Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Potvrďíte mi závazně správné připojení trouby a varné desky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Potvrďíte mi závazně správné připojení trouby a varné desky?  (Přečteno 137558 krát)
Daniel Müller
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.03.2013, 23:34 »


Prosím o kontrolu zapojení truby a sklokeramické varné desky. Pročetl jsem mnoho příspěvků na dané téma, ale stejně zakládám nový dotaz. Předesílám, že jsem laik - jsem si vědom toho, že tyto spotřebiče má zapojovat elektrikář, ale situace je taková, že je prostě budu zapojovat sám,  a rád bych si proto odkonzultoval připojení, aby mi to pak při provozu neusmažilo manželku.

Jedná se o výměnu původních spotřebičů za nové, s tím rozdílem, že u těch původních šel přívodní kabel jen do trouby a varná deska se připojovala přes tu troubu (protože i ovládací knoflíky k plotýnkám varné desky byly na troubě). Nově zakoupené spotřebiče mají však každý samostatné připojení k elektrické síti. Z trouby (max příkon 3,3 kW) vede klasická zástrčka pro připojení do zásuvky 230V, varnou desku (max. příkon 6,3 kW) lze připojit na 400V - má na sobě svorkovnici, do které se připojují dvě fáze (L1 a L2),  nula a ochranná nula. (Přiznám se, že nechápu, že lze 400V mít jen za použití dvou fází, ale to není podstatou dotazu.)

A teď k tomu zapojení: nakreslil jsem si to na zeď a vyfotil (příloha),  a ještě přidám slovní popis. Podotýkám, že původní připojení bylo na samostatný jistič 3x16, pak asi 20m kabelu a rovnou sporák. V diskusních příspěvcích zde jsem vyčetl, že by tam také měl být 3F vypínač s doutnavkou. Takže si představa je, že mi stávající 3F přívod jde do tohoto vypínače. Přívod je pouze čtyřmi vodiči, chybí zde ochranná nula. Vypínač je umístěn nad linkou, aby to šlo snadno vypnout. Všechno je pod omítkou. Poté bych šel stále jen čtyřmi vodiči pod linku (za troubu),  kde bych umístil věneček (asi se to jmenuje jinak, ale jsem opravdu laik). V něm bych propojil nulu a ochrannou nulu (modrý a žlutozelený),  a vyvedl z něj třívodičový kabel (první fázi, nulu a ochrannou nulu) do klasické zásuvky 230V pro troubu, a dále pak čtyřvodičkový (druhou a třetí fázi, nulu a ochrannou nulu),  který bych připojil do svorkovnice ve varné desce. Na tu desku mám kabel CSSS, který prý odolá vyšším teplotám. Všechny vodiče pod omítkou mám tloušťky 1.5, protože i ten stávající přívod je také 4x1.5 (pružný, pletený z tenkých drátků).


* sporak-zapojeni.png (865.49 KB, 800x800 - prohlédnuto 15359 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 16.03.2013, 23:57 »


Je mi vás trošku líto.
Dal jste si pěknou práci s popisem situace. Ale nevšiml jste si toho, že se zde neradí jak zastoupit kvalifikovanéh o odborníka. Notabene aby vám kvalifikovaný odborník radil jak ho nepotřebovat. To zde není bastlírna, to je jiná adresa.
Pokud vás kolegové odkážou na elektrikáře tak se prosím nedivte.

Méně času totiž zabere se u vás zastavit, než to tady popisovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
LAIK1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.03.2013, 07:19 »

No nevím, jestli vám tady někdo z profesionálů bude chtít zdlouhavě popisovat, co všechno máte špatně a asi si ani nevezmou na svědomí, že to po vašem zapojení někomu nafackuje. Z vaší otázky mi je jasné, že si odborníka na zapojení určitě nepozvete, tak se vám alespoň jako laik pokusím poradit co vím. Ten kabel lanko 4X1,5 jak píšete, vede určitě až z rozvaděče, nevede pouze z krabice, která je někde za linkou? Celé zapojení by bylo určitě vhodnější udělat kabelem s vodiči o průřezu 2,5 mm, kor když máte předřazen 16A jistič a nejlépe kabelem 5X2,5 mm, ten by měl vyhovovat i v případě pozdější rekonstrukce elektroinstala ce. Zapojen 3f vypínač ve vedení ke sporáku být podle mého nemusí, v rekonstruovaný ch kuchyních jsem ho nikdy neviděl a myslím, že by se měla spíše zakázat jeho montáž. Sklokeramické, indukční desky a trouby dnes mají jak časovače, které kuchařky rády využívají, tak signalizaci, že jsou ještě horké a ani jedno po vypnutí samozřejmě nefunguje. Myslím, že signalizace rozpálené plotýnky je poměrně důležitá! Nemluvím o tom, že si musíte rozmlátit ty dlaždičky a celkově je vypínač nad linkou dost nehezkej!! Tu zásuvku na 230V pro troubu by také bylo určitě lepší natáhnout samostatně, ale jinak by to zapojení, jak popisujete, mělo být snad funkční.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 17.03.2013, 07:30 »

Wau, drzost laikov sa od "Pride mi to zapojit elektrikar, ale rad by som vedel co a ako" presunula ku "Poradte mi zdarma, som laik a zapojim si to sam ci sa vam to paci alebo nie"..  Jsem v rozpacích

A pán to chce dokonca záväzne, aby to v prípade prveho pruseru proti nam pouzil.. krasa
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 17.03.2013, 07:45 »

Moc nechápu, proč se všichni s*** do elektriky, ale blbej kohoutek chodí vyměnit instalatér, protože když se to neudělá správně, tak to kape a dělá to hmotné škody.

Zato elektrika, když se blbě udělá je jenom životu nebezpečná a ty škody na majetku jsou potom zanedbatelné, tak asi proto....

Plynový kotel by jste si také připojil sám?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 17.03.2013, 07:47 »

Citace
aby mi to pak při provozu neusmažilo manželku.

Právě proto by to měl zapojit odborník, ne laik!! zle

Určitě máte své povolání, kde jste odborníkem.... Druhou odbornost nechte pro profíky!!

Poznámka: Mimochodem sporákovku na ležato, jak to máte nakresleno, může udělat jak já říkám jen
pořádné "pra..se"!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 17.03.2013, 07:53 »

Vy si nevazite zivoty vasej rodiny ani na cenu, za ktoru vam to elektrikar zapoji?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 17.03.2013, 07:55 »


Poznámka: Mimochodem sporákovku na ležato, jak to máte nakresleno, může udělat jak já říkám jen
pořádné "pra..se"!
Mna ovela viac vydesil popis "ochrannej" a "pracovnej" "nuly"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 17.03.2013, 07:59 »

Závazně vám zde odpovím, že závazné odpovědi se zde určitě nedočkáte. Dále vás upozorním, že existují tzv. VTZ (vyhrazená technická zařízení),  mezi něž patří také silnoproudá elektrotechnik a a která bez patřičné kvalifikace nesmíte montovat a opravovat. Pokud tak činíte, jednáte protizákonně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
raj
« Odpověď #9 kdy: 17.03.2013, 09:05 »

Předesílám, že jsem laik - jsem si vědom toho, že tyto spotřebiče má zapojovat elektrikář, ale situace je taková, že je prostě budu zapojovat sám
Tak si "prostě sám" vysekejte drážky dle pokynů elektrikáře kterého si předem pozvete,  "prostě sám" ukliďte po sobě vzniklý bordel, nechte ho to zapojit a  "prostě sám" si nalepte nové obkladačky.
To je vše, co vám radím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 17.03.2013, 09:06 »

Tak si "prostě sám" vysekejte drážky dle pokynů elektrikáře kterého si předem pozvete,  "prostě sám" ukliďte po sobě vzniklý bordel, nechte ho to zapojit a  "prostě sám" si nalepte nové obkladačky.
To je vše, co vám radím.

Este doplnim - "proste sam" ignurujte rady inych laikov v tomto vlakne...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 17.03.2013, 09:30 »

Kolegové klídeček, jamíček, plavecká sezóna se blíží stejně jako povinné revize v bytech, bruste raději majzlíky ať ty svinstva máte čím vykopat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 17.03.2013, 09:45 »

Kolegové klídeček, jamíček, plavecká sezóna se blíží stejně jako povinné revize v bytech, bruste raději majzlíky ať ty svinstva máte čím vykopat
V zemi, kde se na všechny předpisy s..e? Tos mě pobavil. Tady jezdí auta bez STK a zaplacené pojistky, lidi bez řidičáků jako by se nechumelilo, a ty věříš na povinné revize v bytech? (pravda je, že u známých v paneláku dělali revize v bytech -od dveří za 500,- Kč na jeden byt).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 17.03.2013, 09:47 »

Jsem laik, nemám řidičský průkaz, koupil jsem si auto a v sobotu pojedeme s manželkou do Prahy do Národního divadla.
Vím, že bych si měl sjednat nějakého řidiče, ale situace je taková, že prostě budu řídit sám.
Rád bych si odkonzultoval cestu, aby mi nějaký trouba s tramvají někde na křižovatce nerozmlátil manželku, která bude sedět vedle mne.
Pojedu od Plzně a žádám hlavně pražáky, aby mi závazně poradili bezpečnou trasu.

Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 17.03.2013, 09:53 »

... blíží stejně jako povinné revize v bytech....

Ještě tohle by nám tady scházelo!  box
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #15 kdy: 17.03.2013, 10:13 »

Ano scházelo...a schází už dost dlouho!
Klidně stejně, jako na komíny.

Pak to alespoň donutí některé matlaly něco dělat a opravovat pořádně a ne, že najdu na statku, třeba jako včera, 2 žilovou prodlužku s propojenou nulou a zemí. Navíc zapojenou v rozdvojce, co otáčí fázi  zle
A tak by se klidně dalo vyjmenovat dál..prodlužka na 400V typu vidlice-vidlice, kabel CGSG-CYKY spojovaný na seníku, záskuvky vyrvané z krabiček apod.

Takoví a podoní lidé jsou adepti na Darvinovu cenu a matička příroda si pak udělá probírku sama.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 17.03.2013, 10:30 »

Tak nevím, ale když jsme v roce 1989 volali po svobodě a demokracii, nečekal jsem, že někdo bude brát jako vrchol svobody a demokracie, když se na diskusním webu bude chlubit záměrem porušovat platnou legislativu a ještě vyzve ostatní, aby ho v tom podpořili... zle

Radit ano, ale je třeba odhadnout schopnosti tazatele a tomu podřídit odpověď. Tady je na místě jen jedna rada: ...BU...BU...B U...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 17.03.2013, 10:31 »

Nečudoval by som sa, ak elektrikár tam už bol a nechcel pripojiť 3x16 A na 1,5 mm2 prívod. Plná záťaž je pri takýchto spotrebičoch bežný stav.

Malá odbočka pre laika: paradoxne aj 2 fázy z troch na max. je plná záťaž pre kábel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si myslíte o účinnosti indukčních vařičů?
 Jde zapojit varná deska na jednofázový obvod?
 Lze zapojit část sporáku dočasně do zásuvky?
 Je vhodné zapojit lednici na samostatný zásuvkový okruh?
 Jaký zvolit kabel pro zapojení sporáku?
 Mohu připojit varnou desku na 400V i když to schéma neřeší?
 Ako pripojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Kdo by věděl o opraváři co by mi opravil indukční desku Blomgerg ?
 Jak je to s připojením francouzké indukční desky?
 Jak zapojit sklokeramickou desku na 3f
 Je tato konkrétní indukční deska opravdu vhodná do paneláků?
 Jak zapojit desku Candy PVD 642/1 N na 380-415 V3N~?
 Jak zapojit sporák na 15A jistič v panelákovém bytě?
 Musí mít spotřebiče nad 20A ve školní kuchyni předřazen proudový chránič?
 Jaké zvolit elektro spotřebiče pro vytápění a ohřev vody pro byt 2+1 do 60m2?
 Stačí vybírat troubu dle napětí?
 Je zapojení indukční desky a digestoře na jeden 3-fázový okruh podle normy?
 Ako zapojiť elektrický sporák?
 Musí být sporáky ve velkokuchyni připojeny přes spínače?
 Co obnáší výměna plynového sporáku za elektrický?
 Co říkají odborníci na pračku v kuchyňské lince a dodržení bezpečnosti?
 Ako zapojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Máte tip na indukční desku pro 1f obvod s jištěním 20A?
 Není holý nerozum použít v novostavbě RD 1f indukční varnou desku 7,2kW?
 Jakou sklokeramickou desku a vestavnou troubu pořídit místo sporáku na 400V?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Existuje automatizace pro odvětrávání páry nad varnou deskou?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.