Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Mám pro rodinný dům použít hromosvod a přepěťové ochrany?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mám pro rodinný dům použít hromosvod a přepěťové ochrany?  (Přečteno 45961 krát)
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 28.06.2014, 18:29 »

Pane Jankovič, máte tak trochu pravdu. Pokud se ptáte, co a jak, tak vám již ale kolegové odpověděli - ona ani jiná možnost, než kvalitní projekt a následná realizace podle něho, zpravidla není.
Nesmíte se nám divit. Díky dnešní zoufalé situaci ve stavebnictví, šílenému podlézání cen z důvodu přežití, ale tím pádem stále většího tlaku na ojebávky čehokoliv, se nám stále častěji stává, že nejatraktivněj ší, tudíž v praxi nakonec prosazený argument, mívá elektrotechnic ký ignorant v podobě kutila, managera a nakonec investora. Kdyby jste občas viděl, co dokáží někteří pseudoelektrik áři, asi by jste ten "voves" od nás lépe pochopil. Jeden sbírá půl života zkušenosti a know-how, aby je mj. zúročoval ve prospěch zákazníka, nabídl něco lepšího a s radostí dělal čest svému řemeslu, druhý, který o tom ví prd, to na druhé straně shazuje argumentem, že "vedle to dosud taky stačilo",  tak netřeba do zbytečně platit. Co laik investor, který nemá šanci rozdíl mezi elektrikářem a "elektrikářem" rozeznat, raději slyší, že? Proto jsme na takové ty pseudoodborník y vysazeni. Nejen, že nám tu práci občas berou, ale jejich rostoucí počet nás nutí v rámci vlastního přežití své znalosti, praxi, know-how a hlavně radost z poctivě odvedeného řemesla, házet do někam do žumpy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #19 kdy: 28.06.2014, 18:43 »

Sesypali jste se na mě jako supi a jedinej kdo mi poradil byl pán emailem, asi ví proč.

 Nerozhodný Nerozhodný No, nevím. Ale kdybych začal počítat počet celkem jasných odpovědí, tak mi jedna ruka nestačí. Možná to vidíme každý trochu jinak. Ani nevidím žádný útok, který by vás opravňoval k takovému rozčilování. zrovna tak nevidím důvod k tomu, aby jste se cítil jako vlastizrádce. Jste jen podvedený, jako mnoho jiných.

Ano pane Schwarz máte naprostou pravdu, nicméně jak to mám vědět? Věštecká koule? Že by?


Právně sice neznalost neomlouvá, ale snad právě proto jste přišel s dotazem. TO je v pořádku a ctí vás to. Ovšem nevěřím tomu, že jste provedl 1000 staveb, a neslyšel nic o prováděcí projektové dokumentaci a podobně. Tedy nečekejte, že bez výpočtu rizik, vám nechce nikdo říci jasné ano, takhle to bude. Jestli chcete mít jistotu, prostě s nimi počítejte. Pokud chcete poradit jaké vybrat, můžete jít na jistotu (DEHN),  nebo uvěřit kolemjdoucímu elektrikáři, který v ochrany nevěří a ten vám poví, že stačí ta nejlevnější. Pochopil jsem, že to takto nechcete. Jde vám o kvalitní ochranu. Tak počítejte prostě s tím, že musí nastoupit znalý projektant. Jak jste četl, i montážní firma, protože špatně instalovaná ochrana, je stejně k ničemu. Pokud máte zájem, je jich zde na fóru dost, se kterými se můžete domluvit.
JInak toho revizáka bych okamžitě vyměnil.
Dále jsem vám posílal odkaz na kníšku.eu, kde máte celkem podrobně a polopaticky vysvětleno jak chránit svůj majetek. Mnoho laiků, po jejím přečtení, dojde k poznání, že umí mnohem více, než kolemjdoucí elektrikář, nebo RT.

Sesypali jste se na mě jako supi a jedinej kdo mi poradil byl pán emailem, asi ví proč.

ANo. Také věřím lidem, kteří se bojí říci svůj názor veřejně. Je to jistě záruka pravdy a kvality.

TeĎ vážně. Naprostá většina kolegů, zde má svůj obličej a chodí každý den se svými názory veřejně ven. Občas dostane každý z nás "po papuli". Nikdo není neomylný. ALe je pouze pár aliasů (bez svého jména),  kteří opravdu prokázali své znalosti a kterým bych věřil, i bez té fotky vedle jména.
Každý názor je zde "rozebrán",  někdy až příliš. S  tím souhlasím. Ale to je daň za demokracii a vlastně i odvahu, vystoupit veřejně se svými názory. Nemusím s nimi vždy souhlasit. Ale budu si jich vždy vážit.
Mnoho příchozích to ovšem neví a nechápe. Pak vznikají podobná nedorozumění.

Přeji vám mnoho zdaru a snad budete mít větší štěstí u elektrikářů, kteří nevěří přepěťovkám a od oka poznají, že není potřeba hromosvod na vašem domě. Zde jsou hlavně kolegové, kteří berou řemeslo přece jen trochu vážněji, neradi věští z ničeho a možná i proto občas působí trohu odměřeněji, než by bylo třeba.

V tento okamžik je to pro mě uzavřeno. Tazatel má radu, na kterou čekal v mailu. Tedy vyřešeno.

Hezký sobotní den. Jdu se raději projít, nebo na ryby.  na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 28.06.2014, 18:47 »

Znova jsem si projel celé vlákno, a mám pocit, že vám nikdo nenadával.

Konkrétně já osobně nadávám na "bordel" v tomto státě, kdy je možné získat stavební povolení bez věcí, které jsou k němu požadovány vyhláškami a zákony.

Ono jste vysvětlení dostal, pokud máte zájem, není problém se domluvit, a můžeme se podívat na konkrétní situaci, ale to už nebude v rámci diskuze na veřejném serveru  a zadarmo. Působím v JM kraji.

Ještě by mě docela zajímala (a myslím, že nejen mě),  ta jediná rada, kterou jste dostal emailem.  Klidně bez identifikace kolegy. Já vám z podkladů, které jste nám zatím předal neumím říct jestli ano nebo ne, a které části ochrany před bleskem a v jaké úrovni bude třeba.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #21 kdy: 28.06.2014, 19:11 »

Mimochodem uniklo mi to chlubení. Neudělal jsem nic jinýho než se zeptal. K čemu teda tenhle váš server je? Abyste s navzájem ujišťovali o svých kvalitách? No dost dobrý. Gratuluju.

Také jsem vlákno prošel a řekl bych, že jste za "málo muziky" dostal dost dobrých rad. Sám jsem účastníkem jiných technických fór a mám co srovnávat. Pokud nejste schopen rozlišit, co je dobrá rada a kde hraničí s odbornou placenou rešerží, pak nemá cenu ani odpovídat k čemu tento portál je.
Ale vězte, že existuje již 15 roků ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Robert_Palm
dobrý projekt má budoucnost
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 05.01.2016, 05:04 »

Zkuste program PROZIK od OEZ. Je zdarma a spočítáte si rizika dle ČSN a dostanete návod na vhodná opatření.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

projektant elektrických zařízení, AI TZS, člen ČENES,
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #23 kdy: 05.01.2016, 06:50 »

Citace
Neudělal jsem nic jinýho než se zeptal. K čemu teda tenhle váš server je? Abyste s navzájem ujišťovali o svých kvalitách? No dost dobrý. Gratuluju.

Nevím kudy chodíte, ale každý má různý názor ! Dva advokáti mají vždy 3 řešení  tanecek,  dva lékaři vás nikdy neošetří stejně!
Tak i názory zde diskutujících elektrikářů! Škleb

Jinak máte projekci, montáž a revizi elektro-ale už placenou! Nerozhodný  Šok
Stavíte dům a nemáte analýzu rizika?

Citace
Budem si navzájem hladit šulínky a smát se až sebudem za břicha popadat, na to ale nepotřebujeme diskusní server. Nechte si svý rady.

Zajímavá rada od vás! zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Prý musí být po montáži hromosvodu doplněna v rozvaděči přepěťovka?
 Co vše potřebuji k instalaci přepěťových ochran?
 Jaký svodič přepětí zvolit do bytové rozvodnice v panelovém domě?
 Může být místo třífázové přepěťové ochrany chráněn každý vodič samostatně?
 Postačuje štandardná ochrana proti prepätiu aj v blízkosti zvodu ?
 Nepřehnal to OTTO se superlativy u přepěťové ochrany obyčejné zásuvkové lišty?
 Jakou přepěťovou ochranu zvolit u 4podlažního panel. domu při rekonstrukci?
 Ktorý spôsob signalizácie poruchy prepäťovej ochrany v zásuvke mi odporúčate?
 Aku prepetovu ochranu zvolit pre PC a TV ?
 Je dobré zvolit kombinovanou přepěťovou ochranu třídy B + C ?
 Které el.spotřebiče v domácnosti chránit přepěťovou ochranou třídy D?
 Jakou zvolit prodlužovačku s přepěťovou ochranou?
 Ako spravne pripojit hlavny svodic prepetia?
 Je nutnost použít svodiče typu D, když mám v rozvaděči DEHNVentil?
 Jaký je rozdíl mezi přepětovou ochranou v síti TN-S a TN-C ?
 Jak ochránit pc před elektromagnetickými vlnami?
 Ako odporúčate riešiť prepäťovú ochranu na tel. linke pri vstupe do domu?
 Jak se zapojuje svodič přepětí?
 Lze požadovat od EONu montáž prvního stupně přepěťové ochrany?
 Lze vyřešit protibleskovou ochranu obyčejnou pojistkou?
 Existuje plnohodnotná mobilní přepěťová ochrana?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu pro rodinný domek?
 Jak zapojit Dehn ochranu na starý rozvod?
 Staci mit jen prepetove zasuvky nebo staci pouze prepetova ochrana?
 Je povinné mít v bytě svodič přepětí?
 Jak předejít vypálení zdroje PC přepětím?
 Je instalace přepěťových ochran povinná?
 Mám správně vybranou přepěťovou ochranu?
 Je rozumne dat pred prepatovku v RD poistkovy odpinac?
 Kam umístit svodič přepětí?
 Je v bytovce účelná dvoustupňová přepěťová ochrana za 1800Kč?
 Co se děje při úderu blesku, pokud je spojené uzemnění rozvaděče a hromosvodu?
 Co mohlo způsobit vyhoření přepěťové ochrany stupně D?
 Jak ochránit televizi před úderem blesku do střechy? Bleskojistka pomůže?
 Lze u dvoupatrového rodinného domu svodič přepětí kombi-T1,T2?
 Existuje levnější náhrada za svodič přepětí SALTEK 3xFLP-B+C, 1 a 2 stupeň?
 Jak odstranit potíže s předpěťovou ochranou z Alzy?
 Jak zapojit svodič přepětí v bytě?
 Kdy je přepěťová ochrana povinná?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Jaký svodič přepětí zvolit dočasně do bytové rozvodnice?
 Lze ještě opravit přepěťovou ochranu?
 Čím podložit požadavek na osazení všech stupňů přepěťových ochran?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Jak bývají v praxi skutečně zapojené přepěťové ochrany typu 3?
 Lze zapojit zásuvku s ochranou proti přepětí do sítě TN-C?
 Jaký je rozdíl mezi svodičem přepětí a svodičem bleskových proudů?
 Jaký svodič bleskových proudů použít v RD?
 Má smysl k ochraně pračky pouze zásuvka s přepěťovou ochranou?
 Jaké přepěťové ochrany vybrat do nájemního bytu?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu domu?
 Jak ochránit správně pohon vjezdové brány před přepětím?
 Lze použít ochranu DehnShield TN pro síť TN-S, on má TN-C?
 Kam se umísťuje svodič přepětí mimo hlavní rozvaděč?
 Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu tříd 1+2?
 Je možné přepěťovou ochranu SALTEK SPL-275 VB/1 použít pro rodinný dům?
 Je investice do zásuvkové lišty s přepěťovou ochranou z Lídlu k něčemu?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Může být přepěťová ochrana typ 1+2 umístěna v hlavní rozvodnici rodinného domu?
 Kam a jaký svodič Dehn připojit pro venkovní vývody z HR?
 Má smysl přepěťová ochrana B+C do panelového bytu?
 Jaké je správné umístění I+II ochrany před bleskem a přepětím pro střešní FVE?
 Zapojili správně svodič přepětí?
 Je možné použít nový bytový rozvaděč bez svodiče přepětí?
 Proč se tatáž přepěťová ochrana chová odlišně na jiném bytě?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.