Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak odrušit střídavou cívku u relé?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak odrušit střídavou cívku u relé?  (Přečteno 25426 krát)
Valenta.Petr
*
Offline Offline



« kdy: 17.09.2013, 15:30 »

U ss relátek vím, že je potřeba dioda, aby při vypnutí zpětný ráz nezničil obvod.
Jak je tomu ale v případě střídavé cívky relé a napětí 230 V.
Možná tam není potřeba nic dávat, jinak mě napadlo tam dát keramický/slídový kondenzátor s miniaturní kapacitou.
Relé používám toto:
Mám zapojení, že při zapnutí stř. napětí sepne relé a tím se mi v ss obvodu zařadí resistor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #1 kdy: 17.09.2013, 22:03 »

RC členem. (osvědčená kombinace je  220 Ohm, 220nF)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.09.2013, 22:16 »

Pokud je relé spínáno přímo napětím 230V, nevidím důvod jej odrušovat. Analogii můžete vidět v jeho větším bratrovi - stykači. Ani jedno zařízení nevytváří tak velké napěťové špičky, či proudové rázy, aby bylo nutné jej odrušovat. Některé tyto prvky mají dokonce odrušovací filtr (RC nebo C člen) přímo připojené k cívce. Jiná situace by nastala, pokud by docházelo při spínání k rušení blízkých elektronických zařízení, typicky TV atd. Pak většinou postačí běžný síťový filtr na vstupu. Být Vámi zkontroloval bych, zda je Vaše relé, resp. jeho kontakty určeny ke spínání SS napětí, resp. proudu (opalování kontaktů, el. oblouk) pokud spínají větší výkon. O vhodnosti ke spínání síťového napětí, izolační pevnosti cívky a kontaktů a vzdálenosti kontaktů od sebe ani nemluvě.   

pozn.: U síťového napětí doporučuji k připojení mezi fázi a pracovní vodič používat k odrušování kondenzátory s označením X2, nebo X1, nejlépe Y1 či Y2. Jsou to speciální kondenzátory se zaručenými bezpečnostními parametry - Odolnost proti průrazu, impulznímu napětí, mechanickému poškození ... 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Valenta.Petr
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 18.09.2013, 08:32 »

Relé spíná v dc obvodu, kde by neměl téct proud více jak 40 mA. Spíš je zde druhé riziko, že kontakty časem zoxidují. U řídící cívky asi pro jistotu použiji keramický kondenzátor 2,2n/400/250V Y2. Cívka bude mít velmi malou indukčnost, ale pro jistotu.
Relé:
http://uk.farnell.com/te-connectivity-schrack/rt424730/relay-pcb-dpco-230vac-8a/dp/1629058
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.09.2013, 09:32 »

Nemyslím si, že by za případný rušení mohla cívka relé. Přece jenom, její indukčnost vs. malá impedance sítě, to tu špičku sežere samo. A harmonický z ní nejdou.

U spínání DC je problém spíš na straně konaktů, zaměřil bych se na ně. I 40mA dokáže udělat paseku, pokud je napětí dost velký a oblouk nezhasne dost rychle. To jsou pak přechodový jevy, že se spektrální analyzátor diví. Mimochodem, když jsem potřeboval spínat 200V DC/50mA relátkem, hledal jsem vhodný typ docela dlouho. Všude bylo třeba 250V/8A AC, 5A/30V DC a podobně. Spínat SS není sranda a kde to jde, je lepší darlington nebo SSR.

Spíš bych zatloukl kontakty sériovým RC článkem. Při rozepnutí je prázdný kondík zkrat, který požere energii oblouku a při sepnutí odpor omezí zkratový proud plnýho kondíku, takže se nespečou kontakty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 18.09.2013, 09:37 »

Pokial je spravne odrusene cele zariadenie, nevidim dovod odrusovat kazdu cievku rele zvlast. Ale RC clenom ,  ako pisel kol. Rajmont nic nepokazite, dajte si ale pozor na napatove dimenzovanie kondenzatora.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 18.09.2013, 10:03 »

Nemyslím si, že by za případný rušení mohla cívka relé. Přece jenom, její indukčnost vs. malá impedance sítě, to tu špičku sežere samo...
Do jedné instalace jsem dal hlídač napětí fází. To byste se divil, co s ním dělaly špičky generované cívkami stykačů topení a boileru v témže rozvaděči.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Valenta.Petr
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.09.2013, 10:42 »

tak že paralelně k cívce připojím doporučených 220 Ohm a 220 nF v sérii. Tím by to mělo být vyřízeno. Přecejen součástky tolik nestojí, aby mi to nějak zahýbalo rozpočtem. Jinak napětí DC bude max 24 V. Tam by nemusel být problém. Děkuji všem za rady, moc mi pomohly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #8 kdy: 18.09.2013, 10:56 »

Tolik bludů v jednom vlákně, to jsem tu ještě nezažil

Pokial je spravne odrusene cele zariadenie, nevidim dovod odrusovat kazdu cievku rele zvlast.
Odrušení je třeba provádět vždy u zdroje rušení, i krátké dráty působí jako vysílací anténa, rušivé spektrum je totiž až značně vysokofrekvenč ní. Zde nejde o odrušení, ale o ochranu proti přepětí, odrušení je onen správný vedlejší účinek opatření pro potlačení indukované špičky. O nutnosti potlačit napěťovou špičku na cívce AC relé se můžete poptat každého 400V triaku, spínajícího 230V/50Hz cívečku relé.

Nemyslím si, že by za případný rušení mohla cívka relé. Přece jenom, její indukčnost vs. malá impedance sítě, to tu špičku sežere samo. A harmonický z ní nejdou.
Během rušivého děje (vypínání) je nabuzená cívka odpojena od oné impedance. V té chvíli nastává elektromagneti cká indukce - energie se neztrácí - zde energie elektromagneti ckého pole. Přerušení přívodu proudu znemožňuje protlačení energie přes elektrické vedení do napájecího zdroje. Veškerá energie se indukuje a protože je proud v tomto oscilačním obvodu uzaviratelný pouze přes vlastní kapacitu vinut, indukovaná špička značně (10x i 100x) překročí původní napětí na cívce. Toto napětí buď zapálí oblouk na rozpínaném kontaktním prvku a vyřádí se v tepelných účincích oblouku, nebo prorazí vlastní vinutí a vyřádí se v závitovém zkratu, nebo tlumeně přes vlastní kapacitu vinutí a jeho činný odpor dokmitá.
Použijete-li RC člen, je dokmit definovaný - energie je mařena v odporu RC členu a vlastní kmitočet tohoto obvodu je nízkofrekvenčn í a definovaný, napěťová špička jen 2-5x vyšší.
Použijete-li varistor, pak je napětí nad jeho "zápalné" napětí ořezáno, varistor však má problém se stárnutím, není věčný.
U střídavé cívky vybavené v její části závitem nakrátko je situace malinko příznivější - jde sice o jakýsi transformátor s jedním sekundárním vinutím nakrátko - ale vzhledem k tomu, že přemagnetování a zánik v pole v té zkratované části nevznikne okamžitě, ale se zpožděním daným L/R, stejně se i zde objeví nemalá napěťová špička.

Protože při rozepnutí jde o přechodový děj se strmou náběžnou hranou, pak Fourierova transformace rozloží tento "jednotkový impulz" na ohromnou řadu harmonických kmitočtů, některé z nich jsou značně vysokofrekvenč ní a značně energeticky bohaté, to znamená, že kvalitně vysílají i z 10cm drátu.  Jestli nevěříte, dejte si před otevřený rozvaděč stroje se spínajícími a rozepínajícími  stykači  rozhlasový přijímač, dlouhé vlny naprosto zarušené, střední  k neposlouchání, krátké hodně zarušené. Zavřením rozvaděče se situace zlepší, nikoliv však radikálně.

Pokud je relé spínáno přímo napětím 230V, nevidím důvod jej odrušovat. Analogii můžete vidět v jeho větším bratrovi - stykači. Ani jedno zařízení nevytváří tak velké napěťové špičky, či proudové rázy, aby bylo nutné jej odrušovat. Některé tyto prvky mají dokonce odrušovací filtr (RC nebo C člen) přímo připojené k cívce. Jiná situace by nastala, pokud by docházelo při spínání k rušení blízkých elektronických zařízení, typicky TV atd. Pak většinou postačí běžný síťový filtr na vstupu.  
Opět blud. Zejména stykače jsou intenzivním zdrojem přepětí, protože jim při rozpínání magnetický obvod prudce mění indukčnost - vzduchová mezera se otevírá ve dvou místech. Prvotní energie v železe je poměrně veliká a ta se hrne do zmenšené indukčnosti. Vzniklý elektromagneti cký impulz je velmi strmý s velkou amplitudou, vysoce energetický a značně bohatý na VF složku.
  
tak že paralelně k cívce připojím doporučených 220 Ohm a 220 nF v sérii. Tím by to mělo být vyřízeno. Přece jen součástky tolik nestojí, aby mi to nějak zahýbalo rozpočtem. Jinak napětí DC bude max 24 V. Tam by nemusel být problém. Děkuji všem za rady, moc mi pomohly.
To je správné řešení. Máte-li relé v patici a ne přímo v plošném spoji, prodávají se ke všem paticím vkládací odrušovací nebo odrošovací a indikační RC členy, nebo varistorové členy.
Nemusíte nic vymýšlet, stačí nalistovat v katalogu - ale spíše přímo u výrobců relé - Finder, Schrack, Siemens... a/nebo tato pomocná relé koupit u dodavatelů automatizační techniky a ne dodavatelů elektroniky. Ti mají tyto výrobky (patice relé, odrušováky do patic) jako okrajové a jsou u nich mnohem dražší. Hledejte patice pro pomocná relé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 18.09.2013, 11:56 »

Citace
Opět blud. Zejména stykače jsou intenzivním zdrojem přepětí, protože jim při rozpínání magnetický obvod prudce mění indukčnost - vzduchová mezera se otevírá ve dvou místech. Prvotní energie v železe je poměrně veliká a ta se hrne do zmenšené indukčnosti. Vzniklý elektromagneti cký impulz je velmi strmý s velkou amplitudou, vysoce energetický a značně bohatý na VF složku.

Při nějakém problému jsme zkoušeli měřit špičky stykače u malého výtahu v paneláku....
Naměřili jsme až 750V špičky!!!v instalaci bytů..... Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 18.09.2013, 18:09 »

... Jinak napětí DC bude max 24 V. Tam by nemusel být problém...
Jaký proud, jaká zátěž? 24V již stačí na vytažení oblouku, který jde "stejným směrem" a nezhasíná při průchodu napětí "nulou" jako u AC. Malé proudy je lepší spínat polovodičem (pokud je to technicky možné) a u větších proudů bych se snažil ošetřit kontakty před opalováním.

Při nějakém problému jsme zkoušeli měřit špičky stykače u malého výtahu v paneláku....
Naměřili jsme až 750V špičky!!!v instalaci bytů..... Hněv
Osciloskopem?
Ani mě to nepřekvapuje. Proto se také instalují přepěťové ochrany, ty nemusí být jen proti "blesku"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 18.09.2013, 21:33 »

Tolik bludů v jednom vlákně, to jsem tu ještě nezažil

Pokud dáváte v běžné domácí instalaci s max. několika stykači, nebo ve svých konstrukcích s použitím relé, vždy omezovače přepětí, potažmo odrušovací filtry, pak hluboce smekám.  Šok Jsem v rozpacích

Nechci s Vámi polemizovat a už vůbec konkurovat vaší erudovanosti, ale kvůli jedné cívce relé se mi zdá opatření, která navrhujete přehnaná. Pokud otevřete dnes prakticky jakýkoliv  = podřadný asijský výrobek, zjistíte, že se tématem elektromagneti cké kompatibility, resp. odrušením, či omezením přepětí dnes zabýváme pouze v teoretické rovině. Nemluvím však o průmyslových instalacích, kde se jedná o jinou ligu. Typickým příkladem takového výrobku - pohybový senzor s relé na výstupu. Odrušení = 0, omezení přepětí = 0 a cena = velmi zajímavá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #12 kdy: 19.09.2013, 00:19 »

Pokud dáváte v běžné domácí instalaci s max. několika stykači, nebo ve svých konstrukcích s použitím relé, vždy omezovače přepětí, potažmo odrušovací filtry, pak hluboce smekám.  Šok Jsem v rozpacích
Přepěťové ochrany cívek dávám naprosto všude.
Klidně nechte na hlavě, vysvětlím proč.
Protože jsem zjistil, že to je ekonomické.
Pokud konstruujete průmyslovou řídící elektroniku, sejde se vám v rozvaděči třeba 80-200 relé a stykačů. To je takový průměr. Některé relé a řetězce relé-stykač spínají i 2x3x do minuty, nebo tipují motory třeba 10sec chod, 2sec stop 10 sec reverzace minuta pauza. To vše 24hodin denně.
Pak poznáte, že:
1)  neodrušit všechny prvky je ekonomická sebevražda. Jezdit 200-300km na otočku kvůli jednomu proraženému výstupu z PLC budící neodrušená relé, nebo kvůli očouzenému pomocnému relé budící neodrušený stykač, jezdit kvůli přebíhání motorů, protože jim lepí a topí stykač či relé záviťákem - to si hned a rychle rozmyslíte. Při tomto počtu relé a hustotě spínání se neodrušení projeví několikrát ještě v záruce. Rychle přijdete na to, že nepoužití přepěťového prvku na indukčnsti nemá sebemenší ekonomický význam. Cena ztraceného dne a 400-600km autem jde z vlastní kapsy, za cenu jednoho výjezdu odrušíte hodně velký rozvaděč.
2) zjistíte, že z nepochopitelný ch příčin přežije pravidelně a poměrně často spínající relé či stykač a tu najednou zablbne a odejde spínací prvek spínající zřídka, nebo dlouho přidržovaný. Prostě přepětí, které není pod kontrolou je statistická záležitost ale s "jistotou desetinásobku" škody.  

K relé či stykači dávám tedy "odrušovák" vždy - a to zastávám názor, že co na zařízení není se nemůže pokazit, ale zde platí, kde není u relé či stykače RC člen, varistor, transil  či dioda, u toho je jen otázka času, kdy se to poblbne. V průmyslu, jako doma.
Když to vidíte důsledky neosazení "odrušováků" v reále a statisticky, pak po doplnění "odrušováků" do zařízení "šetřících" výrobců jste i za borce, zákazníkům mizí provozní problémy.
Pro "domácí" použití pro sebe, kde není časté spínání bastlím, nepoužívám standardní odrušovací prvky výrobců v IP20 a výše, ale většinou holé, zabužírkované drátové součástky - v této formě jsou to opravdu i "haléřové" či korunové položky - varistor 2Kč, dioda 1N4007 1 Kč, "výkonový" RC člen zastříknutý RC208-209 cca 16-30Kč. Nutno uznat, že výrobci instalačních stykačů a relé mají ve valné většině cívky odrušeny již ve standardu uvnitř pouzdra, takže tam není třeba dávat odrušovací externí člen.
V průmyslu se dává člen externí z ekonomických i konstrukčních důvodů. Pro méně časté spínání stačí varistor, pro pomalý odpad DC cívky dioda. Pro rychlý a častý odpad RC členy a u DC zenerky s diodami či transily. Pro speciální pohlcování velkých indukčních energií a potřeby rychlých odpadů (elmg. spojky a brzdy) slouží již složitější plovoucí ochrany s kondenzátory, elektrolyty s malým ESR a rychlými diodami a to vše doplněné výkonovými varistory a to vše spínané polovodičovými spínači většinou MOSFET. Musíte znalostmi i citem dát na správné místo správný prvek a dobabráte se k ekonomicky slušnému řešení. Navíc sdružené indikační a odrušovací prvky pro relé dělají jistou štábní kulturu zařízení a přispívají k přehledné diagnostice a zrychlují opravitelnost.
Pokud otevřete dnes prakticky jakýkoliv  = podřadný asijský výrobek, zjistíte, že se tématem elektromagneti cké kompatibility, resp. odrušením, či omezením přepětí dnes zabýváme pouze v teoretické rovině. Nemluvím však o průmyslových instalacích, kde se jedná o jinou ligu. Typickým příkladem takového výrobku - pohybový senzor s relé na výstupu. Odrušení = 0, omezení přepětí = 0 a cena = velmi zajímavá.
Tak si ten senzor rozeberte. Zjistíte, že napájecí člen tvoří kondenzátor se sériovým odporem. Slouží i jako odrušovací RC člen.
Relátko je na DC napětí a na tišťáku pod jeho přívody najdete nalepenou SMD diodu paralelně k cívce, pokud ta SMD dioda nebude přímo tělese relé.
Napájecí DC zdroj obsahuje zenerovu diodu, která pohltí s paralelním kondenzátorem i slušná přepětí. Takže občas při velkém přepětí či průrazu síťového předřadného kondenzátoru se odpaří vlasový spoj na plošňáku sloužící jako pojistka.
Když sekáte výrobek v miliónových sériích dobabráte se statisticky k tomu, co se ještě vyplatí ošidit, a co v žádném případě. Vrácení miliónové série v záruce položí skoro každého výrobce.
Na druhou stranu speciální ochrana proti rušení (filtry) jsou legislativní záležitostí EMC zkušeben a el.magnetické kompatibility. Výrobcovo konstrukční "opomenutí" VF filtru se na poruchovosti výrobku podílí málo. Může však způsobit rušení třeba GSM signálu a to pak provozovatele laciného zařízení bez prohlášení o shodě může přijít pěkně draho.
Zde by se s Vaším tvrzením
Odrušení = 0
dalo souhlasit. Zejména u výrobků s čínskou verzí C E (China export) a ne evropským CE.

 

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak odstranit rušení způsobené tlumivkami?
 Dáte mi tip na nějaký odrušovací člen?
 Jak odrušit zdroj rušící TV?
 Čim vzniká "rušivý proud"?
 HELUKABEL: Speciální kabely zabraňují rušení v rozvodné síti
 Ruší CCTV signál LED reflektor nebo pohybový senzor?
 Jde nějak odrušit rušení od impulzního zdroje?
 Jak odrušit elektromagnetické záření od rozvodny?
 Jak odstranit rušení rádia pří zapnuti led osvětlení ?
 Jak zapojit odrušovací kondenzátor TC259?
 Jak odrušit napájecí zdroj?
 Lze odstranit pískání repro malého rádia?
 Jak se zbavit rušení rádia LED halogenem?
 Co zpusobuje ruseni krokového motoru a jakym zpusobem jej lze dobre odstranit?
 Jako odrušit LED žárovku na motocyklu?
 ARisk#8: S jakými rušeními lze počítat v systémových instalacích?
 Je možné rušení IR dálkového ovladače stmívatelnými zářivkami?
 Má někdo praktickou zkušenost s odrušením LED driverů?
 Lze odrušit křovinořez?
 Doporučíte přepěťovou ochranu také proti provozním špičkám spotřebičů?
 Čím odrušit zářivku 2x58W s el. předřadníkem aby nerušila radiopřijímače?
 Může být doutnavka zdrojem EMC rušení?
 Jaký může být skutečný zdroj rušení na N v rozvaděči TN-S?
 Jak identifikovat zdroj rušení které vidím analyzátorem?
 Existují zásady při odstraňování odstranit brumu z nn vedení na audiozařízení?
 Jak ochránit měnič proti PWM rázům filtrem nebo tlumivkou?
 Jak odrušit nepříjemné rušení v PC reproduktorech od mobilního telefonu?
 Jak vysvětlit zkratku EMI?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Neví někdo co se vlastně děje v elektrickém rozvodu, když lednička ruší PC?
 Co s kopajícím fénem?
 Jak odstranit brum v domovních telefonech?
 Co s probíjející pračkou?
 Mirně mi probíjí prietokový ohrievač, jak to řešit?
 Může špatné uzemnění za rozpadené mosazné díly?
 Co způsobuje výrazné 50Hz bzučení spotřebičů?
 Dá sa určiť či došlo k poškodeniu skratom alebo prepätím?
 Může zvonit videovrátný sám od sebe?
 Proč vypadává chránič po připojení ponorného čerpadla?
 V čem může spočívat slabý výkon motoru strunové sekačky?
 Jak rozpoznat závadu lednice?
 Z jaké příčiny hučí laptop v ellektroinstalaci hudební zkušebny?
 Je absence spínače rychlovarné konvice v pořádku?
 Jaky ma byt prepinac u dvourychlostni brusky ELKO?
 Proč mi při zapnutí ledničky zatuhne ve Windows WM player?
 Proc stale bezi kompresor chladnicky?
 Prečo sa po odpojeni spotrebica dostane faza na neutralny a ochranny vodic?
 nechybí u nefungujícího bojleru uzemnění?
 Čo sa mohlo stať s 1f motorom?
 Prečo mi prebia karbobruska, co to moze sposobovat?
 Proč často vybavuje nadproudová ochrana ponorného čerpadla?
 Proč můj domácí počítač ruší příjem TV Noha v celém domě?
 Co může způsobovat neůměrný hluk chladničky?
 Co způsobuje bzučení vypnuté indukční varné desky?
 Jak proměřit topné těleso automatické pračky?
 Může pračka za vybavování proudového chrániče?
 Proč asi boiler neohřívá?
 Čím může být, že nová trouba vyhazuje proudový chránič?
 Může být automatická pračka zapojená přes prodlužovačku?
 Co zapříčinilo zničeni veškerých spotřebiču?
 Proč úsporná žárovka tiše bzučí ve vypnutém stavu?
 Jak poznám spálené vinutí rozbrušovačky?
 Jak odstranit rušení satelitního přijímače varnou konvicí?
 Prečo sa začalo dymit zo stykača HMG 56a?
 Dá se blikání LCD při zapnutí spotřebičů s větším odběrem něčím odstranit?
 Jak otestovat motor, zda není vadný?
 Kdo posoudí závadu na motoru?
 Je v pořádku pokud vypnuté spotřebiče probíjí?
 Jaká může být příčina zapínání PC při jakékoliv změně (zap/vyp) ve zásuvce?
 Čemu vadí kombinace UPS - laserová tiskárna ?
 Proč lednice Goddess RCC0161GRS9 trvale odebírá 6W?
 Při zapnutí sporáku a ještě jednoho spotřebiče vypadává v bytě jistič, co s tím?
 Mám vadnou myčku, když mi vyhazuje proudový chránič?
 Jaká může být příčina spálené cívky stykače pro spínání boileru?
 Proč dochází u soustruhu k "vyhození" proudového chrániče?
 Proč mi občas bouchne sporák?
 Proč dochází k jiskření při doteku vysavače o vrtačku?
 Co způsobuje nonstop bzučení v bytě a jak to odstranit?
 Proč se elektromotor připojený k čerpadlu přehřívá a vyhazuje pojistky?
 Může bludný proud ovlivňovat činnost plynového kotle?
 Je normální napětí mezi kostrami spotřebičů?
 Proč neobvykle jiskří uhlíky u vysávače ETA 1500W?
 Preco plynova varna doska vyhadzuje prudovy chranic?
 Proč varná deska vyhazuje pojistky, když je jistič dostatečný?
 Proč při zapojení nové el. trouby na vedení okamžitě vybaví chránič?
 Při výměně elektroměru vyhořely přístroje v bytě, jak pokračovat?
 Proč dochází k rušení televize LG ?
 Proč mi zabrzdění motoru v elektrických nůžkách na živý plot vybavuje pojistky?
 Ako zamedziť rušeniu TV signálu pri zapínaní kotla?
 Co zpusobuje ruseni TV a praskani v reproduktorech pri vypnuti svetel?
 Kde je problém když 1f motor mění směr otáčení nebo se vůbec nerozběhne?
 Jaká závada přichází v úvahu, když na vypnutém sporáku svítí oranžová kontrolka?
 Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
 Kde hledat chybu při probíjení set-top-boxu?
 Proč toroidní trafo pro osvětlení vyhazuje jistič?
 Co způsobilo zničení napájecích zdrojů a příp. jak?
 Proč dochází k vypnutí elektroniky lednice?
 Co může způsobit pruhy na monitoru?
 Jaký může bý důvod propálení transformátora v kotli?
 Proč lednice po cca hodině provozu vyhodí jistič i proudový chránič?
 Proč mi trafíčko z televize vyhazuje jistič?
 Jak odstranit blikání světla po zapnutí trouby?
 Jak odstranit vypnutí sklokeramické desky při zapnutí digestoře?
 Proč se 1F motor občas nerozběhne a bzučí?
 Čím může být způsobený nefunkční pravotočivý chod vrtačky?
 Proč se po zapnutí TV spálí pojistka?
 Proč blikne televizor při přepnutí vypínače světla (ne však vždy)?
 Proč elektrická trouba sporák funguje pouze při odpojeném plynovém potrubí?
 Jak odstranit rušení rádia pří zapnuti led osvětlení ?
 Proč vypadává jistič při rozpojení obvodu termostatem?
 Proč peče trouba u sporáku Mora nerovnoměrně?
 Co proměřit k určení závady u úhlové brusky?
 Pretočil som časovač na domovnom ventilátore, dá sa niekde kúpiť náhradný diel?
 Proč spadne chránič, když uberu teplotu na troubě?
 Proč při zapnutí indukční desky spadnou jističe?
 Proč se motor čerpadla po startu za chvíli zastaví a bez vibrací pouze hřeje?
 Proč vypíná chránič po zahřátí trouby ?
 Ja byste postupovali při nařčení ze špatně připojené sklokeramiky?
 Co je příčinou pravidelného odpojování bojleru po dvou dnech?
 Proč kalové čerpadlo na 230V vybavuje proudový chránič?
 Kde hledat závadu po přímém úderu blesku do objektu?
 Proč se elektromotor přehřívá?
 Co je příčinou bzučení stojanové vrtačky?
 Je možné, aby špatně dotažený nulový vodič odpálil indukční plotýnku?
 Proč má varná konvice na kostře proti zemi 230V?
 Proč se netočí ventilátor v digestoři, když má v sérii zapojenu spínací část relé?
 Jak zajistit, aby prasklá žárovka neshazovala až hlavní jistič?
 Proc piska TV pri zapnutem tepelnem cerpadle?
 Proč nefunguje kotel připojený na napěťový měnič?
 Co muže mít za poruchu blikající boiler a je to nebezpečné z hlediska zkratu?
 Mohla se rozbit varná deska chybou zapojení?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Dá se snížit počáteční proudový ráz při spuštění stolní kotoucové pily?
 Může vzniknout přepětí v domácnosti pouhým nahozením proudového chrániče??
 Může revizní technik změřit unikající proud myčky nádobí?
 Proč nová vypnutá trouba vyhazuje hl. Jistič po přiojení kovovou pl. hadicí?
 Je normální aby rozběhový kondenzátor zapálil celé zařízení?
 Proč nesepne stykač v kotli Moratop EK09K?
 Proč dává BMS 48V po připojení pouze 6,5V?
 Jak odstranit rušení echolotu?
 Jak objasnit důvod poruchy topné spirály grilu?
 Jaký může bý důvod přehřívání řídící skříně v pivovaru?
 Jaký je důvod a je nutné řešit "samospínání" elektroniky?
 Proč se u dvou různých sporáků extrémně přehřívá krycí skříň?
 Proč nefunguje levotočivý směr otáčení vrtačky?
 Proč se flexa samovolně vypíná?
 Jak zabránit vysokofrekvenčnímu rušení ledničkou?
 Proč trouba po výměně topného tělesa vyhazuje jistič?
 Aká je náhrada ističa J7K 50 M1,2A?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.087 sekund, 24 dotazů.