Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jaký článek normy řeší změnu průřezu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký článek normy řeší změnu průřezu?  (Přečteno 53112 krát)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 20.09.2012, 13:35 »

Byl jsem kontrolovat stavbu RD, ze které utekl elektrikář. Našel jsem v každém zásuvkovém okruhu poslední zásuvku připojenou CYKY-J 3x1,5, tzn. v předposlední krabici se mění průřez z 2,5 na 1,5.  zle Nelíbí se mi to, ale je to jištěné B16A/1, kde 1,5ka ve zdi vyhoví. V ČSN jsem nenašel článek, který by toto řešil, poradíte?
P.S. Třípodlažní RD (spíš BD)zcela bez projektu i myšlenky, řemeslné zpracování k pláči, v krabicích cca 5 cm kabelu, místy kabely nikde nekončí, místy zcela chybí, prostě masakr...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
IM
« Odpověď #1 kdy: 20.09.2012, 13:58 »

ČSN 33 2130 ed.2, která od 1.9.2011 nahradila původní normu, předepisuje pro zásuvkové obvody 2,5 mm2. Takže není třeba řešit změnu průřezu.
 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 20.09.2012, 14:06 »

Stavba byla zahájena 2009.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
IM
« Odpověď #3 kdy: 20.09.2012, 14:23 »

Stavba byla zahájena 2009.
Záleží na datu revize. Nelze provést výchozí revizi dle neplatné normy. Pokud ale jištění odpovídá zatížitelnosti, nejedná se o závadu znemožňující provoz z hlediska bezpečnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 20.09.2012, 15:47 »

Stavba byla zahájena 2009.
Není možné "neomezeně" něco stavět podle již neplatné normy a argumentovat datem začátku stavby. I to má svoje jasně dané hranice...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #5 kdy: 20.09.2012, 16:02 »

Pokud by jste chtěl mít klid, tak v případě možnosti vyměnit kabel, nebo alespoň na obvodech, kde je provedena změna průřezu změnit jištění na B13A/1. To už nebude tak na hraně a vyhoví bez problémů a neklidu v duši. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 20.09.2012, 17:14 »

Pokud by jste chtěl mít klid, tak v případě možnosti vyměnit kabel, nebo alespoň na obvodech, kde je provedena změna průřezu změnit jištění na B13A/1. To už nebude tak na hraně a vyhoví bez problémů a neklidu v duši. Mrknutí
Myslím, že to vyhoví i na B16/1, ale nelíbí se mi to a chtěl bych to podpořit konkrétním článkem ČSN. Nemůžu přece říct "vyměňte kabel ve zdi, protože se mi  to nelíbí".

Není možné "neomezeně" něco stavět podle již neplatné normy a argumentovat datem začátku stavby. I to má svoje jasně dané hranice...
Můžete aspoň naznačit, kde hledat ty "jasně dané hranice"? Stavba RD trvající 3 roky přece není zas taková výjimka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 20.09.2012, 19:57 »

Obávám se, že podporu v ČSN nenajdete. Skutečností, které se RT nelíbí, jsou mraky, ale články bohužel často chybějí. Zaplať pánbůh za změnu 4 ČSN 33 1500, podle které se někdy dá aspoň místo článku uvést riziko, to však ale zjevně není váš případ.

Podle čl. 7.7.7 ČSN 33 2130 ed. 2 vodiče mají mít průřez, což je něco jiného než musí. Tabulka 6 spolu s tabulkou 7 poskytuje jistotu z minima stanoveného v ČSN 33 2000-4-43, 473, 523, tyto tabulky tedy samy o sobě žádné minimum nepředstavují.

Co se týče výchozí revize podle neplatné normy, na to se názory různí, ovšem v principu je to samozřejmě legální. A to z toho důvodu, že doba výstavby ohraničena není (resp. je dlouhá)  a stejně tak norma nemá za povinnost mít přechodné období souběžné platnosti. Přechodná období jsou různá a někdy i u zásadních norem nejsou období vůbec žádná.

K absenci projektu a řemeslnému zpracování se radši nebudu vyjadřovat  zle Tady nemá ani smysl polemizovat o nějakých přechodných obdobích. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 20.09.2012, 20:20 »

>Strycharski: díky za věcnou odpověď, která bohužel naplnila moje obavy, že je to vlastně v pořádku. Nedělám revizi, je to zatím stavba a investor chce vědět, co je všechno špatně (bohužel po vyštukovaných omítkách). Pokusím se ho přesvědčit, že by bylo lepší aspoň ty největší hrůzy opravit, ale moje přesvědčovací pozice by byla lepší s konkrétní citací porušeného článku normy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Marek Poláček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 20.09.2012, 22:05 »

V podobných situacích by se dala použít tato norma:  ČSN 33 2000-4-473, článek 473.2.1 až 473.2.3.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 20.09.2012, 22:10 »

>Strycharski: díky za věcnou odpověď, která bohužel naplnila moje obavy, že je to vlastně v pořádku. Nedělám revizi, je to zatím stavba a investor chce vědět, co je všechno špatně (bohužel po vyštukovaných omítkách). Pokusím se ho přesvědčit, že by bylo lepší aspoň ty největší hrůzy opravit, ale moje přesvědčovací pozice by byla lepší s konkrétní citací porušeného článku normy.
A je ten investor natolik zdatný v ČSN, že když mu řeknete dle ČSN 332130 čl.xy musí mít zásuvky takový a takový průřez, že to nezbaští? Je otázka toho co od té instalace investor chce. Pokud Vy mu navrhnete nějaké minimum co s tím je třeba udělat a on to nebude ochoten akceptovat, tak bych se na podpatku otočil. On mu to někdo stejně udělá, ale vy budete mít klidné spaní, že jste to zkusil jej přesvědčit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 20.09.2012, 22:21 »

V podobných situacích by se dala použít tato norma:  ČSN 33 2000-4-473, článek 473.2.1 až 473.2.3.
Ano, tohle je to, co jsem hledal!  Palec vzhůru

A je ten investor natolik zdatný v ČSN, že když mu řeknete dle ČSN 332130 čl.xy musí mít zásuvky takový a takový průřez, že to nezbaští? Je otázka toho co od té instalace investor chce. Pokud Vy mu navrhnete nějaké minimum co s tím je třeba udělat a on to nebude ochoten akceptovat, tak bych se na podpatku otočil. On mu to někdo stejně udělá, ale vy budete mít klidné spaní, že jste to zkusil jej přesvědčit.
To bych jistě mohl udělat, a asi by to i tak u investora prošlo, ale já tohle beru jako určitou formu studia norem apod.,  abych v budoucnu věděl víc. Mám potom takový nějaký lepší pocit, když vím, že se mohu při kritice opřít o něco konkrétního.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 20.09.2012, 22:41 »

Ano, tohle je to, co jsem hledal!  Palec vzhůru
 nenene Ochranu proti zkratu máte zajištěnou, to jste určitě nehledal. A proti přetížení na 99 % taky. S ohledem na úplný konec obvodu nebudete mít problém ani s úbytkem napětí. Článek fakt nenajdete. Asi bych uživateli připomněl, že nemůže instalaci dál případně rozšiřovat, protože přívod k poslední zásuvce je prostě definitivně poslední  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 20.09.2012, 22:49 »

V podobných situacích by se dala použít tato norma:  ČSN 33 2000-4-473, článek 473.2.1 až 473.2.3.
Jak píše kolega Strycharski. Mě byste o aplikaci těchto článků nepřesvědčili, mimo případ kabelu v izolační vatě. Ještě podotknu, že dle ČSN 332130/ed.2 není třeba uvažovat souběh kabelů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 20.09.2012, 23:05 »

>Strycharski & Doležal: máte samozřejmě pravdu, jen jsem to přejel očima a nezapnul mozek na přemýšlení  Kroutím očima
Takže zas nic.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
IM
« Odpověď #15 kdy: 21.09.2012, 00:12 »

Pokud by jste chtěl mít klid, tak v případě možnosti vyměnit kabel, nebo alespoň na obvodech, kde je provedena změna průřezu změnit jištění na B13A/1. To už nebude tak na hraně a vyhoví bez problémů a neklidu v duši. Mrknutí
To mu jako radíte, aby před tu poslední zásuvku dal ještě jistič na 13A?  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #16 kdy: 21.09.2012, 00:28 »

V podobných situacích by se dala použít tato norma:  ČSN 33 2000-4-473, článek 473.2.1 až 473.2.3.
nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 21.09.2012, 08:49 »

V takové situaci je třeba použít rozum a k jištění takového kabelu, který se stejně s předjištěním 16A tak nebo tak nijak výrazně neotepli použít jistící prvek i v jeho N vodiči
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.