Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jakou zvolit přepěťovou ochranu pro rodinný domek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 10 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou zvolit přepěťovou ochranu pro rodinný domek?  (Přečteno 113298 krát)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #54 kdy: 18.02.2013, 07:02 »

Blesku asi bude jedno pod co se v které zemi podepsal normotvůrce...
To máte určitě pravdu.
Zejména bude blesku lhostejné, co si kdo napsal do norem pro splnění svých obchodních přání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #55 kdy: 18.02.2013, 07:11 »

Normu znám a došel jsem k jinému názoru než kolega Ratiborský
Jaký je váš názor ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #56 kdy: 18.02.2013, 07:45 »

Můj názor koresponduje s vnímáním rizika jako celku a komplexem opatření k jeho snížení, pokud si přečtdte moje příspěvky na tomto vlákně a stejně se optáte na můj názor, nevím, nevím, také by bylo načase abyste sdělil příčinu své nechuti k hromosvodům v novém podání
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #57 kdy: 18.02.2013, 08:05 »

Považujete kabel v zemi, jehož PEN prostřednictví m připojených kovových konstrukcí a hromosvodů okolních budov každých "pár metrů" kouká k nebi za kompletně podzemní nízkonapěťovou soustavu?

Pokud jste normu nejen četl, ale také studoval, jistě jste narazil na poslední odstavec čl.443.1.,  který veškeré zde Vámi uvedené závěry "odsuzuje k zániku".


Tento článek jen konstatuje pro které případy ČSN 332000-4-443 ed.2 neplatí.
Pro mne a majitele domů a podobných budov je důležitý
 čl. 443.3.1 ,kde je uvedeno

 tam,kde je instalace napájena kompletně podzemní nízkonapěťovou soustavou a nezahrnuje venkovní vedení-odpovídá vašeho popisu- je impulzní výdržné napětí zařízení v souladu s tabulkou 1-uvedené normy-dostačující a není nutné použití žádné přídavné ochrany před přepětím atmosférického původu.

Osobně jsem toho názoru,že lidé by měli být objektivně informováni.
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #58 kdy: 18.02.2013, 08:17 »

Ano souhlasím, ale to stále dokola popisujete rizika v budově bez spotřebičů či se spotřebiči odpovídajícími kategorii vyšší než je obvyklě, navíc pokud bude v objektu koupelna, co budete dělat s plazoproudy po vlhkých kachličkách?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #59 kdy: 18.02.2013, 08:35 »

Ano souhlasím, ale to stále dokola popisujete rizika v budově bez spotřebičů či se spotřebiči odpovídajícími kategorii vyšší než je obvyklě, navíc pokud bude v objektu koupelna, co budete dělat s plazoproudy po vlhkých kachličkách?
Co se týká opakování : co mi jiného zbývá, tento text je obsahem normy.

Co se týká vaší připomínky: stále dokola popisujete rizika v budově bez spotřebičů či se spotřebiči odpovídajícími kategorii vyšší než je obvyklě, navíc pokud bude v objektu koupelna, co budete dělat s plazoproudy po vlhkých kachličkách?

V uvedeném článku je pouze uvedeno na konci v obou případech se musí z hlediska ochrany proti přechodným přepětím brát zřetel na zařízení s impulsním vydržným napětím podle přepěťové kategorie I viz 443.2.2. nějaké plazoproudy po vlhkých kachličkách? tam nevidím nebo vy ano ?
Tož tak nějak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #60 kdy: 18.02.2013, 08:59 »

Možná existuje norma na koupelny, která určuje vzdálenosti elektriky od vany, a ty vzdálenosti jsou pro běžná napětí, nikoli pro neošetřená přepětí, a co teprve bazény, dále 4-41 ed2 říká že musím spojit vše ze vším atd. soubor norem je nutno používat coby soubor včetně požadavků souvisejících norem, vybrat si normu jednu a z této jen jeden článek hovoří v šachové terminologii o nevyspělosti hráče, jako ovládat koncovku a nevědět nic o zahájení
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Černoch
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #61 kdy: 18.02.2013, 09:55 »

Navnaděn zdejší diskusí a po prostudování projekčních doporučení výrobců ochran jsem si trochu zvednul cenový limit a momentálně jsem rozhodnutý pro toto řešení:
na vstupu do budovy přidám malý plastový rozvaděč 12M, asi GW40605, do něj svedu přívodní kabel a umístím tam svodič přepětí dimenzovaný na větší proudy než původně vybraný. Dál bude do hlavního rozvaděče pokračovat původní kabel. Alespoň se vyhnu problémům s křížením vodičů. Inspirováno obrázkem od firmy Dehn.
Teď zbývá "jen" vybrat ten pravý svodič. Mám tři kandidáty, seřazeno podle osobních preferencí:
1. CITEL DS253VG-300 (zatím můj favorit)
2. DEHN DV M TNC 255 (asi TOP, ale ta cena, 2x vyšší než CITEL...)
3. SAL.TEK FLP-B+C MAXI VS/3


* 288533.jpg (115.25 KB, 318x480 - prohlédnuto 690 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #62 kdy: 18.02.2013, 10:04 »

Možná existuje norma na koupelny, která určuje vzdálenosti elektriky od vany, a ty vzdálenosti jsou pro běžná napětí, nikoli pro neošetřená přepětí, a co teprve bazény, dále 4-41 ed2 říká že musím spojit vše ze vším atd. soubor norem je nutno používat coby soubor včetně požadavků souvisejících norem, vybrat si normu jednu a z této jen jeden článek hovoří v šachové terminologii o nevyspělosti hráče, jako ovládat koncovku a nevědět nic o zahájení
Nějaká konkrétní odpověď by nebyla ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #63 kdy: 18.02.2013, 10:31 »

To Černoch, ta prostřední volba je v rámci zachování parametrů nejlevnější, to Ratiborský, konkrétnější nebudu, pokud nechápete používání souboru coby celku, běžte někam na školení,
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #64 kdy: 18.02.2013, 11:31 »

... Inspirováno obrázkem od firmy Dehn.
...
1. CITEL DS253VG-300 (zatím můj favorit)
...
Tak přemýšlím, jestli to na obrázku je "dvoufázová přípojka",  protože v "česku" by podle národního dodatku neměl být vodič s modrou izolací používán jako fázový

K té volbě - pokud chcete opravdu "chránit" a ne jen "mít ochranu",  tak DEHN patří k nezpochybnitel né špičce, SALTEK mě při OpenDay přesvědčil, že "nebouchají někde v pralese na koleně",  ale poctivě vyrábějí a testují...
CITEL je pro mě něco neznámého, zatím nepříliš rozšířeného a já si nerad hraji na "amatérského výzkumníka a testovače"

Papír snese hodně a webová prezentace ještě víc
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #65 kdy: 18.02.2013, 12:38 »

to Ratiborský, konkrétnější nebudu
To je škoda a já se tak těšil na konkrétní odpověď a zase nic.

vám asi ustanovení čl. 443.3.1 ,kde je uvedeno

 tam,kde je instalace napájena kompletně podzemní nízkonapěťovou soustavou a nezahrnuje venkovní vedení je impulzní výdržné napětí zařízení v souladu s tabulkou 1-uvedené normy-dostačující a není nutné použití žádné přídavné ochrany před přepětím atmosférického původu.

velmi vadí že ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Černoch
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #66 kdy: 18.02.2013, 13:04 »

Mě se ten Citel nezdá zas tak špatná volba, ale asi není na našem trhu tak rozšířený jako ostatní značky. Pár řádků z jejich webu:

Who is CITEL?


Founded in 1937,  CITEL is an industrial group that engineers, manufactures and sells protection solutions for electrical, networks, telephone (digital & analog) and mobile equipment against electrical transients. These solutions are issued from continuous efforts in research & development, on the component level (such as Gas Discharge Tube),  but also on all surge protection ranges to be ahead of our customers needs. CITEL is a worldwide leader in the surge protection market. CITEL has manufacturing facilities in France and in China and has sales office located in France, Germany, USA, China and Eastern Europe.
Historical Dates :
 
1937 - CITEL founded
1944 - Manufacture of the first "Surge Arrester"
1985 - Citel America founded in Miami
1988 - Citel Electronics GmbH founded in Düsseldorf
1992 - Acquisition of the CLAUDE gas tube line from GTE Sylvania
1996 - Citel Shanghaï Electronics founded
2000 - New technologie for AC Surge protectors (VG series)
2007 - AC surge protectors become the best-selling range
2010 - Citel Russia founded in Moscow
2012 - Citel India fouded in New Delhi                                       
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #67 kdy: 18.02.2013, 13:20 »

Nevadí, dokonce ustanovení používám coby oporu proč nemít přepěťovku pro instalaci osvětlení v zahradní kadibudce, jejíž přívod je uložen v zemi, přičemž ona sama leží v ochranném prostoru oddáleného jímače,
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #68 kdy: 18.02.2013, 13:27 »

Ještě snad jedno přirovnání, pokud mě hezká blondýnka šlápne na nohu a s úsměvem se omluví, neznamená, že bych se měl cítit coby švihák lázeńský ale pořád coby pošlapaný vůl
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #69 kdy: 18.02.2013, 13:43 »

Navnaděn zdejší diskusí a po prostudování projekčních doporučení výrobců ochran jsem si trochu zvednul cenový limit a momentálně jsem rozhodnutý pro toto řešení:
na vstupu do budovy přidám malý plastový rozvaděč 12M, asi GW40605, do něj svedu přívodní kabel a umístím tam svodič přepětí dimenzovaný na větší proudy než původně vybraný. Dál bude do hlavního rozvaděče pokračovat původní kabel. Alespoň se vyhnu problémům s křížením vodičů. Inspirováno obrázkem od firmy Dehn.
Teď zbývá "jen" vybrat ten pravý svodič. Mám tři kandidáty, seřazeno podle osobních preferencí:
1. CITEL DS253VG-300 (zatím můj favorit)
2. DEHN DV M TNC 255 (asi TOP, ale ta cena, 2x vyšší než CITEL...)
3. SAL.TEK FLP-B+C MAXI VS/3



Ano....ale....
Spotřebiče vzdálené více jak 5 m od této ochrany budou chráněny??
DEHN uvádí že více jak 5 m není nic chráněno!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #70 kdy: 18.02.2013, 20:04 »

To je škoda a já se tak těšil na konkrétní odpověď a zase nic.

vám asi ustanovení čl. 443.3.1 ,kde je uvedeno

 tam,kde je instalace napájena kompletně podzemní nízkonapěťovou soustavou a nezahrnuje venkovní vedení je impulzní výdržné napětí zařízení v souladu s tabulkou 1-uvedené normy-dostačující a není nutné použití žádné přídavné ochrany před přepětím atmosférického původu.

velmi vadí že ?
Tak to vezmeme znovu:
Vámi citovaná norma 33 2000 4-443 ed.2 ve svém článku 443.1 uvádí, že tato kapitola neplatí pro případy přepětí způsobené blízkým úderem blesku, přičemž kapitolou je myšlena celá tato norma, jistě se shodneme, že blesk nebude brát ohled na normu a může poblíž někde udeřit.

Pokud se na tom neshodneme, tak můžeme pokračovat vámi dokola uváděným čl. s ustanovením "kompletně podzemní nízkonapěťovou soustavou" - jistě se shodneme, že pokud z kabelu bude "koukat" vodič k nebi (např. hromosvod souseda/HOP/PEN) nejedná se o kompletně podzemní soustavu.

Co se týká počtu bouřkových dnů (hranice 25) je třeba vzít v úvahu celý venkovní rozsáhlý rozvod nn),  nikoli jen místo s dotčenou budovou, to je poměrně častý omyl.

Pro tyto možné dvě výjimky platí pak společné ustanovení posledního odstavce čl.443.3.1, který ale prakticky vylučuje provoz elektronických spotřebičů (viz kategorie I popsaná v článku 443.2.2.

Jste na tahu Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Černoch
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #71 kdy: 19.02.2013, 08:45 »


Ano....ale....
Spotřebiče vzdálené více jak 5 m od této ochrany budou chráněny??
DEHN uvádí že více jak 5 m není nic chráněno!!

Hlavní ochranu požaduji u přívodu do domu.  Kdyby byla pravda, že ve vzdálenosti 5m od svodiče už není nic chráněno, tak to mohou výrobci těchto svodičů rovnou zabalit. 5m, to mám jednu stěnu v místnosti. Předpokládám, že je tím myšlen stupeň 3 a ten budu řešit jak jsem psal v některém předchozím příspěvku, na kritická místa dám zásuvky ABB s integrovanou přepěťovou ochranou. Maximálně ještě přidám kombinovaný svodič typu 2+3 do podružného rozvaděče v prvním patře
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 10 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Prý musí být po montáži hromosvodu doplněna v rozvaděči přepěťovka?
 Co vše potřebuji k instalaci přepěťových ochran?
 Jaký svodič přepětí zvolit do bytové rozvodnice v panelovém domě?
 Může být místo třífázové přepěťové ochrany chráněn každý vodič samostatně?
 Postačuje štandardná ochrana proti prepätiu aj v blízkosti zvodu ?
 Nepřehnal to OTTO se superlativy u přepěťové ochrany obyčejné zásuvkové lišty?
 Jakou přepěťovou ochranu zvolit u 4podlažního panel. domu při rekonstrukci?
 Ktorý spôsob signalizácie poruchy prepäťovej ochrany v zásuvke mi odporúčate?
 Aku prepetovu ochranu zvolit pre PC a TV ?
 Je dobré zvolit kombinovanou přepěťovou ochranu třídy B + C ?
 Které el.spotřebiče v domácnosti chránit přepěťovou ochranou třídy D?
 Jakou zvolit prodlužovačku s přepěťovou ochranou?
 Ako spravne pripojit hlavny svodic prepetia?
 Je nutnost použít svodiče typu D, když mám v rozvaděči DEHNVentil?
 Jaký je rozdíl mezi přepětovou ochranou v síti TN-S a TN-C ?
 Jak ochránit pc před elektromagnetickými vlnami?
 Ako odporúčate riešiť prepäťovú ochranu na tel. linke pri vstupe do domu?
 Jak se zapojuje svodič přepětí?
 Lze požadovat od EONu montáž prvního stupně přepěťové ochrany?
 Lze vyřešit protibleskovou ochranu obyčejnou pojistkou?
 Existuje plnohodnotná mobilní přepěťová ochrana?
 Jak zapojit Dehn ochranu na starý rozvod?
 Staci mit jen prepetove zasuvky nebo staci pouze prepetova ochrana?
 Je povinné mít v bytě svodič přepětí?
 Mám pro rodinný dům použít hromosvod a přepěťové ochrany?
 Jak předejít vypálení zdroje PC přepětím?
 Je instalace přepěťových ochran povinná?
 Mám správně vybranou přepěťovou ochranu?
 Je rozumne dat pred prepatovku v RD poistkovy odpinac?
 Kam umístit svodič přepětí?
 Je v bytovce účelná dvoustupňová přepěťová ochrana za 1800Kč?
 Co se děje při úderu blesku, pokud je spojené uzemnění rozvaděče a hromosvodu?
 Co mohlo způsobit vyhoření přepěťové ochrany stupně D?
 Jak ochránit televizi před úderem blesku do střechy? Bleskojistka pomůže?
 Lze u dvoupatrového rodinného domu svodič přepětí kombi-T1,T2?
 Existuje levnější náhrada za svodič přepětí SALTEK 3xFLP-B+C, 1 a 2 stupeň?
 Jak odstranit potíže s předpěťovou ochranou z Alzy?
 Jak zapojit svodič přepětí v bytě?
 Kdy je přepěťová ochrana povinná?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Jaký svodič přepětí zvolit dočasně do bytové rozvodnice?
 Lze ještě opravit přepěťovou ochranu?
 Čím podložit požadavek na osazení všech stupňů přepěťových ochran?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Jak bývají v praxi skutečně zapojené přepěťové ochrany typu 3?
 Lze zapojit zásuvku s ochranou proti přepětí do sítě TN-C?
 Jaký je rozdíl mezi svodičem přepětí a svodičem bleskových proudů?
 Jaký svodič bleskových proudů použít v RD?
 Má smysl k ochraně pračky pouze zásuvka s přepěťovou ochranou?
 Jaké přepěťové ochrany vybrat do nájemního bytu?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu domu?
 Jak ochránit správně pohon vjezdové brány před přepětím?
 Lze použít ochranu DehnShield TN pro síť TN-S, on má TN-C?
 Kam se umísťuje svodič přepětí mimo hlavní rozvaděč?
 Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu tříd 1+2?
 Je možné přepěťovou ochranu SALTEK SPL-275 VB/1 použít pro rodinný dům?
 Je investice do zásuvkové lišty s přepěťovou ochranou z Lídlu k něčemu?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Může být přepěťová ochrana typ 1+2 umístěna v hlavní rozvodnici rodinného domu?
 Kam a jaký svodič Dehn připojit pro venkovní vývody z HR?
 Má smysl přepěťová ochrana B+C do panelového bytu?
 Jaké je správné umístění I+II ochrany před bleskem a přepětím pro střešní FVE?
 Zapojili správně svodič přepětí?
 Je možné použít nový bytový rozvaděč bez svodiče přepětí?
 Proč se tatáž přepěťová ochrana chová odlišně na jiném bytě?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 22 dotazů.