Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak se zakresluje hromosvod do plán elektroinstalace rodinného domu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se zakresluje hromosvod do plán elektroinstalace rodinného domu?  (Přečteno 28555 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #18 kdy: 02.06.2012, 09:51 »

.............. a jak to tu tak pročítám, tak si říkám......"je to student, nebo se za něj schovává nějaký začínající projektant?"  Ale vždyť ono je to vlastně naprosto jedno. Je to už hezká řádka let, co jsem začal nesměle pronikat do tajů elektrotechnik y a ta si mě postupem času tak získala, že se z ní stal s povoláním navzájem dobrý koníček. Postupně jsem se vyvíjel, dělal jsem v elektroúdržbě na šachtě, pak jezdil po stavbách, mistroval mladším kolegů........ ..a když jsem viděl, že jsem vlastně dlouho neviděl líbivou projektovou dokumentaci, rozhodl jsem se mé montážní zkušenosti přenášet na papíry různých formátů. Právě v začátcích mého projektování mi pomohlo dost kolegů........ .......můj VELKÝ učitel Petr Doležal mě zasvětil do tajů AutoCADu, a další VELCÍ učitelé (Honza Hájek, Dalibor Šalanský, Milan Kaucký, Honza Štěpán, Jarda Kořínek....... ...prominou ti, na které jsem zapomněl  Smích )..........a těchto si budu vždy vážit pro jejich ochotu a otevřenost.
Proto vše, co jsem výše napsal si říkám, že je vlastně mou povinností, pomoci druhým, kteří mají zájem se něco dozvědět ve svém rozjezdu v oboru.

Proto píši: kolego studente, zde je můj email ( horac@podborany.cz ) Na ten se mi ozvěte a já vám něco málo přepošlu a vysvětlím. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav 3
« Odpověď #19 kdy: 02.06.2012, 10:12 »

to kol. Horský:

Slova velkého muže, máte u mě zase jeden bodík v šuplíku, až já je budu časem rozdávat, tak mi to bude trvat celý den.

citace: "je to student, nebo se zaněj schovává nějaký začínající projektant?"

Tady je jádro pudla přesně vystižené. Po studiích většinou každý umí jenom něco, kolik toho umí je dáno tím, jak moc se chtěl učit, jaké měl kantory a specializaci a i ti nejlepší studenti se stanou hotovými odborníky teprve časem až si to ošahají a vyzkouší v praxi. Někdo se jím nestane nikdy, což bohužel platí nejen v elektrotechnic e, bohužel znám i např. lékaře, ke kterým bych nedal léčit ani psa, kterého chci nechat utratit, proč ho trápit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
« Odpověď #20 kdy: 02.06.2012, 11:15 »

Neviem, ako ďaleko som bol od pravdy, ak pán student napíše:  "je to pro někoho z vyšších míst". Čo sa dá ku tomu dodať. Ak je student, nie je to vôbec hanba a ani najmenej by som ho takto neposudzoval, ak by napísal hneď na začiatku pravdu a nerobil si z nás, opäť napíšem šprťouchlata. Na to netreba žiadnu vešteckú kouli. Aj pán IBL sa spočiatku choval všeliako len nie celkom pravdivo, ale to už máme dávno za sebou. Pán Horský sa zachoval ako najlepší profesionál. Poskytne radu osobne, ak chce poskytnúť, niet ku tomu čo dodať. Bodíky dávať neviem ale aspoň ho takto pochválim.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
student123
« Odpověď #21 kdy: 02.06.2012, 11:20 »

Nejsem začínající projektant ale student, který hledá radu u lidí (kolegů) co už mají něco za sebou.I kdybych byl "začínající projektant"-což nejsem (nebylo by to zase až tak špatný). Nechápu kde se ve vás bere takový odpor pomoct budoucímu kolegovi. Neříkejte že z vás nikdo nikdy když jste začínali nešli za někým kdo už vám poradil.Každý snad začínal i vy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
« Odpověď #22 kdy: 02.06.2012, 11:27 »

Ani v najmenšom neodsudzujem Vašu prosbu alebo požiadavku o radu. Kolko hlúpostí som urobil aj ja v mladosti, to by sa sem asi nezmestilo. Ale spôsob, akým sa pídite po rozume je mi trochu proti srsti. Som naozaj alergický na "někoho z vyšších míst". Za také osoby by ste sa nemali  skrývať. Pán Horský vám určite poradí. Držím palce. A v budúcnosti, ak môžem poradiť, radšej s pravdou skôr von, než sa my tu do krvi nepohádame. Pravda pán Hruda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 02.06.2012, 11:48 »

Jeden z profáků na VŠ nám říkal, že hloupý student je ten který se neptá. Nikdo vás ani neodsuzuje za ten dotaz, že se ptáte na něco. Jsou tu kolegové mnohem zkušenější, kteří občas něco řeší s čím se ještě nepotkali a pro někoho to může být banalita.

Spíš, že z vás ty informace padají tak nějak kostrbatě... Kdyby jste řekl: "Zadal mě mistr vypracovat projekt jako ročníkovou práci, je to bydlení někoho z vedení školy, tak to chcu mít pořádně a neumím to, tak se ptám," asi by to vyznělo jinak, než když to takhlepadá jedno po druhým....

Pokud jste z Brna nebo okolí mohu vám zkusit přispět svými vědomostmi i já... (lrotrekl@centrum.cz).

I když v případě hromosvodů je určitě nejlepší se obrátit na p. Hájka... kontakt určitě najdete...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #24 kdy: 02.06.2012, 14:04 »

Nejsem začínající projektant ale student, který hledá radu u lidí (kolegů) co už mají něco za sebou.I kdybych byl "začínající projektant"-což nejsem (nebylo by to zase až tak špatný). Nechápu kde se ve vás bere takový odpor pomoct budoucímu kolegovi. Neříkejte že z vás nikdo nikdy když jste začínali nešli za někým kdo už vám poradil.Každý snad začínal i vy.

Ten odpor není o tom, že by to byla nectnost jednotlivce. Je to odpor všech, které tato profese živí a kteří si ty informace prostě museli zaplatit, získat, namlet si hubu, aby pochopili, atd. To stojí nemalé úsilí.
Když pak na trhu slyšíte oplzlé řeči typu jste drahý, však to jsou jen dva dráty a vy s tím naděláte a podobně, tak opravdu nikdo nemá chuť vychytávky a zkušenosti křičet do světa.

V tomto pohledu si myslím, že nabídka kolegy Hájka je férová, poskytl vám zdroj k informacím a záleží jen na vás, zda a jak si je nastudujete. Nikdo to dnes za nikoho neudělá.

A ještě jedna rada. Kolega kolegovi rád poradí, ostatně i já jsem dostal spoustu rad od zkušenějších kolegů. Ale tyto rady se prostě nepíšou veřejně na sklo. Využijte proto samostatnou studijní sekci na tomto portále a zaregistrujte se, pak budete mít k informacím mnohem lepší přístup.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
student123
« Odpověď #25 kdy: 03.06.2012, 10:52 »

Ano v něčem máte pravdu a souhlasím s vámi, využil jsem zdroj z internetu a je to v pohodě.
Jen se chci zeptat co znamenají zkratky (u hromosvodů) So-svod? Sz-Svod k zavádějící tyči? a Oú nevím poradíte mi prosím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 03.06.2012, 11:03 »

Pravděpodobně
SO - okapová svorka
SZ - svorka zkušební a tyč není zavádějící, ale zaváděcí - v podstatě nahrazuje úhelník
OÚ - ochranný úhelník

Prolistujte si ještě nějaké katalogy hromosvodářské ho materiálu.

DEHN - asi nejobsáhlejší a nejkvalitnější materiál
V těchto dalších dvou najdete vámi dotazované zkratky...
DT Technic
TREMIS
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 03.06.2012, 17:23 »

A kolik by mělo být?
380 je polovina spodní dovolené tolerance, a pokud nebylo uvedeno "jmenovité napětí",  je vše v pořádku.


jasně, ale pokud vím tak všude je psáno 230V/400V... ještě jsem nikde neviděl 230V/380V.... podivej U nás platilo že kdo ze studentů elektro řekl 220 nebo 380 tak bylo za 5 že nic neumí....

Kdyby toto řekl u závěrečné zkoušky či maturity, nevím nevím jestli by se nesetkal se sníženou známkou, když je to už několik desítek let změněno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #28 kdy: 04.06.2012, 10:27 »

.... než sa my tu do krvi nepohádame. Pravda pán Hruda.
Nechtěl jsem, ale když už mne jmenujete, musím reagovat: pane Garaji (pokud se tak jmenujete?),  já se s vámi určitě nebudu hádat, protože jste pro mne anonym, který ačkoliv zde popsal stohy obrazovek příspěvky, ještě nebyl schopen /ochoten založit si profil, natož nechat si ověřit identitu a kvalifikaci.
Chodím na toto fórum již několik let, abych se něco dozvěděl, což se díky zdejším skalním přispěvatelům daří (nechci jmenovat, abych na nikoho nezapomněl, ale pány Doležala, Karvánka, Horského a další považuji za takové autority, že při čtení jejich příspěvků vždy pomyslně smekám). Pokud náhodou dokážu i já odpovědět na otázku, činím tak.
Z vašich příspěvků jsem zatím ale nenabyl dojmu, že máte co sdělit, kvalitu pouze válcujete kvantitou. Proto se domnívám, že by bylo lepší, kdybyste se více držel tématu dotazu a přispíval jen k věci.
Tolik můj názor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Ján Garaj
« Odpověď #29 kdy: 04.06.2012, 21:47 »

To či som naozaj Ján Garaj sme si tu už vysvetlovali a ten kto chcel (alebo vedel to je pre vás pán Hruda) si to mohol zistit alebo aj zistil v OŘ Obchodní rejstřík. Ja tu verifikáciu naozaj nemám a len pre to nateraz nemám možnosť ísť do Brna alebo hľadať to niekde inde. Nie je hanbou, priznať sa, že to v mojom veku neviem. K ostatnému by som písal od veci, tak ako tentoraz aj Vy. Ospravedlňujem sa vám, že som si dovolil vás spomenúť, ale Vy ste ma na to vyzvali. Už nebudem. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #30 kdy: 05.06.2012, 11:02 »

U nás platilo že kdo ze studentů elektro řekl 220 nebo 380 tak bylo za 5 že nic neumí....
Kdyby toto řekl u závěrečné zkoušky či maturity, nevím nevím jestli by se nesetkal se sníženou známkou, když je to už několik desítek let změněno.
Pro zajímavost:  A jaké vás učili napětí zdrojů (transf.,  generátor)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je opravdu nepřípustné spojovat měď a pozinkovaný drát?
 Jaká je nutnost hromosvodu?
 Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
 Je mozne pouzit zemnic z nerezu?
 Musi byt k hromosvodu pripojeny vsechny okapove zlaby?
 Je nutná instalace hromosvodu u rodinného domu pokud je nad domem vedení vvn?
 Hromosvod a zemnící páska. Jen položit, zalít betonem a samozřejmě vyvést na povrch?
 Jakou zvolit vzdálenost svodu hromosvodu od izolace budovy polystyrenem?
 Může vést hromosvod i vzhůru?
 Sundali hromosvod, s tím že je nedaleko kostelní věž a tudíž není potřeba!
 Jaké má být správné provedení pro celoplechovou střechu?
 Jak určitě nedělat hromosvod?
 Kolik má být jímacích tyčí a svodů hromosvodu na nový RD?
 Prý mohu mít hromosvod i na stromě!?
 Jak zajistit správnou ochranu proti přepětí WI-FI routeru?
 Mohli byste mi poslat materiály k nastudování hromosvodů?
 Je normální hromosvod skrytý v zateplení budovy?
 Může se kabel nn vést vedle hromosvodu?
 V jakem pořadí zapojit přepětovou ochranu DEHN 275?
 Existují svody hromosvodu v barvě omítky?
 Musím mít na RD hromosvod?
 Je potrebny bleskozvod na garáž ktorú budem stavať vzdialenú od domu 6m?
 Jak daleko od zateplené fasády má být hromosvodný svod ?
 Je instalace skrytých svodů hromosvodu oprava alebo rekonštrukcia?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jak správně provést uzemnění hromosvodu?
 Je možné upevniť zvod bleskozvodu na zvod rýny?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Je treba urobiť prjekt aj pre jednoduché bleskozvody?
 Není připojení zábradlí k hromosvodu zbytečné?
 Jak udělat hromosvod, když není kam zatlouci zemnicí tyče?
 Ako ochrániť kovové potrubie na plechovej streche pred bleskom?
 Můsí řešit projekt menšího hromosvodu (RD) projektant "ČSN EN 62305" ?
 Znáte normu, která popisuje jímač v ochranném úhlu antény?
 Aká je najvhodnejšia trasa pre bleskozvod?
 Ako upevniť jímaciu tyč bleskozvodu?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Ako najrozumnejšie urobiť bleskozvod v prípade kovodielně?
 Je potřeba instalovat hromosvod na řadové garáže s plechovou střechou ?
 Máme nechat instalovat hromosvod ještě před fasádou nebo po ní?
 Nebudu potřebovat u rekonstrukce hromosvodu více svodů, než původní dva?
 Musí být hromosvod připevněný k fasádě?
 Musím u nového domu navýšit počet svodů bleskosvodu?
 Smí se na hromosvod montovat anemometr od meteostanice?
 Je rozumné instalovat na stromy hromosvod?
 Je káď s vodou při svodu hromosvodu nebezpečná?
 Je toto řešení hromosvodu 100% v pořádku?
 Jde o správnou realizaci hromosvodu?
 Je tento bleskozvod spravne na projektovany?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Je přípustné napojení přerušeného vodiče hromosvodu?
 Je nutný hromosvod na starý řadový dům?
 Jak udělat revizi podle starých norem 2007?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Musim u starého hromosvodu zachovat cu lano?
 Je bezpečné slepé rameno hromosvodu v bytě?
 Je potrebná jímacia tyč aj ku komínu?
 Jak přimět firmu revitalizující panelák neporušovat normy pro hromosvod?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od kovového plotu?
 Je možné vést hromosvod půdním prostorem?
 Mozu sa umietsnit zemniace tyce v blizkosti obytnej pivnice?
 Je mozne odbocit hlavny uzemn. vodic zo skusobnej svorky bleskozvodu?
 Je ukončení hromosvodu v zemi bez zemnících pásků je špatně?
 Musi byt svod hromosvodu ze dvou stran radoveho domu?
 Lze na starou střechu dosadit nový hromosvod?
 Může být hromosvod připevněn na kovovém parapetu?
 Musí být hromosvodové svody pod omítkou v husím krku?
 Ako overiť že vodič je pripojený na hromozvod?
 Mám se řídit při instalaci hromosvodu se striktně dle projektu?
 Je nutný bleskosvod na boudu na terase bytového domu?
 Má být žluto/zelený vodič spojen s jímačem a hromosvodem?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Má smysl zrušit anténní stožár, když má dům vložkovaný komín ?
 Co dělat na chalupě se starými jímači bez spolehlivých zemničů?
 Mohou svody hromosvodu vést po okapových rourách?
 Opravdu Evropská unie nařídí povinně hromosvody?
 Je potrebné riešiť bleskozvod pre kemping?
 Může hromosvod procházet polykarbonátem?
 Může nebo dokonce se musí soused připojit k mému hromosvodu?
 Musí se při instalaci solárních panelů na střechu instalovat i hromosvod?
 Musím mít na RD více svodů z hromosvodu?
 Musí mít dřevěný altánek hromosvod?
 Mohu vést svod hromosvodu k uzemnění v zemi ?
 Jak vážný problém je přerušený svod hromosvodu?
 Jak upevnit 2m oddálený jímač?
 Jsou 4x2m jímací tyče na ploche střeše z fólie opravdu nutné?
 Lze využít svod hromosvodu jako přímo nosič pro koaxiání kabel?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od domovní přípojky nn?
 Může být kovový předěl balkónů nebezpečný pokud je součástí hromosvodu?
 Jak dodatečně nainstalovat zemnič u novostavby RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 22 dotazů.