mi nelíbí.

Existuje víčko na dva šroubky.  podivej Zrovna před týdnem jsem takhle doma likvidoval jednu už nepotřebnou zásuvku...

Postup měl být pouze dotažení spojů a překrytí víčkem na šroubky.

Nesouhlasím. Vyhořelo to proto, že se lepidlo dostalo mezi šroubky, vodiče a kontakt ve věnečku. Jenom dotažení nic neřeší, ta vrstva tam vytvoří jenom nedefinovaný uhlíkový odpor. I v sérii s fází (ten blafne třeba po zapojení žehličky),  i mezi PEN a L (ten blafne kdykoliv bez výstrahy).  podivej

Pokud tazatel jenom dotáhne šroubky, měl by spoje jednou týdně kontrolovat termokamerou a silnější spotřebiče používat jenom s podmínkou předchystanýho čísla 150 na mobilu a s krabicí na dohled.
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 27.07.2014, 13:16 »

Pane kolego to víčko na šroubky zmiňuji a uvádím jej jako vhodný zbůsob zakrytí.
Dotažení vymačkaného hliníku ve stádiu, kdy ještě nedošlo k tečení, či opalu izolace, ve většině případů pomůže oddálit či úplně eliminovat vznik zahoření z přechodového odporu.
Zaznamenáno
Jan Grund
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.07.2014, 13:16 »

A proč vám to dělali britové? (UK - United Kingdom)
To musí být drahý, navíc dělají podle British Standard.

Jak máte tu instalaci starou, že mam je ještě hliník?

A čím je ten obvod předjištěn? Bezpochyby přivolání elektrikáře bude jistota.

Inu, každý ví, koho jsem tím myslel. Lekce z angličtiny nepotřebuji, jsem někde na rozhraní úrovní C1 a C2)

Instalace je naprosto zastaralá, kdo by očekával něco jiného v 25 let starém paneláku, tak by byl za blázna.)

Netuším, natolik se do elektřiny zase nevyznám.

Zaznamenáno
Jan Grund
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 27.07.2014, 13:20 »

Jak to mže být staré?  Kdy se objevily bílé věnečky? Současně s bílými acidurkami? 1995-2000?

Věneček ven, opálenou izolaci zkrátit, krabice asi bude moct zůstat (nejsu si z fotky jistý, jestli je jen od lepidla nebo zúhlíkatělá. Pokud je jen deformovaná bez znatelného popálení, tak to víčko překryje),  vodiče propojit ve wagovkách za použití k tomu určené pasty!. Preventivně bych toto provedl na všech krabičkách a současně s tím  prošel všechny spoje (zásuvky, vypínače) a dotáhl.

Není to práce pro laika!! Zavolat elektrikáře je na místě.

Jak jsem již psal, zhruba 25 let, odhaduji.

Já myslím, že tohle bych sám zvládl, už jsem si tu hrál s nejednou zásuvkou a žádná prdel to nebyla, označení drátů naprosto žádné, všechno je to zfušované, až z toho bolí oči. Každopádně zásuvky nám tu už elektrikář dával dohromady a ty by měly být v pořádku. Krabice se zdá také být v pořádku, je to to lepidlo, jen bužírky ohořely a roztekly se.
Zaznamenáno
Jan Grund
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 27.07.2014, 13:25 »

Ono stačilo, že ten vodič byl uvolněný. Do mezery zateklolepidlo, to při tuhnutí mění objem. Takže se drát trochu pohnul a zhoršil se kontakt. Pak se nic neděje do zapnutí výkonnějšího spotřebiče, který ten spoj rozpálí a zapálí...

Jenom se to urychlilo. Bez lepidla by nebyl kouř, s každým zapnutím výkonnějšího spotřebiče se spoj zahřeje a pak ohladí, tím se ještě víc vyvyklává šroubek. Pak to jednoho dne začne jiskřit a pak ... TV Noha referuje, jak pán ušetřil za kremaci, že to měl při jednom.

Asi to bude naše situace. Protože ve vodičích jsem se nerýpal, ale vzhledem k tomu, že tam to víčko bylo jen zastrčené (krabice vs. jiné víčko),  tak se to mohlo pohnout. I když jsem se v tom nešťoural, nemohu s jistotou říct, že by se něco nemohlo pohnout. Každopádně když jsem to lepil zpátky, tak jsem tam moc lepidla nedával, ale je možné, že někam zateklo.

Avšak zajímavé je, že se nic nedělo po dobu 14 dnů, potom jsme byli týden pryč, takže vlastně spotřebiče nic nežraly kromě ledničky, která je ale daleko po síti dál a až včera večer to indikovala pračka, dneska zase. Je to i vlastně kousek po síti, takže se není čemu divit... Je sice 3 roky stará, ale logicky žere hodně...
Zaznamenáno
Jan Grund
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 27.07.2014, 13:31 »

Ohřívání způsobuje pračka, která je hned na druhé straně zdi a tím pádem není daleko po síti od krabice. Když se vypne, z krabice teplo nesálá. Mohl byt to zkusit pročistit, ale bojím se, že by to stejně asi nepomohlo, tudíž to nechám na odborníkovi...
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 27.07.2014, 13:35 »

tudíž to nechám na odborníkovi...

Nechte, protože:
Každopádně zásuvky nám tu už elektrikář dával dohromady a ty by měly být v pořádku.
a toto
Ohřívání způsobuje pračka, ....
Si navzájem trošku odporuje, pokud tedy nemyslíte jen zásuvky samotné....
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 27.07.2014, 13:40 »

Já myslím, že tohle bych sám zvládl, už jsem si tu hrál s nejednou zásuvkou..

Tak proč se ptáte? Všechno víte a umíte, tak co vám brání? Potřebujete poradit jak to znovu ošidit (opravit jen poslední problém) a nemuset pozvat elektrikáře? V předešlích odpovědích, vidím asi 5-6 rad, pozvat odborníka Proč asi.

edit. Mezitím příšla další odpověď:

..,  tudíž to nechám na odborníkovi...

SPrávné řešení  Palec vzhůru
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Grund
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 27.07.2014, 14:02 »

Nechte, protože:a totoSi navzájem trošku odporuje, pokud tedy nemyslíte jen zásuvky samotné....

Myslím :-) Pár nám jich odešlo, takže je pak dával dohromady ... problém byl také v tom, že rozvody tu jsou řešeny přes dva okruhy a byl v tom nějaký problém, ale co konkrétně, to netuším.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.