Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Započítává se charakteristika jistícího prvku při výpočtu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Započítává se charakteristika jistícího prvku při výpočtu?  (Přečteno 30733 krát)
zerotest
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 08.01.2013, 14:42 »

To.Kamil Novák  Posláno: 8.1.2013 v 12:31
Norma (myšleno ČSN)   , ,Závazná? Od kdy?, ,
Můžete prosím napsat, která norma a v jakém případě je nezávazná a od kdy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #19 kdy: 08.01.2013, 16:15 »

Můžete prosím napsat, která norma a v jakém případě je nezávazná a od kdy?

To není problém - obecně žádná česká technická norma a to od 1.9.1997 :  Mrknutí  podivej
Citace
zák.č.22/1997 Sb.,  § 4
České technické normy

(1)  Česká  technická  norma je dokument schválený pověřenou právnickou osobou  (§  5)  pro opakované nebo stálé použití vytvořený podle tohoto zákona  a  označený písmenným označením ČSN, jehož vydání bylo oznámeno ve  Věstníku  Úřadu  pro  technickou  normalizaci,  metrologii a státní zkušebnictví  (dále  jen  "Věstník  Úřadu"). Česká technická norma není obecně závazná.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 08.01.2013, 16:50 »

Můžete sem uvést některý takový předpis, který odkazuje na zmiňovanou ČSN 33 2000-4-41 ed.2 ?
To záleží na tom, jakou přesvědčovací schopnost má "právník".
Znám takové, kteří by v případě potřeby dokázali udělat závazný požadavek z toho, co je psáno v normě, kdyby např. ve schváleném projektu bylo uvedeno cosi o tom, že bezpečný provoz elektroinstala ce bude zajištěn provedením podle platných norem řady ČSN 33 2000.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #21 kdy: 08.01.2013, 18:48 »

To záleží na tom, jakou přesvědčovací schopnost má "právník".
Znám takové, kteří by v případě potřeby dokázali udělat závazný požadavek z toho, co je psáno v normě, kdyby např. ve schváleném projektu bylo uvedeno cosi o tom, že bezpečný provoz elektroinstala ce bude zajištěn provedením podle platných norem řady ČSN 33 2000.

Kdyby byla uvedeno pouze "řada 33 2000" pak si dovedu jen ztěží představit jak by někdo mohl vyžadovat splnění celé této řady (nábytek, buňky, demolice, ...).
Jestliže tam bude uvedena nějaká konkrétní norma, např. zde již zmiňovaná 4-41, pak není co řešit a k tomu není zapotřebí žádného právníka.
Ta je pak závazná.   boss
Ale jen a pouze pro tento případ a jen a pouze pro ty, kteří budou s oním projektem mít co do činění.

O obecné závaznosti norem zde v žádném případě nemůže jít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Polínek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 08.01.2013, 20:32 »

Rozumím tomu tak, že toto je rovnice pro impedanční smyčku, teoretická. Aby bylo zaručeno její splnění pouze provedením výpočtu nebo měřením jsou použity ještě koeficienty kompenzující další vlivy.
Tak ty koeficienty měli napsat do bodu 411.5.4 podivej
Já nechci dělat nějaké problémy. Ptal jsem se jen na ty charakteristik y Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Huba
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 09.01.2013, 00:14 »

Ptal jsem se jen na ty charakteristik y Mrknutí

Áno. Charakteristik u istiaceho prvku musíte  započítať vždy,  keď sa vo vzorci nachádza veličina Ia.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ži a nechaj žiť
zerotest
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 09.01.2013, 08:45 »

To:Kamil Novák  Posláno: 8.1.2013 v 16:15
V zákoně jsou i další body např. §2 bod h1 a §3 bod 2. Tedy v rámci zákona 22/97 sb. platí obecná nezávaznost.
Pro mě jako RT platí obecná závaznost ČSN pro provádění revizí. Vzhledem k tomu, že jsem zaměstnanec, tak normy jsou pro mě závazné i protože mi to říká zákoník práce (262/2006sb. v pl. znění) a to § 101, 102 a 349. A když tu závaznost nebudu dodržovat, tak přijde orgán státního dozoru a dle zák. 251/2005 provede kontrolu a posouzení dle obecně závazných norem a zahájí správní řízení kvůli správnímu deliktu, který jsem zavinil tím, že jsem nepoužil závazné normy a v důsledku toho došlo ke škodě, smrti…
Kdyby tu napsal elektrikář to co vy, tak to chápu, protože kolikrát bohužel ani nečtou návody, ale u RT který musí dodržovat normy mě to zaráží.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #25 kdy: 09.01.2013, 11:00 »

Pro mě jako RT platí obecná závaznost ČSN pro provádění revizí.
Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 09.01.2013, 11:10 »

A co v případech, kdy bude v normě evidentní chyba?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 09.01.2013, 13:43 »

A co v případech, kdy bude v normě evidentní chyba?
Podle evidentně chybného ustanovení by se určitě nemělo postupovat. Protože ale nemáme definici evidentní chyby, nemůžeme se shodnout na tom, co evidentní chyba je a co ne a tudíž nelze paušálně stanovit, kdy je správné postupovat podle normy a kdy ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 09.01.2013, 13:54 »

To: Milan Hudec  Posláno: 9.1.2013 v 11:10
Pak nezbývá, než se držet striktně zákonů a vyhlášek, protože tam chyby , ,nejsou,, . Nebo použít hlavu a udělat to, tak abych to mohl s čistým svědomím obhájit.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 09.01.2013, 14:05 »

... právní předpisy jako zákony, NV, vyhlášky...

Tieto predpisy vidím ako záväzné zo zákona. A keďže neznalosť zákona neospravedlňuj e, na výber nie je, má k nim každý prístup zadarmo.
Norma je však technický predpis a stanovuje minimálne požiadavky na zaistenie bezpečnosti. Každý si môže vybrať ako vysoko uzná za vhodné ich prekročiť a tak sa za ne platí.
Príklad záväznosti:
- na vylepšenie svojej osobnej bezpečnosti si znížim oproti norme rozmer oka bleskozvodu na 1x1 m.
(v norme to nie je a som v pohode)
- na vylepšenie svojej ekonomickej bezpečnosti si znížim oproti zákonu DPH z 20% na 1,5%  Super!
(v zákone to nie je a som v ri..)

Ak by som to mal úplne prehnať, tak napr. zásuvka bez krytu s holými kontaktmi pod napätím môže byť bezpečná ak zabezpečím jej krytie použitím osoby znalej, 24 hodín prítomnej, po zuby ozbrojenej ...


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 09.01.2013, 15:01 »

To:Maroš Klein  Posláno: 9.1.2013 v 14:05
Ujasněte si význam slov a neskákejte z technických zařízení do ekonomiky a zas do jiných technických zařízení.
Například pokud si koupíte zařízení a výrobce říká, že zařízení se musí provozovat dle ČSN, tak jsou určené normy všeobecně závazné pro všechny kdo si koupí a provozují shodné zařízení. Nelze se odvolávat, že ČSN jsou nezávazné nebo dokonce, že to zákon nenařizuje. Všimněte si, že někteří výrobci se , ,jistí,,  tím, že uvedou všeobecně jen ČSN. V širším pojmu je jedno jestli výrobce stanoví parametry přímo jako ČSN nebo jako výtah z ČSN, který napíše do návodu. V podstatě ČSN jsou nezávazné jen ve výjimečných specifických případech (vynálezy, speciální provedení - sem může spadat i zařízení, které je vyrobené dle zahraničních zvyklostí…).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 09.01.2013, 15:08 »

- na vylepšenie svojej osobnej bezpečnosti si znížim oproti norme rozmer oka bleskozvodu na 1x1 m.
(v norme to nie je a som v pohode)
V normě to je. Požadavky normy jsou limitní; minimální nebo maximální, v případě velikostí ok jsou maximální.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 09.01.2013, 15:46 »

O obecné závaznosti norem bylo již několik diskuzí. Domnívám se také že instalace dle norem by měl být takový standart. Zezávaznit normy může nejen zák.práce a výrobce, jak píše Zerotest, ale i energetický zákon uvádí že zákazník je povinen udržovat svá odběrná zařízení ve stavu, který odpovídá právním předpisům a technickým normám. I v některých požárních předpisech je stanoveno že zařízení musí splňovat normové hodnoty. Většinou je to psáno obecně.
Pokud chceme udělat něco lepší než doporučují normy, tak je trochu problém kdo to objektivně posoudí že zrovna toto je lepší. Zatím jsem neviděl že by některý projektant napsal do dokumentace že to naprojektoval lepší než podle noren.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 09.01.2013, 16:21 »

.... Zatím jsem neviděl že by některý projektant napsal do dokumentace že to naprojektoval lepší než podle noren.
funny funny funny

On by mu to asi napadl investor, že je to zbytečně dražší...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #34 kdy: 09.01.2013, 20:52 »

...ale u RT který musí dodržovat normy mě to zaráží.
Nikde jsem netvrdil, že nedodržuji normy!
Píše se zde pouze o tom, jsou-li normy obecně závazné nebo ne. A to je rozdíl.
 
Takže po pořadě :
1)
V zákoně jsou i další body např. §2 bod h1 a §3 bod 2.
Citace

§ 2 - Základní pojmy
Pro účely tohoto zákona se rozumí

h) technickými požadavky na výrobek
1.  technická  specifikace  obsažená  v  právním  předpisu,  technickém dokumentu nebo technické normě, která stanoví požadované charakteristik y výrobku, jakými jsou úroveň jakosti, užitné vlastnosti, bezpečnost  a  rozměry,  včetně  požadavků na jeho název, pod kterým je
prodáván,  úpravu  názvosloví,  symbolů,  zkoušení výrobku a zkušebních metod, požadavky na balení, označování výrobku nebo opatřování štítkem, postupy posuzování shody výrobku s právními předpisy nebo s technickými normami,  výrobní  metody  a  procesy  mající  vliv  na charakteristik y výrobků,
a
Citace

§ 3 - Technické předpisy a technické dokumenty

(2)  Technickým  dokumentem se pro účely plnění informačních povinností podle  §  7  rozumí  dokument,  který  obsahuje  technické požadavky na výrobek,   a  není  technickým  předpisem  ve  smyslu  odstavce  1  ani technickou  normou,  a  který  by  mohl  vytvořit  technickou překážku obchodu.

Oba, vámi uváděné odstavce jsou výkladem pojmů v zákoně uvedených.
Můžete mi prosím nějak zvýraznit kde se zde píše cokoli o závaznosti norem ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Vzhledem k tomu, že jsem zaměstnanec, tak normy jsou pro mě závazné i protože mi to říká zákoník práce (262/2006sb. v pl. znění) a to § 101, 102 a 349.
Vámi uváděné §§ zák. práce jsou pro zdejší účely dost dlouhé, tak je nevkládám sem, ale jsou v příloze (v editovatelném formátu).
Kromě § 349, který je opět výkladem pojmů,
jsou ve zbylých dvou §§ ukládány povinnosti zaměstnavatelů m! A oni (zaměstnavatelé) mají při vyhledávání a prevenci rizik používat mimo jiné i technické normy.
To ale přeci neznamená, že jsou tímto normy obecně závazné.

------------------------------------------------------------------------------------------------

A aby bylo úplně jasno - dobře si pamatuji na doby kdy byly normy závazné.
A tehdy byla práce RT o poznání jednodušší.

* zak_prace.doc (36.5 KB - staženo 152 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
IM
« Odpověď #35 kdy: 09.01.2013, 21:46 »

To ale přeci neznamená, že jsou tímto normy obecně závazné.
O tom není třeba diskutovat, normy nejsou obecně závazné. Problém zřejmě je v chápání jazyka a slova obecně.  Setkal jsem se s tím, že někdo tvrdil: nejsou obecně závazné = nezávazné, a to je jádro problému. Kdo toto tvrdí, nerozumí česky.
K tomu, aby normy byly závazné např. pro elektroinstala ce totiž nemusí být závazné obecně.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou vypínací charakteristiku mají jističe ITV,ITM,IJV?
 Co mohu udělat pro povolení charakteristiky C jističe před elektroměrem?
 Jaký je rozdíl mezi charakteristikami jističů B, C, D?
 ČEZ povolil jako jističe před elektroměrem s vypínací charakteristikou B a C.
 Proč je na pojistkové vložce u závitové pojistky nakreslen šnek?
 Jak měřit charakteristiky přepěťové ochrany?
 Neměl by někdo z kolegů naskenované A-s charakteristiky jističů řady J7K50?
 Mohou se kombinovat jističe s různou vypínací charakteristikou?
 Akou mám použít charakteristiku chrániča pro rd?
 Jakou zvolit charakteristiku jističe pro svítidla s elektronickými předřadníky?
 Jakou charakteristiku chrániče zvolit pro stroj s měničem frekvence?
 Jaká je skutečná vypínací charakteristika staré řady jističů(deonů) OEZ?
 Jak vyřešit velký proudový ráz?
 K čemu je určen typ jističe s charakteristikou K?
 Co je Ampér sekundová charakteristika?
 Jakou charakteristiku má jistič bez označení?
 Jakou charakteristiku má jistič G?
 Jak řešit nesprávnou charakteristiku zaplombovaného hlavního jističe?
 Dá se předejít častému výpadku jistíče jinou charakteristikou?
 Proč po zapojení čerpadla na elektrocentrálu vybavuje jistič vyšší hodnoty?
 Je použití jističe s charakteristikou"C", když nemusí být, závadou?
 Jakou použít charakteristiku jističe pro domácí použití? B, nebo C?
 Jaký velký je rozdíl vypínacích charakteristik jističů různých výrobců?
 Mohu v RD zaměnit kvůli zábleskovému světlu u zásuvkového okruhu B16 za C16?
 Jakou charakteristiku jističe má J1K63 M21A~?
 Kdy se používá vypínací charakteristika K?
 EATON: „Neznámé“ vypínací charakteristiky instalačních jističů
 Existuje nižší charakteristika jističe, než B?
 Aky mate nazor na istice charakteristiky C, pouzite v obytnych priestoroch?
 Jak řešit proudový náraz (náběhový proud) při zapnutí LED osvětlení?
 Lze v bytě používat jističe s charakteristikou typu C?
 Od kdy u nás začaly být dostupné jističe moderních charakteristik B, C, D?
 Je pro svářecí invertor 230V/16A nutná jiná charakteristika jističe než B?
 Q: Jaké použít charakteristiky dvou jističů zapojených za sebou?
 Jak budou reagovat dva jističe 16A, jeden charakteristiky B a druhý C?
 Lze zapojit jistič char.C za jistič char.B?
 Umíte objasnit charakteristiku vypínací doby jističe a pojistky vůči proudu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 22 dotazů.