Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak sestavit kombinační obvod (Minoritní logická funkce)?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak sestavit kombinační obvod (Minoritní logická funkce)?  (Přečteno 8651 krát)
Pasecak
« kdy: 29.03.2013, 14:57 »


Dostal jsem ve škole úkol na vypracování kombinačního obvodu dle přiloženého zadání. Nikdy jsem nebyl s elektronikou kamarád a tak vás prosím o pomoc. Nechci to po vás vypracovat, ale chci aby jte mi poradili...řpí padně nějak navedli na to jak to udělat. Chtěl bych to pochopit (bude se hodit u zkoušky Smile)

Zadání:
Citace
Minoritní logická funkce

V dílně pracují 4 stroje, které náhodně zastavují svoji práci a vyžaduji zásah obsluhy. K obsluze jsou určeni dva pracovníci, každý z nich může obsluhovat současně jen jeden stroj. K zajištění plynulé výroby musí běžet neustále dva stroje. Navrhněte logický obvod, který přivolá další obsluhu, je-li nebezpečí narušení plynulosti výroby.

Log. proměnné:

Jednotlivé stroje běží.

Log. funkce:

Přivolání další obsluhy   

Pomohli byste mi prosím?
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 29.03.2013, 16:33 »

if ((A and B and C) or (A and B and D) or (A and C and D) or (B and C and D)) then VOLAT

A, B, C, D = NOT JEDE 

Realizovat lze reléově, logickými obvody i programově. Nakreslete si booleovskou tabulku.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 29.03.2013, 16:39 »

Kdy je třeba volat dalšího člověka?
Když bude stát jeden stroj nebo když už budou stát dva?
Pokud 2, tak by šlo dát 6 dvouvstupových hradel (A-B, A-C, A-D, B-C, B-D, C-D) takže se vyhodnotí zastavení 2 strojů současně a výstupu z těch 6 hradel "sečíst"
Podle toho, jestlo bybe u běžícího stroje vysoká nebo nízká úroveň (log. 1 nebo log. 0) je třeba zvolit hradla AND, OR, NAND nebo NOR
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 29.03.2013, 16:42 »

Pochopil jsem to tak, že volám posilu, když stojí 3 stroje.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 29.03.2013, 17:52 »

Pochopil jsem to tak, že volám posilu, když stojí 3 stroje.

Keď stoja 3, to je už narušenie výroby. Zadanie hovorí o nebezpečí narušenia. Ja som to preto pochopil, že mysleli stav, keď stoja 2 stroje. Ale prakticky by to malo byť 2, 3, alebo všetky 4.

not (ABC or ABD or ACD or BCD)

Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 29.03.2013, 17:57 »

Pochopil jsem to tak, že volám posilu, když stojí 3 stroje.
Já bych posilu volal hned na začátku směny - stroje se zastavují náhodně a tedy nebezpečí, že se zastaví všechny 4 najednou, reálně hrozí.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 29.03.2013, 19:29 »

Já bych posilu volal hned na začátku směny - stroje se zastavují náhodně a tedy nebezpečí, že se zastaví všechny 4 najednou, reálně hrozí.

Přesně tak, tohle je nesmyslné zadání a proto to nemůže mít správné řešení, pokud člověk náhodou neuhodne co tím autor myslel, když nemyslel. ASI to bude tak, jak píše Martin H. (stojí dva stroje),  ale s hodnotou ASI se v klasické logice špatně pracuje.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 29.03.2013, 19:42 »

Nebude lépe ty stroje seštelovat, asi to budou nějaký starý herky
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 29.03.2013, 20:59 »

Nebude lépe ty stroje seštelovat, asi to budou nějaký starý herky
"nevaž se, odvaž se"!
Na nějakých příkladech se to ve škole musí naučit...
Ale řekl bych, že ten vývoj moc rychle dopředu nejde. Nebo se nám nějak "zaseklo školství". Já jsem maturoval před více než 30 léty a už tenkrát jsme si hráli s podobnými kombinacemi a matematickou logiku převáděli na elektronické obvody...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.