Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jsou předpisy, které zakazují či umožňují spojit CU a AL kabel svorkou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jsou předpisy, které zakazují či umožňují spojit CU a AL kabel svorkou?  (Přečteno 16641 krát)
Jindra Máz
« kdy: 06.05.2014, 13:31 »

Při rekonstrukci v domě před cca 4 roky, mi elektrikář povídal že je problém spojovat kabely z hliníku a mědi.
Nyní firma co mi montuje elektrickou bránu napojila k hliníkový kabel od elektroměru na měděný, aby se nemusel táhnout kabel ke bráně až z domu. Přikládám foto.
Smí to tak být? Projde to revizí?


* rf134652CfAYpK2YkdeCMuDszHOP12CnGJPKtx_m.jpg (82.22 KB, 671x800 - prohlédnuto 2988 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.05.2014, 17:10 »

NO to je je krááása Šok Šok Šok nenene nenene nenene
No jo, jenže ti pučmidráti, co většinou montují brány, nejsou ani elektrikáři, prostě zapojí barvu na barvu a ví prd co je co.

Nechal bych je to předělat.... Do krabice dát kousek DIN lišty, řadové svorky s propojkama.
Když už nic jiného, tak se dá použít 33 2000-1 čl.134.1.1


* CSN 33 2000-1 cl.134.1.1.jpg (64.96 KB, 1065x169 - prohlédnuto 836 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.05.2014, 17:58 »

Při rekonstrukci v domě před cca 4 roky, mi elektrikář povídal že je problém spojovat kabely z hliníku a mědi.

Je to známy problém má známe a štandardné riešenia. Treba použiť špeciálny materiál na spájanie Cu/Al, aby sa spoj po čase nezničil elektrochemick ou koróziou.

Mohli by ste si vyžiadať nejaký dokument (katalógová stránka, dátový list) k použitým spojkám s tým, že žiadate, aby tam možnosť Cu/Al spoja bola uvedená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 06.05.2014, 18:14 »

Předpis z hlavy nedám, ale určitě na to existuje zákon.
Fyzikální zákon. A ten neobejde ani sebelepší právník.
Chlapcům bych nezaplatil, dokud to nedají do kulturního stavu!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 06.05.2014, 18:55 »

Osobně jsem viděl montéra (externího) pro velkou firmu co vyrábí el. brány.....
Pak jsem ho "zj.bal" jak to zapojuje??
Kápl božskou, byl pouze vyučen kuchař-číšník!! zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 06.05.2014, 19:29 »

Předpis z hlavy nedám, ale určitě na to existuje zákon.
Fyzikální zákon. A ten neobejde ani sebelepší právník.
Chlapcům bych nezaplatil, dokud to nedají do kulturního stavu!


Přesně tak. Stačí dávat pozor v obyčejné fyzice a člověk se nemusí pachtit po předpisech.
Který předpis zakazuje přilévat do nafty vodu?
Který předpis zakazuje hranaté pneumatiky?

Samozřejmě jsme "obalení" různými předpisy ale toto je intuitivní znalost technika. To, co je na fotografii buď není práce elektrikáře nebo je ale pod vlivem nějaké omamné látky.

Spojit hliník a měď není zas tak velký problém, pokud člověk ví jak. Nebo je alespoň průměrný čtenář tohoto portálu.


Můj návrh: Vytrhat a vše znovu.
Revizí to projde pokud podmáznete revizního technika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.05.2014, 20:48 »


Revizí to projde pokud podmáznete revizního technika.


A to v takové výši, aby zabezpečil svoji rodinu po dobu 8 let, co bude čučet v čučáku a dejchat vzduch katrovaný přes mříže za to, že takové zvěrstvo podepsal.

Ten přívodní kabel je v síti TN-C? Brána je v exteriéru? Hmmm, divné
Vidím tam jistící prvek, takže by to chtělo předělat i v souladu s ČSN EN 60439 - 1,3

Asi tam toho bude špatného víc, ponechte si od vrátek zádržné, nechte elektriku předělat od odborníka a zaplaťte ho ze zádržného. Pak vyúčtujte ty kouzelníky od vrátek Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 07.05.2014, 08:49 »

Souhlas s p. Červeným. Nechat udělat elektriku pořádně a cenu faktury od elektrikáře a další náklady (posouzení původního stavu RT,...) jim odečíst od konečnýho vyúčtování.

Za svoje dílo ručí ze zákona a pokud je ve smlouvě dodávka včetně elektroinstala ce a tu vůbec nedodali, ani právník té firmy z vás nevymlátí případný doplatek, pokud máte tento stav zadokladovaný pomocí foťáku nebo ideálně revizní zprávou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jaroslav Burda
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 07.05.2014, 10:21 »

Napadlo mě jak bych kritiku toho co je vidět odůvodnil v RZ. V rychlosti jsem si prošel ČSN 33 2130 ed. 2  Vnitřní elektrické rozvody.PDF a ČSN 33 2000-5-52 Výběr a stavba vedení.PDF a přímou zmínku o spoji Cu/Al jsem nenašel.
Použít tedy lze již zmíněnou ČSN 33 2000-1 čl.134.1.1 a dál také ČSN 33 2000-5-52  čl.  526. Elektrické spoje.
Žel obě popisují stav všeobecně a bylo by třeba prokázat že použité svorky se na spoj Al/Cu nedají použít, což bude obtížné, bo je přímo na svorce napsáno Cu/Al 3×16

Na druhou stranu už sem se setkal také ze stran podobných dodavatelů s postupem kdy firmá splní svou dodávku vč. RZ, dá revizi na montované zařízení, tedy zde bránu, která je dodána jako komplet od výrobce i s prohlášením o shodě, při čemž se o způsobu připojení taktně nezmíní....
Místo jištění je přece součástí el. inst. objektu..

Tak bych panu Mázovi doporučil si stav věci dokumentovat, hlavně zda ta krabice tam již byla, nebo zda ji tam dodali bránu montující „řemesníci“ na revizi vzít svého RT a nezaplatit dokud nebude vše OK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 07.05.2014, 11:25 »

Bohužel již zrušená ČSN 37 0606 by toto dokázala částečně napadnout v čl. 27, kde je uvedeno že spojování hliníkových a měděných vodičů v jedné o odbočovací svorce bez cupalových vložek je dovoleno pouze v prostorách suchých. Tato krabice s volnými vrap. trubkami s kdovíjakým ukončením to nemusí splňovat, kvůli vzlínání vlhkosti.
Jinak je to prasečina, která splňuje snad jen funkčnost a pravděpodobně ani ne dlouhodobě. Když tam vidím ten volný kus DIN lišty, přemítám o inteligenci a znalostech autora. Vždyť cena "nugátů je pomalu vyšší než cena několika RSA a řemeslná úroveň by podstatně stoupla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 07.05.2014, 12:23 »

Ještě přemýšlím nad jednou věcí:

Nyní firma co mi montuje elektrickou bránu napojila k hliníkový kabel od elektroměru na měděný, aby se nemusel táhnout kabel ke bráně až z domu.

Předpokládám, že vedení mezi elektroměrem a barákem buude ten Al kabel. Brána má 1f jištění, kam pak ale vede ten kabel 3x400V vpravo? Pokud mě teď instinkt neobčůrává jak zedník instalační zóny, tak ti parchanti vytáhli kabel z elektroměru, strčili do téhle bedny ten kabel v pravo bude z elektroměru komplet napájení bedny + domu. No a na tom se dá možná z pohledu norem stavět ještě líp než na spojení Cu a Al  - ten tenký propoj takhle by oko bude max. 4ka - pod min. průřezem PENu, pak je tady ještě jištění,...

A co je na konci trubek dole? Není možnost, že by tím drobná přeháňka vehnala vodu  rovnou do bedny? A jak se výrobce bedny staví ke šroubku, co drží DINku a nejspíš leze i ven z druhé strany? Zaručí pak krytí / ochranu tř. II?

On by se na místě s trochou snahy našel hodně pádný důvod pro slevu. A asi ne jenom jeden angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 07.05.2014, 15:33 »

Tohle je dost řešení není rozhodně dobré.
Je to bod rozdělení ze sítě TN-C na TN-S a není uzemněn, zeslabení průřezu.
Zkrátka jak píší kolegové - prasárna fakticky od rekonstrukce.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 07.05.2014, 17:37 »

Citace:  link=topic=29631.msg226912#msg226912 date=1399450872
Napadlo mě jak bych kritiku toho co je vidět odůvodnil v RZ. V rychlosti jsem si prošel ČSN 33 2130 ed. 2  Vnitřní elektrické rozvody.PDF a ČSN 33 2000-5-52 Výběr a stavba vedení.PDF a přímou zmínku o spoji Cu/Al jsem nenašel.

POZOR! Nesrovnával bych zákon s normou! Říká se, co není zákonem zakázané je povolené. Pokud norma nehovoří o spojích Al/Cu (což bych pochyboval),  ještě neznamená, že to může někdo spojit s odůvodněním, že to v normě není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 07.05.2014, 21:05 »

Když vidím tu fotku "čehosi",  tak spoj Al-Cu, by mě trápil ze všeho nejméně.  Škleb Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 07.05.2014, 22:31 »

... Pokud norma nehovoří o spojích Al/Cu (což bych pochyboval),  ještě neznamená, že to může někdo spojit s odůvodněním, že to v normě není.
Vyšší váhu než doporučení normy má pokyn výrobce.
Dovoluje výrobce použít svorku pro spojení několika vodičů různých průřezů a z různých materiálů? Za jakých podmínek?
Ale jak píše J.H. - v suchém prostředí to spojení Al-Cu není zdaleka největší problém!
Svorka jako "bod rozdělení" pro okruh "ven",  provedený bez chrániče, to je jako jezdit dnes autem bez pásů, posilovače brzd,... Ono to jede, ale první mimořádnost nás může krutě vytrestat!
Takže jako RT ne že bych napsal nevyhovující zprávu - já bych nenapsal žádnou!
Protože jsem se setkal s tím, že zpráva s výsledkem "...z hlediska bezpečnosti definované... není schopné provozu" byla založena a "odfajfkováno" že revize byla dodána  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 08.05.2014, 08:33 »

Spojení Cu-Al  není dobré, ale co je v té "krabici" dobře? 

Z druhé starny vzato, elektrochemick á koroze potřebuje ke svému vzniku vždy vodu, bez ní se nekoná. Před nedávnem jsem něco opravoval v rozvaděči na jednom statku vně na hospodářské budově. Rozvaděč asi 40 let starý, fázové a nulová šína hliníkové, šrouby ocelové M6 nezinkované, pokryté slabou vrstvou rzi, vodiče Al a Cu a nikde žádný vadný spoj! Ke cti majitele nutno říct, že v objektu jsou již čtyři rozvaděče a za nimi následující rozvody zrekonstruovan é, tento je poslední, ovšem musí ještě chvíli sloužit, peníze se musí nejdřív vydělat...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 08.05.2014, 09:45 »

Svorka jako "bod rozdělení" pro okruh "ven",  provedený bez chrániče, to je jako jezdit dnes autem bez pásů, posilovače brzd,..

Plne s Vami súhlasím. Čo ale poviete na to, že mňa firma montujúca bránu požiadala, aby som chránič tam nedával, lebo často ích volajú na reklamáciu, že padá chránič a po odstránení chrániča nemajú žiadne problémy. (Nevyhovel som im ).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 08.05.2014, 10:10 »

Spojováním AL vodičů s Cu vodiči se zabývá TNI 37 0606, má 94 stran.

TECHNICKÁ NORMALIZAČNÍ INFORMACE
ICS 29.120.20  Říjen 2007
Mechanické spojování hliníkových vodičů
a hliníkových vodičů s měděnými vodiči TNI 37 0606
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 23 dotazů.