Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Co je to za poruchu, pokud při zapnutí jističe něco pod krabicí ve zdi cvakne?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co je to za poruchu, pokud při zapnutí jističe něco pod krabicí ve zdi cvakne?  (Přečteno 25632 krát)
Jan Nivák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.01.2013, 15:02 »


Co může být zbůsobeno tím, že při zapnutí jističe něco ve zdi cvakne asi 1,5 metru pod krabicí?

(rozvody jsou v hliníku)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vašek10A
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 16.01.2013, 15:34 »

A co to dělá při vypnutí jističe ? Více informací y nebylo ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Nivák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 16.01.2013, 16:01 »

při vypnutí jističe to nic nedělá, cvakne to tam jenom když se ten jistič zapne, zjistil jsem to náhodou když jsem včera ve dvou krabicích měnil ty starý svorky (v jednom případě ani svorka použitá nebyla, byly tam do sebe spletený 2 hliníkový vodiče s měděnym) za wago svorky do kterých jsem dal kontaktní pastu, ještě jsem zapoměl napsat že včera mi jeden drát (meděnej, myslim že přívod ale nevim odkud, z rozvaděče nejde) ve wago svorce nějak špatně držel a asi jak tam byl velkej odpor tak jeden kliníkovej drát (fázovej přívod do jedné místnosti) byl rozpálenej a na konci izolace je černej ale když ho odpojim tak to stejně pod krabicí cvaká takže tím to nebude, podle mě tam jak to cvaká tak je to přívod do tý krabice přímo z rozvaděče
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #3 kdy: 16.01.2013, 16:24 »

Jistič od čeho? Jaký okruh? Není to náhodou stykač pro sazbu NT?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Jan Nivák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.01.2013, 18:56 »

je to jistič 10A kterej jistí ty starý rozvody v domu, stykač máme v rozvaděči, to cvakání jde ze zdi z místa kudy asi vedou ty dráty
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Nivák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.01.2013, 19:56 »

je to spíš takový slaboučký prasknutí, není to skoro slyšet, jinak ta krabice je v patře a rozvaděč pod schodama takže to cvaknutí nemá nic společnýho se stykačem atd. praskne to když do tý krabice pustim proud, ve zdi pod omítkou
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 16.01.2013, 20:41 »

Máte ve zdi asi napojený vodič, vyměnit a do té doby nepoužívat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Nivák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.01.2013, 20:49 »

výměna není v nejbližší době možná, bude stačit tam vysekat krabici a přesvorkovat vodič? myslim že nebude problém
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 16.01.2013, 20:52 »

Máte ve zdi asi napojený vodič, vyměnit a do té doby nepoužívat

Nebo přerušený (zlomený) vodič. To cvaknutí je podle mne přeskok (jiskra) při zapnutí. To znamená, že na vodiči, resp. kabelu je nějaký odběr. Jaký spotřebič, nebo spotřebiče jsou na tomto jištění instalovány?
Jediná rada, jak napsal kolega Hudec je vyměnit, nebo řádně opravit (vysekat a propojit - zalisovat apod.). Jinak hrozí lokální přehřátí vlivem přechodového odporu a poškození i dalších částí instalace, nebo v lepším případě úplné přerušení vodiče.
Jiná možnost je vyřadit okruh z provozu, ale to je velmi individuální podle situace na místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Nivák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 16.01.2013, 21:39 »

přesně nevim kolik místností je na tom okruhu připojenejch protože z rozvaděče jdou 2 okruhy, teda 2 vodiče který sou připojený na jednom 10A jističi, je z nich napájená cca půlka domu ale jsou to místnosti kde největší odběr mohou mít počítače (2x) nebo tv (2x),  kdyby ten vodič byl přerušenej a při zapnutí by mezi nima přeskočila jiskra tak by pri odběru musela přeskakovat častejc ne?toho sem si nevšimnul. Jinak ty vodiče jsou podle mě po celý dýlce v náký tvrdý trubce nebo co to je, aspon to tak vypadá v rozvaděči a v tý krabici, vůbec mi nejde do hlavy jak se může ten vodič ve zdi přerušit, to už by ho tam elektrikáři který ty rozvody před xx lety dělali musel dát poškozenej nebo nevim a tim jak jsem s těma vodičema manipuloval v krabici tak bych ho taky nemoch nijak přerušit 1,5 metru od krabice ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 16.01.2013, 22:58 »

Ono by něco napovědělo změření impedance smyčky nebo změření odporu vodiče malým napětím.
Při malém napětí se sníze zjistí problémy s přechodovým odporem, ale i různé hodnoty impedance smyčky při více měřeních naznačí, že se něco děje.
A protože může "prskat a jiskřit" i PEN vodič, je možné, že dříve nebo později se upálí úplně a pak máte doma něco jako "elektrické křeslo",  rozvod, u kterého je akutní nebezpečí úrazu elektrickým proudem, v extrému i usmrcené uživatele!

Věřte kolegovi Hudcovi a dokud nebudete vědět co se tam děje, okruh raději nepoužívejte!

Máte přenosný bateriový rozhlasový přijímač s AM rozsahem, nejlépe s DV? Když to naladíte někam mimo stanici a přiblížíte se k popisovanému místu, neobjeví se v šumu praskot?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 16.01.2013, 23:10 »

přesně nevim kolik místností je na tom okruhu připojenejch protože z rozvaděče jdou 2 okruhy, teda 2 vodiče který sou připojený na jednom 10A jističi, je z nich napájená cca půlka domu ale jsou to místnosti kde největší odběr mohou mít počítače (2x) nebo tv (2x),  kdyby ten vodič byl přerušenej a při zapnutí by mezi nima přeskočila jiskra tak by pri odběru musela přeskakovat častejc ne?toho sem si nevšimnul. Jinak ty vodiče jsou podle mě po celý dýlce v náký tvrdý trubce nebo co to je, aspon to tak vypadá v rozvaděči a v tý krabici, vůbec mi nejde do hlavy jak se může ten vodič ve zdi přerušit, to už by ho tam elektrikáři který ty rozvody před xx lety dělali musel dát poškozenej nebo nevim a tim jak jsem s těma vodičema manipuloval v krabici tak bych ho taky nemoch nijak přerušit 1,5 metru od krabice ne?

Jak jste již psal, jde o hliníkové vodiče. Tedy pokud je pod omítkou nějaká svorka, může vlivem tečení hliníku na neudržované a "neviditelné" svorce docházet k přechodovým odporům, nebo pokud je vodič zlomený, ale stále se dotýkají obě části navzájem, může mít nedefinovateln ý přechodový odpor a následným průchodem proudu se spoj dočasně zlepší a vychladnutím opět dojde ke zhoršení stavu - známý to jev hliníkových vodičů. Pokud jsou na okruhu dva PC = 2 x spínaný zdroj, ve kterém jsou poměrně velké elektrolyty = velký nabíjecí proud při zapnutí = kapacitní zátěž, takže to jiskření by mohlo odpovídat, rovněž u moderních TV jsou spínané zdroje. Pokud PC nevypínáte vypínačem, stále odebírá proud, stejně jako TV či lednice a tedy stále protéká proud a udržuje případný poškozený spoj "funkční" a nejiskří. Po přerušení proudu - vypnutí jištění spoj vychladne a situace se opakuje až do úplného upálení.
Pro základní amatérskou zkoušku - odpojte veškerou zátěž (TV a PC, lednice atd.) a poslouchejte, zda li "cvakání" pokračuje při zapínání jištění. Jestli ustalo - žádná zátěž = žádný měřitelný proud = žádné jiskření, dal bych ruku do ohně za špatný spoj na vodiči, nebo jeho poškození. Měřením se však závada prokáže zcela jistě. 

Závada na vodiči PEN je však velmi nebezpečná = zavolejte si odborníka, jak píše kolega Schwarz a budete mít jasno.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 17.01.2013, 02:17 »

Podle popisu je celý obvod za jističem 10A v desolátním stavu, navíc nejspíš ještě přetížený, udělejte rekonstrukci dřív než se něco špatného stane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 17.01.2013, 07:57 »

Za tu dobu co věnujete bádání proč jte ty dráty již mohl mít vyměněné, když jsou v trubce
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 17.01.2013, 10:59 »

Když jsem byl malý, používali jsme rozpočítadlo:Ententyky dva špalíky, čert vyletěl z elektriky, bez klobouku, bos .... Tak myslím, až vyletí ten čert z té krabice nebo pod ní, bude to vyměněno coby dup. Smích Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 17.01.2013, 11:10 »

výměna není v nejbližší době možná...
To je jen otázka priorit. Jste dobře pojištěn? (život, zdraví, majetek)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 17.01.2013, 11:54 »

Také se mi povedlo vytáhnout z trubky vodič nastavený zkroucením.
Na žárovku nic, při větší zátěži bručel.
Ještě zkuste poklepat v okolí cvakání na zeď, nejlépe  z obou stran.
Přeštukovaná krabice s překvapením uvnitř je také príma žertík.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Nivák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 17.01.2013, 20:06 »

tak když sem vytahal všechny zástrčky ze zásuvek a zapl jištění tak nic nepraská takže tam asi bude spoj, krabice tam nikde není, ted ještě zjistit kde přesně to může bejt, nato asi nic není co,kus trubky sem už vysekal a jsou v ní 4 vodiče. Jak se dá ta trubka co nejlíp potom zadělat? Je to něco jako husí krk obalenej plechem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako opraviť preseknutý kábel v zemi?
 Co děla v případě porušení izolace kabelu mezi dvěma vypínači č.6?
 Čím je způsobeno kmitání vodičů venkovního vedení?
 S kým mám řešit provrtání kabelů za kuchyňskou linkou?
 Je normální mít v paneláku 50 V na kabelu, který má být bez napětí?
 Existuje svorka, která by řešila přerušený kabel ve zdi?
 Ako sa da zistiť miesto prerušenia kábelu?
 Je oprava porušeného CYKY v zemi pomocí krabice Acidur a hmoty K2 postačující?
 Je možné, že je CYKY kabel poškozený, a proto fáze svítí všude?
 Jak opravit přerušenou pracovní nulu?
 Může být přerušený nulovací vodič příčinou všech nefunkčních svítidel?
 Co mi to podivně elektricky vrčí ve zdi ?
 Aký je váš názor na obhorený kabel na hlavnom ističi?
 Dá sa zistiť čiastkové poškodenie medeného signalizačného kábla?
 Jak identifikovat příčinu výpadku elektřiny?
 Poradíte co s problémem napájení přístrojů ve zkušebně?
 Jak mám jako spotřebitel vyřešit skrytý zkrat vedení pod omítkou?
 Jaká může být příčina závady v elektroinstalaci bytu?
 Co způsobuje odchylky v něterých hliníkových obvodech?
 Co může být příčinou přerušené fáze v CYKY 3x1,5?
 Co dělat po zkratu vodičů pod omítkou když vše funguje jak má?
 Kdo hradí škodu vzniklou vodičem v zaplombované části elektroměru?
 Je proříznutá izolace vodičů až na jádro důvodem k opravě?
 Jak může laik zjistit možné přerušení vodiče PE nebo N?
 Jak opravit zásuvku v domácích podmínkách?
 Rušení v elektrické síti?
 Je moźné zkratem dvou fází upálit nulový vodič? Vznikne pak přepětí v síti?
 Co je za nížším napětí při zátěži a blikáním světel?
 Jak zjistit poškození nezapojeného kabelu ve zdi?
 Vznikne problém při přerušení PEN před domem?
 Jak opravím pohasínání světel?
 Proč mám napětí na vodiči PEN?
 Co muze zpusobit napeti zaroven na vodici L, PE a N?
 Jak nejlépe opravit navrtaný CYKY kabel ve zdi?
 Jaká může být příčina propálené plynové hadice za vestavěnou el. troubou?
 Kde sehnat toho, kdo lokalizuje poruchu topné rohože?
 Co způsobuje tikající zvuk ve světle?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Proč při zkratu dvoužilového kabelu nevybavil chránič, ale až pojistky?
 Proč hlavní jistič před elektroměrem při bouřce vybavuje?
 Jak zjistit místo přerušení kabelu elektřiny?
 Co s puvodnimi kabely, ktere mi koukaji ze zdi a stale jsou pod napětím?
 Proč se přepálil PEN vodič zrovna v hlavním rozvaděči ne až podružném?
 Jak opravit přeseknutý vodič ochranného pospojení v koupelně?
 Jak najít místo přerušení PEN?
 Ako opravit poskodeny stary hlinikovy kabel na stropnom paneli?
 Co je u pračky příčinou napětí mezi L a PE 130V, mezi N a PE 100V?
 Jak zjistit místo zkratu?
 Mohou se světelné a zásuvkové okruhy vzájemně ovlivňovat?
 Může být záhadný zápach v domě od elektroinstalace?
 Jak odstranit zvuk z přípojkové pojistkové skříně domu?
 Proč u hliníkové instalace s přibývající zátěží, klesá intenzita osvětlení?
 Proč se opálil kabel od pračky?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.