Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  je nutné propojení bleskosvodu a komínové vložky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: je nutné propojení bleskosvodu a komínové vložky?  (Přečteno 23106 krát)
zerotest
« Odpověď #18 kdy: 02.05.2012, 14:57 »

To:Jirka Š.  Posláno: Dnes v 12:33
Proč myslíte, že jsou nejednoznačné výsledky - řešení?
To co popisujete, tak by byl hodně žalostný stav - řešení: opsat bez těch otazníků a provést. Provedení včetně podmínek lze najít v normách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 02.05.2012, 15:19 »

...tak by byl hodně žalostný stav...
Nerozumím. Vysvětlete, prosím!  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #20 kdy: 02.05.2012, 15:35 »

To: Jirka Š.  Posláno: Dnes v 15:19
Když cokoli bude chybět (pospojování-uvedení na stejný potenciál a uzemnění),  tak v případě úderu blesku a to i nepřímého úderu vzniknou rozdíly potenciálu řádově kV až stovky kV a začne se blýskat, a obávám se, že to nebude na lepší časy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 02.05.2012, 16:17 »

Ale tohle já chápu, to mi vysvětlovat nemusíte  Super!

Moje otázka směřovala úplně jinam. Co s tím, v běžné reálné situaci. Alespoň do doby, než dojde ke kompletní rekonstrukci elektroinstala ce ve společných částech domu.
Jinak si nemyslím, že mnou papsaný stav by byl nějak výjimečný. Je totiž spíše zcela běžný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #22 kdy: 02.05.2012, 16:39 »

V reálu vezmu můj byt: jde o nejvyšší patro pod střechou a dohoda se sousedy nebo rekonstrukce je na dlouhé lokty. Za svoje jsem si předělal elektroinstala ci včetně dodělání hlavního pospojování (opravdu hlavního - nejde o překlep) a přepěťových ochran. Zbývá mi dořešit průchozí kabely od centrálního odsávání. Tedy to pospojování beru za základ pokud s tím chcete něco udělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kolejník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 02.05.2012, 17:22 »

To: zerotest
Smím se zeptat odkud to až táhnete? Nebo máte i svůj zemnič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #24 kdy: 03.05.2012, 08:13 »

To: kolejník  Posláno: Včera v 17:22
Ve stoupačkách je zž vodič a ten je doufám dole napojený na HOP, dále tam vede roura vzduchotechnik y a doufám, že je dole spojena s HOP (tím spíš, že vede ze střechy) a do třetice na chodbě jsou hlavní rozvody a doufám, že minimálně PEN je dole spojen se zemí a jeden drát vede na topení a to by mělo být taky dole na HOP. A i kdyby to dole nebylo napojeno na HOP, tak si myslím, že jiskření a přeskoky u mě v bytě nehrozí.  To provedení považuji za minmální pro střešní byt, který je zároveň v paneláku. Pozn. je to sice někomu k smíchu, ale i vodovdní batrii na plastovém potrubí mám na pospojování a to na zákldě analýzy rizik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #25 kdy: 03.05.2012, 08:35 »

Citace
Pozn. je to sice někomu k smíchu, ale i vodovdní batrii na plastovém potrubí mám na pospojování a to na zákldě analýzy rizik.

Analýza rizik může být, je to věc každého subjektu !
Baterie vodovodní se z 99% pospojí po výpočtu odporu dodávané vody!! tanecek
Je to na každém místě jiné ! (Odpor vody + délka a průměr PPR trubek !)když píšeme plastové potrubí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
zerotest
« Odpověď #26 kdy: 03.05.2012, 09:43 »

To:František Šohajda  Posláno: Dnes v 08:35
S tou druhou částí Vašeho příspěvku moc nesouhlasím. Když jsem zkoušel elektrickou pevnost vody v plastovém potrubí, tak rozdílné průřezy a délky kupodivu nehrály moc velký vliv. U krátkého 1'' potrubí nedošlo k průrazu ani na 2,5kV a u mnohem delšího potrubí 1/2'' došlo k průrazu na 390 V - 100mA. Voda je vždy schopna přivést potenciál, který je znásobený usazeninami na stěnách - voda není izolant. Je otázka, jestli ta cesta je taková, že dokáže způsobit nebezpečný stav.  U většiny objektů se předpokládá zásah bleskem a potenciál vody je nezanedbatelné riziko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #27 kdy: 03.05.2012, 10:14 »

To:František Šohajda  Posláno: Dnes v 08:35
S tou druhou částí Vašeho příspěvku moc nesouhlasím. Když jsem zkoušel elektrickou pevnost vody v plastovém potrubí, tak rozdílné průřezy a délky kupodivu nehrály moc velký vliv. U krátkého 1'' potrubí nedošlo k průrazu ani na 2,5kV a u mnohem delšího potrubí 1/2'' došlo k průrazu na 390 V - 100mA. Voda je vždy schopna přivést potenciál, který je znásobený usazeninami na stěnách - voda není izolant. Je otázka, jestli ta cesta je taková, že dokáže způsobit nebezpečný stav.  U většiny objektů se předpokládá zásah bleskem a potenciál vody je nezanedbatelné riziko.


Já jsem to nezkoušel, jen jsem to počítal podle tabulek vodivosti vody (která se v místě používá)...
Podle vyjádření pracovníků TIČRu to je otázka idividuelní k místu ....
Pokud bude všechno v izolaci třeba v koupelně, je lepší nic nepospojit, než všechno bezhlavě pospojit !
Je pak otázka další délky potrubí a kvalita vody ....atd....


Daleko horší bude u blesku krokové napětí, pokud bude někdo stát venku....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
zerotest
« Odpověď #28 kdy: 03.05.2012, 12:05 »

To:František Šohajda  Posláno: Dnes v 10:14
Vše odizolované v koupelně si dovedu teoreticky představit, ale v praxi jsem se tím snad nikdy nesetkal. Stačí jedna jediná věc, která může přivést jiný potenciál - kovové plochy (zárubně, topení, potrubí-plyn vzduchotechnik a…,  podlahové vytápění… armování ve zdi, u vany je vlhké zdivo…) a druhé je třeba potrubí i v plastu. Měl jsem možnost nezávisle probrat fyzikální vlastnosti vody a výsledek… - došlo i na údery blesku na vodní hladinu a ty naznačují, že voda není izolant.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 04.05.2012, 00:27 »

Tak se nám to tu odklonilo (módní slovo) k pospojování baterií na plastovém potrubí, a to už se tady probíralo mnohokrát.

Rád bych se tedy vrátil ke svým otázkám z 02.05.2012, 12:33, na které zatím nikdo neodpověděl. Podotýkám, že v "modelovém domě",  který vyhovuje popisované situaci (a jehož vlastníkem nejsem),  žádné HOP ani nic podobného neexistuje a do rekonstrukce rozvodů ani existovat nebude. Nemohu tedy provést něco podobného jako kolega Zerotest. Navíc mi některé jeho výroky typu "...ve stoupačkách je zž vodič a ten je doufám dole napojený na HOP, dále tam vede roura vzduchotechnik y a doufám, že je dole spojena s HOP..." připadají poněkud přehnaně optimistické.. . nic ve zlém  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #30 kdy: 04.05.2012, 00:47 »

A co zkusit toto:
Fixem - permanentním napsat na vložku - Prosím blesku tudy ne!
Připravit si před bouřkou dobrou náladu a evakuační zavazadlo.
Připravit si hasící přístroje a dostatek kafe do termosky pro hasiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 04.05.2012, 07:42 »

A co zkusit toto:
Fixem - permanentním napsat na vložku - Prosím blesku tudy ne!
Připravit si před bouřkou dobrou náladu a evakuační zavazadlo.
Připravit si hasící přístroje a dostatek kafe do termosky pro hasiče.

Stačí to česky a anglicky? Nebo tady na Domažlicku i německy, kdyby sem zabloudil blesk "od sousedů"?

Zbořil bych ti poštovní schránku, kdybych ti měl poslat fotky všeho, co je v našem okolí z hlediska ochrany před bleskem špatně. A nejhorší je, že je to často několik let v provozu, nic se nestane, a my pak vypadáme jako nějací lobbisté výrobců, když tvrdíme, že je cosi špatně, že by se tam měl upravit toto, přidat tohle, předělat tamto...
Musí se před bleskem chránit "májka",  když je pod ní stan s občerstvením.. . tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
zerotest
« Odpověď #32 kdy: 04.05.2012, 11:57 »

To:Jirka Š.  Posláno: Dnes v 00:27
Ale odpověď zde byla popsána. Na základě vašeho popisu nelze více poradit, jedině na místě zhodnotit stav. Nebude nikdo psát připojte  zž drát 6mm2 na svorku… Komínovou vložku uzemnit samostatně lze, ale pak je nutné ji spojit s PEN, doplnit přepěťovou ochranou vhodného typu a dále připojit vše co se má pospojovat - potrubí vody, plynu, okapu… a pokud něco vynecháte, tak si vytvoříte potenciálovou bránu se všemi riziky.
Že něco z toho není propojené je jen výmluva, ale nikoli omluva. Buď řešíte, jak zvýšit bezpečnost anebo řešíte, jak najít výmluvu proč něco neudělat. Musíte si vybrat!
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 04.05.2012, 16:24 »

Já tedy nevím, jestli se vyjadřuji nějak špatně, nebo jestli je chyba na druhé straně přijímače, jak se kdysi říkalo. Obzvláště od p. Hájka mě jeho odpověď mrzí, protože jindy jsou jeho rady k věci a neironizují něco, k čemu dotyčný nemá dostatek infoirmací.
Mmchdm. abych nevypadal jako úplný blbec, za kterého mě zjevně máte, tak jenom uvedu, že i přepěťové ochrany jsem kdysi před mnoha lety projektoval, dokonce do průmyslového prostředí. Ve spolupráci se silnoproudaři z vedlejšího oddělení i ten páně Hájkův Dehn-ventil a až po tu nejjemnější ochranu. Tehdy se samozřejmě ještě příliš neuvažovalo o podobné ochraně v bytové výstavbě, nejspíše z cenových důvodů.

Tak a teď opět k věci. Předem upozorňuji, že citovaný dům mi nepatří, i když svým slovem mohu ovlivnit chování jeho spolumajitelů. Kompletní rekonstrukce elektroinstala ce a hromosvodu je v plánu, samozřejmě hned po těch věcech, které hrozí destrukcí domu typu střecha, vodovodní stoupačky apod. a až bude ve fondu oprav více peněz. Pak se to vezme z gruntu, ale víc dělat nemohu.

Mě vždycky ve zdejších diskusích zaskočí ta lehkost, se kterou předpokládáte existenci podobných věcí jako HOP automaticky v každém domě. Možná v každém paneláku, ale jak je to alespoň předválečné, tak tam prostě po několika ne příliš kvalitních rekonstrukcích nic takového není.

Takže jsou-li na domě vyvložkované komíny, které jsou alespoň schované v ochranném prostoru hromosvodu dle (n-x)té normy a pravděpodobně nejsou dole s ničím pospojeny, co s tím akutně? Nechat to být až do rekonstrukce, která se může protáhnout? Provést samostatné zemnění a tam vložky připojit? Ostatní viz mé dotazy výše. Tady jenom připomínám, že podobná diskuse už tu jednou byla a ani jste se tenkrát neshodli na průřezu pospojovacího vodiče, jestli si dobře vzpomínám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #34 kdy: 04.05.2012, 16:52 »

To:Jirka Š.  Posláno: Dnes v 16:24
Píšete mnoho, ale pro sdělení stačilo napsat dvě až tři věty. Když někoho zahltíte množstvím textu, tak se málokdy dočkáte správné vyčerpávající odpovědi.
Zkusím napovědět: pročtěte si ČSN 33 2000-5-54 ed. 2 a to strany 16 a 17 – články pod 544 včetně poznámky N. Z toho snad pochopíte, že určit přesný průřez od stolu nejde. Jinak třeba pokud nejde komín mít izolovaně v ochranném úhlu (kouli),  tak napojení je třeba dimenzovat jako svod hromosvodu…
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #35 kdy: 05.05.2012, 08:29 »


 předpokládáte existenci podobných věcí jako HOP automaticky v každém domě. Možná v každém paneláku, ale jak je to alespoň předválečné, tak tam prostě po několika ne příliš kvalitních rekonstrukcích nic takového není.


Nejen u předválečných objektů, stejný problém bývá i u některých RD z 50. a 60. let.

Rekonstrukce na věci většinou  v tomto směru nic nezmění.  Čím jsou objekty starší, tím se i po různých rekonstrukcích spíše problémy vrší, než odstraňují.  Pak se člověk setká s takovými extrémy, že zateplená obytná část zemědělské usedlosti z roku 1914 má sice elektrické vytápění přímotopy s tarifem D45d, ale ve dvou místnostech je instalace provedena ještě měděnými vodiči s izolací N (mastné hadráky z I. republiky) v dehtopapírovýc h trubkách a hromosvod má dva prvorepublikán ské na konci pozlacené jímače s jedním společným svodem.

Tento stav vznikne velice jednoduchým způsobem. Majitel chce zvýšit komfort svého bydlení, má však omezené finanční možnosti (většina z nás je má),  tak se upne pouze k jednomu problému a ten po určitém období kumulace peněz vyřeší, ovšem bez návaznosti na to ostatní, protože na to již nemá síly (vydělávat peníze, šetřit, zadlužit se). Pak ještě dozateplí, protože velice záhy zjistí, že by ho přímotopy finančně zruinovaly za jednu zimu a k tomu ještě dotápí krbem nebo třeba kuchyňskými kamny. Tento stav zůstane zasaturován dalších 10 až 20 let do doby, než další generace obyvatelů domu (nebo popř. nový majitel) začne rekonstruovat znovu.

P.S. Výše napsané je velice zjednodušeným popisem situace, kterou osobně znám, jediné co mě může uklidnit, že jsem se na jejím vzniku nijak nepodílel, s největší pravděpodobnos tí ji budu ale řešit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 22) Kolik mají vyčnívat nad komín jímací tyče?
 Jak připevnit samonosný kabel svisle na komín?
 Může být elektrika v komíně?
 Komín v cestě elektroinstalace
 Uzemnění ocelových komínů
 8) Jaké soustavy k ochraně před úderem blesku se zpravidla používá na komínech, věžích a stanové střeše?
 38) Kolik mají vyčnívat nad komín jímací tyče?
 39) Pokud je u továrních komínů nebezpečí koroze (kouřovými plyny apod.), na jaké délce se doporučuje chránit svody vhodným nátěrem pod vrcholem komínu?
 Jak na vedení podél komína?
 Kovová trubka místo komínu pro krb ?
 Nebude mít krbová vložka vliv na blízký kabel?
 Jak správně řešit ochranu kovových vložek komínů před úderem blesku?
 Je možné zapojenie termostatu v krbe s teplovodnou vložkou cez 12V relé?
 Jaká ČSN nebo vyhláška, nařízení vlády, zákon se zabývají osvětlením komínů?
 Která norma řeší vedení instalace po komínovém tělese?
 Jak posuzovat ochranu komínů před bleskem?
 Musí být nerezový komínový systém vybaven svorkou pro připojení ne EPS?
 Jaké udělat uzemnění komína s nerezovou vložkou?
 Jak se připojuje Al vložka komína....
 Je možné vést domovní rozvod komínem společně s vodou a odpadem?
 Měl bych uzemnit výztuž komína také?
 Ako spravne uzemnit nerezovy komin?
 Je v pořádku, že u novostavby chybí uzemnění kovové vložky komínu?
 Je napájení digestoře skrz její odtahový komín v pořádku?
 Jak se chrání kouřové signály před přepětím?
 Lze vést elektroinstalaci v místnosti ve zdi, ve které je komín?
 Co říká legislativa na jímací soustavu a vrtání do komínového tělesa?
 Jak vyřešit nový komín vzduchotechniky se stávajícím hromosvodem?
 Lze zasekat rozvaděč do komínového tělesa?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.071 sekund, 23 dotazů.