Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Lze umístit jističe o metr níž, když se nebude měnit hlavní přívod od elměru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze umístit jističe o metr níž, když se nebude měnit hlavní přívod od elměru?  (Přečteno 32860 krát)
Eva Saenová
« Odpověď #18 kdy: 11.06.2012, 11:05 »

Lze tedy nový rozvaděč v TN-S připojit ke starému rozvaděči v TN-C?
   Vyhovoval by mi bod 3) - nový kapacitně velký rozvaděč umístěný 1 m pod starým rozvaděčem. Pokud by byla nutná oprava nějakého bytového okruhu, zapojil by se do nového rozvaděče. Až v případě zrušení starého rozvaděče by se snad dělal nový přívod od elektroměru do bytu. Jde to?
   Projektant navrhl umístit nový rozvaděč níž o 1 m, ale pravděpodobně zatím neřešil, že budou všechny okruhy a hlavní přívod krátké. Zeď je široká půl metru a hlavní přívod i všechny okruhy vedou do rozvaděče horem, z jedné strany nad oknem, z druhé strany nad dvěřmi. Mám ještě týden na trochu orientace v problému, než se projektant vrátí z dovolené. Moc děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #19 kdy: 11.06.2012, 12:26 »

Ano, mimochodem mám to taky tak.


* predsin.jpg (365.37 KB, 2743x2294 - prohlédnuto 496 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr M
« Odpověď #20 kdy: 11.06.2012, 13:45 »

V domě rodčů jsem to řešil podobně. V první fázi sklepy, tam byly jenom světla. Dodělal jsem rozvodnici, všechno natahal z ní a světlazrušil. Pak jsem přerušil kabel k ní hned u původního rozvaděče, vložil rozvodnici a předělal přízemí, nově opravený okruhy do ní. Pak odbočka na patroa podkroví, zaserozvodnice, postupně přepojeno. Pak nový ER, připojen do sklepa, starý ER zrušen a zbylo 2m CYKY5x6 mezi starou rozvodnicí a novou v přízemí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #21 kdy: 11.06.2012, 14:30 »

Situaci lze řešit tak, že se zdemontuje původní rozvodnice a místo ní se osadí dostatečně velká krabice, např. KO 125 nebo třeba KT 250. Na určené místo se osadí nová rozvodnice, s dostatečnou prostorovou rezervou. Mezi krabicí a rozvodnicí se připraví trubky. Staré (krátké) vodiče se v krabici vhodným způsobem napojí (např. pomocí řadových svorek) a zatáhnou se do nové rozvodnice, zde budou nové jističe, chránič, hlavní vypínač atd.
Nové okruhy mohou být připojené přímo do nové rozvodnice.
Při další rekonstrukci lze postupně odpojovat staré okruhy a připojovat nové. Nakonec by v krabici zůstal jen původní přívod a i ten by bylo možné poměrně lehce vyměnit - předpokládám, že původní rozvodnice byla umístěna na zdi, která je z druhé strany ve společných prostorách. Při rekonstrukci elektroinstala ce ve společných prostorách by se dala přímo z krabice provrtat díra pro nový přívodní kabel, z krabice do rozvodnice by se dala použít trubka, ve které byl původní přívod. Jinak řečeno, nový přívod by se potom dal udělat bez nutnosti zásahu do zdi uvnitř bytu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Eva Saenová
« Odpověď #22 kdy: 15.06.2012, 22:57 »

  Pane Hasalo, Vaše řešení se mi moc líbí. Dnes ke mně zaskočil elektrikář a řekl mi, že musím z elměru vést nový přívod, že to jinak nejde. Ukázala jsem mu Vaše řešení. Prý stejně musím dělat nový přívod, protože starý hliníkový přívod bude přetížen. Plynovým kotlem? A staré vedení k elektroměru přetížené nebude? Myslím si, že se obě části vedení  (do elměru a z elměru do bytu) mohou měnit najednou a později.

  Původní rozvodnice není na zdi, která je z druhé strany ve společných prostorách. Vedení jde přes celou zeď předsíně nad dveřmi. Mohu teď zasekat do zdi nějakou lištu, do které bych pak nový přívod vložila a nemusela předsíň znovu sekat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #23 kdy: 15.06.2012, 23:19 »

Do zdi se nezasekávají lišty, ty jsou určeny k upevnění na zeď. Do zdi je třeba zasekat trubky nebo přímo kabely, což je lepší, mohou se přímým dotykem se zdí chladit. Pokud bude elektrikář měnit přívod od elektroměru do bytu, který je nedostatečný,  s největší pravděpodobnos tí vymění i přívod k elektroměru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jmeno
« Odpověď #24 kdy: 16.06.2012, 10:51 »

Kazda situace ma zpravidla vice reseni. Je treba to resit individualne, znat mistni situaci, budouci umysly investora atd. Je pravdou, ze:
1) vyska 260 cm je moc
2) hlinik je potreba pri VHODNE prilezitosti vymenit na med.

V tomto pripade (pri doplneni jedne zasuvky na samostatnem okruhu) je lepsi to nechat tak, jak to je - az v budoucnu dojde treba k celkove rekonstrukci, bude se nejspis muset vyhazet vsechno, i to "nove".

Pokud je rozvadec dost velky a vejde se tam i nejaky ten jistic a chranic navic, tak bych byl pro reseni to nacpat do neho. Teoreticky by se sice asi nemely michat okruhy TN-C a TN-S (ci chcete-li TN-C-S) v jednom rozvadeci, ale prakticky se to v techto pripadech toleruje.

Pokud nejsou stavajici jistice prilis stare (napr. 40 let) a neni tam jiny problem, tak by nejspis nebylo vymenit ani je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jmeno
« Odpověď #25 kdy: 16.06.2012, 11:46 »

Zajímalo by mne, jde ta nová část v TN-S připojit ke starému rozvaděči v TN-C a bude bod rozdělení TN-C a TN-S možné přizemnit, jak uváděl p.Schwarz?

Za situace, kdy bod rozdeleni NENI NUTNE prizemnovat a jedna se jen o novou zasuvku pro plynovy kotel, bych bod rozdeleni opravdu neresil. Jina vec by samozrejme byla, kdyby slo o sporak nebo elektricky kotel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #26 kdy: 16.06.2012, 11:55 »

Hlavní přívod i ostatní vedení v bytě je v hliníku, v TN-C, jen nejvzdálenější jedno světlo je v krabici připojeno jako TN-S. S hlavním přívodem ani s ostatním vedením se nic  dělat nebude. Jen se mají vyměnit jističe a v předsíni zřídit zásuvka pro plynový kotel. Projektant je zároveň i revizní technik.
Jsem ráda, že se smí  prodloužit i hliníkový hlavní přívod.
Vaše znalosti jsou velice nevyrovnané, pojmenovat sítě dovedete, a to ostatní neumíte, většinou je to naopak Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Eva Saenová
« Odpověď #27 kdy: 16.06.2012, 18:26 »

Samozřejmě, že znalosti o elektroinstala ci nemám, nic neumím a pouze papouškuji, co mi projektant řekl. Ale když ke mně přijde firma a řekne, že kvůli jedné zásuvce pro plynový kotel musím mít projekt, překopat společné prostory, předělat jističe a veškeré vedení v bytě, jsem přesvědčena, že jde jen o podlou snahu získat zakázku.  Proto se ptám!

 A když mi ještě řeknou, že mi povedou kabely k zásuvkám přes komín, ve kterém se topí, že nejde nový rozvaděč připojit ke starému, že se kabely nehřejí a nedají se přetížit, tak nemám řešit, jaký spotřebič kam připojím, a proč si radši nenechám dát elektrický kotel, který chtějí umístil na zeď i se zásuvkou, kde jde svod hromosvodu, a chtějí mi natahat vodiče s jednoduchou izolací do asfaltových trubek, mám slepě věřit a neptat se, třebas hloupě a nezasvěceně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #28 kdy: 16.06.2012, 18:28 »

Samozřejmě, že znalosti o elektroinstala ci nemám, nic neumím a pouze papouškuji, co mi projektant řekl. Ale když ke mně přijde firma a řekne, že kvůli jedné zásuvce pro plynový kotel musím mít projekt, překopat společné prostory, předělat jističe a veškeré vedení v bytě, jsem přesvědčena, že jde jen o podlou snahu získat zakázku.  Proto se ptám!

 A když mi ještě řeknou, že mi povedou kabely k zásuvkám přes komín, ve kterém se topí, že nejde nový rozvaděč připojit ke starému, že se kabely nehřejí a nedají se přetížit, tak nemám řešit, jaký spotřebič kam připojím, a proč si radši nenechám dát elektrický kotel, který chtějí umístil na zeď i se zásuvkou, kde jde svod hromosvodu, a chtějí mi natahat vodiče s jednoduchou izolací do asfaltových trubek, mám slepě věřit a neptat se, třebas hloupě a nezasvěceně?


 Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Ján Garaj
« Odpověď #29 kdy: 16.06.2012, 18:42 »

Ak je pravda, to čo píšete o tej slávnej firme a aj o elektrikárovi, ktorý vám tak dobre radí, tak ich hneď bez mihnutia okom vyhoďte a už ich nikdy nevolajte. Pána projektanta trochu zpacifikujte tak, že mu pohrozíte z nadržiavania tej slávnej bande zverejníte to a buď sa polepší alebo tiež poletí. Projekt si naozaj nechajte urobiť správny na rekonštrukciu trebárs aj po etapách, schopný projektanto to určite dokáže. Aby ste z dôvodu jednej zásuvky pre plynový kotol rekonštruovali celé rozvody, no to sú mi veci.Teraz navrhnem kacírske riešenie. Dajte si tam predlžovačku riadne preverenú revizákom a podľa jeho návrhu ju správne zaveste na stenu, aby ste po nej nešlapali. To je zatiaľ všetko. Uvidíme ako ma zvozia kolegovia. potom sa budem hájiť ja.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #30 kdy: 16.06.2012, 20:01 »

Samozřejmě, že znalosti o elektroinstala ci nemám, nic neumím a pouze papouškuji, co mi projektant řekl.
V tom případě si můžete gratulovat, mohu vás ubezpečit, že existují projektanti, kteří jaksi sítě neumějí rozlišit, přes to, že mají pro svou činnost certifikátů jak nasr... Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Eva Saenová
« Odpověď #31 kdy: 16.06.2012, 21:04 »

Bohužel, bez zásuvky mi instalaci kotle se zárukou oprávněný pracovník neprovede. Prodlužka by byla fajn řešení. Věřte mi, že mám chvílema sto chutí vzít starý dvoužilový podomítkový měděný kabel, proškrábnout omítku, kabel přisádrovat, zaplácnou maltou a přeštukovat, zelený drát strčit na volné místo do takové krabičky, kde jsou jen zelenožluté dráty a druhý drát dát pod šroubek 16 A jističe, sice už obsazeného drátem z jiné zásuvky, ale kdo to bude zkoumat, že tam jsou dva, a novou zásuvku zapojit se zeměním přes kolík, jak se to kdysi dvěma dráty dělalo.
  No, snad do podzimu seženu někoho, kdo bude umět zapojit novou rozvodnici jak radil ve variantě kompromisu p.Schwarz nebo podle rady p.Hasala.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 16.06.2012, 21:44 »

Tak spíše bych se přikláněl k variantě  kolegy Jiřího  Schwarze. Z  jednoduchého důvodu, pokud je to panelák, tak zasekání krabice jak radí kolega Hasala je  zle tam bývá z 99% panel...    
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Eva Saenová
« Odpověď #33 kdy: 16.06.2012, 22:10 »

Je to starý - předválečný činžovní dům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 16.06.2012, 22:12 »

Pak by šla i tato varianta kolegy Hasaly...  Mrknutí
Problém je vždy, když člověk není fyzicky přítomen - nemůže posoudit na místě.
Pak jsou dlouhé diskuze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Eva Saenová
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 16.06.2012, 22:22 »

Tak teď už jen hledat elektrikáře, který to bude umět.

  Moc děkuji všem, kteří se mi opravdu snažili pomoct trochu se orientovat v mém problému ve Vašem elitním oboru a neskočit na špek neseriózním firmám. Díky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je možné umístit rozvaděč do šatny?
 Jaké používáte bytové rozvodnice?
 Jak přístupné/nepřístupné může být umístění bytového rozvaděče?
 Musí být HDS zaplombovaná a kdo je za to zodpovědný?
 Jak správně umístit bytový rozvaděč?
 Jak srovnat zateplení domku s rozvaděčem?
 Lze osadit prázdný podružný rozvaděč nebo jej musím koupit již sestavený?
 Jak vysoko umístit podružný rozvaděč který bude na chodbě?
 Moze byt polystyren okolo domoveho rozvadzaca?
 Může být náhrada domovní rozvodnice "dírou ve zdi"?
 Jakou si vybrat zásuvkovou rozvodnici 230V/400V do domácí dílny?
 Je možné použít dvě skříně s jističi v jedné domácnosti?
 Opravdu potřebuji tovární rozvaděč?
 Musí být pojistková skříň ještě mezi rozvaděčem před domem a nachodbě?
 Jaky zvolit venkovni rozvadec pro dva elektromery?
 Mohou být jističe umístěny v koupelně?
 Mohu na elektroměrovou desku umístit ještě zásuvku 400V/32A?
 Který předpis hovoří o volném prostoru před rozvaděčem?
 Mohu instalovat jističovou skříň nad radiátor?
 Jak daleko může být domácí hlavní rozvaděč instalován od vodoměru?
 Mohu zhotovit před rozváděčem dodatečný umělý schod ?
 V jaké výšce musí být rozvaděče, když jsou v záplavové oblasti?
  Je možné umístit domovní rozváděč na hranici schodů?
 Musí být rozvodná skřín na chodbě BD zajištěna proti otevření?
 Je volně pohozený rozvaděč v pořádku?
 Je možné přesunutí rozvaděče z chodby do garáže?
 S kterou normou je umístění bytového rozvaděče hned pod stropem v souladu?
 Môžem medzi elektromer a domový rozvádzač vložiť rozvádzač pre záhradu?
 Musí být jistič pro zásuvkový okruh zásuvek v kanceláři volně dostupný ?
 Může být v úklidové místnosti umístěn rozvaděč?
 Je možné mít mezi skříní s měřením a domem ještě rozvaděč pro budoucí napojení?
 Je možné umístit bytový rozvaděč nad prostor ohybu schodů?
 Je možné instalovat rozvodnici v šatní skříni?
 Kam umístit malý rozvaděč v jímce čističky odpadních vod?
 Mohou být rozvaděče domovní režie v bytových domech uzamčené?
 Musí být bytový rozvaděč paneláku nutně v bytě?
 Jaká je minimální výška pro umístění rozvaděče ?
 Musí mít kůlna vlastní rozvodnici?
 Mohou být jističe od bytu na veřejné chodbě bytového domu?
 Mám si troufnout instalovat rozvaděč pod omítku do venkovního prostředí?
 Mohu v podkroví zrusit krabici s 3F přívodem a udělat z toho podružný rozvaděč?
 Může být přívodní krabice s nožovkama v zateplovací izolaci?
 Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
 Mohu přemístit HDO přijímač z elektroměrové skříně do mé jističové skříně?
 Prečo je nevhodné umiestniť bytový rozvádzač nad vstupné dvere?
 Mohu umístit rozvaděč do koupelnové příčky?
 Je možné umístit rozvodnici na komín Schiedel?
 Je nutné při přemístění elměru na vnější stěnu domu vyměnit i vnitřní rozvaděč?
 Může být rozvaděč umístěn v plynové kotelně?
 Jak mohu bytovou rozvodnici v dřevostavbě obestavět dřevěnou skříňkou?
 Mohu umístit rozvaděč nad akumulační kamna?
 Smí se dát podružný rozvaděč pro kuchyň do stoupačky za wc?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.