Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je u vidlice spotřebiče spojena fáze s ochranným kolíkem v pořádku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je u vidlice spotřebiče spojena fáze s ochranným kolíkem v pořádku?  (Přečteno 20068 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 23.12.2013, 13:56 »

Právě proto byste neměl laika mást tvrzením, že ten multimetr na fotce právě měří a ukazuje ODPOR.
Odborník se takovým tvrzením zmást nenechá (ví, že zobrazovaný údaj s odporem souvisí),  ale laik vás nakonec bude mít za b..a.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #19 kdy: 23.12.2013, 14:52 »

Já tedy  přečetl dle soustavy CGS 180 bujónů  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 23.12.2013, 16:19 »

Já asi neumím číslice, mohl byste mi napsat slovy, jaký že odpor (v jednotkách SI, případně CGSE) ten multimetr na fotce právě ukazuje?
Někdy se při testu diod pouští do měřené součástky omezený proud a měří se úbytek napětí. Ona hodnota je podobná "odporu",  ale stačí vzít pár odpůrků a není problém zjistit, že to "moc přesně nesedí",  i když to "vypadá podobně jako rozsah do 2000" (přesněji do 1999).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 23.12.2013, 20:17 »

Já tedy  přečetl dle soustavy CGS 180 bujónů  Mrknutí
Smích

Údaj na displeji (multimetr přepnutý na diodový test) má zpravidla hyperbolický průběh závislosti na el. odporu, jak to znáte ze stupnic starých ručkových ohmmetrů. Konkrétně na mém multimetru jsem naměřil:
odpor mezi    údaj na
svorkami       displeji

0 Ω                  0,001
1 Ω                  0,002
10 Ω                0,011
100 Ω              0,094
330 Ω              0,283
1,0 kΩ             0,689
2,0 kΩ             1,062
3,3 kΩ             1,380
10 kΩ              1,960
(mimochodem, odpovídá to napájení výstupních svorek napětím cca 2,6 V přes odpor cca 2,8 kΩ).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #22 kdy: 23.12.2013, 21:20 »

Smích

Údaj na displeji (multimetr přepnutý na diodový test) má zpravidla hyperbolický průběh závislosti na el. odporu, jak to znáte ze stupnic starých ručkových ohmmetrů. Konkrétně na mém multimetru jsem naměřil:
odpor mezi    údaj na
svorkami       displeji

0 Ω                  0,001
1 Ω                  0,002
10 Ω                0,011
100 Ω              0,094
330 Ω              0,283
1,0 kΩ             0,689
2,0 kΩ             1,062
3,3 kΩ             1,380
10 kΩ              1,960
(mimochodem, odpovídá to napájení výstupních svorek napětím cca 2,6 V přes odpor cca 2,8 kΩ).
Tome, samozřejmě souhlas, ale jsou vánoce, tj. čas falešných sobů  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 23.12.2013, 21:30 »

Tome, samozřejmě souhlas, ale jsou vánoce, tj. čas falešných sobů  tanecek
Asi se mi zasekl kalendář, já mám teprv 23.  Vyplazuji jazyk
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 23.12.2013, 23:47 »

Asi se mi zasekl kalendář, já mám teprv 23.  Vyplazuji jazyk
Tak malou odchylku bych neřešil...
Abychom sobě i druhým dokázali, že čas není naším pánem, některé obchodní řetězce zahájili Vánoce okamžitě po tom, co zásobili školáčky důležitými potřebami po prázdninách...

---------------
Když se vrátíme k původnímu tématu, není to běžné, ale už jsem se setkal s tím, že u přístroje, kde bylo napájení "ELV" části přes kondenzátor (digitální programovateln ý časový spínač) výrobce ušetřil "desetník",  když neosadil vybíjecí odpor. Kolíky někdy dávaly "ránu"... Co by tomu asi řekl integrovaný AD převodním v multimetru? 7106 jsem kdysi měnil, ale dnes je to většinou "cosi nevyměnitelnéh o pod kapkou černé hmoty"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 24.12.2013, 00:33 »

...Co by tomu asi řekl integrovaný AD převodním v multimetru? 7106 jsem kdysi měnil, ale dnes je to většinou "cosi nevyměnitelnéh o pod kapkou černé hmoty"...
Možná by se trochu divil - zkoušet to nebudu.
Ale kdysi jsem si stavěl měnič k blesku, a podařilo se mi připojit PU120, přepnutý na 3A rozsah, k plně nabitému ellytu 250 µF/300 V. To byly efekty! Odskákala to jenom trubičková pojistka v měřáku, takový to byl držák. Zlatá dřevní technika  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 24.12.2013, 11:08 »

Tak, ako to tu už písal p. Mirek Vašák,,  tiež sa mi zdá, že na tej fotke je pripojený merací prístroj na "N" a "L",  čiže meranie ukazuje vnútorný odpor spotrebiča. Nevidieť tam dobre kontakt "PE". Popisované meranie by bolo správne, ak by bol pripojený medzi "L" a "PE",  čo podľa obrázku nie je ! Tak že, asi meria úplne iné, ako sa domnieva ,že meria. Chyba v pripojení prístroja. Ak má spotrebič kovovú časť z vonka, pripojte sa na "L" a spomínanú kovovú časť. To by vám mohlo napovedať viac o stave zariadenia.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 25.12.2013, 11:40 »

Ak má spotrebič kovovú časť z vonka, pripojte sa na "L" a spomínanú kovovú časť. To by vám mohlo napovedať viac o stave zariadenia.

Tímto přístrojem nezměří nic!

Běžný multimetr měří na rozsazích pro měření odporů většinou napětím kolem 0,3V ,  proto s ním nelze měřit polovodiče a je na to určen samostatný rozsah, na kterém bývá měřící napětí kolem 2,8V (vyvedeno z vnitřního napěťového normálu ICL 7106 nebo pod. IO bez ozn. - t.j. ona kapka epoxidu o které hovořil kol. Schwarz).


Izolační stav je třeba měřit "trochu" větším napětím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 25.12.2013, 12:30 »

To.p.Václav Třetí.
Ak vychádzam zo samotnej otázky, Je u vidlice spotřebiče spojena fáze s ochranným kolíkem v pořádku?,  je s toho jasné,  že pisateľ má podozrenie na priamy tvrdý spoj medzi PE a L. Pokiaľ je to tak, tak som presvedčený,  že mi na zmeranie tohoto javu bude stačiť prístroj na obrázku.. Predpokladám, že tazateľ nebude moc veľký odborník v elektrotechnik e a preto sa nesnažím mu navrhovať merania inými prístrojmi. Sám tazateľ totiž uviedol, že nameral spojitosť medzi "ochranným vodičom a fázou". Podľa obrázku však jasne vidieť,  že nemeral správne. Preto som mu doporučil s tým prístrojom čo má ,  pripojiť sa v skutočnosti na ochranný vodič a na "fázu" kde predpokladám, že skrat nemôže namerať. Ak by ale v skutočnosti nameral skrat ,  potom by tam nejaká závada musela byť. Určite že na odborné vyjadrenie sa k tomuto meraniu by bolo treba použiť iné prístroje, ale zdá sa mi, že to asi nebude v silách tazateľa, preto som chcel poradiť tak, aby to pochopil aj menej zadatdý tazateľ ,  kde spravil chybu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 26.12.2013, 08:32 »

to kol. Ižák:

Vaše myšlenka je tak, jak píšete jistě správná, jenže pův. tazatel tam někde na začátku píše, že všechno funguje, takže snad ani neprobíjí. Už zbývá jen možnost, že je tam toho zbastleného více,  jak jsem již napsal a ve výsledku vše pracuje správně (jako v matematice, minus krát minus rovná se plus).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 26.12.2013, 09:48 »

To p. Václav.
Neprekvapilo by ma, ani keby mal ozaj "fázu" na kostre.Stáva sa všetko možné. Človeku niekedy rozum postojí, čo všetko sa môže stať. Napr, mňa raz zavolal sused, že si do počítača dal televíznu kartu, ale akonáhle tam zasunie antenu ,  vyrazí mu to poistky. Hádajte ,  čo tam bolo. V zásuvke na kolíku fáza. Špatne zapojená klema v zásuvke v sústave TNC. Ten počítač bol uložený cca 0,5m od radiátora z fázou na kostre a v byte 3 malé deti. Bolo to tak pár rokov. Na veľké štastie bez úrazu. Dokonca pani domáca pri vysávaní niekoľko-krát počítač prekladala.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 26.12.2013, 10:24 »

Už jsem zde v jiném vlákně vzpomínal, objevil jsem také celé patro RD, kde byly fáze na ochranných  kolíkách zásuvek, ve vypínačích PEN, stačilo při stavebních úpravách zpřeházet staré černé hadrové dráty v jedné krabici, udělal všeznalý zedník. Také se naštěstí nic nestalo a přitom to fungovalo snad několik let.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 23 dotazů.