Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Řídíte se při montáži přesně podle projektu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Řídíte se při montáži přesně podle projektu?  (Přečteno 71465 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 12.05.2014, 11:02 »

To Ilek, dovolím si s vaší teorií nesouhlasit, pokud přijímací lékař (projektant) pacienta místo na URL pošle na kolonoskopii (díra jako díra),  pak sebelepší zavedení hadice (montér) ani důkladná zpráva o tomto (revizák) pacienta od chrapotu nezachrání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 12.05.2014, 11:11 »

Nejen ČKAIT, ale i TIČR jsou v mých očích jen příležitostně štěkající psi, kteří nejen že nekoušou, ale za drobnou kost radostně vrtí oháňkou.
Bylo mi smutno, když sem se pokusil napadnout projekt plný schuko zásuvek, aktiváku přizemněného jedním FeZn 10 pomocí nevhodné svorky a dalších zrůdností, jako trafo bez kruhového uzemnění. Páni od TIČRu jen pokrčili rameny, že jsme v unii, takže proč by to tak nešlo, že oni s tím nic nezmůžou. K čemu tedy jsou? Pak jsem jen s hrůzou sledoval české zedníky, jak flexou obrušují zástrčky, aby je tam narvali. Ale to jsem již odbočil od tématu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #20 kdy: 12.05.2014, 12:01 »

To Ilek, dovolím si s vaší teorií nesouhlasit, ...
Můj příspěvek se týkal jednotlivých profesí, bez vztahu k posloupnosti průběhu nějakých akcí od předvýrobní etapy po jejich realizaci.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #21 kdy: 12.05.2014, 14:19 »

Podle mého soudu je chyba už v systému, kdy projektant není nijak vázaný na to, co vytvoří.
Pro projektantanta skončí zakázka předáním dokumentace (v objednaném rozsahu) a už se nezajímá o to, jak to ve skutečnosti proběhlo.
Bohužel, celkem častým jevem je také to, že většina projektantů jen velmi zřídka opuští pohodlí své kanceláře, praktické problémy jsou jim dost vzdálené.
Ve většině případů by bylo vhodné, aby projektant přijel na stavbu a na místě něco vyřešil, to se však děje jen velmi vyjimečné.

Už jsem o tom mluvil dříve, líbí se mi tzv. "německý model",  kdy projektant je spoluzodpovědn ý za zhotovené dílo, takže bývá na stavbě, kontroluje montážní firmy a řeší s nimi veškeré problémy.
Souvisí to i s placením - v Německu projektant dostane zaplaceno (všechno) až po předání (zkolaudování) hotového díla.

Abych to tak nějak shrnul, v ČR bývají s projekty obvyklé tyto problémy :
1) Nedostatečný rozsah projektu. Typické je, že existuje pouze tzv. "dokumentace pro stavební řízení",  ne však prováděcí projekt.
2) Nízká nebo žádná koordinace projektu s ostatními řemesly. Kdo je na stavbě dříve, udělá si to podle svého projektu, ostatní se musí přizpůsobit.
3) Nízká nebo žádná reakce projektantů na vzniklé změny. Montážní firmy jsou tím nuceny improvizovat.
4) Zastaralost projektů - odkazy na neplatné normy, aplikace již nepoužívaných montážních postupů (odbočné krabice v instalacích pod omítku).
5) Nezájem projektanta o dokumentaci skutečného provedení, ponechání tohoto na montážní firmě.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 12.05.2014, 14:49 »

Jen tak naokraj, aby řeč nestála.Takže když tady má někdo dotaz a odpovídáte mu páni kolegové."A co na to projekt?"To si děláte z tazatele prču? Smích Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Škopek
http://www.skopek.net
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #23 kdy: 12.05.2014, 14:51 »

Souhlasím s Vašim příspěvkem, až na:
Podle mého soudu je chyba už v systému, kdy projektant není nijak vázaný na to, co vytvoří. ...
Projektant je vázaný na své výstupy, viz shrnutí níže. Bohužel zde platí pravidlo "kde není žalobce, není soudce" a kvalita dost často odpovídá zadání, resp. předem sjednané ceně za dílo...


Dle §158 stavebního zákona:
1) Vybrané činnosti, jejichž výsledek ovlivňuje ochranu veřejných zájmů ve výstavbě, mohou vykonávat pouze fyzické osoby, které získaly oprávnění k jejich výkonu podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 360/1992 Sb.,  o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů). Vybranými činnostmi jsou projektová činnost ve výstavbě, kterou se rozumí zpracování územně plánovací dokumentace, územní studie, dokumentace pro vydání územního rozhodnutí a pro uzavření veřejnoprávní smlouvy nahrazující územní rozhodnutí a PD podle odstavce 2),  a odborné vedení provádění stavby nebo její změny.

2) Projektovou dokumentací je dokumentace
a) stavby podle § 104 odst. 1 písm. a) až e),
b) stavby pro vydání stavebního povolení podle § 115,
c) k uzavření veřejnoprávní smlouvy podle § 116,
d) k posouzení autorizovaným inspektorem podle § 117,
e) změn staveb uvedených v písmenech a) až d) před jejím dokončením podle § 118,
f) staveb uvedených v písmenech a) až e) k opakovanému stavebnímu řízení nebo dodatečnému povolení stavby podle § 129,
g) pro provádění stavby,
h) pro nezbytné úpravy podle § 137, nebo
i) vodního díla k ohlášení podle § 15a odst. 2 písm. c) vodního zákona.

Dle §159 stavebního zákona:

1) Projektant odpovídá za správnost, celistvost a úplnost jím zpracované ÚPD, územní studie a dokumentace pro vydání územního rozhodnutí, zejména za respektování požadavků z hlediska ochrany veřejných zájmů a za jejich koordinaci. Je povinen dbát právních předpisů a působit v součinnosti s příslušnými orgány územního plánování a dotčenými orgány.

2) Projektant odpovídá za správnost, celistvost, úplnost a bezpečnost stavby provedené podle jím zpracované projektové dokumentace a proveditelnost stavby podle této dokumentace, jakož i za technickou a ekonomickou úroveň projektu technologickéh o zařízení, včetně vlivů na životní prostředí. Je povinen dbát právních předpisů a obecných požadavků na výstavbu vztahujících se ke konkrétnímu stavebnímu záměru a působit v součinnosti s příslušnými dotčenými orgány. Statické, popřípadě jiné výpočty musí být vypracovány tak, aby byly kontrolovateln é. Není-li projektant způsobilý některou část projektové dokumentace zpracovat sám, je povinen k jejímu zpracování přizvat osobu s oprávněním pro příslušný obor nebo specializaci, která odpovídá za jí zpracovaný návrh. Odpovědnost projektanta za projektovou dokumentaci stavby jako celku tím není dotčena.

3) Dokumentaci ohlašovaných staveb uvedených v § 104 odst. 1 písm. f) až i) a k) může kromě projektanta zpracovat též osoba, která má VŠ vzdělání stavebního nebo architektonick ého směru anebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe v projektování staveb. Na tuto osobu se přiměřeně vztahuje ustanovení odstavce 2. Oprávnění k projektování elektrických zařízení je dále dáno odbornou způsobilostí projektantů elektro podle vyhlášky ČÚBP a ČBÚ č. 50/1978 Sb.,  o odborné způsobilosti v elektrotechnic e, ve znění pozdějších předpisů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Technické výpočty, simulace fyzikálních polí.
Energetický specialista dle zákona 406/2000 Sb. (č. osv. 0628).
Znalec oboru ENERGETIKA a ELEKTROTECHNIK A, odvětví výroba, rozvod a užití energie, hodnocení úspor energie a EKONOMIKA, odvětví ceny a odhady, specializace energií, paliv, nákladů za otop
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 12.05.2014, 16:43 »

Podle mého soudu je chyba už v systému, kdy projektant není nijak vázaný na to, co vytvoří.
...
Už jsem o tom mluvil dříve, líbí se mi tzv. "německý model",  kdy projektant je spoluzodpovědný za zhotovené dílo, takže bývá na stavbě,  kontroluje montážní firmy a řeší s nimi veškeré problémy.
Mýlíte se ... od ledna je to jinak ...

Viz § 2630 občanského zákoníku:
(1) Bylo-li plněno vadně,  je vzhledem k tomu, co sám dodal, zavázán se zhotovitelem společně a nerozdílně
a) poddodavatel zhotovitele, ledaže prokáže, že vadu způsobilo jen rozhodnutí zhotovitele nebo toho, kdo nad stavbou vykonával dozor,
b) kdo dodal stavební dokumentaci, ledaže prokáže, že vadu nezpůsobila chyba ve stavební dokumentaci,  a
c) kdo prováděl dozor nad stavbou, ledaže prokáže, že vadu stavby nezpůsobilo selhání dozoru.

(2) Zhotovitel se zprostí povinnosti z vady stavby, prokáže-li, že vadu způsobila jen chyba ve stavební dokumentaci dodané osobou, kterou si objednatel zvolil, nebo jen selhání dozoru nad stavbou vykonávaného osobou, kterou si objednatel zvolil.



To, že v drtivé většině případů nikdo při realizaci nereklamuje není jaksi problém projektantů,  ale je to problém realizačních firem. Pak to všeljak splácaj a přebírají na sebe zcela zbytečně odpovědnost ...


Viz § 2594 občanského zákoníku:
(1) Zhotovitel upozorní objednatele bez zbytečného odkladu na nevhodnou povahu věci, kterou mu objednatel k provedení díla předal, nebo příkazu, který mu objednatel dal. To neplatí,  nemohl-li nevhodnost zjistit ani při vynaložení potřebné péče.
(2) Překáží-li nevhodná věc nebo příkaz v řádném provádění díla, zhotovitel je v nezbytném rozsahu přeruší až do výměny věci nebo změny příkazu; trvá-li objednatel na provádění díla s použitím předané věci nebo podle daného příkazu, má zhotovitel právo požadovat, aby tak objednatel učinil v písemné formě.
(3) Lhůta stanovená pro dokončení díla se prodlužuje o dobu přerušením vyvolanou. Zhotovitel má právo na úhradu nákladů spojených s přerušením díla nebo s použitím nevhodných věcí do doby, kdy jejich nevhodnost mohla být zjištěna.
(4) Zachová-li se zhotovitel podle odstavců 1 a 2, nemá objednatel práva z vady díla vzniklé pro nevhodnost věci nebo příkazu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #25 kdy: 13.05.2014, 07:14 »

Co se tyče ČKAIT tak mám své vlastní zkušenosti, předloni jsem se ucházel o autorizovaného ing. bohužel jsem ne úplně šťastně napsal test z legislativy a tak jsem musel ještě projít přes právníka, ten položil určitě jednoduchou otázku pro znalce, jaké druhy stavebních úřadů máme (tím bylo mé snažení zakončeno),  takže jsem se k technické stránce věci ani nedostal.

Hodně jsem si vzpomněl na VŠ, kde borci co vyplnili správně test, vůbec nemuseli vědět o co jde. Dost mě to mrzelo, ale prostě tato organizace má nastavená pravidla trochu divně, RT jsou pravidelně přezkušování, aby byli nuceni vstřebat nové věci, ale aut. ing. je na vždy, pokud člověk platí a případně vysvětlí, že dělá v oboru. No i přes to všechno jde o prestiž Škleb, takže jak budu mít zase volněji, tak to půjdu zkusit znova. Snad se tu brožurku tentokrát naučím lépe a budem se bavit už jen technicky.

Prostě kulatý razítka se v životopisu dobře vyjímají :-).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #26 kdy: 13.05.2014, 08:17 »

Když jsme u tématu "autorizovaní",  zajímalo by mě jaký je rozdíl (co mohou potvrzovat?)
autorizovaní Ing. a autorizovaní technici (střední škola?)...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 13.05.2014, 09:12 »

Já se pokusím navázat na původního tazatele, počet odbočovacích krabic odpovídá tak zhruba 50. létům, kdy se ještě nevyráběly zásuvky upravené pro zapojení smyčkováním, dnes tam jich tam není třeba.

Ve světelných okruzích se dnes krabičky používají také výrazně méně než před 20 nebo 30 léty, ovšem úplně bych je nezavrhoval. Sesvorkování pod vypínači je výhodné v obytných místnostech, kde krabičky pod stropem nejsou žádná estetická výhra, např. na chodbách je občas výhodné je použít k sesvorkování přívodu s odbočkami k jednotlivým místnostem či propojení složitějších obvodů osvětlení schodišť a chodeb, čímž se zamezí nepřehlednému chumlu mnoha sesvoskovaných vodičů pod jedním vypínačem. Já se při zapojování pod vypínači snažím dodržet standard max. třech kabelů pod vypínači č. 1 a 5 a max. čtyřech kabelů u vypínačů č.6.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 13.05.2014, 17:04 »

Na původní otázku : "Řídíte se při montáži přesně podle podle projektu?"
musím odpovědět že obvykle ne.
A proč ne?
Protože projekt obvykle nezahrnuje všechny změny, které v průběhu realizace nastaly.
Změny nastavájí obvykle z podnětu investora a také díky kolizím s jinými řemesly.
Platí přímá úměra, čím větší stavba, tím větší bordel.
Proč změny neřeší projektant a je to ponecháno na montážní firmě?
Protože je mu to šumák, projektant svou práci odvedl a dostal za ni zaplaceno, tím to pro něj končí.
Typický přístup je takový, že pokud chcete něco po projektantovi vyřešit, projektant "nemá čas",  pokud žádáte o schůzku na stavbě, buď vás přímo pošle někam, nebo vám dá tak nesmyslný termín, že je to bezpředmětné.
Montážní firmy jsou zvyklé na improvizaci, výsledky bývají různé a někdy i přímo hrůzné ...  Nerozhodný
Ve finále to potom obvykle řeší revizní technik.

Myslím, že problém je hlavně u investora. Investor je zadavatel a ten, kdo dílo platí (německý "Bauherr"),  tedy on má vědět co chce, on musí vyspecifikovat jasné požadavky projektantovi, který by je měl převést s ohledem na normy a předpisy do projektu. Zhotovitel by měl dílo provádět výhradně dle projektu a v případě, že narazí na problém, rozpor nebo nesoulad, měl by svolat jednání za účasti dozoru investora, který by měl (případně po konzultaci s projektantem) rozhodnout, zda se jedná o  změnu nepodstatnou, jejíž zapracování stačí do dokumentace  skutečného provedení, nebo o změnu vyžadující úpravy projektu - pak by  (investor!) měl svolat jednání ohledně změny, projektant ji zapracovat do PD, stavba provést. A tak pokračovat ke zdárnému konci, kdy by se měla zkontrolovat dokumentace podle skutečného stavu a udělat revize. Toť teorie.
V praxi vše začíná nejasným zadáním investora, který nemá přesnou představu, co a jak vlastně chce, ale ví, že za levno, absencí znalých lidí v týmu investora, kteří by byli projektantovi a realizační firmě důstojnými partnery a pokračuje nedůsledným tlakem investora na dodržení řádného provádění stavby, přes české umění improvizace, tlakem na termíny a často končí vyčerpáním již tak osekaného rozpočtu, takže se šetří kde se dá. Nicméně většinou se to "nějak" vždy dokončí "a vo to de, ne?" Úsměv Lid si na takový postup už zvykl, lidu často vyhovuje....
Proto jako dlouholetý zaměstanec firemního "Bauherra" tvrdím, že chyba je v prvé řadě u investora, který si nechce/neumí/nedokáže přípravu a realizaci díla ohlídat....a je jedno, zda z hlouposti, laxnosti nebo kvůli jiným, třeba finančním či personálním důvodům. Pak je ovšem improvizace nezbytná....se všemi negativy.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #29 kdy: 13.05.2014, 17:26 »

Citace
Myslím, že problém je hlavně u investora. Investor je zadavatel a ten, kdo dílo platí (německý "Bauherr"),  tedy on má vědět co chce, on musí vyspecifikovat jasné požadavky projektantovi, který by je měl převést s ohledem na normy a předpisy do projektu.

ono to tak doslova není....u státních zakázek si určuje výherce výběrového řízení co tam namontuje! Je to u každé zakázky! Úlohu hraje vždy cena!
Sice v technické zprávě je něco málo napsáno co tam bude, ale to je všeobecně!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #30 kdy: 13.05.2014, 17:49 »

... líbí se mi tzv. "německý model",  kdy projektant je spoluzodpovědn ý za zhotovené dílo, takže bývá na stavbě, kontroluje montážní firmy a řeší s nimi veškeré problémy.
Souvisí to i s placením - v Německu projektant dostane zaplaceno (všechno) až po předání (zkolaudování) hotového díla.

Myslíte si, že by to německý projektant dělal i tehdy, kdyby měl za to zaplaceno jako český projektant (a to i po redukci na cenové úrovně v obou zemích).
Pro informaci : V Německu mají jednotlivé profesní komory tzv. "Honorářové řády". Žádný z projektantů si nedovolí jít pod cenu (pokud se nechce společensky znemožnit).
V ČR jsou Úřadem pro hospodářskou soutěž (ÚHS) honorářové řády zakázány. Předseda ÚHS se dokonce nestyděl napsat, že pokud chce některý projektant pracovat zadarmo, tak to není v rozporu s hospodářskou soutěží.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #31 kdy: 13.05.2014, 21:41 »

Myslíte si, že by to německý projektant dělal i tehdy, kdyby měl za to zaplaceno jako český projektant (a to i po redukci na cenové úrovně v obou zemích).
Pro informaci : V Německu mají jednotlivé profesní komory tzv. "Honorářové řády". Žádný z projektantů si nedovolí jít pod cenu (pokud se nechce společensky znemožnit).
V ČR jsou Úřadem pro hospodářskou soutěž (ÚHS) honorářové řády zakázány. Předseda ÚHS se dokonce nestyděl napsat, že pokud chce některý projektant pracovat zadarmo, tak to není v rozporu s hospodářskou soutěží.

A tak je to v naší zemi se vším. Před 20-ti lety jsem měl možnost opustit tuto republiku a dnes mi je strašně těžko, že jsem byl tak hloupý a nevyužil jsem nabídky. Nikdy nebudu ničeho víc litovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 13.05.2014, 21:49 »

ono to tak doslova není....u státních zakázek si určuje výherce výběrového řízení co tam namontuje! Je to u každé zakázky! Úlohu hraje vždy cena!
Sice v technické zprávě je něco málo napsáno co tam bude, ale to je všeobecně!
To moje tvrzení nijak nevylučuje - státní investor si nechce a nedokáže dílo ohlídat. Že k tomu přispívá i nepovedený zákon o veřejných zakázkách je sice pravda, ale vliv má často i neuméní a laxnost toho, kdo výběrové řízení připravuje...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #33 kdy: 28.08.2014, 17:23 »

Dovolím si trošku oživit toto téma. Tedy elektro projekty.

V mnoha diskusích, které se zde objevují, je patrné, že projektová dokumentace a hlavně ta prováděcí, je pro mnoho investorů sprosté slovo. Jak jinak si pak vyložit dotazy na uložení kabelů do země, dvoulinky do lišty a podobně. Je celkem zajímavé, pročíst si historii diskusí některých tazatelů. Je vidět, jak postupně vyzobávají rozumy zkušených elektrikářů, aby si to mohli zbastlit sami a bez projektu. Ten jim zde ochotně nahradí mnoho kolegů svými zkušenostmi. Jaká to sebou nese rizika, nebudu ani psát. Rozumnému je to jasné a nechá si to raději naprojektovat a udělat odborníkem, "ochcávačům" jeto stejně jedno. Tak jen potichu sleduju, jak postupují se "svým projektem" dál a dál  Smích

Tedy dodržování projektové dokumentace, především v individuální bytové výstavbě, je možná druhotný problém. Problémem číslo 1, je absence projektů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #34 kdy: 28.08.2014, 18:04 »

Áno áno ... díky nevím komu je navíc pěkný maglajs i v těch názvech.

Ona totiž ani prováděcí dokumentace není určená k realizaci díla.
To koukáte co? K čemu teda je?

Stavební povolení dle 499/2006 - ke stavebnímu povolení
Pro provedení stavby dle 499/2006 - pro výběr zhotovitele / ke kontrolním obhlídkám

Podle čeho se tedy má dílo realizovat?
Podle REALIZAČNÍ dokumentace.
A tu podle výkonového řádku ČKAIT zpracovává kdo?
Vybraný zhotovitel ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #35 kdy: 29.08.2014, 11:41 »

Áno áno ... díky nevím komu je navíc pěkný maglajs i v těch názvech.

Ona totiž ani prováděcí dokumentace není určená k realizaci díla.
To koukáte co? K čemu teda je?

Ano. Přiznávám svá pochybení ve správném názvosloví.  Jsem v rozpacích

Je pravdou, že často používám pojmenování některých věcí jinak, než je dáno předpisy. Někde se snažím bojovat s tím, jinde naopak odmítám předepsaná pravidla. Například značení kabelů J a O podle mne jasně nedefinuje konkrétní kabely a navíc nás o některé kombinace tak trochu ošidilo. Proto většinou používám původní (staré) značení, kde přesně vím, jaké barvy vodičů kabel obsahuje.  podivej

Podle čeho se tedy má dílo realizovat?
Podle REALIZAČNÍ dokumentace.
A tu podle výkonového řádku ČKAIT zpracovává kdo?
Vybraný zhotovitel ...

Jen kdyby ČKAIT fungovala jak má. Vím o několika stížnostech a podnětech, které byly na ČKAIT od různých kolegů směřovány, ale ani o jednom případě, kdy by byl dotyčný projektant jak-koliv potrestán, nebo pokárán. Z toho důvodu, je to pro mě jen banda darmožroutů a jejih razítko v mých očích nemá žádnou váhu. BOhužel to úřednící vidí jinak. Razítko je u nás stále svatým grálem, před kterým se pos... kde kdo. To by také možná bylo dobré trochu změnit.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Požadujete bezpodmnínečně technickou dokumentaci ke všemu, na co děláte revize?
 Má být příkon montážní zásuvky v rozvaděči uveden v dokumentaci?
 Jaký máte názor na práci bez projektové dokumentace?
 Bude mít po několika letech rozvaděč vliv na kvalitu CD s dokumentací?
 Jak se díváte na požadavek předávání dokumentace v editovatelné podobě?
 Jsem povinnen jako provozovatel mít návody ke všem el. spotřebičům a zařízením?
 Co znamená evidenční číslo xxx/E2-C0,C1,C6/TR-xxxx/03?
 Je nutná technicka dokumentace po rekonstrukci, když instalace zůstává stejná?
 Uvádíte do PD přesný typ výrobku?
 Dájí se někde sehnat příklady projektové dokumentace?
 Kdo má být správně zpracovatelem dokumentace skutečného provedení?
 Jaké doklady by měl dodat dodavatel (oprávněná firma) po nové instalaci?
 Jakým způsobem uvádět v PD požadovaný typ výrobku?
 Čo s projektovou dokumentáciou z roku 1998 ?
 V jakém jazyce má být projektová dokumentace?
 Také podpoříte podnět k šetření SÚ podaný ombudsmanovi?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 Je pe elektrotechnika špecialistu na projektovanie potrebné okrúhle razítko?
 Existuje vzor, jak má vypadat kulaté razítko revizního technika?
 Revidovat zařízení bez důležité dokumentace?
 Pořizujete si při revizích kompletní fotodokumentaci?
 Musí se uchovávat revize vyřazených spotřebičů?
 Může být evidence a doklad o provedené revizi spotřebiče v elektronické podobě?
 Je opravdu nutná dokumentace skutečného provedení k revizní zprávě?
 Kdy zahodíš své razítko a budeš se podepisovat elektronicky?
 KLIMŠA: Vítej konečně ve 21. století, aneb můžeme i bez papíru (3. díl)
 Jak se jednoduše nechá předělat projektová dokumentace?
 Děláte kabelové listiny u stavebních instalací?
 Co by měla obsahovat projektová dokumentace skutečného provedení?
 Čo s rozdielnymi udajmi o napajani zariadenia zo skutočnostou?
 Ako má vyzerať dokument o metrologickom poriadku revizneho technika?
 Jaké jsou požadavky na obsah a formu projektové dokumentace silnoproudu?
 Znáte jednotlivé stupně projektové dokumentace?
 Výkony zhotovitele dokumentace pro celé stavby a objekty
 Jaký volíte způsob zabezpečení revizních zpráv?
 Existuje SW pre pre technickú dokumentáciu?
 Je možné u jednoduché instalace v bytě projekt nahradit schématem?
 Máte představu co všechno má obsahovat technická zpráva přiložená k elektroinstalaci?
 Je nutné viesť zoznam vyrobených rozvádzačov v tlačenej podobe?
 Nemá někdo dokumentaci stavebního vrátku EVL300?
 Co musí vždy obsahovat dokumentace a označení obvodů zařízení umístěných v prost
 Přidejte hrůzostrašnou PD kterou jste objevili v terénu!
 Úvod do legislativních požadavků na obsah projektových dokumentací
 Který legislativní předpis udává požadavky na stupně projektových dokumentací?
 DEHN: Chybná projektová dokumentace - co s ní a jak se nenechat oklamat
 Jaké požadovat dokumenty na revize, kontroly, zkoušky podávky budovy na klíč?
 Víte, co vše má obsahovat projektová dokumentace?
 Jak mají vypadat schemata v dokumentaci strojů?
 Jaké doklady mají být součástí předání elektrického zařízení do provozu?
 Jakou dokumentaci požadovat k nábytku (stolu) s vestavěnou zásuvkou 230V a UTP?
 Kdo je povinen dodat dokumentaci ke stroji?
 Ako vypracovat dokumentaci k pracovnímu postupu výměny rozváděčů ?
 Je ve vašem regionu také normální, že stavební úřad nevyžaduje PD elektro?
 L.P.ELEKTRO zve do Kutné Hory na školení Projektová dokumentace
 Kto je zodpovedný za projekt skutočného vyhotovenia?
 Od 1.3.2017 bude projektová dokumentace jako povinná příloha k RZ?
 Kdo může zpracovat projektovou dokumentaci?
 Jak dostat projekt od nespolehlivého projektanta?
 Co robit, autorizacia projektovej dokumentacie, ktoru som nevypracoval?
 Jak postupovat v případě, kdy potřebuji revizi RD, ale nemám žádnou dokumentaci?
 Existuje stavební deník v provedení čeština+angličtina?
 Který předpis popisuje uchovávání revizních zpráv?
 Co vše je zapotřebí k výrobě a prodeji osvětlení?
 Přišli jste profesně do kontaktu s BIM (Building Information Modelling)?
 Stačí nám v USA pouze CE nebo potřebujeme UL?
 Jak by měl vypadat Záznam o kontrole po provedení opravy?
 Poskytne někdo vzorový výkres realizace skutečného provedení?
 Už jste se seznámili s NV 118/2016 Sb.?
 Kam jdou autorské poplatky za plotr?
 S jakými dokumenty se při dodávkách rozvaděčů setkáváte vy?
 Je dnes vůbec možné, že by někdo uvedl rozvaděč do provozu bez dokumentace?
 Jaké doklady by měl dodavatel vodař/topenář předat po ukončení montáže TČ?
 Je kabelová kniha běžnou součástí dokumentace?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Musí skutečný stav kreslit ČKAIT nebo projektant dle par. 10?
 Která norma upravuje informace uvedené v popisovém poli projektu?
 Jak jednoduše "namalovat" skutečný stav hromosvodu?
 Musí být dokumentace skutečného provedení vždy "malůvka"?
 Je nutný stupeň DPS dokumentace, když bude zpracován RDS?
 Co vše je předmětem dokumentace odpovídající skutečnému provedení?
 Které dokumenty potřebné k revizi chybí nejčastěji?
 Jaké normy musí splnit mnou dodávaný řídící systém?
 Jak postupovat u revize bez průvodní dokumentace?
 Co vše je předmětem dokumentace rozvaděče strojního zařízení?
 Jak seznamujete své odběratele s předávanou instalací vy?
 Je dobré pamatovat na prokazatelnost seznámení, souhlasu, či pokynu ...
 Může dle zákona 250/2022 vytvořit projektovou dokumentaci LPS i revizní technik?
 Jak udělat revizi rodinného domu, když chybí jakákoliv dokumentace?
 Musí mít prováděcí dokumentace DPS kulaté razítko ?
 Jak lze nejlépe doplnit vývody z uzemnění pro dopojení nových svodů LPS?
 Kdo může vydávat doklady o montáži, kontrole a provozuschopnosti?
 Jaký používáte elektronický podpis?
 Jaké jsou povinné dokumenty k elektroinstalaci při předání novostavby?
 Jak asi vypadá vzorová projektová dokumentace hromosvodu a uzemnění?
 Jaká vyhláška nahrazuje zrušenou 499/2006 Sb. (vyhláška o dokumentaci staveb)?
 Může být vystavena revize na rozvaděč s přepínačem sítí i bez dokumentace?
 Kdo dnes může tvořit dokumentaci skutečného provedení a pro stavební povolení?
 Jaký máte tip na plotr projektanta živnostníka?
 Kdo pozná dobre sieť v USA a požiadavky na základné tech. údaje el.zariadení?
 Jak byste definovali pojem "Technická zpráva"?
 JAk získat technickou podporu na výrobek ETI?
 Revizní technik musí připravit revizní zprávu, která bude připojena k technické dokumentaci a k před
 Jak se dokumentovalo predani vybudovane pripojky ER zavodum?
 Nemáte servisní dokumentaci k elektrokotli Thermona EL14?
 Co musí obsahovat manuál k SELF GSM zařízení?
 Lze dohledat původní elektroinstalaci paneláku nebo ji raději vypípat?
 Jaká je veškerá dokumentace nutná k bazénovým roletám a bazénovému osvětlení?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 24 dotazů.