Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak zajistit řádnou vodivost připojení jímacího lana?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zajistit řádnou vodivost připojení jímacího lana?  (Přečteno 14017 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« kdy: 22.06.2012, 20:02 »

Objekt 8x8m, 5m vysoký bez hromosvodu chci ochránit s využitím 4ks osvětlovacích stožárů vysokých 15m umístěných na rozích čtverce 20x20m kolem chráněného objektu, přičemž chci dva z těchto uhlopříčně propojit pomocí lana, otázka zní z jakého materiálu by bylo lano nej. a jak nejlépe konce lana připojit ke stožárům (materiál stožárů v uvažované výšce propojení 10m nad zemí je kov tlustý 8mm).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 23.06.2012, 09:27 »

Hmm, nikdy jsem závěsný hromosvod nedělal, ale když na to půjdu logicky, tak na jímací vedení asi bude muset bít z něčeho lehkého a dobře vodivého, napadá mě AlFe lano 50mm,  koukl jsem do katalogu Dehn a hle Al lano 50mm, kat. č. 840 050. Jestli správně chápu údaje v katalogu tak při délce 100m je váha 13,5kg, což znamená že při dálce cca 28m (uhlopříčka mezi stožáry mě to vychází na 3,75kg což je prd.
 Takže na ukotvní by měla jít použít svorka -"napínací sovrka" kat.č. 241009, za předpokladu že půjde otočit o 90° a základnu našroubovat dvěma šrouby ke sloupu. Pokud je tloušťka materiálu 8mm, nebude problém toho nařezat závit M8.

 Ale jak říkám, nikdy jsem závěsný hromosvod nemontoval, takže tou svorkou si nejsem jistej, ale myslím že by to mělo jít. Třeba nám k tomu něco řekne Honza Hájek, ten má určitě katalog v hlavě a bude vědět kterou svorku použít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 23.06.2012, 09:47 »

S vlastním hromosvodním materiálem problém asi nebude, ale chtělo by to spočítat tahy při daném průhybu (zima + námraza + vítr) a zkontrolovat dle katalogu a nebo výrobce stožáru dovolený tah na stožár. Také bude rozhodující provedení základu. Možná by to chtělo i pevnostní zkoušky od fy Datmolux


* datmolux.jpg (776.59 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 565 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
IM
« Odpověď #3 kdy: 23.06.2012, 11:55 »

Proč dávat lana, když je objekt v ochranném prostoru stožárů? Stačí kontrolovat jejich uzemnění.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.06.2012, 12:48 »

Proč dávat lana, když je objekt v ochranném prostoru stožárů? Stačí kontrolovat jejich uzemnění.  Nerozhodný
Mě tam koule propadne zezhora, a i kdyby ne, prostě nikdy nedělám na chlup Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 23.06.2012, 12:57 »

Mě tam koule propadne zezhora, a i kdyby ne, prostě nikdy nedělám na chlup Úsměv
Koule pro LPL I. tam propadne o 6 m, takže mezi střechou a koulí budou ještě 4 m. To vám je málo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.06.2012, 12:59 »

Koule pro LPL I. tam propadne o 6 m, takže mezi střechou a koulí budou ještě 4 m. To vám je málo?

No prostě ta plocha mezi stožáry se mě zdá velká, tak proč situaci za investici v řádu "pár kaček" podstatně nezlepšit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 23.06.2012, 13:56 »

Pane Hudec, připomínáte mě jednoho z našich kluků, který auto zásadně i v mírném kopečku kromě zatažení ruční brzdy ještě zakládá klínem. Dělali jsme si z něj srandu, že až jednou zastaví na rovině a nebude vědět, kam je z kopce, tak pro jistotu založí auto z obou stran.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.06.2012, 14:32 »

Když vám navrhnu premenec FeZn 50  a jako ukotvení k němu určené pistole ENSTO a na lampy sřešníkové objímky, asi vás nenadchnu.
 Nicméně takhle je koncipováno "bleskové lano" na vn a takhle jsme jednou realizovali bleskosvod nad halou s hořlavinami, lano bylo ovšem  zavěšeno mezi sloupy, kotvení stejné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.06.2012, 15:21 »

Pane Hudec, připomínáte mě jednoho z našich kluků, který auto zásadně i v mírném kopečku kromě zatažení ruční brzdy ještě zakládá klínem. Dělali jsme si z něj srandu, že až jednou zastaví na rovině a nebude vědět, kam je z kopce, tak pro jistotu založí auto z obou stran.

Na Slovácku se děti v mateřince učí zhruba toto:

Blesk je sviňa, a jediné co o něm víme, že velká, a sviňa patří za plot, čím hustější je plot, tím lepší hospodář.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #10 kdy: 23.06.2012, 15:27 »

Blesk je sviňa, a jediné co o něm víme, že velká, a sviňa patří za plot, čím hustější je plot, tím lepší hospodář.
Možná návod na slušnou nadávku: "Ty blesku"  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 23.06.2012, 15:52 »

Proto na prase postavíte metr tlustou monolitickou zeď??

Nic proti tomu, když se něco dělá pořádně, ale to neznamená, že se to musí přehánět....

Ale k věci. Předpokládám, že Al lano, které uváděl brácha nebude pro zavěšení vzhodné. Bude to klasické hromosvodní lano.

Co jsem se s oddáleným hromosvodem tohoto provedení potkal, nikdy jsem si nevšiml nějak zvlášť připojeného konce. Vždy oko a lanová svorka. Lano mě připadlo, že je ocelové kdysi pozinkované.

U osvětlovacích stožárů nevím, jak to bude s jejich statickou únosností na napnutí lana. Předpokládám že ve vašem případě na námrazu a vliv větru nezapomenete.

Když jsem jednou řešil natažení vedení na osvětlovací stožár a chtěl po výrobci maximální vrcholový tah, tak nebyl schopen mě jej dát. Tak přišla na řadu materiálová skladba, rozměry a kamarád statik....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.06.2012, 18:18 »

Spíše na zamyšlenou můj názor:

V normě uvedené velikosti koulí jsou pro většinu blesků moc velké.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 5) Může pásmy s nebezpečím výbuchu procházet jímací zařízení?
 Kedy má byť na bleskozvode zachytávacia tyč?
 Pokud zhotovím na sedlové střeše hřebenovou soustavu musím ještě dělat jímač?
 Kolik má být jímacích tyčí a svodů hromosvodu na nový RD?
 Co s jímacím vedením bleskosvodu, které nepřesahuje výškově atiku střechy?
 Jak se říká těm bočním jímačům na hřebenové soustavě?
 Čím měřit jímač aktivního hromosvodu?
 Chráni vzdušné vedenie nn priestor pod ním pred bleskom ?
 Je vedení jímacího vedení "do kopce" v pořádku?
 Už jste někdy viděli na střeše popadané jímače?
 Co to je za druh jímače se spojkami?
 Jak udělat izolovanou antenní tyč na střeše s plechovou krytinou?
 Viděli jste jímač kulových blesků?
 Může se jímač LPS připevnit k zábradlí?
 Lze akceptovat na jímací soustavě plošného tvaru nastříkanou montážní pěnu?
 Blesková válka č. 8 - Stromy a jejich vliv na objekt
 Jaké jsou vzdálenosti "S" u oddáleného jímače na RD?
 Stačí pro řešení uspořádání a umístění jímacího zařízení jen jedna ze tří metod?
 Objevil se nový druh hromosvodových svorek?
 Jaký hrot jímače je nejlépe použit?
 Kde sehnat ozdobný konec jímací tyče hromosvodu?
 Kde koupit trojnožku na jímací tyč ?
 Metoda mřížové soustavy
 Další požadavky na jímací soustavu
 Znáte nějaký držák jímací tyče na střechu kde je plechový hřeben?
 Je potrebná jímacia tyč aj ku komínu?
 Jak propojit jímač s novým komínem, který je instalován na starém komínu 26m?
 Mám pripomienkovať FV panely ked su jimace hromosvodu velmi nizko?
 V jaké vzdálenosti má být umístěn vnější LPS (jímací soustava a svody) od nebezpečných výbušných pro
 Je pro stanovení umístění jímací soustavy u staveb s nebezpečím výbuchu vhodná metoda valící se koul
 Jakou metodu lze použít pro stanovení umístění jímací soustavy u staveb s nebezpečím výbuchu?
 Pro ochranu rovinných ploch je určena mřížová soustava. Kam se umisťují vodiče této jímací soustavy?
 Jakým způsobem pevně ukotvit AlMgSi jímací tyč 3m dlouhou na hřebenáče střechy?
 Co si myslet o jímač připevněném na nerezovém komíně?
 Co na střeše domu nespojovat s jímacím vedením?
 Jak postavit jímací tyč na ploše šikmé střechy?
 Může být na lampě VO jímací tyč?
 Je možné jímací tyč prodloužit?
 Co vše je špatné na této anténě?
 Jak prakticky instalovat jímače a jímací vedení na členitou střechu kostela?
 Ako vyhotoviť zberné vedenie bleskozvodu u vyvýšenej atiky?
 Je potřeba přidat jímač na plastový komín kondenzačního kotle na sedlové střeše?
 eDEHN: Ochrana jímače před bleskem
 Jsou na plechovové střeše 3m dlouhé jímací tyče hromosvodu vážně nutné?
 Jak prochází bleskový proud uprostřed pole triangulačním bodem?
 Jak návrhovat izolované jímací soustavy na různé typy objektů?
 Má někdo zkušenosti s umístěním jímací soustavy na střechu kostelu/kaple?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 23 dotazů.