Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Co může být špatně na napájení radiostanice napětím SELV?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co může být špatně na napájení radiostanice napětím SELV?  (Přečteno 6427 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« kdy: 10.04.2014, 10:11 »

Základnová radiostanice. Jsou jisté důvody, proč se někde do napájení dává oddělovací transformátor, za kterým je zdroj AC230/DC12V a radiostanice není spojena přímo s PE (PEN) napájecího přívodu, ale je spojena se zemí přes anténní svod.
Jinde se poslední dobou někdy používá do antény galvanický oddělovací člen.
A teď jsem se setkal s tím, že je použit jak oddělovací transformátor, tak galvanický oddělovací člen v anténním svodu a ve výchozí revizi je uvedena ochrana malým napětím SELV.
Mě se to nelíbí, mimo jiné proto, že se to napájecí napětí může dostat na nedefinovateln ý potenciál proti zemi.
Jsem takový radikál a používá se takové řešení, nebo je to opravdu "nepovedené" řešení?
 
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 10.04.2014, 11:20 »

Jako dlouholety radioamater to povazuju za nestastne a nepovedene reseni, vymyslene  pravdepodobne nekym, kdo do problematiky az tak "nevidi" a "pro jistotu" zvolil oddeleni stanice na obou stranach.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.04.2014, 14:58 »

No vidíš Jirko jak je svět barevný, mě se naopak toto řešení líbí o chlup více než jen samotný oddělovák a v případě umístění antény na ukolejněné konstrukci je dle mého názoru dokonce žádoucí, nicméně raději bych se držel názvu PELV.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 12.04.2014, 10:23 »

... mě se naopak toto řešení líbí o chlup více než jen samotný oddělovák ...
Od toho zařízení vedou jisté rozvody, něco se tam může naindukovat z trakce, je otázkou, na co se může nabít kondenzátor v anténním svodu, až se vlivem deště, špíny,... zhorší PSV, a jestliže už dnes, u nového zařízení, v naprosto klidném stavu, je na kostře zařízení od několika V po několik desítek V proti zemi, mám strach, co se mi tam může někdy objevit...

Každý máme právo na svůj názor, mě se to provedení nelíbí, ale zatím "hledám" nějakou oporu o kterou bych svůj názor opřel.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
MilanT
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.04.2014, 19:46 »

Není třeba tím galvanickým oddělením radiostanice od anténního svodu a uzemnění  (PE zásuvky) snaha omezit výskyt bleskového proudu či hladinu přepětí na samotné radiostanici v kontaktu s uživatelem? Pokud to tedy izolace trafa a oddělujícího ant. členu vydrží. Osobně bych ale zemnil, viz. i v zimě padající sníh a statická elektřina.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 23 dotazů.