Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  VÝKLAD ČSN 33 2000-7-701 zveřejněn
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: VÝKLAD ČSN 33 2000-7-701 zveřejněn  (Přečteno 81572 krát)
Josef Hejduk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 16.03.2005, 15:45 »

Výklad od zpracovatele ing. Dvořáčka je zveřejněn v závěru diskuze ohledně proudového chrániče před ohřívačem vody.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 16.03.2005, 19:08 »

To: Hejduk,
obdivuji a chválím Vaší důslednost.
Musím se ale přiznat, že to "moje hlava nebere",  tak jako "německá",  která byla přehlasována ( viz vyklad ing. Dvořáčka ). To není rozhodující.
Je úsměvné, jak mnoho elektrotechnik ů bere tuto věc jako fakt, ale ve skutečnosti každý dává a vyžaduje pro veškeré zařízení koupelny chránič. Připomíná mi to trochu kocourkov.
Jsem moc zvědavý, jak dlouho bude současné znění normy platné ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 16.03.2005, 22:41 »

Vážení kolegovia, ta diskuzia mala šmrnc.  Klobúk dole p. Hejduk, že ste to dotiahol do konca až k vyjadreniu Ing. Dvořáčka. Ale ta logika, že ten chránič tam nemusí byť, je mi nejak proti srsti.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 17.03.2005, 08:36 »

Jako obhájce chrániče jsem proti zapojené oficialitě neuspěl,ale proti svému názoru a svědomí ano.Právě proto,že u boilerů může dojít k zvýšení únikového proudu,bych nespoléhal pouze na ochranu zemnění plus pospojovaní.Vi děl jsem několik boilerů kdy po několikaletém provozu byla jeho ochranná svorka zkorodovaná až do nevodivosti,pospojování někde přerušené a pod.
Když tedy Německý návrh (všeobecně známý fakt smyslu Němců pro preciznost) byl přehlasován,tak přeci má každá země právo na svoji národní úpravu,leda že zástupci ČR byli také mezi těmi ostatními proti,nebo že by se opakovala obdoba historie získání značky OK pro ČSA :-))).Kdo nezná,mohu objasnit - BPS@atlas.cz
Jak ve výkladu uvedeno-došlo k opětnému sporu-,tak je jasné že již více odborníkům s praxí a zkušenostmi v oboru toto vedlo k obdobným pochybnostem.V zpomínám si na jednu diskusi ze školení z 50,které vedli pracovníci SET Olomouc.Uvedli,že v přípravě by měla být změna článku 701.55,kdy požadavek chrániče pro boilery bude uveden jako přednostní.Jin ak plně stáli za výkladem který já obhajuji.
Rovněž také nevím,proč tedy takto byla k boilerům přiřazena také sprchová čerpadla.Je to přeci značně rozdílný spotřebič a jeho případný únikový proud svědčí o jednoznačné a závažné poruše.Co jsem viděl jedno takové čerpadlo,tak třída I,ložiska rotoru uložena v plastu bez jakéhokoliv propojení s uzemněným statorem,hřídel rotoru vyvedena pro vrtulku do prostoru proudící vody do trysek.Rozvody v plastu.Tak ať mi někdo vysvětlí co je mi platné zemnění+pospojování když dojde k probití na kostru rotoru.
Zaráží mě taktéž závěr uvedeného vykladu-V současných návrzích je obsažen požadavek na připojení "v souladu s požadavky výrobce ohřívače vody".Výrobci se přeci řídí normami!
Nebudu již dále pitvat,ale chránič v tomto případě budu nadále obhajovat i instalovat a asi nebudu sám.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hejduk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 17.03.2005, 09:25 »

Podotýkám a znovu opakuji, že v této diskuzi vůbec nešlo vhodnost nebo nevhodnost použití chrániče, ale o pouhopouhý výklad ČSN. To že " hejdukovci " instalují a doporučují chránič s vědomím, že tam být nemusí / a nyní to vědí i ti ostatní  /,  až tak nepovažuji za směšné. Prostě je to tak výhodné pro zákazníka a jen blázen by se tomu bránil.Stejně použiji chránič, který tam musí být pro  naplnění požadavků  čl. 701.55, zóna 2 a čl.701.53 zóna 3.Takže - zákazníka to nic nestojí a my svojí iniciativou nemůžeme nic zkazit, spíše naopak. V závěru vzpomenu dnes již zesnulého praktika - pana ing. Honyse,který na svých přednáškách nikdy neopomenul napadnout nesrozumitelno st znění diskutovaného článku a chránič vřele doporučoval.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 30.04.2005, 09:56 »

Dovolil bych si polemizovat s názorem, že "zákazníka to nic nestojí". Stojí, přinejmenším nový boiler, nebo nový chránič. Technicky vzato je topné těleso boileru železná trubka, ponořená za jistého tlaku ve vodě, vyplněná nějakou keramikou s nějakým topným drátem. Žádné železo není tak kompaktní, aby zabránilo difuzi molekul vody do navlhavé hmoty keramiky a tím ke vzniku svodu. Přípustná hodnota svodu v mokrém prostředí, což boiler bezpochyby bude, je 50 ohm/V, což je 20 mA, a to může třicetimiliamp érový chránič klidně vybavit. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale myslím si, že základní ochrana odpojením vadné části spolu s doplňkovou pospojením by měla stačit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 30.04.2005, 21:12 »

Kolego Kučero

Dávat do souvislostí s boilerem 50 ohmů/V jako normou trvale přípustnou hodnotu ? To asi není to správné !

 

Tato hodnota je pouze hodnota dočasná pro nové a nevysušené instalace.

Max. přípustná hodnota pro bytové boilery je 3,5 mA!

 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 30.04.2005, 21:42 »

Račte se mýlit. Pro trvale mokré prostory to je nebo byla hodnta trvalá. Rád se nechám poučit, z jakého normativu vychází pro boilery hodnota 3,5 mA. Na tomto základu budu příště uplatňovat záruky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 30.04.2005, 22:30 »

ČSN EN 60335-2-15 ed. 2 (361045)
Elektrické spotřebiče pro domácnost a podobné účely - Bezpečnost - Část 2-15: Zvláštní požadavky na spotřebiče pro ohřev kapalin
ČSN EN 60335-1 (361040)
Bezpečnost elektrických spotřebičů pro domácnost a podobné účely. Část 1: Všeobecné požadavky
ČSN EN 60335-1 +A55 (361055)
Bezpečnost elektrických spotřebičů pro domácnost a podobné účely. Část 1: Všeobecné požadavky
ČSN EN 60335-2-63 (361055)
Bezpečnost elektrických spotřebičů pro domácnost a podobné účely. Část 2: Zvláštní požadavky pro elektrické boilery na vodu a ohřívače kapalin pro komerční použití

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #9 kdy: 21.04.2007, 23:21 »

Dovolím si doplnit kolegu Beláňe.
ČSN EN 61140,  maximální proudy ochranným vodičem 3,5mA, 0,5ma/A, 10mA. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vl. Daňko
« Odpověď #10 kdy: 15.10.2007, 13:52 »

Představte si takový průtokový ohřívač ve sprchovém koutě (zóně 1). Nenapojit jej tedy přes FI a využít ustanovení ... 5-54 pro použití ochranného vodiče + pospojovacího (při dodržení stanoveného průřezu 2,5 ..4mm2) - vidím to jako cestu do pekel ....
Asi bych se v tomto koutě nesprchoval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PX
« Odpověď #11 kdy: 26.11.2007, 23:47 »

 měl bych dotaz ohledně ČSN 33 2000-7-701 ed 2. (tedy ta nová verze co byla vydána tento rok).
Kdesi jsem zaslech, že v koupelnách bude proudový chránič s vybavovacím proudem 30mA požadován pro všecha elektrická zařízení, bez ohledu na druh a zónu.
Pamatuju-li si dobře, tak v původní verzi normy nebyl chránič předepsán pro pevně upevněné spotřebiče v zóně 3 a mimo zóny.
Chtěl bych se zeptat zdali tomu tak opravdu je.
(Podotýkám že jsem zaměřením slaboproudař a vývoj v normách pro elektroinstala ce sleduji spíše ze zájmu a udržení kontextu, z čeho se to vlastně ty sdělovací zařízení napájejí)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 27.11.2007, 07:40 »

TO: PX

Říkám to velice nerad Pláč,  jelikož jsem zásadním odpůrcem vynechávání proudového chrániče pro ohřívače vody!   zle

Leč i v nové normě v příloze ZA "Zvláštní národní podmínky" je pro Českou republiku doplněn článek 701.415.1 - že pevně uložený ohřívač vody nemusí být chráněn proudovým chráničem 30 mA.  Hněv Hněv Hněv dabel

PS: Nevidím žádný důvod, proč ohřívač vody nemusí mít doplňkovou ochranu živých částí. Výjimka v článku 701.415.1 je pouze pro bezpečné napětí a ochranu oddělením obvodů. Pospojováním přece nedocílím ochranu živých částí - nebo snad ano? Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 27.11.2007, 08:16 »

Troufnu si tvrdit, že velká část RD na JM běží již dlouhá léta na centrální chránič i 30mA bez potíží. V síti TT nelze vynechat chránič před boilerem, v síti TN by se o tom dalo uvažovat. Je to krok stranou bezpečnosti, v domcích se pozná vadný boiler až podle toho že teče, pokud hřeje řada lidí s tím nic nedělá. Tady by okamžitě chránič padal. Kdo viděl jak potom vypadá el.instalace uvnitř boileru mě dá zapravdu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 27.11.2007, 10:25 »

Pak se tedy nabízí v síti TN-C-S kompromis: Do okruhu pro bojler zařadit 2P chránič s vybavovacím proudem 0,1A.  ...  angel   Kroutím očima

Jenže to je ale je zase v rozporu se zmiňovanou ČSN EN 61140.  palec
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 27.11.2007, 12:43 »

ČSN EN 61140
Tuto normu jsem nečetl ale v úvodu má řečeno toto.

1 Rozsah platnosti
Tato mezinárodní norma platí pro ochranu osob a zvířat před úrazem elektrickým proudem. Je určena pro poskytnutí základních principů a požadavků, které jsou společné pro elektrické instalace, sítě a zařízení, nebo jsou nezbytné pro jejich koordinaci.

Tato norma byla připravena pro instalace, sítě a zařízení bez omezení napětí.

POZNÁMKA Některá ustanovení této normy se vztahují k sítím, instalacím a zařízením nízkého napětí a vysokého napětí. Pro účel této normy je nízké napětí jakékoliv jmenovité napětí do 1 000 V střídavého a do 1 500 V stejnosměrného napětí. Vysoké napětí je jakékoliv jmenovité napětí, které je vyšší než 1 000 V střídavého a 1 500 V stejnosměrného napětí.

Požadavky této normy platí pouze, jestliže jsou zavedeny v příslušné normě nebo je na ně v příslušné normě odvolávka. Tato norma není určena pro samostatné použití.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #16 kdy: 27.11.2007, 16:55 »

Pak se tedy nabízí v síti TN-C-S kompromis: Do okruhu pro bojler zařadit 2P chránič s vybavovacím proudem 0,1A.  ...  angel   Kroutím očima
Jenže to je ale je zase v rozporu se zmiňovanou ČSN EN 61140.  palec

TO: Dosbaba

Nejde ani tak o to, co je v které normě napsaného, ale jde o principy ochran.
Co mne na počínání našich normo-tvůrců zaráží, že nejsou schopni zachovávat tyto principy, a přitom stačí tak málo - používal logiku. ajoooo

Tím základním principem je zvýšená ochrana proti dotyku živých částí. Pokud nechci používat bezpečné napětí nebo izolovanou síť, tak už prakticky zbývá doplňková ochrana chráničem 30 mA. Jestliže má někde tato ochrana své opodstatnění, tak je to právě u ohřívačů vody umístěných nad vanou, v dosahu všech uživatelů.  Pláč Hněv
 


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
PX
« Odpověď #17 kdy: 27.11.2007, 17:54 »

TO: PX

Říkám to velice nerad Pláč,  jelikož jsem zásadním odpůrcem vynechávání proudového chrániče pro ohřívače vody!   zle

Leč i v nové normě v příloze ZA "Zvláštní národní podmínky" je pro Českou republiku doplněn článek 701.415.1 - že pevně uložený ohřívač vody nemusí být chráněn proudovým chráničem 30 mA.  Hněv Hněv Hněv dabel

PS: Nevidím žádný důvod, proč ohřívač vody nemusí mít doplňkovou ochranu živých částí. Výjimka v článku 701.415.1 je pouze pro bezpečné napětí a ochranu oddělením obvodů. Pospojováním přece nedocílím ochranu živých částí - nebo snad ano? Šok


Omlouvám jsem že jsem zapoměl na vyjímku pro pevně uchycený ohřívač.

Nicméně otázka byla myšlena na ostatní spotřebiče. Tj. například jestli světlo umístěné až v zóně 3, případně mimo zóny musí být také napájeno přes chránič, nebo zůstala jako v staré verzi normy možnost chránič nepoužít (pevně umístěný spotřebič v zóně 3 mimo zóny).
Jinak jěště k těm ohřívačům v zóně 2 - umístění takového zařízení do této zóny se mi moc nelíbí, pokud to nejde jinak udělat tak pro klid bych tam to FIčko dal, nicméně je pravda, že se svodovým proudem tělesa by mohl být problém (jak velký nevím, ale zase se mi nezdá že by to bylo víc jak 15mA).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.091 sekund, 24 dotazů.