Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak nepříjemných je 30mA 230V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak nepříjemných je 30mA 230V?  (Přečteno 83267 krát)
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 30.01.2015, 09:12 »

V koupelně mám topný žebřík podle normy dostatečně daleko od vany, nicméně když se dlouhý člověk natáhne, tak na něj došáhne (dál už ten žebřík dát nešlo). Mám tedy obavu, že lidi (návštěva, já časem z lenosti, atd.) budou pro ručník šahat rovnou z vany nebo minimálně mokří po vylezení z vany a kdyby náhodou topná patrona probíjela, že je to zabije. Topná patrona k žebříku je na obvodu s proudovým chráničem s jističem (16A, 30 mA, typ AC, charakteristik a B, PFL7 od Eatonu). Měl jsem za to, že jistič omezí proud (zkrat) v jeho velikosti a že chránič hlídá únik proudu z obvodu jak ve velikosti, tak v čase. Chtěl jsem funkci toho chrániče i sám otestovat, že bych si sám do zásuvky šáhnul. Jeden elektrikář mi říkal, že to jen zašimrá. Ale po přečtení této diskuse moc jasno nemám a obavu to zkoušet na sobě mám zato větší. Prosím tedy o vysvětlení pro laika, zajistí mi chránič, že to člověka ve vaně / stojícího na zemi u žebříku po koupeli nezabije? Případně prosím poraďte, jak by to šlo vylepšit (třeba volba jiného typu chrániče?).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #37 kdy: 30.01.2015, 09:34 »

Je to u každého individuální, ale jako práh citlivosti se uvádí 0,5 - 1mA, to je to, co "lehce zašimrá",  práh bolestivosti je udáván 3,5mA.
Chránič by měl mít jmenovitý vypínací rozdílový proud 30mA, může vypínat od 50%,  tedy někde mezi 15 - 30mA, běžně kolem 20mA, měl by vypnout do 0,2 vteřiny, pokud není zpožděný, tak v praxi vypíná o řád rychleji.
Ten chránič proud neomezí. Takže jsou tyto možnosti:
- proud bude větší než citlivost chrániče, ten vypne, ale i přes krátký čas to nemusí být jen zašimrání, ale "štípnutí",  které způsobí reakci, při které si rozbijete hlavu o topení, v pádu zlomíte klíční kost,...
- proud bude menší než citlivost chrániče, ale větší než 3,5mA. Chránič nevypne, a doba průchodu proudu nebude chráničem omezena. V lepším případě by to byl velmi nepříjemný zážitek.
- proud bude menší než 3,5mA.Logicky chránič nevypne, budete cítit nějaké "brnění".

A co rozhoduje o velikosti proudu? Lidské tělo má nějak popsaný odpor, uvádí se 2 kiloOhmy. To by bylo při 230V více než 100mA. Ale velkou roli hrají přechodové odpory. Lidská kůže má velký přechodový odpor, ale stačí, aby se navlhčila a jsme někde úplně jinde, stačí přijít do tepla, začít se potit,... Právě proto je koupelna velmi nebezpečný prostor, venkovní prostředí je velmi nebezpečné, sklepní prostory mohou být velmi nebezpečné,...

Na ověření funkce chrániče je testovací tlačítko, na ověření parametrů má každý revizák (a lepší elektrikáři) měřicí přístroj.
Testování vlastním tělem důrazně zakazuji!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #38 kdy: 30.01.2015, 10:01 »

V příloze je graf citlivosti člověka na proud v závislosti na čase působení. Předpokládá se cesta levá ruka - obě nohy. V přiložené tabulce jsou popsány jednotlivé oblasti.

Úkolem ochrany je udržet proud/čas v oblasti AC-2. Z grafu je zřejmé, že s proudem nad 5mA logaritmicky klesá čas průchodu proudu. Pro proud 30mA je to zhruba 200ms.

Samozřejmě, že reálný proud je jiný (chránič proud neomezuje, pouze čas),  předpokládá se okolo 150mA. Tomu odpovídá čas okolo 20ms, což je reálná hodnota u chrániče 30mA.

Vybavovací proud 150mA (v koupelně možná i vyšší) rozhodně nezašimrá, ale pokud dobu jeho působení dostanete nejlépe pod křivku c1 nebo ještě lépe pod křivku b,  pak vám vážné nebezpečí nehrozí.

Pro zvýšení bezpečnosti dodržujte pokyny výrobce chrániče. To znamená každých 6 měsíců provést test chrániče zkušebním tlačítkem. Pokud nevybaví, zkuste jej ručně vypnout a znova zapnout. Pokud ani potom nevybaví, výměna.

Jednou za cca 5 let by měl vidět instalaci revizní technik. Ověří spojitost ochranného vodiče a změří parametry instalace.


* ucinky_proudu_1.PNG (64.29 KB, 719x457 - prohlédnuto 428 krát.)

* ucinky_proudu_2.PNG (169.99 KB, 765x521 - prohlédnuto 471 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 02.02.2015, 10:09 »

Díky oběma velice za kvalitní vysvětlení. Dá se situace případně zlepšit volbou chrániče (charakteristik a, typ)? (na okruhu je jen ten žebřík a ještě jedna zásuvka v koupelně) Rád bych si také ověřil odpor ochranného vodiče, na který je topná patrona žebříku připojena - když si změřím odpor mezi kontaktem na topné patroně a propojovací lištou v hlavním rozvaděči, v jakém rozmezí bude odpor přijatelný? (předpokládám, že nulu mi to asi nedá) (mezi topnou patronou a hlavním rozvaděčem je cca 15 metrů drát 2,5 až 6mm2 Cu a asi 3 spoje, 3 spoje = jeden v krabici, jeden v podružném rozvaděči u koupelny, jeden v podružném rozvaděči pro sekci domu)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #40 kdy: 02.02.2015, 14:29 »

Odpor ochranného vodiče multimetrem nemá cenu měřit, vyjde hausnumero. Ten se měří síťovým napětím revizním přístrojem.

Aby byl výsledek relevantní, má se měřit velkým proudem (6 - 10A). To se ale nebude líbit proudovému chrániči. Tak se měří malým proudem (10 mA),  což opět není měření, ale spíš odhad. I ten stačí na to, abyste ověřil, že je ochranný vodič připojen.

Pro funkci chrániče protřebujete odpor (impedanci) o velikosti Rs = U0/5Ia. To dělá 230V/150mA = 1500Ohm. Tato podmínka bude splněna, i kdyby byl nulák dřevěnej.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #41 kdy: 02.02.2015, 15:22 »

Takto vypadá ruka přiložená k boční straně propojovací lišty jističů. Chánič vypadnul, ale byla to pecka že až se mi dostane do ruky ten elektrikář co nezakrátil měděné konce budu zabíjet.
Proto za chráničem nic rukou netestovat.
Ještě k dotazu žebříku, k vybavení chrániče dochází při poruše, nebo zhoršení stavu spotřebiče. Pokud je vše dobře zapojeno, musela by to být velká náhoda, aby porucha nastala při podávání ručníku.


* ruka.jpg (356.23 KB, 960x1280 - prohlédnuto 519 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #42 kdy: 02.02.2015, 17:24 »

Pigi, děláš obrovskou chybu, že strkáš ruku někam, kde nevíš jak to vypadá, jaký blb to dělal. Stačí pak nařízlá izolace vodiče a o zábavu je postaráno. Zažil jsem to jednou, pecka, že jsem si málem ukousl jazyk. Od té doby pod napětím nikam nehrabu. Mám strach.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #43 kdy: 02.02.2015, 20:06 »

Tohle tetování získal nedávno kolega. Je to důsledek nedostatku respektu a přílišné důvěry. Ale asi je to nutné. Sám mám jizvu na prostředníku levé ruky od drátu, co mi zalezl pod snubák. Ale to je už 20 let.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #44 kdy: 03.02.2015, 05:27 »

Asi neznám elektrikáře, který by se už s tímto jevem neseznámil. Ale díky jednomu kolegovi, který zkoušel stav napětí jen prstem, mě napadla doplňující otázka. Myslíte si, že budete jinak vnímat stejnou hodnotu proudu procházejícím tělem, v momentě překvapení, nebo když to čekáte. Tedy že práh bolesti se může vědomě posunout na jinou hranici? Nebo je to proste dáno fyziologickou (možná nervovou) stavbou těla?

Jinak také nepatřím mezi blázny, kteří by vědomě testovali funkci chrániče, svým tělem. A jako BESIP předvádí náraz v malé rychlosti, aby si zájemci byli vědomi možných následků, nechal bych některé laiky okusit tento práh bolesti. Asi by byli překvapeni, jak malou hodnotu už cítí a zjistili by, jak je vlastně 30mA vysoká hodnota, která rozhodně není 100% ochranou, ale pouze mnohem větší šancí na přežití.

Jinak u mě podobný zážitek, nejčastěji bývá po setkání s vodičem N, určeným pro HDO signál, kdy se mi přes cívku relátka, nebo stykače, po něm vrací fáze. Najednou je prostě živej. Vždy si na to snažím dávat pozor, ale ne vždy se uhlídám. Prostě mě ta barva tak nějak nepříjde "živá"  Zlej  A to je pak nadávek  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #45 kdy: 03.02.2015, 06:14 »

Citace
Je to u každého individuální, ale jako práh citlivosti se uvádí 0,5 - 1mA, to je to, co "lehce zašimrá",  práh bolestivosti je udáván 3,5mA.

Jako mladý jsem často chodíval na semináře, které vedl Ing. Honys...
Když zkoušeli proudy pro chrániče...na vlastním těle...
Tam říkával že už 7 mA byla taková "prda" ,že si sedl a nevěděl co se děje.... ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 03.02.2015, 06:39 »

Základ je chytit se druhou rukou za zápěstí oné ruky šťárající, proud se hezky rozloží a nepovalí vás ani 10mA.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 03.02.2015, 10:05 »

Asi by byli překvapeni, jak malou hodnotu už cítí a zjistili by, jak je vlastně 30mA vysoká hodnota, která rozhodně není 100% ochranou, ale pouze mnohem větší šancí na přežití.

Myslím, že tohle je pointa. Je doba, kdy veřejnost je masírována, že v koupelně musí být chránič. Jenže laikovi už nikdo neřekne, že chránič nerovná se 100% ochrana. Laik si pak myslí, že chránič je spása, že s chráničem se může fénovat i ve vaně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #48 kdy: 03.02.2015, 13:29 »

Myslím, že tohle je pointa. Je doba, kdy veřejnost je masírována, že v koupelně musí být chránič. Jenže laikovi už nikdo neřekne, že chránič nerovná se 100% ochrana. Laik si pak myslí, že chránič je spása, že s chráničem se může fénovat i ve vaně.

Mě se to zdá také....Kdyby jen laik!
I elektrikář tomu tak věří ! zle Je to paradox, ale i takové věci slyším při revizích !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #49 kdy: 06.02.2015, 08:31 »

Včera jsem v noci dostal od Františka Štěpána tuto cennost!



Felten&Guilleaume (1992) Testování poruchového proudu na lidském těle

Testy profesora Biegelmeiera, který testoval průchod proudu přímo na sobě! Záznam je z původní osmičky filmu, pak přenesen na VHS a až pak digitalizován. Poskytl František Štěpán 5. února 2015.
http://elektrika.tv/video/2015/fag_proudovechranice_biegelmeier_cz.mp4?start=0

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 27.04.2015, 14:49 »

Doplňující informace:

Citace
Pro posouzení bezpečnostiele ktrického proudu lze použít mezní (prahové) hodnoty podle ČSN IEC 479-1 [IEC479] (zrušená norma). Mez uvolnění, tj. proud, který již zasažené osobě zabrání uvolnění od vodiče, je podle této normy 5 mA u střídavého proudu a 25 mA u proudu stejnosměrného . Závažnější negativní účinky na organismus (fibrilace srdečních komor a následná zástava srdce, zástava dechu nebo popálení) nastávají u střídavého proudu od 30 mA a u stejnosměrného od 120 mA, přičemž riziko roste s rostoucím proudem. Například s pravděpodobnos tí 5 % nastávají komorové fibrilaceu osob zasažených elektrickým proudem při střídavém proudu 40 až 50 mA nebo při stejnosměrném proudu 150 až 170 mA.
zdroj: http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/11554-pozary-fotovoltaiky-a-riziko-urazu-elektrickym-proudem

Už tomu začínám věřit. Úsměv Minulý víkend jsem si vyzkoušel povědomí o ochraně chráničem na pár kamarádech. Položil jsem jim dotaz, jestli si myslí, že chránič je ochrání když se budou koupat a spadne jim do vany běžící fén. 4 z pěti odpověděli ve smyslu "v pohodě, není se čeho bát, vždyť od toho tam ten chránič je".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak určit ochranné pásmo vedení vn od mého pozemku?
 Není to přepych, samostaný proudový chránič pro plyn. kotel?
 Opravdu mohu s takovým připojením spotřebiče vyhořet?
 Existuje proudový chránič bez nutnosti montáže do rozvaděče?
 Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
 Jak nejlépe zvýšit ochranu před úrazem el.proudem u stacionární míchačky ?
 Je vhodné pripojiť k ochrannému vodiču aj kovovú stavbu prístrešku na náradie?
 Mohu použít vidlici namísto zásuvky?
 Jak připojit chránič ve starém bytě s dvouvodičovým přívodem?
 Kam patří zelenožlutý drát?
 Musí být na světla v koupelně přes chránič?
 Co s probíjející pračkou?
 Před jaké přístroje se používá proudový chránič typu G ?
 Jaký typ chráničojističe použít pro venkovní gril?
 Je zapojení tohoto proudového chrániče správně?
 Jaká je min. výška betonového sloupu pro rozvod el. sítě?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
 Jak odstranit napeti na vodovodni baterii ve sprse?
 Mohu se bránit proti změně polohy sloupu vn na mém pozemku?
 Jaká má být vzdálenost od vedení 35kV?
 Je možné stavět pod elektrickým vedením?
 Jaký význam má použití oddělovacího transformátoru s převodem 1:1?
 Môžem použiť na pospojovanie kostry svietidla žl-zel vodič v novom CYKY?
 Co je to EPS a jak bych ho měla udělat?
 Jaký je důvod odnímatelné vidlice přívodní šňůry ke spotřebičům?.
 Pokud je pračka mimo koupelnu musí být zapojena také přes chránič?
 Má špatný vliv nový elektrický rozvaděč pro 90 domů v těsné blízkosti pozemku?
 Nebude mít krbová vložka vliv na blízký kabel?
 Co s trčícím neznámým kabelem, který je navíc pod napětím?
 Dostávám furt rány v koupelně a nevim co s tim, poradíte?
 Je to reálné a vhodné řešení jištění pro přípojku k ČOV?
 Od kdy platí , že musí být v koupelně proudový chránič?
 Jak je možné že mě nezraní proud při svařování?
 Je podľa Vás nutný prúdový chránič v garáži?
 Na co se pouziva oddelovaci transformator?
 Mohou být krabice a zásuvky "zabarikádovány" nábytkem?
 Jak zmerim napeti a proud v zasuvce a treba na jisticich a chranicich?
 Je nutno připojit stavbu přes chránič, když stavební rozvaděč chráničem má?
 Proč jiskří zž vodič pospojování po doteku plynového přívodu?
 Jak moc jsou bezpečné experimenty s vysokým napětím?
 Je lepší samostatný jistič a chránič nebo jeden chráničojistič?
 Jak dalece mohu zasáhnout se stavbou do ochranného pásma vedení vn?
 Jaké jsou zdravotní rizika bydlení pod vysokým napětí, 400kV?
 Mohu vyrobit obal pc ze dřeva nebo plexi a odpojit PE vodič?
 Je možno požadovat najem z vedeni VN přes pozemek?
 Jaká ochrana a napětí pod vodu, když jsou pod hladinou lidi?
 Jak zajistit dokonalou ochranu neživých částí u venkovního schodiště?
 Co znamená galvanické oddělení?
 Kolik pořebuji proudových chráničů pro malou chatu?
 Dal by se proudovy chranic pouzit misto jistice?
 Je nějaká minimální vzdálenost domu od VN vedení na soukr.pozemku?
 Je bezpečná elektrika ve stoupačce kde je plyn?
 Nehrozí mé rodině nebezpečí pokud mi topenáři vyměnili trubky za plastové?
 Může být souběh plynu s elektrickým vedením v bytě?
 Preco trasiem ked sa dotknem digestora a mikrovlnnej rury zaroven?
 Musím se bát takto přizemněné elektroinstalace?
 Proč nevybaví chránič když se dotknu fáze koupelnového vypínače?
 Je ze zdravotního hlediska rizikové bydlet 34 m od vysokého napětí 22kV?
 Jak je možné, že nulák funguje?
 Jsou 4m bezpečná vzdálenost korby náklaďáku od vn?
 Jak rozpoznám fázi od nuláku ?
 Je normálne zdvojiť ochranu prúdovým chráničom?
 Jak ochránit pracovní stroj proudovým chráničem nebo přepěťovou ochranou?
 Opravdu mohou stožáry vn škodit zdraví?
 Ako bezpečne používať rozpracovanú elektroinštaláciu ?
 Je možné mít obě soustavy TN-C a TNC- S v rámci jednoho bytu?
 Môže pri dotyku ventilátora dôjsť k skratu?
 Zdá se vám v pořádku vedení vn 2 metry od okna domu?
 Kolik lidí z vašeho okolí tuší, že je může krokové napětí zabít?
 Jak to, že dotyk údržby vysokého napětí neublíží?
 Kdo zodpovídá za stav elektrické skříně rodinného domu?
 Četli jste článek o bezpečnosti domácích instalací v EU?
 Musí byť pripojená vapka cez prúdový chránič?
 Zabije mě dotyk holého vodiče o 20V, kterým současně protéká 20A?
 Má trafostanice umístěná v obytném domě negativní vliv na zdraví?
 Ako spravne spojazdnit elektriku na pozemku?
 Kam a komu nejlépe ohlašovat kritickou havárii veřejných rozvodů el.energie?
 HROBAŘ: O tom, když je na obou koncích samice
 Jak moc je zdraví škodlivá zásuvka 230V u postele ?
 Jak dlouho po omítkách mohu zapojit elektřinu?
 Jak se ověřuje funkčnost proudového chrániče?
 Jakým napětím a proudem mám napájet ohradník?
 Jsou dřevěné štafle bezpečný izolant při náhodném doteku na fázi 230V?
 Může mít výrobní zařízení zapojený konektor s napětím vidlici?
 Je možné používat elektricke spotřebiče u bazénu?
 Čo je to elektrické napätie?
 Úspora na chráničích se nevyplácí!
 Je bezpečné stáť vo vode pri zapnutom čerpadle?
 Kde v legislativě naleznu, že nesmí být z rozvodny volně visící kabely?
 Může rychlovarnou konvici poškodit její trvalé usazení v základně pod napětím?
 Proč při odchodu z pracoviště vytáhněte varnou konvici ze zásuvky?
 Je ve vodičích po odpojení elektroměru napětí?
 Vadi pre dieta trafostanice priamo pod oknami loznice?
 Jaké je snesitelné elektrické přepětí a snesitelný elektrický nadproud v mA?
 Jaká jsou rizika se stavbou trafostanice mezi rodinnými domy?
 K čemu složí neizolované vodiče vyznačené na obrázku sloupu nn?
 Jak vysvětlit laikovi dodržování zákonů při činnosti na VTZ?
 Při jakém napětí je nebezpečný elektrický proud?
 Jak poznám, že je svítidlo s kovovým obalem opravdu bezpečné?
 Hrozí při úderu blesku nebezpečí prostřednictvím pospojování?
 Jak jsme chráněni před unikajícími proudy elektrocentrály?
 Jaké mohou být zdravotní následky u spotřebičů s/bez zapojení ochranného vodiče?
 Je infrazářič s krytím IP24 vhodný také do koupelny?
 Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
 Mohou být vibrace v domě zapříčiněny špatným uzemněním domu?
 Proč musí mít stolní bruska zařízení proti samovolnému spuštění?
 Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
 Nakolik je nebezpečná 48V baterie ve vodě?
 Jak může nízké napětí, např. nabíječka mobilu, ohrozit zdraví člověka?
 Je napětí 65V na kovové části obalu nového spotřebiče přípustné?
 Může se do vody dostat napětí přes spotřebiče, které s ní pracují?
 Může porušená izolace kabelu nn v zemi někoho zranit?
 Může být vyhřívací elektrická deka nebezpečná?
 Mohou bludné/plazivé proudy poškodit kovové nádobí?
 Je v pořádku elektrický vařič s dvoužilovým kabelem?
 Jak může téct proud do země přes nevodivou podlahu?
 Může se při poruše adaptéru k notebooku objevit vstupní napětí na výstupu?
 Mohlo horko tavné pistole po výpadku pojistek synovi ublížit?
 Může být blikání, mihotání zraku způsobeno elektřinou?
 Jak je zajištěna ochrana u kabelového vedení bez ochranného vodiče?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 24 dotazů.