Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Může německý dodavatel v souladu s ČSN osadit v Čechách SCHUKO zásuvky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může německý dodavatel v souladu s ČSN osadit v Čechách SCHUKO zásuvky?  (Přečteno 33943 krát)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #36 kdy: 29.10.2012, 18:34 »

Tak pro mě je třeba Schuko zásuvka velký problém. Nějaký debil do toho silou natluče starou vidlici (tu ne euro) a je vymalováno. Postranní ochranné kontakty jsou zlomené, nebo zaražené na zadní stěnu zásuvky a i když by se do toho potom zasunula euro vidlice tak je stejně spotřebič bez ochranného spojení s PE vodičem instalace. Běžná záležitost na elektrocentrál ách z různých Bau kšeftů na stavbách a podobně. Takových poškozených Schuko zásuvek jsem už viděl hafo.
Shrnu-li to, tak mi vychází následující: I když bych pominul národní normalizaci a legislativu, tak selským rozumem mi vychází, že je zde velké riziko poškození ochranných kontaktů Schuko zásuvek zasunutím starších vidlic a tudíž je u nás riziko, že připojovaná zařízení budou bez ochrany. Přes to vlak u mě nejede.
Pro rejpaly: Starší vidlice se prodávají v elektru jako samostatný díl. Když si z toho někdo udělá prodlužku, přívod, nebo opraví přívod ke spotřebiči atd.,  jsou v provozu i dnes.
Možná řeším to, že bych chtěl mít instalaci blbuvzdornou, což asi nikdy nebude, ale pak mě nikdo nemůže nařknout z toho, že jsem ho na možná rizika neupozornil. Mrknutí

Jinak Milan na to kápl. Vyhláška 268/2009 Sb. §34 odstavec 7. A je jasno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #37 kdy: 29.10.2012, 18:48 »

Tak tedy:
v roce 1995 se stavěl v Brně Globus. investor měl požadavek na Schuko v celém objektu. Schuko tam bylo, resp. je. Revize a kolaudace také. V revizní zprávě a v dokumentaci je uvedeno, že v celém objektu je použito jednofázových zásuvek typu Schuko. Toť vše.

Zda je to dobře, či špatně to neřeším. Konstatuji fakta. A vím to proto, že jsem tehdy pracoval u dodavatele těch Schuko zásuvek a zajímalo mne jak je to možné.

Apropo doposud tam žádný úraz nebyl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #38 kdy: 29.10.2012, 18:55 »

>Buben: Jirko, když nějaký debil něco narve do zásuvky, je jedno, jestli je s kolíkem nebo schuko...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #39 kdy: 29.10.2012, 18:58 »

Stále zapomínáme, jestli je instalace bezpečná ??(závěr v RZ !)

SCHUKO jako taková asi bezpečná bude ?    Smutek

Nebo ne??? Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #40 kdy: 29.10.2012, 19:02 »

Je nesmysl tady řešit, co je bezpečnější!
Tady je polemika o tom, když máme národní dodatek o zásuvce s kolíkem, zda je to směrodatné nebo je to pro srandu králíkům. Dtto aktivní hromosvody.

Kdo byl na podzimním CSE v Brně a poslouchal ředitele TIČR, by to mohl vysvětlit. Já tomu prostě nerozumím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #41 kdy: 29.10.2012, 19:11 »

Je nesmysl tady řešit, co je bezpečnější!
Tady je polemika o tom, když máme národní dodatek o zásuvce s kolíkem, zda je to směrodatné nebo je to pro srandu králíkům. Dtto aktivní hromosvody.

Kdo byl na podzimním CSE v Brně a poslouchal ředitele TIČR, by to mohl vysvětlit. Já tomu prostě nerozumím.
Já ho poslouchal, ale vysvětlit to neumím.
Připomnělo mi to scénu z "Na samotě u lesa": tak já tomu nerozumim, je žížala had? ale tam to byla legrace...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 29.10.2012, 19:27 »

Stále zapomínáme, jestli je instalace bezpečná ?(závěr v RZ !)

SCHUKO jako taková asi bezpečná bude ?    Smutek

Nebo ne?? Kroutím očima
Mějme instalaci, ve které bude vodič N fialový, bude bezpečná Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #43 kdy: 29.10.2012, 19:30 »

Kdo byl na podzimním CSE v Brně a poslouchal ředitele TIČR, by to mohl vysvětlit. Já tomu prostě nerozumím.

Poslouchal jsem ho také, a zaznělo jasně:

V ČR musí být respektovány naše normy, vyhlášky a předpisy. Zahraniční pracovníci si nesmí myslet, že budou na našem území postupovat podle svých národních norem a předpisů.

Ochrana před bleskem musí být podle Vyhl. 268/2009 Sb. podle ČSN EN 62 305-2.

Kdo nepostřehl v jeho výkladu ironický podtón, bude mít  problém, oni totiž na rozdíl od RT, projektanta a montážní firmy nenesou za stavbu ke které se vyjadřují žádnou zodpovědnost viz. jejich metodická pomůcka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #44 kdy: 29.10.2012, 19:33 »

>Buben: Jirko, když nějaký debil něco narve do zásuvky, je jedno, jestli je s kolíkem nebo schuko...

To je pravda.
Spíš řeším to abych si kryl vlastní zadnici.  Kroutím očima
Netvrdím, že Schuko jsou méně bezpečné. Jen mám špatné zkušenosti s jejich životností právě na těch elektrocenrálá ch a různých udělátkách z BAU. odtud vychází mé obyvy. Nehledě na platnou legislativu a normalizaci.

Je nesmysl tady řešit, co je bezpečnější!
Tady je polemika o tom, když máme národní dodatek o zásuvce s kolíkem, zda je to směrodatné nebo je to pro srandu králíkům. Dtto aktivní hromosvody.

Kdo byl na podzimním CSE v Brně a poslouchal ředitele TIČR, by to mohl vysvětlit. Já tomu prostě nerozumím.

Jak je vidět z reality, tak zřejmě pro srandu králíkům. A nejen jim.

Poslouchal jsem ho také, a zaznělo jasně:

V ČR musí být respektovány naše normy, vyhlášky a předpisy. Zahraniční pracovníci si nesmí myslet, že budou na našem území postupovat podle svých národních norem a předpisů.

Ochrana před bleskem musí být podle Vyhl. 268/2009 Sb. podle ČSN EN 62 305-2.


Palec vzhůru


Jinak vezmeme-li to z úhlu provozovatele, který si objedná RT na revizi. Zaměstnavatel je podle zákoníku práce povinen vyhledávat, minimalizovat a odstrňovat rizika. On si RT objednal aby mu zhodnotil skutečný stav jeho zařízení.  Na možná rizika, viz můj příspěvek z 18:34, ho tedy musí RT rázným způsobem upozornit. Pokud ne, pak by se to mohlo obrátit proti RT. Já tam to riziko vidím a tím že bude respektována národní legislativa a normalizace, toto riziko pomohu provozovateli nalézt, minimalizovat popřípadě odstranit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #45 kdy: 29.10.2012, 20:38 »

Vůbec jsem nepochopil, oč v této diskuzi jde.  Kroutím očima
Zajímalo by mne, kdo dnes doma najde spotřebič,  který by byl osazený starou vidlicí. Prohlédl jsem doma, ale také i v zaměstnání,  všechny spotřeniče a nenašel jsem jedinný kus. Všechny již jsou osazeny universální euro-vidlici se systémem schuko i kolik!

Tak co se zde již několik let neustále řeší?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #46 kdy: 29.10.2012, 20:40 »

Vůbec jsem nepochopil, oč v této diskuzi jde.  Kroutím očima
Zajímalo by mne, kdo dnes doma najde spotřebič, který by byl osazený starou vidlicí. Prohlédl jsem doma, ale také i v zaměstnání, všechny spotřeniče a nenašel jsem jedinný kus. Všechny již jsou osazeny universální euro-vidlici se systémem schuko i kolik!

Tak co se zde již několik let neustále řeší?

Tak ještě jednou:


Je nesmysl tady řešit, co je bezpečnější!
Tady je polemika o tom, když máme národní dodatek o zásuvce s kolíkem, zda je to směrodatné nebo je to pro srandu králíkům. Dtto aktivní hromosvody.

Kdo byl na podzimním CSE v Brně a poslouchal ředitele TIČR, by to mohl vysvětlit. Já tomu prostě nerozumím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #47 kdy: 29.10.2012, 22:16 »

Asi ty národně stanovené parametry jsou nutné z důvodu nemožnosti zakázat používání historických vidlic. Jestli je někdo má nebo nemá není až tak důležité. Může jít o právní důsledek, který zde ovšem jen tak někdo nevysvětlí. Pokud je nějaké ustanovení pro srandu králíků, je to hlavně zásluha státního dozoru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 30.10.2012, 08:41 »

Mirku, co je na tom složítého,pokud Tičr mraky aktiváků z nejrůznějších důvodů posvětil, není možno očekávat vystoupení ve smyslu, jsme se dříve spletĺi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #49 kdy: 30.10.2012, 09:59 »

V ČR musí být respektovány naše normy, vyhlášky a předpisy. Zahraniční pracovníci si nesmí myslet, že budou na našem území postupovat podle svých národních norem a předpisů.

Jenže oni ti zahraniční pracovníci postupují podle evropských norem a předpisů. Já jsem to zažil (sice ne u zásuvek, ale u barev vodičů) a argument zahraničního dodavatele byl: "Je to podle evropských norem. Pokud jste to chtěli podle českého národního dodatku, měli jste si to vymínit v kontraktu. Pro nás by to však bylo nestandardní řešení a bylo by tedy příslušně dražší".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 30.10.2012, 10:05 »

Stačí do smlouvy napsat, že dílo bude provedeno dle platných českých norem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #51 kdy: 30.10.2012, 10:59 »

Mirku, co je na tom složítého,pokud Tičr mraky aktiváků z nejrůznějších důvodů posvětil, není možno očekávat vystoupení ve smyslu, jsme se dříve spletĺi

Je to zapeklitá situace.
Vidím zde totální chaos. Někdo říká, že TIČR "káže vodu a pije víno".
Myslím, že je vhodné oslovit TIČR o vysvětlení.
Zkusim zavolat Oldřichu Kuechlerovi, zda bychom neudělali živé vysílání.

Myslíte si, že by byl takový pořad přínosem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 30.10.2012, 11:08 »

Myslíte si, že by byl takový pořad přínosem?

Určitě.
Zvlášť ať se věnuje tomu, proč dávají souhlasná stanoviska a pak nadávají na RT že to zreviduje dle návodu výrobce a normy na aktiváky. RT nemá oproti nim žádnou pravomoc, může jen konstatovat odchylky od předpisů které se na danou věc vztahují.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Hora
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 30.10.2012, 12:00 »

Mnoho polských výrobků ma L na modrém. Pokud je vše jen doporučující kde jsme. Mohu vesele preznacovat ZZ a RT nemůže ani pipnout ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

§8
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.