Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Proč je fáze na kolíku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je fáze na kolíku?  (Přečteno 28619 krát)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 29.12.2013, 21:19 »

Jirko, takhle opálený drát s netknutým šroubkem a tělem svorky se vidí stejně často jako Eskymák s rýmou Úsměv

Souhlas, nevypadá to na úplně původní stav. Každopádně je třeba to opravit a to co nejdřív.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 30.12.2013, 00:11 »

Jane 56, důrazně vám doporučuji zmíněnou zásuvku NEPOUŽÍVAT! až do doby návštěvy elektrikáře (to už tady ale zaznělo). ....
Nevíme jak to vypadá v jiných zásuvkách a "něco z toho problému" může vznikat už na odchodu z předchozí zásuvky, takže já bych to NEPOUŽÍVAT doporučil na celý okruh.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 30.12.2013, 08:44 »

Začal bych shozením jističe daného okruhu.
Pak bych zakoupil fázovou zkoušečku, takový "šroubovák s doutnavkou". Není od věci ji mít někde v šuplíku.
Zadal bych do vyhledávače " TN-C " a přečetl způsob zapojení v zásuvkách a použité barvy vodičů. Myslím, že toto zapojení by mělo být jasné i průměrnému šimpanzovi od Berousků.
Sejmul bych kryty okolních zásuvek na okruhu. Asi uvidím podobná zvěrstva.
K identifikaci okruhu  bych využil tu fázovou zkoušečku.
A pak bych se obrátil na revizního technika elektro s patřičným vybavením.
Po odstřižení těch zvonkových drátků asi přijdu o část zásuvek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 30.12.2013, 18:33 »

  p.  Jan 56

Predpokladám, že u vás žehlí pani manželka. Ak ju máte trochu viac rád, ako zle vydarenú svokru, tak si veľmi rýchlo zavolajte aspoň priemerne-zdatného elektrikára ,aby sa na to pozrel.
Ja by som to na vašom mieste urobil a veľmi rýchlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 31.12.2013, 09:37 »

Začal bych shozením jističe daného okruhu.
Pak bych zakoupil fázovou zkoušečku, takový "šroubovák s doutnavkou". Není od věci ji mít někde v šuplíku.
Zadal bych do vyhledávače " TN-C " a přečetl způsob zapojení v zásuvkách a použité barvy vodičů. Myslím, že toto zapojení by mělo být jasné i průměrnému šimpanzovi od Berousků.
Sejmul bych kryty okolních zásuvek na okruhu. Asi uvidím podobná zvěrstva.
K identifikaci okruhu  bych využil tu fázovou zkoušečku.
A pak bych se obrátil na revizního technika elektro s patřičným vybavením.
Po odstřižení těch zvonkových drátků asi přijdu o část zásuvek.
Obávám se, že s fázovou zkoušečkou tohoé člověk ve stré instalaci moc nevyzijstí. Viděl bych to tak na 3, max 4 pojistky pro celý dům/byt. A PEN vodiče různě připojované kde zrovna byla nejbližší krabička, takže ta fázovka si bude svítit na naidukovaný napětí, bych řekl skoro všude...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 31.12.2013, 09:44 »

A když už jsme u těch "starých" instalací, tak jeden úlovek. Pán měl pocit, že se mu nějak hřejí vidlice v zásuvkách. Tak jsem byl přizván ať na to kouknu. Věděl jsem, že jde o vilku někdy ze 20.let min. století, s původní instalací. Nebo možná někdy nějak upravovanou. Ani jsem nemusel nic otevírat abych, hned mezi dveřmi navrhoval celkovou rekonstrukci. Ale ta z několika důvodů není teď možná.
Nu což, postupně jsem rozdělal, všechny zásuvky a podotahoval všechny šroubky. Víc s tím stejně udělat nejde, protože kdybych ty zásuvky chtěl vyměňovat, tak se ta izolace na drátech rozpadne.
A co mně dostalo nejvíc, tak v jediné zásuvce v domě nebyl připojenej kolík!! Doporučil jsem používání výhradně spotřebičů ve dvojce třídě, a při jakýmkoliv sebemenším pocitu nějakého probíjení okamžitě spotřebič vytáhnout ze zásuvky a nepoužívat.

Ještě přikládám fotku zapojení zásuvky, když je málo šroubků Úsměv


* zasuvka.jpg (572.7 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 877 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Sičák.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 31.12.2013, 15:53 »

A co mně dostalo nejvíc, tak v jediné zásuvce v domě nebyl připojenej kolík!!
Len v jednej? To je potom ešte velmi dobre. Pred dvoma rokmi sme kúpili starší dom, základná časť z 50tych rokov. 2  zásuvky v spálni (klasicky vedľa postele) nemali zapojené ochranné kolíky! V ďalšej izbe kde bola jediná zásuvka asi 1,5 metra od zeme tiež nebol zapojený ochranný kolík Hněv Ani jedno kovové svietidlo v dome nemalo zapojenú PE svorku. Holt niekomu sa nechcel robit TN-C prepoj N a PE Škleb  Takto by  som mohol pokračovať donekonečna čo všetko som našiel zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 31.12.2013, 18:31 »

Mozna jsem to nenapsal uplne spravne cesky, ale mysleno to bylo tak, ze ani v jedne zasuvce to nebylo propojeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 31.12.2013, 20:25 »

Mozna jsem to nenapsal uplne spravne cesky, ale mysleno to bylo tak, ze ani v jedne zasuvce to nebylo propojeno.
Tak to vidíte, jaké máte na moravě zocelené lidi, že to všichni přežili...
Ono by se to dalo zneužít jako antireklama na nové normy, chrániče,... Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 01.01.2014, 02:55 »

... postupně jsem rozdělal všechny zásuvky a podotahoval všechny šroubky. Víc s tím stejně udělat nejde, protože kdybych ty zásuvky chtěl vyměňovat, tak se ta izolace na drátech rozpadne.
A co mně dostalo nejvíc, tak ani v jediné zásuvce v domě nebyl připojenej kolík!

Když tak prohlížím fotografie a čtu váš text, je mi jasné kde vznikl problém. Instalace v době svého vzniku ve dvacátých létech byla vybavena zásuvkami bez kolíku, což byl tehdá běžný stav, zásuvky s kolíkem se začaly používat až ve třicátých létech. V šedesátých létech provedl někdo "modernizaci" a vyměnil všechny zásuvky za nové s kolíkem, ovšem netušil, co s tím. Že má dva dráty a tři kontakty, tak to vyřešil tím, že ochranný kontak ignoroval. Špatné řešení, ale stále lepší než to, které jsem potkal asi před davceti léty v obdobném domku, kde někdo při stejné akci důsledně spojil pravou dutinku s kolíkem, ovšem bez ověření, zda se jedná o fázi nebo o nulák (PEN),  takže 3/4 zásuvek mělo fázi na kolíku. Ani ta statistická pravděpodobnos t nezafungovala, mělo to být alespoň půl na půl. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 01.01.2014, 13:53 »

Mohlo to tak to být. Takový pamětník nejsem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Martin Kout
*
Offline Offline


VÝCHODOČESKÝ ELEKTRIKÁŘ


WWW
« Odpověď #29 kdy: 01.01.2014, 22:37 »

A když už jsme u těch "starých" instalací, tak jeden úlovek. Pán měl pocit, že se mu nějak hřejí vidlice v zásuvkách. Tak jsem byl přizván ať na to kouknu. Věděl jsem, že jde o vilku někdy ze 20.let min. století, s původní instalací. Nebo možná někdy nějak upravovanou. Ani jsem nemusel nic otevírat abych, hned mezi dveřmi navrhoval celkovou rekonstrukci. Ale ta z několika důvodů není teď možná.
Nu což, postupně jsem rozdělal, všechny zásuvky a podotahoval všechny šroubky. Víc s tím stejně udělat nejde, protože kdybych ty zásuvky chtěl vyměňovat, tak se ta izolace na drátech rozpadne.
A co mně dostalo nejvíc, tak v jediné zásuvce v domě nebyl připojenej kolík!! Doporučil jsem používání výhradně spotřebičů ve dvojce třídě, a při jakýmkoliv sebemenším pocitu nějakého probíjení okamžitě spotřebič vytáhnout ze zásuvky a nepoužívat.

Ještě přikládám fotku zapojení zásuvky, když je málo šroubků Úsměv


Když jsem před rokem rekonstruoval náš dům s el.inst. z přibližně 50-60 let bylo zde pár úplně stejných "svorek".

Co se týká dotazu:
Při detailním prohlídnutí fotky je, odhaduji na 70%,  jasné kde je chyba (i když v realitě černý není vždy černý a zž není vždy to co by měl být).

Viděl jsem takovoudle podobnou zásuvku (byla používána na pračku a pračka byla hned vedle vany) při demontáži staré instalace v bytovém jádře. Při dotazu zda pračka "nekopala" my bylo odpovězeno: "že si při koupání občas děti stěžovali že je trošku brní voda". No na mě šly mrákoty.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ELEKTRIKAŘINA TO JE DŘINA :-)
www.mar-co.cz
Martin Hroudný
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 02.01.2014, 08:36 »

Tak ta zásuvka je těžká prasárna a už při pohledu na ni se divím, že to ještě nikoho nepřizabilo. Jsou tam snad všechny chyby, které se v této souvislosti mohou vyskytnout, si říkám, jestli to není nějaká provokačka.

a) zásuvka je zjevně připojena jen "2drátově"
b) PEN vodič je opálený a zjevně na/zlomený (pokud se tedy jedná fyzicky vůbec o PEN a ne pouze o N)
c) není dodrženo pravidlo "desítky" - fáze je na pravé svorce
d) fáze je překlemována přes ochranný kolík (na kostře spotřebičů s jednoduchou izolací bude fázové napětí)
e) hliníkové vodiče - do zásuvek, které jsou frekventovaně užívané, vcelku nebezpečná zaležitost
f) ze zásuvky je "vytažen" nesilovými vodiči ještě jeden odvod, nebo co
g) je utržený šroubek závěsu zásuvky, bude se to ve vodičích při používání zásuvky o to více škubat (zvláště s hliníkem)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 02.01.2014, 09:43 »

to Hroudný
body a a e - setkávám se běžně s elektroinstala cí, která vznikla v době platnosti ČSN 34 1010 a pokud je v dobrém stavu, alespoň občas kontrolovaná a servisovaná, díky principu retroaktivity práva by byl problém ji označit za nevyhovující, i když z hlediska dnes platných norem to podporované provedení rozhodně není.

body c a d - prosvítá nám tam ta zelená barva izolace... ale třeba se při zapojování někdo na barvy vy...l a zapojit to tak, aby to fungovalo. Spojení kolíku a pravé dutinky je správně pro síť TN-C, pokud na tom vodiči bude PEN. A problematický funkce (žehlička občas nehřeje a probíjí) může vznikat již někde "daleko" před touto zásuvkou, na nějakém špatném spoji PEN vodiče
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Když mi svítí doutnavka na ochranném kolíku, není zásuvka zapojena špatně?
 Je možné, že elektrická zástrčka v dome nestačí napájat obyč. TV?
 Kam mohla zmizet jedna fáze?
 Proč naměřím mezi fází a zemí 230V a mezi "nulou" a zemí naměřím 88V?
 Proč vybavuje proudový chránič 30mA vybavuje až při 70mA?
 Co s podpětím dosahujícím až 198V?
 Jakým výrobkem řešit trvalé podpětí v síti?
 Proč po vypadení jističů na fázovce svítí doutnavka po dotyku na zemnící kolík?
 Jak se bránit častým výpadkům a opětovným zapnutím veřejné sítě nn?
 Co provést s vadnou zásuvkou?
 Můžete mi pomoci s nefunkčními zásuvkami po té, co jsem připojil lustr?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Co mi muže vyhazovat proudový chránič (fíčko)?
 Vyhořela zásuvka jak postupovat jde-li o byt nájemní?
 Je v pořádku úbytek napětí 10V na 5 metrech?
 Jak si poradit s chybějícím vodičem k ventilátoru?
 Proč mi asi nejde elektrocentrála?
 Proč vypadává jistič pro zásuvkový okruh s mikrovlnkou i v nové instalaci?
 Proč se mi po zkratu objevila fáze na nulovém vodiči ?
 Znáte typické řešení lakomců "Jak opravit zásuvku"?
 Proč mi nefungují zásuvky, i když v nich fázovkou změřím napětí?
 Proč se mi objevují mezi vodiči napětí 120V a 90V?
 Proč mám doma v elektroinstalaci pouze 150V?
 Co se zásuvkou, která se ve staré instalaci hřeje již při malém odběru?
 Čo môže spôsobovať vyhorenie zásuviek u novej inštalácie?
 Proč mám na zásuvce elektrocentrály 210V, když je na ni připojeno jenom 10 PC??
 Proč svítí zkoušečka na nulovém vodiči (N)?
 Jak najít závadu na zásuvkovém okruhu?
 Je pokles v síti při připojení spotřebiče normální jev?
 Nefunguji zasuvky umistene "dole" v panelovem dome. Co s tim?
 Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
 Proč došlo k opálení "ochranného kolíku" u zásuvky?
 Prečo sa zahrieva vidlica napájacieho káblu bojleru?
 Proč mi asi nejdou zásuvky, když jistič není vypnutý?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Může jiskření v zasuvce způsobit zbytkový proud?
 Kdy se objeví združené napätie v zásuvke?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Může se zprovoznit již vyschlá zásuvka po havarii kdy vytékala voda?
 Co se zasuvkovym obvodem, ktery po opetovnem zapnuti jistice je bez napeti?
 Proč zásuvka nefunguje, ale doutnavka fázovky svítí?
 Proč naměřím v zásuvkách 190V?
 Co dokáže udělat stříkací pistolka se zásuvkou v rukou šílence?
 Proč je malé napětí v zásuvce?
 Proč se z ničeho nic přepaluje pojistka?
 Proč tři zásuvky jdou a jedna neutáhne cirkulárku?
 Je napětí mezi N a PE v zásuvce cca 4V v pořádku ?
 Proč je v zásuvkách napětí, když mám zapnutý pouze proudový chránič bez jističe?
 Je běžné když vysavač rozpálí zásuvku na 70°C?
 Jakou maximální velikost může mít napětí v panelovém bytě?
 Jak diagnostikovat závadu podivně se chovajících spotřebičů?
 Kde se bere 54V při vypnutém spínači?
 Proč na trčících vodičích naměřím pouze 120V místo 230V?
 Jaká může být příčina nefunkční zásuvky poslední v řadě?
 Lze resit propaleny uzemnovaci drat jinak nez kompletni revizi bytu ?
 Proč mezi vidlicí a fází v zásuvce přeskakují jiskry?
 Co se děje pokud doma mezi L2-L3 naměřím pouze 132V?
 Kde hledat poruchu v případě rozdílných napětí v jednotlivých fázích přípojky?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak najít vadný vodič "vyhazující" jistič?
 Proč je na fázi proti ochrannému vodiči pouze 50 voltů?
 Jak určit zdali je poškozena napěťová síť nebo spotřebič - PC?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Proč se dýmí ze zásuvky druhého nezatíženého obvodu?
 Proč zmizí napětí v zásuvce když odpojím TV anténu?
 Je možné, že se dostane na PEN nějaké napětí z jiného spotřebiče?
 Proc je namereno napeti 108V mezi N a PE reviznim pristrojem Metrel?
 Proč máme napětí na vypnuté zásuvce?
 Proč probíjí kolík, když běží lednička?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Proč mi po spálení žárovky lampičky nevybaví jistič a nefungují zásuvky?
 Co je špatně když po zapnutí jističe zmizí fáze z kontaktů?
 Jaká může být příčina prskání zásuvky a praskání žárovek?
 Proč napětí v zásuvce “pulzuje”?
 Jak napojit zásuvku na rozvod pro venkovní žaluzie?
 Proč hřeje ochranný kolík na zásuvce v místnosti, kde nic není?
 Je nějaká souvislost s poruchami našich zásuvek se sousedy panelového domu?
 Co může být příčinou občas nefunkční zásuvky?
 Může být mezi fázovým vodičem a kostrou zásuvky naměřeno napětí 50V?
 Čím se vypaluje PEN vodič i přes to, že v zásuvce není nic připojeno?
 Kdo poradí jak mám opravit zásuvkový obvod který je občas bez napětí?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Jak je možné, že na jednom zásuvkovém okruhu je někde napětí 237V a jinde 150V?
 Může dojít k poškození sat. přístroje přetížením zásuvek?
 Proč je v rozvodu TN-C napětí na odpojeném vodiči?
 Proč na PE kolíku zásuvky naměřím zkoušečkou 12V?
 Jak kontinuálně měřit napětí v síti nízkého napětí?
 Co vše může být špatně pokud v zásuvkách na okruhu s bojlerem není napětí?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 23 dotazů.