Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Mohou způsobit bludné proudy korozi expanzomatu ústředního topení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohou způsobit bludné proudy korozi expanzomatu ústředního topení?  (Přečteno 12838 krát)
Milan Duke
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 09.04.2012, 22:37 »

Začal se mi po dvou letech provozu RD ztácet tlak v systému ÚT.
Zjistil jsem, že mi uniká vzduch ze 2 roky starého expanzomatu, tedy z části, která není ve vodě.
Když jsem jej prohlédl pozorně, našel jsem zespod zpuchřelý lak, pod ním korozi o průměru 15mm a uprostřed malá dírka, kudy uniká vzduch (viz. foto).
Servisák mi řekl, že by se mohlo jednat o bludné proudy a ať vše pospojuji zemněním (expanzomat, měděné rozvody topení, kotel, zásobník TUV, plynovodní potrubí apod.) a připojím v nejbližší zásuvce na ochranný kolík.
Může se opravdu jednat o bludné proudy?
Bydlím v oblasti, kde je k nejbližšímu trakčnímu vedení vlaků či tramvají min. 25km, takže nevím, kde by se u nás na vesnici vzaly.
Mám obavu, aby se nestalo něco horšího, tedy že by mi časem prorzel např. zásobník na TUV, kotel či měděné potrubí v podlaze.


* P1060743.JPG (183.37 KB, 1600x899 - prohlédnuto 1087 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 09.04.2012, 23:11 »

...Servisák mi řekl, že by se mohlo jednat o bludné proudy a ať vše pospojuji zemněním (expanzomat, měděné rozvody topení, kotel, zásobník TUV, plynovodní potrubí apod.) a připojím v nejbližší zásuvce na ochranný kolík....

Jsem zastáncem toho, že je třeba nejprve něco prokázat, nejlépe seriozním měřením, a až pak navrhovat řešení podle výsledku!

Máte hlavní ochranné pospojování?
Pokud ne, spojením "na ochranný kolík nejbližší zásuvky" si můžete přidělat ještě nějakou starost.
Pokud máte správně provedené HOP v domu, je otázkou, jestli to spojené podle servisáka něco vyřeší, pokud nevíte, co se tam děje, za jistých okolností byste si tam mohl udělat nějakou zemní smyčku, která by problém mohla i zhoršit.

Takže já bych doporučoval revizáka nebo dobře vybaveného elektrikáře, prozkoumat, proměřit a až podle výsledku hledat řešení...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 09.04.2012, 23:21 »

Spíš bych to viděl na výrobní vadu, nebo poškození během montáže/dopravy.

Souhlas s kol. Schwarzem. Ať se prokáže něco jiného řádným měřením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 10.04.2012, 06:32 »

V tomto přépadě bludné proudy bych až tak nepodezíral... .V expansce není žádné napětí,napájení a pod...
je samostatně zapojená k topení, bez dalšího (odchozího) spojení....
Spíš bych na 99% měl tip na vadu materiálu,popř.mechanické poškození.... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Hrádek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 10.04.2012, 06:39 »

Je divný že uniká vzduch, topenářský expanzomat má vzduch v gumovém vaku a vodu v nádobě  Úsměv ,  to by musel být na ÚT namontován vodárenský expanzomat, tam je voda ve vaku a nádoba suchá ?? A když tedy uniká vzduch, jak to může zkorodovat, já bych to viděl na vadu v materiálu, než v nějakých bludných proudech, navíc uprostřed materiálu, a né třeba někde ve spoji, nebo nějakém přechodu mezi různýmy prostředímy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 10.04.2012, 09:07 »

Možná že nikoliv bludné proudy, ale nějaká forma elektrochemick á koroze (měděné potrubí, ze kterého se vyplavují měďnaté soli a železná nádoba). Něco podobného se projevuje i v systémech TUV s kombinací (špatně) pozinkovaného a měděného potrubí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #6 kdy: 10.04.2012, 09:43 »

Díra uprostřed materiálu nebude mít nic společného s bludnými proudy ani elektrochemick ou korozí. Vadu bych hledal v materiálu, ve výrobě nebo při manipulaci  před a při montáži.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #7 kdy: 10.04.2012, 11:30 »

Taky to vidím jako vadu materiálu.

Fyzika se nedá přečůrat a proud (ať už plynu, tekutiny nebo elektrický) teče vždycky odněkud někam. Uprostřed plechu se nemá kde vzít.

Jediná spojitost s bludným proudem ve vašem případě je ta, že o něm topenář někdy něco zaslechl a nepochopil, o co se vlastně jedná. Je to jako reportáže s kulovým bleskem na TV NOHA
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 10.04.2012, 12:26 »

Tady uvádím jenom zkušenosti instalatérů ...
Kombinace mědi a oceli v instalacích topení:
Je nutné, aby expanzní nádoba uzavřeného systému byla správně nadimenzována.
U otevřeného systému pak je nutné, aby oběhové čerpadlo bylo správně nadimenzováno a nevytvářelo proudění v expanzní nádobě (docházelo by tak k okysličování vodní náplně).
Pravidlo toku: Měď ve směru proudění vody následuje až po oceli.
---
Jinak celá ta věc s elektrikou příliš nesouvisí.

* Montazne-pokyny.pdf (145.75 KB - staženo 2619 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 10.04.2012, 14:04 »

Tento typ kazu vypadá na zaválcovaní kuličky (okuje, či jiného materiálu) do plechu při válcování.
Nebo poškození hotového výrobku při manipulaci, nebo montáži.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 11.04.2012, 14:17 »

Před asi 2roky jsem byl k podobné záležitosti (tam po 2 letech prorezl "plovoucí" boiler v akumulační nádobě) volán Maráky se stejnou teorií na bludné proudy. Po přeměření celého uzemění a pospojení domu revizáckými přístroji se v podstatě na nic nepřišlo. I když k provedení uzemění a pospojení v domě jsem měl řadu připomínek stran provedení, měření nakonec prokázalo, že tam spojení s PE bylo na všech částech a to s nepatrným přechodovým odporem. Po výměně boileru se již nikdo neozval, tak to snad funguje dodnes.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 23 dotazů.