Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je bezpečné slepé rameno hromosvodu v bytě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 6 7 8 [9] 10 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je bezpečné slepé rameno hromosvodu v bytě?  (Přečteno 162935 krát)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #144 kdy: 05.06.2013, 12:43 »

Já to vím a vím
Hurá,hurá je vidět,že děláte pokroky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #145 kdy: 05.06.2013, 13:29 »

Neznám ani jeden fyzikální zákon, podle kterého by se blesk choval...
To, že neznáte první a druhou větu termodynamicko u, Maxwellovy rovnice, kvantovou mechaniku atd. atd. neznamená,  že neexistují. Nikdo neříká,  že je chování blesku popsatelné jedním jednoduchým zákonem, nejlépe v podobě trojčlenky. To jen pro přiblížení laikům se na vysvětlení používají hrubá zjednodušení,  která najdete i v tom odkazovaném textu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #146 kdy: 05.06.2013, 13:36 »

termodynamicko u, Maxwellovy rovnice, kvantovou mechaniku atd. atd. neznamená, že neexistují. Nikdo neříká, že je chování blesku popsatelné jedním jednoduchým zákonem....
Tak konkrétní odpověď nečekal asi nikdo.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #147 kdy: 05.06.2013, 14:08 »

To Ratibosrký: dohadovat se s kolegou Fukem, to si troufáte na hodně vysokou laťku, řekl bych na tu nejvyšší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #148 kdy: 05.06.2013, 14:12 »

Hurá,hurá je vidět,že děláte pokroky.
Neodpověděl jste.
BTW, takhle jsem tu větu nenapsal, umíte číst?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #149 kdy: 05.06.2013, 14:18 »

Hurá,hurá je vidět,že děláte pokroky.

Alespoň někdo.   Mrknutí Mrknutí


Napadlo mne:byl jsem ve svém životě v mnoha lidských obydlích a mohu jen konstatovat,že jsem se nesetkal ze situací,kdy v obytné místnosti  vyčníval spodní konec anténního stožáru.
Na půdě je to samozřejmě normální.


osobně spíš kloním k tomu, že to není tak úplně normální, ale běžné a to co se  běžně dělá, nemusí být vždy správné.


Taky si myslím, že téma je trochu "přečerpané"  a možná by zasloužilo ukončit.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #150 kdy: 05.06.2013, 14:59 »

Vámi uvedený materiál je výborný. V uvedeném materiálu se slovo fyzikální zákon neobjevuje. Naopak norma ČSN 62305-1 ed. 2 říká, že blesk je přírodní atmosférický úkaz.

A popis jeho chování spadá do oblasti přírodních věd, pod které spadá fyzika.
Norma ČSN 62305 je velice často kritizovaná, ale nedokáži si představit cenu projektu hromosvodu bez zjednodušených informací z této normy, pokud by někdo měl případ od případu vše počítat znovu, navíc kolik lidí by to dokázalo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #151 kdy: 05.06.2013, 19:45 »

Kdybychom začali "úplně od "základů" a neměli jedinou normu nebo jiný podklad, asi by to byla zajímavá práce:
- podrobně se seznámit s poznatky o napětích VVN a "vyšších"
- nějak bychom definovali objekt, popsali rozměry, umístění,...
- pak bychom si museli najít izolační vlastnosti suchého vzduchu, "mlhy", ... a různých pevných materiálů
- museli bychom zkoumat zlepšení vodivosti vzduchu, způsobněé ionizací, na to může mít vliv kouř (komín),  rozhraní teplého a studeného vzduchu, elektronmagnet ické pole, radioaktivní záření
- museli bychom nějak "vyčíslit" vliv stromů a podobných předmětů s nedokonalou vodivostí...
- ...
A bylo by toho tolik, že by projekt na hromosvod byl složitější a dražší než na chráněný objekt
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #152 kdy: 05.06.2013, 20:15 »

- ...
A bylo by toho tolik, že by projekt na hromosvod byl složitější a dražší než na chráněný objekt

Dovolil bych si tuto větu lehce poopravit: A bylo by toho tolik, že by projekt na hromosvod byl složitější a dražší než na chráněný objekt
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
SMILEK
« Odpověď #153 kdy: 05.06.2013, 23:41 »

Je vidět, že otázka je zajímavá a budí vášně. A je dobře, že se o ní diskutuje.  Mrknutí
Na odpověď se dá podívat z více úhlů,  některé zde byly nastíněny. Přidám několik svých úvah:

Blesk je přírodní úkaz a samozřejmě se chová v souladu s fyzikálními zákony. To, do jaké míry je my lidé známe, je náš problém.
Vybavuje se mi věta: Kolik podob Ohmova zákona znáš,  tolikrát jsi člověkem. Ale znalosti v praxi nestačí. Tak jako v pohádce o třech prasátkách si každé zvolilo jiný typ stavení na ochranu před vlkem, i lidé volí různé metody ochrany před bleskem. Někomu stačí hromnička, jinému nestačí ani 62305.

V otázce nastíněný případ je klasika. Představme si to jinak. Máme suché koryto potoka (bleskový kanál, kterým může projít bleskový proud) a to má slepé rameno u nás na zahradě. Jak bezpečné je toto slepé rameno? Povodeň nemusí dlouho přijít a několik generací obyvatel nabude dojmu, že jsou v bezpečí. Odpojení spotřebičů za bouřky je jako přenesení piknikového stolu s jídlem ven z koryta na jiné místo v zahradě. Přijde-li dostatečně silný proud, spláchne vše.

Pokud se chci bránit, můžu okolo hranic pozemku vyhloubit jeden, nebo více kanálů,  jimiž vodu odvedu na druhou stranu. Stejně jako svody LPS mi odvádějí bleskový proud. Pokud chci zvýšit svou bezpečnost, můžu postavit okolo domu bariéry, stejně jako své spotřebiče chráním přepěťovkami (jakkoliv pracují na jiném fyzikálním principu). Pokud potřebuji zajistit nepřetržitý provoz, postavím si místo domu na pozemku majákovou věž (i v té se dá bydlet a povodeň ji prostě nespláchne - stejně jako se dá el.zařízení uzavřít do vodivé klece, kde je chráněno před přepětím).

V praxi se většinou berou v úvahu jen některá rizika a počítá se s tím, že ochrana není stoprocentní. A stejně jako mne v záplavové oblasti může v noci překvapit doma voda, může mne (ale obvykle bez varování) překvapit blesk. Může mne (stejně jako voda) zabít, zničit mé věci, nebo zapálit dům. To je život. A tak jako se přeme, zda je potřebná protipovodňová stěna, jak dobře je vypracován evakuační plán a co se při povodni ještě dalo dělat, u blesku řešíme LPS, přepěťovky, organizační opatření (nepobývat pod nechráněným přístřeškem či stromy),  apod.

Norma 62305 existuje a jasně říká,  jaký je dnešní standard. Ne každý ji zná a akceptuje (stejně jako lidé nechtějí hráze na zahradách) a ne každý věří,  že velká voda (blesk) přijde zrovna k němu. U blesku má člověk výhodu, že se může rozhodnout relativně nezávisle na ostatních, zda ochrání svůj dům, i když sousedé nechtějí. U ochrany před povodní je to složitější.

Tedy: slepé rameno v bytě není v žádném případě bezpečné a hrozí zde nemalé riziko. Toto riziko se dá různými opatřeními snížit (dalo by se i eliminovat vytvořením kovové klece okolo všech stěn, stropů a podlahy bytu). To, zda se blesk vydá po svodu, nebo si vybere cestu vnitřním prostorem domu, závisí na více faktorech (provedení a stav LPS, množství a vzájemné vzdálenosti vodivých konstrukcí v domě,  provedení a stav různých přívodů elektřiny, vody, plynu, telefonu či televize do domu, apod.) a nelze to z obrázku odhadnout.

PS: Mirku, nemohl jsem si pomoci. Chtěl jsem pět minut relaxu před rozborkou Tvého streamovacího kompresoru, ale než jsem probral těch jedenáct stránek, fakt jsem se několikrát odboural Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Alois Kadlík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #154 kdy: 06.06.2013, 05:32 »

Vzdušná mezera, která je v mnoha případek nedostatečná. Proto musí být slepý konec stožáru připojen na zemnící soustavu. Jednoduché, účinné. Jen samotná instalace musí být provedena za přítomnosti funkčního mozku v dutině lebeční.

A vznikne další jímač.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #155 kdy: 06.06.2013, 05:57 »

To Ratibosrký: dohadovat se s kolegou Fukem, to si troufáte na hodně vysokou laťku, řekl bych na tu nejvyšší.

Proč vás to tak překvapilo ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #156 kdy: 06.06.2013, 06:59 »

To, že neznáte první a druhou větu termodynamicko u, Maxwellovy rovnice, kvantovou mechaniku atd. atd. neznamená, že neexistují. Nikdo neříká, že je chování blesku popsatelné jedním jednoduchým zákonem, nejlépe v podobě trojčlenky. To jen pro přiblížení laikům se na vysvětlení používají hrubá zjednodušení, která najdete i v tom odkazovaném textu.
Ty zákony si najde na netu snad každý .To ostatní je celkem zbytečný text.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #157 kdy: 06.06.2013, 09:00 »

...byl jsem ve svém životě v mnoha lidských obydlích a mohu jen konstatovat, že jsem se nesetkal se situací, kdy v obytné místnosti  vyčníval spodní konec anténního stožáru.
Na půdě je to samozřejmě normální.


Vidíte, to je ta zásadní chyba, možná to u některých je normální, ale jen u těch, kteří si nepoloží zásadní otázku:  Jak ten blesk pozná, že si to má namířit po svodu do země a nikoliv po stožáru do domu? Pak si ještě musí logicky položit další otázku: Co se stane, když se ten blesk splete?

Možná vám přijde zbytečné na tyhle otázky odpovídat, ta první vám možná přijde i školácká, ale jsou zásadní. V dobách dávných, kdy v Československu vysílal jen jeden televizní program a ve středních Čechách ho šířil vysílač Cukrák na 1. kanálu (48,5-56,5 MHz) se na příjem tohoto signálu používala anténa, jejíž dipol byl dlouhý skoro 3 metry, v místech se slabším signálem se používaly víceprvkové antény, které měly rozměry zhruba 3x3 m, což byl ještě slušnější lapač blesků. Jedni ho měli na střeše spojený s hromosvodem, jak kázala tehdejší norma, ti druzí měli tuhle anténu vedle domku na stožáru ze starého suchého smrčku a teď přichází další otázka: Kdo z nich na tom byl lépe?

 V té době mi bylo asi 10 let a měl jsem na svého otce všetečný dotaz, který mi nedával delší dobu spát. Když je anténa spojená s hromosvodem a zároveň kablíkem (tehdá 300 ohmová dvojlinka) s televizorem, jak to blesk pozná, že má jít do země a ne do televize. A odpověď byla jednoduchá - nepozná a zničí obvykle také tu televizi a bude to ta nejmenší možná škoda, co může vzniknout ( a to ta televize stála asi tak čtyři tehdá běžné výplaty!).


Dlouho jsem se nezúčastňoval této diskuse, protože mi tak trochu připomíná nejznámější dílo Miguela Cervantese, teď už jsem se vyjádřit musel. Velmi dobře vím, že vaše názory odrážejí realitu českých střech. To ovšem neznamená, že je to dobře a že se to tak má dělat stále dál. Kdybychom se takto zpátečnicky stavěli k celému svému bytí, tak bychom stále žili v jeskyních a stále lovili mamuty - bylo-li by dost mamutů  a jeskyní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #158 kdy: 06.06.2013, 10:14 »

bude to ta nejmenší možná škoda, co může vzniknout

Velmi dobře vím, že vaše názory odrážejí realitu českých střech. To ovšem neznamená, že je to dobře ...
.
váš táta měl na věc velice rozumný názor-to k té první části.

Myslíte si,že občané jsou tak hloupí,že každému strašení podlehnou ?
Pokud by případy škod vlivem blesku byly časté, určitě by se tím zabývali.
A to zda je tento stav dobrý nebo špatný pro někoho, to bych nechal na každém z nás.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #159 kdy: 06.06.2013, 10:59 »

Ty zákony si najde na netu snad každý .
Tož si s p. Kadlíkem podejte ruce a najděte si je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #160 kdy: 06.06.2013, 11:41 »

Tož si s p. Kadlíkem podejte ruce a najděte si je.
To je nápad za milión,nebýt vaší odpovědi tak by mne to nenapadlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #161 kdy: 06.06.2013, 18:51 »

Že by spolužák?...

Pokud je to bytovka, spousta antén, "spousta svodů" hromosvodu, docela bych očekával, že těch cest, na které se rozdělí výboj, je tolik, aby po vnitřním rozvodu neprošlo zdaleka tolik, jako projde v malém objektu se 2 nebo 3 svody, stojícím satelitně...

Honza Hájek to možná vidí jinak, ale co ke mě pronikly nějaké informace, tak u "paneláků" s hromosvodem podle 34 1390 nebývají tak závažné škody jako na "rodinných domcích",  chatách,... také s hromosvodem podle 34 1390
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 ... 6 7 8 [9] 10 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je opravdu nepřípustné spojovat měď a pozinkovaný drát?
 Jaká je nutnost hromosvodu?
 Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
 Je mozne pouzit zemnic z nerezu?
 Musi byt k hromosvodu pripojeny vsechny okapove zlaby?
 Je nutná instalace hromosvodu u rodinného domu pokud je nad domem vedení vvn?
 Hromosvod a zemnící páska. Jen položit, zalít betonem a samozřejmě vyvést na povrch?
 Jakou zvolit vzdálenost svodu hromosvodu od izolace budovy polystyrenem?
 Může vést hromosvod i vzhůru?
 Sundali hromosvod, s tím že je nedaleko kostelní věž a tudíž není potřeba!
 Jaké má být správné provedení pro celoplechovou střechu?
 Jak určitě nedělat hromosvod?
 Kolik má být jímacích tyčí a svodů hromosvodu na nový RD?
 Prý mohu mít hromosvod i na stromě!?
 Jak zajistit správnou ochranu proti přepětí WI-FI routeru?
 Mohli byste mi poslat materiály k nastudování hromosvodů?
 Je normální hromosvod skrytý v zateplení budovy?
 Může se kabel nn vést vedle hromosvodu?
 V jakem pořadí zapojit přepětovou ochranu DEHN 275?
 Existují svody hromosvodu v barvě omítky?
 Musím mít na RD hromosvod?
 Je potrebny bleskozvod na garáž ktorú budem stavať vzdialenú od domu 6m?
 Jak daleko od zateplené fasády má být hromosvodný svod ?
 Je instalace skrytých svodů hromosvodu oprava alebo rekonštrukcia?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jak správně provést uzemnění hromosvodu?
 Je možné upevniť zvod bleskozvodu na zvod rýny?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Je treba urobiť prjekt aj pre jednoduché bleskozvody?
 Není připojení zábradlí k hromosvodu zbytečné?
 Jak udělat hromosvod, když není kam zatlouci zemnicí tyče?
 Ako ochrániť kovové potrubie na plechovej streche pred bleskom?
 Můsí řešit projekt menšího hromosvodu (RD) projektant "ČSN EN 62305" ?
 Znáte normu, která popisuje jímač v ochranném úhlu antény?
 Aká je najvhodnejšia trasa pre bleskozvod?
 Ako upevniť jímaciu tyč bleskozvodu?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Ako najrozumnejšie urobiť bleskozvod v prípade kovodielně?
 Je potřeba instalovat hromosvod na řadové garáže s plechovou střechou ?
 Máme nechat instalovat hromosvod ještě před fasádou nebo po ní?
 Nebudu potřebovat u rekonstrukce hromosvodu více svodů, než původní dva?
 Musí být hromosvod připevněný k fasádě?
 Musím u nového domu navýšit počet svodů bleskosvodu?
 Smí se na hromosvod montovat anemometr od meteostanice?
 Je rozumné instalovat na stromy hromosvod?
 Jak se zakresluje hromosvod do plán elektroinstalace rodinného domu?
 Je káď s vodou při svodu hromosvodu nebezpečná?
 Je toto řešení hromosvodu 100% v pořádku?
 Jde o správnou realizaci hromosvodu?
 Je tento bleskozvod spravne na projektovany?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Je přípustné napojení přerušeného vodiče hromosvodu?
 Je nutný hromosvod na starý řadový dům?
 Jak udělat revizi podle starých norem 2007?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Musim u starého hromosvodu zachovat cu lano?
 Je potrebná jímacia tyč aj ku komínu?
 Jak přimět firmu revitalizující panelák neporušovat normy pro hromosvod?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od kovového plotu?
 Je možné vést hromosvod půdním prostorem?
 Mozu sa umietsnit zemniace tyce v blizkosti obytnej pivnice?
 Je mozne odbocit hlavny uzemn. vodic zo skusobnej svorky bleskozvodu?
 Je ukončení hromosvodu v zemi bez zemnících pásků je špatně?
 Musi byt svod hromosvodu ze dvou stran radoveho domu?
 Lze na starou střechu dosadit nový hromosvod?
 Může být hromosvod připevněn na kovovém parapetu?
 Musí být hromosvodové svody pod omítkou v husím krku?
 Ako overiť že vodič je pripojený na hromozvod?
 Mám se řídit při instalaci hromosvodu se striktně dle projektu?
 Je nutný bleskosvod na boudu na terase bytového domu?
 Má být žluto/zelený vodič spojen s jímačem a hromosvodem?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Má smysl zrušit anténní stožár, když má dům vložkovaný komín ?
 Co dělat na chalupě se starými jímači bez spolehlivých zemničů?
 Mohou svody hromosvodu vést po okapových rourách?
 Opravdu Evropská unie nařídí povinně hromosvody?
 Je potrebné riešiť bleskozvod pre kemping?
 Může hromosvod procházet polykarbonátem?
 Může nebo dokonce se musí soused připojit k mému hromosvodu?
 Musí se při instalaci solárních panelů na střechu instalovat i hromosvod?
 Musím mít na RD více svodů z hromosvodu?
 Musí mít dřevěný altánek hromosvod?
 Mohu vést svod hromosvodu k uzemnění v zemi ?
 Jak vážný problém je přerušený svod hromosvodu?
 Jak upevnit 2m oddálený jímač?
 Jsou 4x2m jímací tyče na ploche střeše z fólie opravdu nutné?
 Lze využít svod hromosvodu jako přímo nosič pro koaxiání kabel?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od domovní přípojky nn?
 Může být kovový předěl balkónů nebezpečný pokud je součástí hromosvodu?
 Jak dodatečně nainstalovat zemnič u novostavby RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.073 sekund, 22 dotazů.