Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak bezpečně zapojit oběhové čerpadlo na solární ohřev bazénu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak bezpečně zapojit oběhové čerpadlo na solární ohřev bazénu?  (Přečteno 54911 krát)
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 03.07.2012, 13:43 »

Tak teraz neviem, prečo som si to zlizol zasa ja, keď vami uvedený prístup nám tu podsúva práve opytujúci sa, p. Pavlik. Smutek

Jezis luboka omluva, mea maxima culpa, tohle jsem vazne nechtel. Reagoval jste na pana Pavlika a ja nechtene misto jeho jmena pouzil Vase. Moc a moc se omlouvam ajoooo ajoooo zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #19 kdy: 03.07.2012, 13:54 »

...,  mea maxima culpa, ...

Prijima sa. Nič hrozné sa nestalo, len som nevedel, čo som zasa zoral.  Mrknutí

Je to len nešťastná náhoda, ze sa mi včera to isté prihodilo v inom vlákne. Ale čo by som už iné čakal, keď som tu vyhlásený za baviča diskusií.  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #20 kdy: 03.07.2012, 16:55 »


Presne preto sa vo všeobecnosti zapojenie kolektorov do filtračného okruhu neodporúča, napriek tomu, že niektorí praktici to tu prezentujú ako jediné správne riešenie. Je to použiteľné riešenie, ak sú splnené viaceré podmienky. Vo všeobecnosti sa ohrev rieši samostatným okruhom.


To máte pravdu. Ale zapojení soláru určeného pro sezónní ohřev bazénové vody tak nějak ani jinak zapojit nejde, než pouze do přímého filtračního okruhu. Jak chcete v praxi vyrovnávat tlaky na dvou větvích s rozdílnými čerpadly tak, aby voda tekla tam kam má?

Jiná kapitola je u například vakuových solárních panelů, které jsou naplněny teplonosnou nemrznoucí kapalinou a zapojení je nutné vždy provést přes výměník. Ovšem zde zpravidla je ohřev využit prioritně pro TUV a teprve přebytkové teplo se pouští do bazénu. K tomu je už potřeba i nějaká regulace atd.

Netvrdím, že vím všechno a rád se přiučím. Ostatně to tak dělám celý život. Zajímá mě vaše řešení připojení solárního panelu určeného pouze pro bazénovou vodu do systému tak, aby nebyl připojen do filtračního okruhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
raj
« Odpověď #21 kdy: 03.07.2012, 18:32 »

Jde o "solární kolektory" lépe řečeno o textilněplasto vé absorbéry zapojeny paralelně o celkové ploše 40m2. Jelikož celkový objem vody v kolektorech je cca 80litrů, potřebuji dle slunečního svitu zapnout oběhové čerpadlo na 4 minuty a pak počkat,až se voda znovu ohřeje.. cca 5-8minut.
Pokud ovšem někdo má tip na opravdu odzkoušené 12-24 V čerpadlo s výkonem 20L/min při 0.3 Bar, budu velmi rád.
Ach jo... Což takhle použít fyziku z 8mé třídy základní školy?
Voda v bazénu se ohřeje na požadovanou teplotu i pokud celý systém poběží trvale, protože platí něco, jako kalorimetrická rovnice. (Q=m*c*deltaT)
A to - div se světe - za stejnou dobu jako s vaším časovačem... (pokud bude slunce svítit stále stejně)

A k poslední větě - vy potřebujete čerpadlo, co dodá 20l/min do výšky 0,3m ? Není něco špatně ?

PS: Omluvte mne, jsem jen hloupý elektrikář.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 03.07.2012, 19:09 »

To Pavel Pavlik:
Nekvalitní gufero? Byla hřídel v místě gufera po obvodu broušená? Pokud nebyla, tak to gufero sedře za chvíli... zle
Neboť gufero potřebuje ke kvalitnímu těsnění velice hladký povrch hřídele.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jozef BABJAK
« Odpověď #23 kdy: 03.07.2012, 19:32 »

Neboť gufero potřebuje ke kvalitnímu těsnění velice hladký povrch hřídele.  angel

A ešte k tomu mazaný. Ak sa aj brúsený hriadeľ zabudne pred nasadením gufera namazať, trenie nasucho rýchlo zoderie jeho brit a gufero netesní. V prípade vody to bude problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #24 kdy: 04.07.2012, 09:40 »

0,3 bar = 3 m vodního sloupce (přibližně)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Pavlik
« Odpověď #25 kdy: 04.07.2012, 09:49 »

Ach jo... Což takhle použít fyziku z 8mé třídy základní školy?
Voda v bazénu se ohřeje na požadovanou teplotu i pokud celý systém poběží trvale, protože platí něco, jako kalorimetrická rovnice. (Q=m*c*deltaT)
A to - div se světe - za stejnou dobu jako s vaším časovačem... (pokud bude slunce svítit stále stejně)

A k poslední větě - vy potřebujete čerpadlo, co dodá 20l/min do výšky 0,3m ? Není něco špatně ?

PS: Omluvte mne, jsem jen hloupý elektrikář.

Ne, je to v pořádku.. 0,3 baru znamená výška výtlaku do 3 metrů nad zemí při daném objemu. ...čerpáno z učebnice fyzyky pro 7 třídu ZŠ

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Pavlik
« Odpověď #26 kdy: 04.07.2012, 10:00 »

Ještě k tomu, že je jedno, zda budu dávkově vypouštět vodu z kolektoru a nebo ji nechám rovnoměrně proudit.
Ono to TAK  jedno není, dle zmíněného vzorce to může tak vypadat, ale chybí vám tam hooodně proměných, ale to je na delší diskuzi úplně někam jinam.
 Jen jedna snad pochopitelná poznámka - pokud použiji 1000 W filtr. čerpadlo na prohánění soláru, tak spotřebuji 10kWh denně- to už si mohu vytápět bazen i přímotopem Smích

V bazénu mám zvlášť sací a výtlačnou trysku pro solár a nepotřebuji nic jineho, než poradit s vhodným výběrem čerpadla a hlavně jeho bezpečným provozem! Smutek

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #27 kdy: 04.07.2012, 12:31 »

Ono to TAK  jedno není, dle zmíněného vzorce to může tak vypadat, ale chybí vám tam hooodně proměných, ale to je na delší diskuzi úplně někam jinam.
Ano, do hospody po 8mi pivech a 6ti velkých rumech.  tanecek

Cirkulační bazénové čerpadlo má motor cca 450W. Stojí cca 3-4 tisíce. Je celoplastové a neřešíte krom proudového chrániče nic. Je toho plný internet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #28 kdy: 04.07.2012, 12:56 »

V bazénu mám zvlášť sací a výtlačnou trysku pro solár a nepotřebuji nic jineho, než poradit s vhodným výběrem čerpadla a hlavně jeho bezpečným provozem! Smutek

 funny funny funny no hurá, konečně nějaká kloudná informace. Standardní čerpadlo pro filtraci bazénové vody napojené přes prouďák a samozřejmě dodržet předepsané krytí. Výkon čerpadla volit dle převýšení soláru nad hladinu bazénu, nepodceňovat a nenechat se opít jen údajem o průtoku.

Je
 Jen jedna snad pochopitelná poznámka - pokud použiji 1000 W filtr. čerpadlo na prohánění soláru, tak spotřebuji 10kWh denně- to už si mohu vytápět bazen i přímotopem Smích


Jenom se zeptám, to máte čerpadlo z plavecké pětadvacítky? Bazény řádově někde do cca 15 m3 si vystačí s nějakou čtyřkubíkovou filtrací, která má čerpadlo řádově kolem 250W, bazény řádově do 30m3 si vystačí s osmikubíkovou filtrací s čerpadlem řádově nějakých 450W. Překvapuje mě, že na veřejné plavecké pětadvacítce nemají elektrikáře, který si s tím poradí a sháníte info na internetovém fóru. Jinak si to kilowatové čerpadlo nedokážu vysvětlit.
Jinak všeobecně obsah bazénu je dobré denně přefiltrovat cca 3x. 1kW čerpadlo je cca 80kubíková filtrace, krát deset hodin.....hm, slušný aquapark Škleb To už máte na plný úvazek, ne?  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 04.07.2012, 23:13 »

Pán asi nechce slyšet dobře míněné rady. on chce jen potvrdit, že to jeho řešení je jediné správné.
Máme bazén od Bédi a filtrace jede přes solární panel. Hřeje to dobře. Čím víc složitější řešení ve snaze ušetřit tím bývá dražšší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Novák11
« Odpověď #30 kdy: 16.07.2012, 17:50 »

,  vidím, že jste kloudnou odpověď nedostal.
  Podobný problém jsem řešil i já před 3 lety a jako čerpadlo jsem použil oběhové čerpadlo zn. Grunfos a zapojil ochranu dle výrobce-proudový jistič. Za tu dobu vše bez problémů, do vody se mi dostává zlomkové množství železa, takže to vůbec neřeším a navíc jsem pro zvýšení bezpečnosti zapojil čerpadlo mezi plastové hadice z každé strany 14 metrů dlouhé, které mi zaručují, že i kdyby všechny bezp. prvky selhaly,  a dostalo se neb. napětí až na tělo čerpadla, tka právě taková dálka vodního sloupce zajistí díky odporu vody, že v bazénu se nikdy nemůže objevit nebezpečné napětí.
Tak to je vše a jsem zvědav na reakci odborníků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Pavlik
« Odpověď #31 kdy: 20.07.2012, 15:16 »

,  vidím, že jste kloudnou odpověď nedostal.
  Podobný problém jsem řešil i já před 3 lety a jako čerpadlo jsem použil oběhové čerpadlo zn. Grunfos a zapojil ochranu dle výrobce-proudový jistič. Za tu dobu vše bez problémů, do vody se mi dostává zlomkové množství železa, takže to vůbec neřeším a navíc jsem pro zvýšení bezpečnosti zapojil čerpadlo mezi plastové hadice z každé strany 14 metrů dlouhé, které mi zaručují, že i kdyby všechny bezp. prvky selhaly,  a dostalo se neb. napětí až na tělo čerpadla, tka právě taková dálka vodního sloupce zajistí díky odporu vody, že v bazénu se nikdy nemůže objevit nebezpečné napětí.
Tak to je vše a jsem zvědav na reakci odborníků.


Děkuji za Vaši radu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 20.07.2012, 18:26 »

... z každé strany 14 metrů ....
Tak to je vše a jsem zvědav na reakci odborníků.

Může se zeptat jestli jste k těm 14 metrů došel nějakým výzkumem, výpočtem, měřením, nebo to tak vyšlo podle umístění?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 20.07.2012, 19:25 »

Může se zeptat jestli jste k těm 14 metrů došel nějakým výzkumem, výpočtem, měřením, nebo to tak vyšlo podle umístění?

Pouze hloupý dotaz, když už pro bazén používám elektrická zařízení jak vidno různě zbastlená a vylepšená, je nějaký problém je během koupání pro jistotu vypnout?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 20.07.2012, 19:26 »

navíc jsem pro zvýšení bezpečnosti zapojil čerpadlo mezi plastové hadice z každé strany 14 metrů dlouhé, které mi zaručují, že i kdyby všechny bezp. prvky selhaly,  a dostalo se neb. napětí až na tělo čerpadla, tka právě taková dálka vodního sloupce zajistí díky odporu vody, že v bazénu se nikdy nemůže objevit nebezpečné napětí.

Vylepšením by mohlo byť X metrov plastovej hadice, potom Y metrov kovovej dobre uzemnenej a ďalších Z metrov plastovej. Cez to neprejdú  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #35 kdy: 20.07.2012, 20:19 »

Šok Vodní kámen je prevít ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Kde pořídit hladinný senzor pro čerpadlo ve vrtu?
 Jaké mi doporučíte 3f ponorné čerpadlo do studny u domu?
 Jak se má vlastně chránit před poškozením oběhového čerpadla?
 Jak spínat cirkulační čerpadlo TUV vstupem do koupelny?
 Co bezdrátového použít pro spínání kotle a čerpadla mezi sebou?
 Je mozne snizit prikon u vodniho cerpadla?
 Jaký potřebuji jistič pro čerpadlo 400V/1,1kW?
 K čemu slouží svorky T1 a T2 u 3f čerpadla?
 Mohu teplovodní čerpalo zapojit tak, aby se točilo obráceně?
 Dá se zásuvka pro čerpadlo ovládat dálkově hladinovým spínačem?
 Jak řešit situaci, když čerpadlo vyhazuje FI?
 Ako správne zapojiť ponorné čerpadlo?
 Ako zapojit 3 fazove cerpadlo na 2 vypinace kazdy ovladany z ineho miesta?
 Co dělat když jsem u čerpadla ALKO TSE 250 s plov. spínačem přetrhl dráty?
 Jak izolovat spoj na kabelu ponorného čerpadla?
 Jak mám správně napojit čerpadlo tlakové kanalizace v jímce před domem?
 Může být vadný rozběhový kondenzátor nebo motor?
 Proč mi záložní zdroj pro čerpadlo út NZ UNI stále signalizuje přetížení ?
 Čím jistit/chránit jednofázové čerpadlo?
 Jakou zvolit ochranu vodní fontány s čerpadlem a osvětlením?
 Proč bzučí oběhové čerpadlo pokud jede ze záložního zdroje?
 Jaká je možná závada čerpadla, když nepravidelně vyhazuje jistič ?
 Jak zapojit přívodní kabel na čerpadlo 230V?
 Jak správně uzemnit tepelné čerpadlo pro ohřev bazénu?
 Lze zapojit dva tlakové spínače na jedno čerpadlo a jak ?
 Ochráni zabudovaná tepelná poistka čerpadlo pri zaseknutom ventile?
 Jak signalizovat chod čerpadla?
 Jaký použít doplňkový proudový chránič pro 1f zahradní čerpadlo?
 Jak zajistit chod oběhového čerpadla při výpadku napětí?
 Jakým přístrojem kromě PLC, spínat pomocné oběhové čerpadlo?
 Čerpadlo přes proudový chránič?
 BASTL: Proč se ponorné čerpadlo točí pomalu?
 Je povoleno napojení kabelu čerpadla umístěné v jímce?
 Jak přepínat mezi dvěma 230V zdroji napájení pro jedno čerpadlo?
 Proč ponorné zahradní čerpadlo vyhazuje nepravidelně jistič?
 Lze připojit frekvenční měnič k čerpadlu?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Jak zapojit jednofázové ponorné čerpadlo Nautila Sigma?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.