Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak správně jistit 12V obvod za trafem 230V/12V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak správně jistit 12V obvod za trafem 230V/12V?  (Přečteno 17869 krát)
Tomáš Cipísek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 02.08.2013, 11:34 »


Mám u bazénových světel 12V, 3x50W jištěné vedení jističem 16A char. B, za trafem, tedy na 12V části.

Občas to vypadne.
Proud je kolem 13A, změřeno.
Je tam špatný jistič? Jiná charakteristik a? Nebo nemá tam být třeba pojistka?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 02.08.2013, 13:25 »

Došel jsem přeměřit odpor studeného vlákna halogenky H4 55W (dálkové).
Je to 0,17 Ω. Při připojení na tvrdých 12 V si tedy vezme jedna taková žárovka 70 A, tři žárovky 210 A.
To Vaše trafo určitě nedá,  ale pro volbu charakteristik y jištění to vodítko je.
Mohlo by vyhovět C, při předimenzovaném trafu může být potřeba D.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 02.08.2013, 21:39 »

Pokud máte na napájení klasické trafo, může byt problém ve spínání trafa. Velké indukčnosti mohou mít až 12In, mě vyhazovalo trafo 600VA jistič 25A char. B. Možná by stačilo dvoustupňové spínání, první stupeň přes výkonový odpor cca na 0,5-1s a pak přepnout na tvrdo.

V podstatě se to dělá tak, že vývod je napájený přes odpor a časovým relém se odpor přemostí na tvrdo. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 02.08.2013, 22:17 »

Pro 3 žárovky po 50 W bych použil takové trafo, aby jištění sekundární strany nebylo nutné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 03.08.2013, 08:28 »

Omlouvám se můj příspěvek se týkal situace kdy je odjištěn primár, tedy trafo na straně 230V. Zatím jsem se osobně nesetkal s odjištěním napájecího napětí pro bodovky na straně 12V (na sekundáru).

Nicméně moje řešení, by také mohlo přispět k potlačení přechodového jevu u nabíhaní bodovek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.08.2013, 08:44 »

Na primární straně použít termistor určený pro rozběh transformátorů . Tím se sníží proudový náraz i na sekundáru. Žárovky se sice budou rozsvícet trochu jako v kině, zato budou méně odcházet. Jediné negativum se kterým je třeba počítat, je vyšší povrchová teplota této součástky za provozu.

Tyto termistory se běžně používají k omezení proudových rázů jak u klasických, hlavně toroidních transformátorů, tak i k omezení proudových špiček při nabíjení primárních filtračních kondenzátorů velkých kapacit ve spínaných zdrojích. Lze je zakoupit v prodejnách elektronických součástek, např. GM elektronic.

P.S. S jištěním na sekundáru jsem se setkal a v některých případech to není špatné. Pro pův. tazatele: pokud použijete výše zmíněný termistor, měl by i jistič přestat padat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 03.08.2013, 10:11 »

Jištění malých napětí jističem přináší ještě jeden problém. Úbytek napětí se tu projeví jinak než u rozvodu 230V.
Tepelná spoušť v jističi potřebuje při jmenovitém proudu řádově 2W, aby se "ohřála a byla při překročení připravena vyhodit jistič".
U 16A jističe je to řádově 0,1 - 0,15V a to není ještě takový problém. Při menších proudech je to víc, na žárovku to ještě nemusí mít zásadní vliv, ale pokud je to v okruhu pro "zapouzdřenou, bezúdržbovou" AKU baterii, tam už to má vliv na nabíjecí režim.
Takže když jistit rozvody malého napětí, tak raději pojistky, pojistkové odpojovače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #7 kdy: 03.08.2013, 11:05 »

Mám u bazénových světel 12V, 3x50W jištěné vedení jističem 16A char. B, za trafem, tedy na 12V části.

Občas to vypadne.
Proud je kolem 13A, změřeno.
Je tam špatný jistič? Jiná charakteristik a? Nebo nemá tam být třeba pojistka?

Není zde napsáno za jakých okolností to vypadne, ani to o jaký jde transformátor nebo je-li použit nějaký termistor.
Může jít třeba o poškozenou izolaci nebo jinou závadu.
Proto by bylo vhodné, aby to nejprve prohlédl a proměřil elektrikář na místě, jestli je toto osvětlení bezpečné a vhodné pro dané použití.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jiří Gogela
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 03.08.2013, 11:16 »

Na 12V je velký ubytek napětí jak je dlouhé vedení k bodovkám? Dělali jsme napájení světel k bazénu a vedení kolem 15- 20M a byl zapotřebi podle vypočtu mistra kabel Cyky 2x 6 mm2
Aby se vyřešily veškeré problémy jak ubytek na vedení tak problém z jištěním použil bych Led světla (menší trafa nižšší spotřeba a hlavně nemusím je měnit)!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář OSVČ
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 03.08.2013, 11:17 »

Tepelná spoušť v jističi potřebuje při jmenovitém proudu řádově 2W, aby se "ohřála a byla při překročení připravena vyhodit jistič".
U 16A jističe je to řádově 0,1 - 0,15V...
Takže když jistit rozvody malého napětí, tak raději pojistky, pojistkové odpojovače.
On ten rozdíl není až tak dramatický. Např. pojistková vložka OEZ PN000 16A gG má uvedenu výkonovou ztrátu 2,16 W, a něco mW se přidá i na kontaktech vložky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 03.08.2013, 12:02 »

A to jištění má chránit trafo nebo vedení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Cipísek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.08.2013, 15:16 »

Mám u bazénových světel 12V, 3x50W jištěné vedení jističem 16A char. B, za trafem, tedy na 12V části.

Občas to vypadne.
Proud je kolem 13A, změřeno.
Je tam špatný jistič? Jiná charakteristik a? Nebo nemá tam být třeba pojistka?

Pěkně se to tu rozjelo,pro doplnění,trafo je pro "vodní použití"na 200W,nějak konstrukčně upravené na provoz k bazénům,a pan elektrikář mi tam dal jistič 10A na který to hned vyletělo,což jsem i já spočítal že je hodně poddimenzovaný,tak jsem tam dal 16A ,ale občas při zapnutí jistič na sekundáru vypadne.Světla jsou propojené 2x4.
Děkuji za vaše názory a asi pojistkový odpojovač vyhraje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Kabát
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 05.08.2013, 13:53 »

Pokud je to na sekundární straně a chcete to mermomocí jistit tak použijte držák s autopojistkami .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Bude mi stačit průřez 1,5mm na 20m délky na nový zásuvkový okruh ve sklepě?
 Staci jistit pouze fazovy vodic?
 Jakým jističem mohu jistit kabel CYKY-J 5x6mm2?
 Jaké průřezy kabelů použít a čím jistit?
 Mohu jistit v rozvaděči CYKY 1,5 jističem 16A?
 Aké je dovolené zatížení a istenie káblov uložených v lište na stene DoD?
 Mohu jistit CYKY 5x2,5 Cu jističem 20A?
 Jakou hodnotu jističe mohu instalovat pro jištění kabelu 4x4mm²?
 Bude mi stačit pro napájení 5kW na 50m kabel 5Cx2,5?
 Může být hlavní jistič menší než jeden z bytových jističů ?
 Musí být kabel za elektroměrem zvlášť jištěný?
 Je nutné mít pro pračku a sušičku samostatné jističe?
 Mohu vyměnit jističe o řád výš, když tomu odpovídají průřezy vodičů?
 Jak se má jistit správně vedení 1,5 průřezu?
 Jaké charakteristiku jističe zvolit pro garáž?
 Proč nelze jistit světelný obvod "jen" 6A jističem?
 Mohu vyměnit jistič obvodu 10A za 16A když je hlavní také 16A?
 Jak jistit dlouhe trasy vedeni CYKY 3x1.5mm?
 Je možno jistit 1f okruhy 3f jističem ?
 Kde mohu vyměnit nožové pojistky?
 Mohu stávající jistič 21A nahradit jističem 25A i když hlavní jistič je 25A?
 Mohu u kabelu 3x1,5mm2 vyměnit jistič 13A za 16A ?
 Lze použít jistič 20 A za jističem 25 A ?
 Jaký typ jisticího prvků a kabelu CYKY použít pro dílnu s příkonem 10kW?
 Jaké může být nejvyšší jištění kabelu CYKY-5J x4?
 Jaké použít jištění ve venkovním rozvaděči s přívodem cu4x4mm?
 Musí mít druhý rozvaděč také své jištění?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Vypne jistič dříve, než začne hořet?
 Jak zjistit maximální zátěž zásuvky 230V?
 Mohu rozbočit přívodní kabel pro garáž ACIDURkou a napojit na něj altanek?
 Čím jistit AYKY 3x2,5 pro zahradní rozvaděč?
 Je běžná změna průřezu (na menší) v zásuvkovém okruhu?
 Jakou velikost jističe zvolit pro zahradní chatu?
 Je možno jistit zásuvku v koupelně pro žebřík bez FI, ale z jiného bytu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 23 dotazů.