Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Mohu přidat jistič do rozvodu v bytě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu přidat jistič do rozvodu v bytě?  (Přečteno 29082 krát)
Clifford
« kdy: 21.03.2012, 21:23 »


Máme novou kuchyň v bytě a jelikož jsme dávaly indukci tak my bylo řečeno že by měla být na samostatný jistič.
mohu přidat ke stávajícím 5ti jističům jeden který bude jen na indukci?
Hlavní jistič je 25A v bytě mám 2* 10A, 3* 16A.
Říkal jsem si že bych jeden jistič 16A nahradil 10A protože jsou na něj jen 4 zásuvky a přidal jeden 16A na indukci.
Čili 3*10A a 3*16A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.03.2012, 22:34 »

Ano elektrikář by mohl přidat 16A jistič na indukci.
Otázkou zásadní ale je, jaký má příkon ta indukce?
Bude na to stačit hlavní jistič?
To by měl elektrikář posoudit na místě zda ano či ne.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Tomáš Hradecký
*
Offline Offline



od projektu po revizi


WWW
« Odpověď #2 kdy: 21.03.2012, 22:42 »

jestli přidat nebo nepřidat vám musí někdo posoudit při obhlídce na místě ..jen si trošku rýpnu :
když chcete mít krásný rovný štuk na zdi ,  taky si pozvete zedníka ,  tak proč si všichni myslí že elektrika je to nejjednodušší a že to zvladnou sami ?  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

projekty ,  elektroinstala ce ,  hromosvody ,  revize E2/A ,  slaboproud ,  silnoproud ,  
Liberecký ,  Královehradeck ý ,  Středočeský kraj
www.elektrohra decky.cz ,  tel :739643901
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 22.03.2012, 04:27 »

tak proč si všichni myslí že elektrika je to nejjednodušší a že to zvladnou sami ?  Škleb

Protože je dnes moderní hazardovat se životem Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Křen
*
Offline Offline



Pomůžu, kde mohu.


« Odpověď #4 kdy: 22.03.2012, 08:19 »

Máme novou kuchyň v bytě a jelikož jsme dávalyi indukci tak myi bylo řečeno že by měla být na samostatný jistič.

Pane Clifforde (a nejenom vy),
je vidět, že zatím nevíte, co nevíte.
Takže od začátku.

Píšete, že máte...
Jak dlouho jste si ji vybírali, příp. kolikrát jste se radili (např. s truhlářem) nebo se byli podívat u známých? Proč ne s elektrikářem? Jasno by bylo na místě za 10 minut Mrknutí.
Dále řešení záleží na tom, jaká jste (a také jaká budete) domácnost.
Víc dětí? Vaření? Praní? Žehlení? Luxování? Myčka je/bude? Jak často a kdy? To souvisí s jakýmsi pojmem "soudobost".
A k té indukci. Rada, pokud byla odborná, na samostaný jistič signalizuje její příkon, tj. nad 2 kW.
Přidání (výměna) jističe bude znamenat zajistit tuto samostatnost až ke spotřebiči. Máte samostané vedení do kuchyně vyhraditelné pro indukci?

Už víte, co nevíte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #5 kdy: 22.03.2012, 10:08 »

navíc bude dobrá sranda, jestli je indukce na 400V a má v kuchyni vedení jenom na 230V  Škleb To bude mít ta nová kuchyň - nebo aspoň obklady v ní - rekordně dlouhou životnost  Škleb

(mám rád černej humor - zvlášť pokud si někdo udělá srandu sám ze svýho rodinnýho rozpočtu a pak ho vezou na pohotovost s frakturou lebky od jeho drahé polovičky)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 22.03.2012, 11:34 »

navíc bude dobrá sranda, jestli je indukce na 400V a má v kuchyni vedení jenom na 230V  Škleb To bude mít ta nová kuchyň - nebo aspoň obklady v ní - rekordně dlouhou životnost  Škleb

(mám rád černej humor - zvlášť pokud si někdo udělá srandu sám ze svýho rodinnýho rozpočtu a pak ho vezou na pohotovost s frakturou lebky od jeho drahé polovičky)


Jo,jo....Většinou jde všechno napojit i na 230V......ale. ....vařit jen jedno kafé... tanecek Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 22.03.2012, 14:16 »

...jen si trošku rýpnu :
když chcete mít krásný rovný štuk na zdi ,  taky si pozvete zedníka ,  tak proč si všichni myslí že elektrika je to nejjednodušší a že to zvladnou sami ?  Škleb
Možná v tom hraje roli i to, že "ve finále" ten drát ve zdi nebude vidět, protože bude právě pod tím krásně rovným štukem... a "baumarketu" říkal p(r)odavač, že když to tam dám bude to OK !!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr M
« Odpověď #8 kdy: 22.03.2012, 14:55 »

Možná v tom hraje roli i to, že "ve finále" ten drát ve zdi nebude vidět, protože bude právě pod tím krásně rovným štukem... a "baumarketu" říkal p(r)odavač, že když to tam dám bude to OK !
No právě, kabel vidí montér a pak až hasič nebo vyšetřovatel.. Smutek

Jenom nechápu ligiku lidí. Než si koupí mobil, zjistí si, jestli u nich má operátor signál. Než si objednají kabelovku, zkontrolují, jestli jim kolem domu vede příslušný kabel. Ale než si koupí plně elektrifikovan ou kuchyň s příkonem až několik kW se nikdo nepodívá, jestli to rozvody utáhnou a jestli náhodou není potřeba sahat do stávající instalace...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 22.03.2012, 17:00 »

Ale než si koupí plně elektrifikovan ou kuchyň s příkonem až několik kW se nikdo nepodívá, jestli to rozvody utáhnou a jestli náhodou není potřeba sahat do stávající instalace...
Protože chybí osvěta i když nevím jakým způsobem ji provádět. Všichni mají totiž zažité, že je to jen elektrika a když tam svítí lampička s 25W žárovkou, musí zákonitě fungovat i sporák 10kW. A pak je elektrikář za blbce, protože požaduje po domácím nějaké  podmínky pro připojení toho spotřebiče, protože podavač mu řekl, že to doma bez problému zapojí se slovy když to funguje u nás u vás to musí fungovat taky.
Určitě už jste zažili situaci kdy po vás někdo chtěl zapojit třeba el. kotel. Přišel jsem povolení v pořádku, hl. jistič  25A a kotel 12kW a když jsem upozornil na to, že také mají sporák a vlastně celou domácnost na elektriku včetně vody a doporučil zvýšení jističe, což ostatně navrhoval i distributor Mrknutí tak jsem byl za blbce. Jen do prvního spuštění na plný výkon. Sepla vodárna a jistič vypadl. A odpověď ? No tak co, budem to pouštět na třetinový výkon.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.03.2012, 22:51 »

,
Já bych se chtěl pobavit o tom co na to normy, projekt pro úvahu vynechejme.
  • Autor uvádí jistič 25A, má na mysli 3x25A s ohledem na stupeň elektrizace B?
  • S tím souvisí i to, že v manuálu indukce bude min. 3x16A "pouze má doměnka"
  • Nejde náhodou o rozvaděč TTA a proto je tento zásah nepřípustný?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
wilix
« Odpověď #11 kdy: 25.03.2012, 20:56 »

Citace
Nejde náhodou o rozvaděč TTA a proto je tento zásah nepřípustný?
To by mě osobně také zajímalo, jak přistupovat k " přidání jističe",  případně záměně za jiný typ. nestávám se náhodou v tom přídě výrobcem ? rozvaděče složeného z dílů; můj jistič původní rozvaděč a to okolo ( hřeben, licna, dutinka) a tím bych neměl mít znovu typovou zkoušku, neručím za bezpečnost daného "výrobku" jelikož výrobce jsem já.
Samozřejmě je možné že daný rozvaděč byl otypován s vyšší výzbrojí a ten konkrétní není plně osazen ,ale to já jelikož nejsem původní výrobce jaksi nevím a asi ani vědět nemohu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 25.03.2012, 21:11 »

To by mě osobně také zajímalo, jak přistupovat k " přidání jističe",  případně záměně za jiný typ. nestávám se náhodou v tom přídě výrobcem ? rozvaděče složeného z dílů; můj jistič původní rozvaděč a to okolo ( hřeben, licna, dutinka) a tím bych neměl mít znovu typovou zkoušku, neručím za bezpečnost daného "výrobku" jelikož výrobce jsem já.
Samozřejmě je možné že daný rozvaděč byl otypován s vyšší výzbrojí a ten konkrétní není plně osazen ,ale to já jelikož nejsem původní výrobce jaksi nevím a asi ani vědět nemohu.
Přidáním nějakého prvku se změní jisté vlastnosti výrobku, mimo jiné oteplení. Neumím si představit, že by někdo řekl, že je třeba úplnou typovou zkoušku, protože je pravděpodobnos t laické obsluhy...,  rozváďeč vytrhl ze zdi a odvezl na provedení zkoušky...
Bytový rozvaděč zpravidla nemá tak předimenzovaný přívod (a jištění),  takže v okruhovém rozvaděči nemůže téci všemi instalovanými jističi plný jmenovitý proud,  pokud je to šlušně udělané, dá se to nějak "ošetřit" podle nového vydání normy pro rozvaděče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 25.03.2012, 21:47 »

Dle mého názoru je bytová rozvodnice rozvaděč TTA a modofikace je nepřípustná. Určité změny lze provádět u rozvaděčů PTTA, ale mezi ně bytová rozvodnice nepatří. Samozřejmě lze instalovat TTA rozvaděče, kde se už dopředně s rezervami jističů počítá.
Skutečnost je ovšem zcela jiná, protože typová zkouška takového modifikovaného rozvaděče, nebo výměna za jiný, který by vyhovoval novým požadavkům (rozšíření) a už tuto zkoušku má je mnohem dražší, než přidání jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
wilix
« Odpověď #14 kdy: 25.03.2012, 23:51 »

když se podívám do zmiňované normy doufám že máte na mysli 61439-1
takže: 10.1 :
Citace
V případě že výrobce začlení vlastní úpravy ,  které nebyly zahrnuty do ověřování původního výrobce, je výrobce považován ve vztahu k těmto úpravám za původního výrobce
je to sice dost krkolomné ,ale z toho je jasné že přidáním dvou svorek RSA se stávám výrobcem, výměnou jističe za jiný typ se asi zřejmě také stávám výrobcem...
dielektrická zkouška lze alternativně nahradit měřením isolace 500V/DC u rozvaděčů s přívodem jištěným do 250A - tak toto jsem nevěděl....
rozlišování mezi TTA a PTTA je  eliminováno metodou ověřování - ovšem metody které lze použít jen pro PTTA a nelze je užít pro TTA jsem tam tak nějak nenašel, tedy pokud básník nemá na mysli že TTA = vše zkoušeno/ jelikož je zkoušený ( což bych asi předpokládal).. - je možné že jsem tyto informace přehlédl přeci jen jsem tu normu tak nějak projel.
Bohužel probléme je že nám stále platí 60439-3, která upřesňuje požadavky pro TTA pro obytné budovy atd..
a tam se jaksi v čl 8.1 v tab 7 nehovoří o ověřování návrhu, ale o zkouškách.
jediné z čím předpokládám že by šlo při přidání/ výměně jističe nějak vybruslit je:
 60439-3 Změna Jsou-li na součástech rozvaděče provedeny úpravy musí být nové typové zkoušky prováděny pouze do té míry pokud je pravděpodobné, že takové úpravy nepříznivě ovlivní výsledek zkoušky.

můj osobní celový závěr: vyměnit jistič mohu asi i za jiný typ stejných / obdobných parametrů, přidat nějaké svorky ( minimální změna ztrátového tepelného výkonu) asi také mohu),  přidání okruhu - toť už otázka ( zřejmě bych měl provést znovu zkoušku oteplení - minimálně).
A tak my z toho vychází, až příjde Karel se slovy : "nešlo by pro tu zásuvku na rohu domu dát samostatný jistič, protože když mám zaplé to a to a řežu dříví tak to občas vypadne". Správná odpověď; "šlo, ale je to problém řež to benzínovou motorovkou".... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #15 kdy: 26.03.2012, 10:49 »

Prosím, prosím, vysvětlete mi někdo co je to TTA a PTTA.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #16 kdy: 26.03.2012, 11:00 »

V prílohe.

* tta_ptta_definition-1.pdf (6.89 KB - staženo 15213 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 26.03.2012, 12:12 »

Prosím, prosím, vysvětlete mi někdo co je to TTA a PTTA.

Po příchodu nové ČSN EN 61439-1 je to už jenom součástí nadpisu. Typová zkouška nebo částečně typová zkouška se neprovádí, provádí se ověřování návrhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kolik může stát rozšíření obvodu o další dvě zásuvky?
 Kolik zásuvek je možno napojit na jistič 10A?
 Musí mít plynový kotel samostnatný přívod a jistič?
 Je možné v jedné rozbočné krabici rozbočit více obvodů?
 Je opravdu nutné rozdělení zásuvkového a světelného okruhu?
 Je možné okruhy nejprve připojit k svorkovnici a teprve poté ke rozvodnici?
 Je potřeba světelný i zásuvkový okruh pro digestoř, zrcad. skříň, sprch. box?
 Mohu připojit v kuchyni vestavnou mikrovlnou troubu a myčku na společný okruh?
 Kolik halogenových světel mohu připojit na zásuvku jednoho obvodu?
 Jaké rezervní kabely doporučíte při realizaci nové elektroinstalace?
 Jaký může nastat problém v případě připojení myčky na obvod pračky?
 Můžete se mi vyjádřit k mému plánovanému zatížení obvodů?
 Může se dle platných norem použít na zásuvkový obvod vodič CYKY 3x 1,5 Cu?
 Je společný obvod na zásuvky i světla v koupelně v rozporu s normou?
 Zapojují se chrániče na každou místnost zvlášť?
 Proč jsou proudové chrániče 25A a 40A?
 Jak zapojit jednofázový obvod z krabice 400V?
 Kolik jističů může být připojeno na jedné fázi?
 Mohu mít jen jeden okruh v zahradním domku?
 Je možné na stávající zásuvkový obvod připojit další jistič?
 Jak se rozhodnout, které obvody před a které za chránič?
 Kolik je dobré připojit obvodů pod jediný chránič v RD?
 Je dovolené užít v jedné místnosti zásuvkové obvody připojené na různé fáze?
 Může pračka na společné zásuvce s výpočetní technikou tuto poškodit?
 Mohu udělat společný okruh pro venkovní světla a zásuvku 230V ?
 Může být zásuvkový okruh kabelem 3x1,5mm?
 Mohou být odbočné krabice kvůli estetice nepřístupné?
 Mohu napájet pětivodičovým kabelem tři zásuvkové obvody 230V?
 Ako najlepsie rozdelit uvedene kuchynske spotrebiče na 4 okruhy?
 Je možné vést jedním kabelem 3x2,5 tři různé okruhy?
 Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
 Mohu pripojit svetlo rovnou do cokolady na okruh?
 Je možné v Acidurce rozdělit PEN na PE a N a do sporáku jít kabelem 5x2,5?
 Když mám tř jistič JIK 50 500V str. M10A,mohu za něj dát 16A jistič na zásuvky?
 Je možné vytiahnúť 1f zásuvky z vedenia k 3f zásuvkám?
 Mohu použít kabel 3f v síti TN-C nově pro dva 1f obvody?
 je mozne zapojit 1F svodic prepeti pouze na jeden zasuvkovy okruh?
 Jsou potřeba dva kabely pro zasuvky a světla?
 Je možné v ČR ukončit dvoufázový vývod v zásuvce 230V/16A?
 Lze mít 2 ledničky a zásuvku na kuchynské lince na jeden okruh ?
 Který "náhradní" okruh využít pro zásuvku v koupelně?
 Jak odstranit problém dvou obvodů v jedné krabici?
 Může být část zásuvkového vedení v Cu1,5mm?
 Jak rozdělit jednu fázi na tři pokud je to potřeba?
 Mohu z bývalého světla udělat zásuvku ?
 Mohu vést ochranný vodič samostatně?
 Jak zvýšit počet zásuvkových obvodů v kuchyňském koutu?
 Je možné vést do pětirámečku vedení data a nn?
 Pokud vede do zásuvky zvlášť fáze, musí být zvlášť i nulák s ochranou?
 Mohu mít světelný a zásuvkový okruh ve společné krabici ve zdi?
 Za jakých podmínek lze realizovat souběh vedení 230V ke spotřebičům?
 Nejsou dva zásuvkové okruhy v nové garsonce málo?
 Zrevidujete protažení přívodu venkovní terasy z vnitřního obvodu?
 Mohu v sadrokartonu natahnout zasuvky 3x1.5 J?
 Kam ve staré PL (nejlépe na stavající jističe) připojit extra obvod pro PC?
 Co použít aby proud tekl pouze jedním směrem?
 Musí mít pračka a sporák každý samostatný jištěný obvod?
 Lze kombinovat zásuvky a světla ve společně jištěném obvodu?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Moze byt chladnicka na 10A istici spolu so svetlami?
 Kolik spotřebičů a prodlužovacích přívodů lze použít na jeden obvod?
 Co si počít pokud v novostavbě bytu máme nedostatečný počet jištěných obvodů?
 Může být jeden světelný okruh na celý RD včetně terasy v exteriéru?
 Lze průtokový ohřívač a kotel jistit stejným jističem na jednom obvodu?
 Je treba dodrzet poradi vodicu na PEN svorkovnici?
 Je kabel 4x2.5 pro dvě zásuvky vhodný přívod?
 Lze zapojit cirkulační čerpadlo do plynového kotle i tepelného čerpadla zároveň?
 Je možné rozdeliť 4 okruhy TN-C na viac?
 Jak bezpečně rozdělit 3 fáze na 3 jednofázové okruhy?
 Může být CYKY 3x1,5 a CYKY 3x2,5 střídavě v jednom okruhu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.