Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaké je bezpečné napětí v bazénu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké je bezpečné napětí v bazénu?  (Přečteno 20623 krát)
Jarda777
« kdy: 08.05.2013, 13:14 »


Uvažuji o osvětlení bazénu LED páskami (krytí IP68).
Je možné použít napětí 24 V?
A pokud ano, je lepší raději použít 12V?
Je to bezpečnější?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 08.05.2013, 16:08 »

Nejenom napětí, ona i taková veličina jako proud není zanedbatelná  Mrknutí

Držte se originálního příslušenství pro bazény a v tomto raději neexperimentuj te  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 08.05.2013, 17:13 »

Není to až příliš podobné?

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,26110.0.html


Skoro mě to připadá, jako by tady tazatel nedostal odpověď, která by se mu líbila, tak založil znovu....

Vše řeší ČSN 33 2000-7-702.......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 08.05.2013, 19:03 »

Krom toho, co vám poradili kolegové přidám jednu zkušenost z praxe.

Předloni jsme s kolegou dlouho hledali, kde se bere napětí, které zákazník cítí jako nepříjemné brnění.
Výsledek bylo plovoucí napětí 0,8 - 1,6V DC vody proti všem konstrukcím kolem bazénu z důvodu špatného uzemnění.
Asin to nebylo nebezpečné, ale dost nepříjemné na to, aby si zákazník najal elektrikáře na řešení.
A teď si představte vašich 24V.
Netahejte čerta za ocas a použijte doporučené příslušenství!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jarda777
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 08.05.2013, 21:05 »

Ten druhý dotaz není můj, ale ani tam jsem se moc nedozvěděl. Vodotěsné LED pásky jsou určené do bazénů. Při použití SELV transformátoru by celé zapojení mělo být bezpečné. Nebo myslíte že ne? Koupit osvětlení do bazénu totiž není jednoduché - vyžadovalo by to sbíječku a náročnou rekonstrukci. Dokonce jsem kdysi kdesi našel firmu, která to přímo montuje, bohužel už ji nemohu najít. Stejnoměrných 12 V ani ta norma nevylučuje, bohužel je to napsáno příliš odborně, že tomu moc nerozumím. Chtěl jsem použít pásky o výkonu cca 150W. I tak si myslíte, že se na to mám raději vykašlat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 08.05.2013, 21:27 »

Předpokládám, že jste našel LED pásky s krytím IP67 a domníváte se, že jsou vodotěsné, ale to není pravda.
Dokonce ani o stupeň vyšší krytí IP68 není určené k trvalému ponoření. Navíc v bazénu není čistá voda, ale poněkud agresivnější chemie, která degraduje méně odolné plasty, tedy i překrytí pásků.
24V pro bazén je rozhodně mnoho!
Toto není dobrá cesta!  dabel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jarda777
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 08.05.2013, 21:35 »

Asi máte pravdu. Já mám právě možnost mít pásky IP 68. Nechci rozhodně "smlouvat"  Úsměv. Ale při tomto krytí byste ani 12 V nedoporučoval? Dík za odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 08.05.2013, 21:37 »

Ověřte u výrobce (nikoliv obchodníka) vhodnost instalace do bazénu vašeho typu (chemie, slaná voda, ......)

Předpokládám, že jste našel LED pásky s krytím IP67 a domníváte se, že jsou vodotěsné, ale to není pravda.
Dokonce ani o stupeň vyšší krytí IP68 není určené k trvalému ponoření. Navíc v bazénu není čistá voda, ale poněkud agresivnější chemie, která degraduje méně odolné plasty, tedy i překrytí pásků.
24V pro bazén je rozhodně mnoho!
Toto není dobrá cesta!  dabel

Oldo se vším souhlasím, kromě 24V, ty jsou v DC což se u LED pásků dá předpokládat legální. Alespoň podle 7-702 ed.3. I když osobně bych se držel co nejníže a přes 12 bych nešel.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jarda777
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 08.05.2013, 21:52 »

Moc děkuji za informace, výrobce se zeptám, mám na ně přímý kontakt a pásky koupím raději 12 V. I když mám koupené trafo 24 V, raději nebudu riskovat a koupím nové. A i to si dobře prověřím, jestli je poctivě SELV. Ještě jednou moc dík, informace jsou pro mě velmi cenné. I když by se to náhodou v bazénu probilo, tak by to asi zabít nebo vážněji ublížit nemělo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 08.05.2013, 22:04 »

A i to si dobře prověřím, jestli je poctivě SELV.

To je mimořádně rozumné, protože ne každý zdroj 12V je zároveň zdrojem SELV. pozor
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 08.05.2013, 22:18 »

I když mám koupené trafo 24 V

A ještě pozor na rozdíl mezi pojmy transformátor a napájecí zdroj. Z transformátoru "poleze" AC. To sice ledkám nemusí vadit, ale ani to pro ně nemusí být dobře .............. ............
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 08.05.2013, 22:35 »

Ještě poznatek, každý a to i ípečkový pásek se nějak připojuje na napájecí vodiče. Já vím, že jsou k tomu origo konektory, ale tam bych to IP nevěřil, ani kdyby mi to raznicí bouchali do čela  Mrknutí

A jak bylo zmíněno, bacha ne na švédy, ale na sůl. Nevím, jakou máte vodu, ale slaná dokáže hezky leptat i plasty, záleží na typu plastu, a to je to co u toho pásku nevíme. A je to vůbec plast nebo nějaká pryskyřice?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jarda777
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 08.05.2013, 22:49 »

Já jsem už dotazoval výrobce, jestli je schopen zaručit vhodnost do bazénu s chlórovým čištěním. Transformátor by měl být DC a rovněž jsem se zeptal na ten SELV a použití do bazénu. Odpoví asi nejdřív zítra. Jen bych se ještě chtěl zeptat, kdyby se těch 12 V probilo do bazénu, co by to mohlo udělat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 09.05.2013, 00:50 »

Ještě bych upozornil na jednu věc : Jelikož tady bylo naznačeno, že hodnota bezpečného napětí pro el. zař. v bazénech se liší pro AC a DC (přestože jsem tušil - asi špatně - že je pro obojí 12 V) jde nejen o napětí zdroje AC nebo DC, ale v případě toho DC také o konstrukci : zda má jen usměrňovač, nebo také filtr a jaký (konstrukce a parametry),  nebo je to spínaný zdroj apod. DC napětí na jehho výstupu může mít totiž různě velikou střídavou složku (a také různého průběhu a frekvence). I když se elektřiny nebojím, zrovna u toho bazénu bych to nepodceňoval.
Ostatně v případě bazénu nejede jen o úraz přímo el. energií, ale také např. o utopení po úleku atd....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jiri Dvorak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 09.05.2013, 18:46 »

Vyz výše, s led-pásky ve spojení s vysokou vlhkostí ,nebo trvalým ponořením nemám dobré zkušenosti; pokud  se jedná o model „z vrchu“ zalitý měkkou hmotou – pravděpodobně narazíte. Osobně jsem je zkoušel;  vzorek jsem zakončil zalitím vodě odolným tmelem a smršťovací bužírkou a několik dní naložil do vody – vrchní průhledná vrstva začala druhý,třetí den měnit barvu na mléčnou a nakonec došlo k průniku vody.. Je možné že kvalitnější výrobek bude použitelný, na trhu jsou i pásky zalité v tvrdé hmotě která vodě pravděpodobně odolá, ale se zakončením bude vždy zřejmě trochu problém. Pokud budete kontaktovat běžné internetové prodejce s technickými dotazy, berte jejich informace s rezervou ( nechci se dotknout těch co vědí co prodávají a oboru rozumí).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 09.05.2013, 19:13 »

Pouze 2 připomínky:
1. každý zkušený uživatel bazénů ví, že přítmí v bazénku je mnohdy k nezaplacení
2. pokud někdo pochybuje, že je třeba opatrnosti, může provést tento testík, cca.10min se cáchat ve vaně a pak na rozmáčený pytlík přiložit 9V baterii, to je řečeno úředně "předpis té nejvyšší právní síly",  který dokáže k opatrnosti přimět i největší pitomce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Nevíte jaké je ochrané pásmo pro bazény pod vedením nn?
 Jak uzemnit plastovou vanu?
 Mohu umístit reproduktor nad vanu?
 Kam umístit zásuvku pro holicí strojek, když není kam?
 Lze použít ve sprše infrazářič?
 Je v pořádku odpojené ochranné pospojování v koupeném bytě?
 Je opravdu nutné uzemnit vanu?
 Jak správně zabezpečit jezírko chráničem?
 Proč zabezpečovat jezírko chráničem? Není to zbytečné?
 Jaké je potřeba vedení pro přívod k bazénovému čerpadlu?
 Je zapotřebí fíčka pro přívod k nautile ve studni?
 Kam připojit přívod pro sprchový kout ?
 Jak odstranit napeti na vodovodni baterii ve sprse?
 Jaké je umisteni zasuvek pro susicku a pracku v koupelne?
 Jaký typ trafa použít pro LED u bazénu?
 Kam a jak umístit zásuvku v koupelně?
 Jaký mám použít ventilátor do dřevěného stropu v koupelně?
 Kde najít příčinu nepatrného probíjení bazénu?
 Mohou být svítidla 12V v koupelně včetně trafa?
 Co ještě může u bazénu způsobovat rozdíl napětí cca 2V?
 Jaké je umístění ventilátoru v koupelně přímo nad vanou?
 V akej vzdialenosti môžem osadiť vodovod od rozvadzača ?
 Za jakých podmínek lze umístit poj. skříň na záchodě v prostoru stoupaček?
 Proč nám probíjí akvarijní osvětlení?
 Mám pospojené baterie propojit s PEN v rozvaděči?
 Jsou bezpečnostní zóny v kuchyni stejně jako v koupelně?
 Lze umístit ventilátor ve sprše?
 Jaký mám použít stupeň krytí svítidla nad umyvadlem na WC?
 Može byť vodovodné potrubie v rozvádzači?
 Může být v koupelně vypínač pro světlo nad umyvadlem?
 Může být teplovodní topení v rozvodně nn?
 Jaká elektrická zařízení mohou být v bazénu ?
 Musí mít hydromasážní vana samostatný přívod a svůj proudový chránič?
 Bude u vaničky umístěné v prostoru bez spotřebičů třeba uzemnění?
 Nemusí být náhodou zárubně dveří koupelny také uzemněny?
 Je u bazénu nutná nad vypínačem a zásuvkou stříška?
 Lze nainstalovat osvětení na 230V do zahradního skleníku?
 Jaký zvolit zdroj pro 12V. osvětlení nad vanou?
 privátní bazén a elektrika?
 Jaký kabel zvolit pro napojení světlo v bazénu (průřez + typ)?
 Jak jistit světelný okruh pro nerezový bazén na zahradě?
 Mohu se bezpečně koupat v bazénu s předřazeným proudovým chráničem 30mA?
 Máte někdo zkušenost s revizí spotřebičů používaných v akvaristice?
 Jaká je dle normy povolená vzdálenost spotřebiče na 230V od zastřešeného bazénu?
 Čím může vznikat jemné brnění při dotyku země při stání v bazénu?
 Kde umístit šachtu pro filtraci zahradního bazénu?
 Je bezpečné zapojit venkovní nafukovací vířivku bez proudového chrániče?
 Jak správně uložit zemnicí pásek u bazénu?
 Je nutný prúdový chránič na bazénové 12V LED svetlá?
 Smí být bazénová filtrace vedle bazénu v zemi?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.