Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak mohu maximálně snižovat průřez vodičů v rozvaděči?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak mohu maximálně snižovat průřez vodičů v rozvaděči?  (Přečteno 5502 krát)
Martin Killnasek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.09.2013, 10:42 »


Zajímalo by mě jako "výrobce" rozvaděčů jak mohu maximálně snižovat průřez vodičů v rozvaděči.
Jde o to, že jsem dostal projekt od rozvaděče, kde se projektant rozhodl vyřadit jištění podružného nepřímého elektroměru.

V rozvaděči je přívod z transformátoru přes hlavní deon na šíny 1600A a z těchto šín jsou vyvedeny vodiče 1x2,5mm do elektroměru jako jeho napájení bez jakéhokoliv jištění přímo do přístroje (elektroměru).
Dále se s těchto šín vytahují i vodiče pro pojistkové odpojovače a jističe vodiči 1x10mm; 1x6mm podle hodnot pojistek v odpojovačích.

Zabývá se tímto snižováním průřezu nějaká norma?
Nebo je to jen na projektantovi?
Nemohu nic najít.

Původní dotaz malomocného "Průřezy vodičů v rozvaděči?".  zle
Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #1 kdy: 19.09.2013, 20:06 »

Jako výrobce rozvaděčů a ještě s tak velkými proudy by jste to měl vědět. podivej

To že se z napájecích přípojnic 1600 A vyvede na pojistkový odpojovač mnohem menší průřez odpovídá požadavkům  článku 7.5.5.1.2 ČSN EN 60439-1 ed.2. V nové řadě norem EN 61439 jistě bude podobný požadavek. Důležité je to, aby vodiče byly uspořádány tak, aby se minimalizovala pravděpodobnos t vzniku zkratu. Upřednostňují se pevné vodiče.

Obdobu můžete nalézt i v ČSN 33 2000-4-43 ed.2 platné pro elektrické instalace.

To že jsou zapojeny napěťové cívky elektroměru přímo z přípojnic bez jištění je špatně. Ovšem přívody z přístrojových transformátorů proudů jištěny nesmí být. Tam je přímé připojení k elektroměru bez jistícího přístroje naopak žádoucí a předepsané.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.09.2013, 20:16 »

Tento dotaz je krásnou ukázkou toho, proč je takový binec v našem řemesle. Výrobce se ptá na veřejném fóru, jak má svůj výrobek vyrobit. Pak si věřte návodům výrobců.  Smutek

V tomto případě nabídnu pomoc jen pokud to bude pro mě finančně zajímavé, vy to také neděláte zadarmo.  angel
Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 19.09.2013, 20:21 »

Tazatel uvedl slovo výrobce v uvozovkách. Z toho usuzuji, že se jedná například o montážníka nějakého většího výrobce, který nad zadáním bádá. Předpokládám, že rozvaděč přenášející tak velký výkon nedělá na koleně kdejaký jouda.

Pokud se jedná třeba o mistra výroby, nebo někoho z vyšších odborných pracovníků výrobce, tak potěš koště.

Jak to je ví jen tazatel.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 19.09.2013, 20:22 »

Ak ste naozaj vyrobca, mal by ste to vediet. Ak nieste, nemate co vyrabat rozvadzac.
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #5 kdy: 19.09.2013, 20:30 »

Pokud jde o nepřímé měření pro distributora, je nutné se řídit připojovacími podmínkami příslušného distributora.
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Martin Killnasek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 20.09.2013, 06:52 »

Vím, že je to špatně.
Jen mě zajímá jestli mám dodržet to co projektant naprojektoval, když mám schválený projekt?
Má projektant hlavní slovo? Může si dělat co chce?
Kdo za to bude mít odpovědnost?
Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.09.2013, 07:01 »

Vím, že je to špatně.
Jen mě zajímá jestli mám dodržet to co projektant naprojektoval, když mám schválený projekt?
Má projektant hlavní slovo? Může si dělat co chce?
Kdo za to bude mít odpovědnost?

A co takhle s tímto dotazem jít na projektanta?
Za projekt má odpovědnost projektant, za rozvaděč ten, kdo je uveden jako výrobce a vydá prohlášení o shodě.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.