Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Čo vše môže povolený N vodič vo svorke v rozvádzači spôsobiť?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Čo vše môže povolený N vodič vo svorke v rozvádzači spôsobiť?  (Přečteno 23048 krát)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #18 kdy: 19.12.2012, 19:21 »

Můžete mi někdo vysvětlit, co se to tu řeší? Jak souvisí centrální nebo necentrální chránič s poruchou na N? Pokud mi upadne N na vstupu do domu, mohu mít chráničů kolik chci a není mi to nic platné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 19.12.2012, 19:37 »

Můžete mi někdo vysvětlit, co se to tu řeší? Jak souvisí centrální nebo necentrální chránič s poruchou na N? Pokud mi upadne N na vstupu do domu, mohu mít chráničů kolik chci a není mi to nic platné.
Souhlasím. Pokud jak píše tazatel je opálená svorka a  izlace vodiče, vypadá to spíše na špatné dotažení svorky. Mám doma centrální chránič a netvrdím, že je to ideální, ale za 25A hlavním jističem jsem použil 40A chránič a tak si myslím, že by to nemuselo být úplně špatné řešení. Rozdíl je pár korun.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 19.12.2012, 20:25 »

Můžete mi někdo vysvětlit, co se to tu řeší?
Řeší se tu neřešitelné. Buď jde o vadný spoj, který se může odhalit měřením impedance L-N, ale taky nemusí (což je pravděpodobněj ší, pokud je drát položený čerstvě),  anebo jde o těžko prokazatelné porušení povinnosti výrobce chrániče, který musí zajistit, aby se N vypínal jako poslední a zapínal jako první.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #21 kdy: 20.12.2012, 06:15 »

Můžete mi někdo vysvětlit, co se to tu řeší? Jak souvisí centrální nebo necentrální chránič s poruchou na N? Pokud mi upadne N na vstupu do domu, mohu mít chráničů kolik chci a není mi to nic platné.

Už jsem se setkal s chráničem, kdy N vodič (málo sepnul asi vadné kontakty) a fáze byli přes spotřebiče proti sobě...
3F chránič...... tanecek
Centrální 3 f chránič..... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 20.12.2012, 07:53 »

Už jsem se setkal s chráničem, kdy N vodič (málo sepnul asi vadné kontakty) a fáze byli přes spotřebiče proti sobě...
3F chránič...... tanecek
Centrální 3 f chránič..... Mrknutí
To ale zřejmě nebude tento případ?
A pokud jde o chybu na N svorce, záleží jen na tom, kde k ní dojde. Počet chráničů za poruchou nehraje žádnou roli...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Karel Mastný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 26.12.2012, 05:30 »

Nemáte strach, že varistor zapojený mezi N a PE bude dělat nelpechu? Chrániče jsou velmi citlivé a mám strach, že takový varistor bude ten chránič vyhazovat častěji, než jen při fatálním rozpojení N. Záleží, jaký konkrétní typ by to byl. Normální varistor se tam použít nemůže, protože 250 V nebo 275 V je pro něj moc - musel by to být nějaký typ varistoru na malé napětí a zároveň mít velkou zkratovou odolnost. Což nevím, kdo vůbec takové věci vyrábí a u nás prodává.

Když by se varistor zapojil normálně mezi L a N, tak při rozpojení N a zvětšení napětí na nějaká fázi ten varistor prostě vyhodí jistič. Akorát to má tu nevýhodu, že by ten varistor musel být aspoň jeden za každým jističem. Je vlastně zvláštní, že v Česku se varistory téměř nepoužívají. V některých zemích prý musí mít každá prodlužovačka na straně zásuvek povinně varistor (mezi L a N).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Mašek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 26.12.2012, 09:45 »

Řeší se tu neřešitelné. Buď jde o vadný spoj, který se může odhalit měřením impedance L-N, ale taky nemusí (což je pravděpodobněj ší, pokud je drát položený čerstvě),  anebo jde o těžko prokazatelné porušení povinnosti výrobce chrániče, který musí zajistit, aby se N vypínal jako poslední a zapínal jako první.
Hlavně je celkem zbytečné dávat skleněnou varnou desku přes proudový chránič
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 26.12.2012, 10:32 »

Hlavně je celkem zbytečné dávat skleněnou varnou desku přes proudový chránič
To bych neřešil. Když to bude dřevostavba, bude tam muset být.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mají mít ovládací obvody oba pracovní vodiče červené?
 Jaká je velikost proudu pracovním vodičem ?
 Je sběrnice N živá část?
 Je přerušení vodiče N za chráničem nebezpečné ?
 Co je vodič L a N?
 Lze si vypůjčit místo vadného N vodiče jiný N z jiného spotřebiče?
 Proč nelze spojit vodič PE a N?
 Proč vypínat současně i "N" vodič?
 Je zakázáno používat písmeno "N" ke značení jiného než středního vodiče?
 Proč dojde po přerušení N vodiče k přepětí v obvodech?
 Jak rozpoznám fázi od nuláku ?
 Proč musí být střední vodič opatřen přístrojem pro odpojení?
 Slouží N vodič připojený do elektroměru jen pro funkci elektroměru?
 Kdy je nutné odpínat N v 1f nebo 3f instalaci?
 Je umístění svorkovnice PE a N v rozvaděči libovolné?
 Uzemnit či neuzemnit modrý drát, který je navíc?
 Jakou barvu má mít vodič N pro připojení elektroměru?
 Lze v soustavě TN-S použít separátní střední vodič?
 Jaký má smysl toto zapojení N a PE?
 Jak může být zařízení připojené bez středního vodiče?
 Jak musí být označen střední (nulový) vodič na strojích?
 Vadí, že žlutozelené vodiče jsou na jedné liště s modrými?
 Je nutné odpojovat vodič N u každého obvodu v prostoru s BE2?
 Lze v rozvodnici prodloužit přívodní vodič PE nebo N?
 Aky pouzit prierez N vodica na prepatovu ochranu?
 Jak funguje N vodič v kolejové dopravě?
 Je možné, aby špatně dotažený nulový vodič odpálil indukční plotýnku?
 Bylo kdysi možné použít kovovou konstrukci pro N (PEN) ?
 O jaký článek se opřít v případě nerozlišených nulových vodičů ?
 Jak idetifikovat nulový vodič od konkrétního okruhu v rozvaděči bez demontáže?
 Je toto zapojení N svorkovnice na kostru rozvaděče správné řešení?
 Je možné použít PE a N ze zásuvky na světlo?
 Co si myslíte o jističi na N vodiči?
 Jak velké je riziko úrazu pokud spínací zásuvka odpojuje N vodič?
 Jak jednoduše zjistit spojení PE a N v instalaci?
 Použili byste společný N pro 3 nesdružené fázové odběry?
 Jaký máte výklad k požadavku ČSN EN 60204-1 ed3 na svorku nulového vodiče?
 Jak mohu redukovat průřez N vodiče v 3f rozvaděči strojního zařízení?
 Jak to, že PE + N není to samé jako dva PEN vodiče?
 Musíme použít N vodič v prostředí s vnějšími vlivy BE2N1/BE2N2?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.