Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Může německý dodavatel v souladu s ČSN osadit v Čechách SCHUKO zásuvky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může německý dodavatel v souladu s ČSN osadit v Čechách SCHUKO zásuvky?  (Přečteno 33945 krát)
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #54 kdy: 30.10.2012, 12:19 »

K úvodnímu dotazu:
Pod pojmem osadit zásuvku SCHUKO si představuji namontovat zásuvku v rámci dodávky elektrické instalace. Moje odpověď: Německý dodavatel NEMŮŽE v souladu s ČSN osadit v Čechách SCHUKO zásuvku, neboť normy ČSN SCHUKO zásuvku neznají. Jak již bylo jednou k tomuto tématu zodpovězeno, toto řeší vyhl.268/2009 Sb. §34 odst.(7): "Zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 16A musí splňovat národně technické parametry". Jinými slovy musí odpovídat předpisům ČSN, tedy normám u nás platných.
Něco jiného budou SCHUKO zásuvky osazené na strojním zařízení a budou součástí tohoto výrobku. Na to se zmíněná vyhl. 268/2009 Sb "O technických požadavcích na stavby" vztahovat nebude. Možná to neřeší ani ČSN EN 60 204-1; Možná proto vás německý dodavatel poslal do háje.
Jinak k aktvním hromosvodům: Stejná vyhl. §36 odst.(2) není k ochraně před bleskem tak jednoznančná jako k zásuvkám do 16A. Jednak zde neuvádí samotné provedení hromosvodu, ale pouze výpočet řízení rizika a za druhé k tomu výpočtu mají být použité NORMOVÉ HODNOTY. Dovozci a příznivci ESE samozřejmě tím rozumí i normu francouzskou u nás neplatnou (někteří dokonce drze tvrdí že platí i u nás). Podařilo se bohužel do této vyhlášky prolobovat tento paskvil, kde otázka řešení hromosvodů není dotažená do konce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #55 kdy: 30.10.2012, 23:11 »

Zajímalo by mne, kdo dnes doma najde spotřebič, který by byl osazený starou vidlicí.
Jelikož s elektrospotřeb iči zacházím šetrně, a snažím se nakupovat kvalitní výrobky, mají u mne dlouhou životnost. Ve své domácnosti jsem našel 4 ks (přiznávám, z toho jedna šňůra je zralá na výměnu  Mrknutí ).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Michal Lužný
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #56 kdy: 31.10.2012, 11:13 »

Spotřebič osazený starou vidlicí bych opravdu doma nenašel, zato prodlužováky, až na jednu výjimku, všechny. A jsou mi gumovými koncovkami a dostatečným průřezem rozhodně milejší než čínský šunt, byť by měl dvacet certifikací a pasoval do všech zásuvek světa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #57 kdy: 31.10.2012, 16:36 »

Omlouvám se, že reaguji až teď (byl jsem mimo internet) a zároveň .
Problém se zřejmě jen tak nevyřeší. Zařízení bude předáno jako homologovaný výrobek s prohlášením o shodě a do té doby se nedá nic dělat. Až po předání se "rozpadne"  na jednotlivé části, které se dají samostatně revidovat a bude možnost se pokusit  schuko jako "krajově nekompatibilní" vyhodit. Ale kvůli normám doporučujícím, nikoli vyžadujícím, v úspěch moc nedoufám.
A pokud jde o důvod, proč mi vadí- zejména prodlužováky a nedobrý pocit z PE kontaktů (jeden již ohnutý),  nemluvě o skutečnosti, že jednou němec dělá pro Čechy, tak to bude dělat pořádně, stejně jako to vyžaduje v opačném případě.
Na prodlužovákách jsou zástrčky LEGRAND, gumové, ale nikoli unischuko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.