Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Může německý dodavatel v souladu s ČSN osadit v Čechách SCHUKO zásuvky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může německý dodavatel v souladu s ČSN osadit v Čechách SCHUKO zásuvky?  (Přečteno 33941 krát)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« kdy: 28.10.2012, 13:23 »

Jedná se o zařízení, na které má však německou homologaci jako na výrobek.
Na základě této homologace, kterou povýšil na evropskou, mne odkázal s námitkou na problémy s schuko a českými zástrčkami do jistých míst.
Je mi výrazně proti srsti, když si naši montéři obrušují zástrčky flexou, aby je narvali do německých zásuvek.
Nechce se mi však hned rezignovat a všude hned osadit unischuko vidlice.
Proto se ptám, na základě čeho (ČSN neuznává, doporučení TNK 22 nepoužívat, je prý jen doporučení, nikoli zákaz a na otázku jak by se němci tvářili, kdyby jim někdo namontoval české zásuvky se jen ušklíb),  pokud vůbec, je šance donutit je před předáním stavby (homologované jako výrobek) vyměnit 22 ks zásuvek v areálu za "český" typ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 28.10.2012, 14:20 »

Proč ne?
Když se u nás mohou legálně montovat aktivní hromosvody podle francouzské normy, tak nevidím žádný problém.

Co na to říká TIČR?


Diskuse na téma Schuko zásuvek je zde! Není třeba zakládat znovu!
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,8157.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 28.10.2012, 14:58 »

I aktivní nesmysl je součástí dodávky.
Děkuji za odkaz, špatně jsem hledal. Zřejmě na ně není žádný bič...
 Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 28.10.2012, 15:19 »

Dovolím si být tak trohu rejpal.

Když si čtu otázku, tak pokud to má být v souladu s ČSN, tak to asi nepůjde.

....,  mne odkázal s námitkou na problémy s schuko a českými zástrčkami do jistých míst.

Normální stav a těžko s tím asi něco uděláte. Ale pokud chcete mít nějakou páku, tak jedinou šancí bývá investor a jeho peníze. Pokud toho přesvědčíte, že schuko má svá úskalí a může mu například přinést nějaká omezení, jak bezpečnostní, tak provozní, máte vyhráno. Zaplaceno bude až po výměně zásuvek.
Jinak jde zřejmě o předem prohraný boj. RT v těchto případech bývá osamocen a jen za "prudiče".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 28.10.2012, 15:32 »

Rejp jste správně, já chtěl co nejvýstižněji vyjádřit problém a vylez paskvil Úsměv
Investora jsem přesvědčil o lecčem, co němci museli předělat, stavba je celkově ve skluzu a němci mají spoustu problémů díky neschopnému českému zastoupení.
Dodavatel už se jistil u investora, očekávaje moje pruzení a na mé argumenty ho vyzbrojil odpovědí, že v "případě potřeby dodavatel dodá adaptéry".
Inu, s přihlédnutím k okolnostem a napjatosti vztahů investor-dodavatel a "malicherné finanční hodnotě zásuvek v kontextu stavby" nebudu raděj přilévat olej do ohně.
Nejhorší je, že díky homologaci stavby jakožto výrobku, je mohou správně vyměnit jen oni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.10.2012, 16:09 »

Proto se ptám, na základě čeho (ČSN neuznává, doporučení TNK 22 nepoužívat, je prý jen doporučení, nikoli zákaz a na otázku jak by se němci tvářili, kdyby jim někdo namontoval české zásuvky se jen ušklíb),  pokud vůbec, je šance donutit je před předáním stavby (homologované jako výrobek) vyměnit 22 ks zásuvek v areálu za "český" typ?

Já bych to zkusil napsat do revizní zprávy s tím, že to neodpovídá národní legislativě a že za bezpečnost odpovídá dodavatel a po převzetí provozovatel. Zároveň bych dal toto zjištění jako oficiální dokument z předání stavby podepsat dodavateli. Nedodržení předpisů při dodávce je něco jako nekalá soutěž a většinou to nepodepíšou ale vymění. Párkrát už to vyšlo. V rámci tzv.krize je ale asi možné vše.

Upřímně řečeno, jediné schůdné řešení vidím v povolení obou systémů a prohlášení, že kdo tam strčí něco jiného, je debil a tu facku si zasloužil, to je ale asi taky neprůchodné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 28.10.2012, 17:04 »

A já jsem měl ten dojem, že jsem minimálně ve 2 platných ČSN četl, že zásuvky musejí odpovídat národním schváleným vzorům!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 28.10.2012, 17:29 »

A já jsem měl ten dojem, že jsem minimálně ve 2 platných ČSN četl, že zásuvky musejí odpovídat národním schváleným vzorům!

Musejí, jenže je to norma a je nezávazná. Chtělo by to něco v zákoně a stejně by se na to spousta lidí vykašlala, obchody jsou plné Schuko a nikoho to nebere, včetně kontrolních orgánů jakkoli pojmenovaných v plynoucím čase.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 28.10.2012, 17:55 »

Jen bych doplnil....nor ma je nezávazná a stav záleží na bezpečnosti...
Je schuko stejně bezpečná jako naše česká....já si myslím že je, protože by ji v západní evropě tak dlouho nepoužívali... norma praví ,  že pokud bude instalace stejně bezpečná nebo lepší je to OK!
Kdysi na školení řekl jeden vedoucí inspektor, že pokud se použije Schuko v celém objektu, není problém!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 28.10.2012, 18:13 »

...obchody jsou plné Schuko a nikoho to nebere,...
Zbraně jsou jedna z velkých vyjímek, jinak se běžně může prodávat i to, co se nesmí používat v zemi, kde se to prodává...
Otázkou je jak moc musí prodejde zákazníka informovat co vlastně prodává...
Já beru jako velmi rozumné řešení používáni vidlic, které jdou používat v obou systémech...
Uvidíme časem, jestli se k nám nezačne tlačit z jiných zemí i jiné provedení...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 28.10.2012, 18:43 »

Tak trochu mě přijde, že opět tady máme v ČR zataženou ruční brzdu!! Nevidím v  SCHUKO absolutně žádný problém, kromě toho, že pár starých vidlic co nepasuje na oba systémy přijde zahodit! Jinak bezpečnost stejná, spolehlivost stejná, proč to pořád řešit! Jen když vždycky slyším národní vyjímka, tak mám husí kůži! To je stejné jako s fází v pravo nebo v levo a nebo dohadování jaké je pořadí barev v třífázové soustavě - zlatě když jsou tam 3 černý dráty s čísly 1,2,3 a proti nim svorky se stejným označením jinak je to fakt komplikace!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 28.10.2012, 18:48 »


Je schuko stejně bezpečná jako naše česká....já si myslím že je,

Velký omyl, zkuste si vzít mokrý hadr a vyčistit zásuvku s kolíkem a pak Schuko, v tom druhém případě je riziko úrazu větší.
Většina hospodyněk to tak dělá Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 28.10.2012, 19:05 »

Musejí, jenže je to norma a je nezávazná. Chtělo by to něco v zákoně a stejně by se na to spousta lidí vykašlala, obchody jsou plné Schuko a nikoho to nebere, včetně kontrolních orgánů jakkoli pojmenovaných v plynoucím čase.
Třeba vás uspokojí toto:
Vyhláška č. 268/2009 Sb.,  o technických požadavcích na stavby předepisuje, že zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 16 A musí splňovat národně stanovené parametry. Tyto parametry (rozměry a vzdálenosti zdířek a kolíků) jsou uvedeny v mezinárodním dokumentu IEC/TR 60083.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 28.10.2012, 19:19 »

Velký omyl, zkuste si vzít mokrý hadr a vyčistit zásuvku s kolíkem a pak Schuko, v tom druhém případě je riziko úrazu větší.
Většina hospodyněk to tak dělá Hněv
To abych napsal všem známým hospodyňkám v německu, že teď nově musí mít při úklidu dielektrické rukavice!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 28.10.2012, 19:23 »

Třeba vás uspokojí toto:
Vyhláška č. 268/2009 Sb.,  o technických požadavcích na stavby předepisuje, že zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 16 A musí splňovat národně stanovené parametry. Tyto parametry (rozměry a vzdálenosti zdířek a kolíků) jsou uvedeny v mezinárodním dokumentu IEC/TR 60083.

Copak mě, ale tazatele by to mohlo uspokojit.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 28.10.2012, 19:26 »

Pokud vím tak třeba Kliniky s Německým investorem kde dají SCHUKO zásuvky ,podle Vyhl. 73/2010 bez problémů udělí své ANO organizace jako je TIČR ... Škleb Škleb
Tady se bavíme jestli ano nebo NE! a už je to vyřešeno jinde.... tanecek angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #16 kdy: 28.10.2012, 19:28 »

Velký omyl, zkuste si vzít mokrý hadr a vyčistit zásuvku s kolíkem a pak Schuko, v tom druhém případě je riziko úrazu větší.
Většina hospodyněk to tak dělá Hněv

A kolik těch úrazů, či mrtvých hospodyněk je, že by to měl někdo brát v potaz? Normy se netvoří systémem "co kdyby náhodou ...". To by muselo být už v Schuko zemí dávno kolíky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #17 kdy: 28.10.2012, 19:30 »

Já beru jako velmi rozumné řešení používáni vidlic, které jdou používat v obou systémech...
Když budou mít Schuko, pak by měli mít třeba bílou, někdy i černou techniku taky z Německa. Letos jsem kupoval mrazničku a pračku, samozřejmě na českém trhu a ani jedna neměla eurovidlici. Nemohl bych je vyměnit, protože výrobce trapně argumentuje ztrátou záruky. A adaptery, fuj!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.