Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak je zapojená zásuvka, ve které je napětí jen když zapnu vypínač?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je zapojená zásuvka, ve které je napětí jen když zapnu vypínač?  (Přečteno 5423 krát)
leoajana
« kdy: 13.02.2013, 21:12 »

Prosím o radu a nejraději schéma.
Mám v chodbě bytu zásuvku na stěně, v které je napětí, jen když zapnu vypínač na chodbě,
jako když si chcete zapnout světlo.
Tím vypínačem se nic jiného nezapne.
Původně tam prý bylo zapojeno světlo.
Zaznamenáno
Jan Harásek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 14.02.2013, 21:38 »

Prosím o radu a nejraději schéma.
Mám v chodbě bytu zásuvku na stěně, v které je napětí, jen když zapnu vypínač na chodbě,
jako když si chcete zapnout světlo.
Tím vypínačem se nic jiného nezapne.
Původně tam prý bylo zapojeno světlo.

Tak tedy nevím, zda si myslíte, že tu někdo věští z křišťálové koule, ale zapojení zásuvky na světelný obvod nebo dvoupólový vypínač na zásuvkovém obvodě ...
Já také zkoušel na svou obvodní zda by mi neposlala léky na chřipku PPLkem.
Hmm nechtěla.
Zaznamenáno

Zahraniční šéfmontáže.
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.02.2013, 22:12 »

... ale zapojení zásuvky na světelný obvod nebo dvoupólový vypínač na zásuvkovém obvodě ...

A proč ne? Když bude obvod jištěn dle použitých vodičů a max. proudu vypínače, nevidím problém. 

Pro tazatele: Běžné "světelné"vypínače jsou dimenzovány na max. 10A/250V, ale "běžné" zásuvky jsou dimenzovány na 16A/250V. Pokud tedy máte tento okruh jištěn standardním jističem 16A/B a máte tam "běžný" vypínač, je to závada, neboť při využití max. proudu = 16A, bude vypínač přetížen a pravděpodobně se časem poškodí, může však začít i hořet. Navíc se běžně instalují pouze jednopólové vypínače a při neodborné instalaci můžete vypínat pracovní, místo fázového vodiče, což je zase špatně. Další problém může být v dimenzování vedení a tak dále ... Je toho víc a proto je nejjednodušší pozvat si odborníka, který na místě posoudí, zda je to tak v pořádku, či nikoliv. Do té doby je to skutečně věštění, jak psal kolega přede mnou ...  Navíc nedoporučuji vám, jako laikovi zasahovat do elektroinstala ce. Pokud je schéma, které jsem načrtl pro vás nesrozumitelné, je to jen další důvod pozvat si odborníka.


* Schéma.jpg (43.34 KB, 1144x856 - prohlédnuto 437 krát.)
Zaznamenáno
Jan Harásek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 14.02.2013, 22:20 »

A proč ne? Když bude obvod jištěn dle použitých vodičů a max. proudu vypínače, nevidím problém.  

Co proč ne? Já nepsal, že to nemůže být. Uvedl jsem, že nikdo nevidí skrz křišťálovou kouli jak má někdo doma něco zapojeno. Na dálku to mohou být jen spekulace a ve skutečnosti to může být i velmi divoký bastl.
No to jste velmi pěkně nakreslil to dvoupólové vypnutí. To bývá snad už jen v předpisech a pohádkách. :-)
Zaznamenáno

Zahraniční šéfmontáže.
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.02.2013, 22:32 »

No to jste velmi pěkně nakreslil to dvoupólové vypnutí. To bývá snad už jen v předpisech a pohádkách. :-)

a u mě doma ... když jedním vypínačem (dvoupólovým) se signalizační doutnavkou vypínám společnou 5 nás. zásuvku za TV, DVD atd.  Mrknutí
Takové prachobyčejné ZERO WATT řešení ...
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 14.02.2013, 22:41 »

...
Takové prachobyčejné ZERO WATT řešení ...
Jsem zastáncem toho, aby při odchodu z domu nezůstávalo zapnuté to, co nemusí.
Jsem zastáncem toho, že nejdražší odběry jsou ty, které nevyužijeme. Třeba když na satelitu svítí hodiny po dobu, kdy se na telku nikdo nedívá a v klidu si bere pár Watíků...
------------
Jsou země, kde je normální mít zásuvku přes vypínač.
Nebyl jsem tam, ale znám z vyprávění, že když v Austrálii odpojíte spotřebič od zásuvky a zásuvku nevypnete, je to srovnatelný prohřešek, jako když jdete z WC a nezhasnete...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Linhart Jarda
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 14.02.2013, 22:47 »

leoajana, křišťálová koule moc neříká, pouze odhad: odpověděla jste si sama, původní majitel chtěl zásuvku pro svítidlo s vidlicí (zástrčkou) ovládané vypinačem. Není to běžné, ale používané (např. ve výlohách obchodů-změna zboží-změna osvětlení). Co tam můžete zapojit jako laik lze zjistit tak, že vypnete jističe od světel a zkusíte tam zapojit přenosné svítidlo. Nebudeli fungovat, je zásuvka připojena na světelný obvod a můžete tam připojit nějaké přenosné svítidlo. ! Bude-li funkční po vypnutí jističů pro světla volejte elektrikáře pro kontrolu. Ten vám dá odpověď co a jak. Proč tomu tak je, ví pouze předchozí majitel nebo projektant. Jak podotýká kolega Harásek, taky nefušuji plynařům
řemesla.
p.s. Kolega Reiský byl rychlejší, ale odbornější.
Zaznamenáno
leoajana
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 14.02.2013, 23:31 »

Tak jsem dnes náhodou potkala po dlouhé době původního majitele a zeptala jsem se to na tu zásuvku v chodbě. Byla tam původně venkovní nástìnná lampa CROWN (viz obrázek) ,ale když se  stěhoval ,  vzal si ji sebou a dal tam zásuvku . Takže mě to vnuklo nápad ,  jak zrušit prodlužovačky na které mám napojené světla k akvarkám a terárkám . Jen nevím jak to vysvětlit elektrikáři co po něm chci . Jak se říká jasně stručně a srozumitelně!!


* venkovní nástinná lampa.jpg (27.4 KB, 381x550 - prohlédnuto 224 krát.)
Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 15.02.2013, 07:05 »

popište mu to stejně, jako jste to udělala tady.
Jasně, stručně, srozumitelně.
Slušný elektrikář s vámi bude komunikovat a na vše potřebné se vás vyptá.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.